HAARLEMSCH PREDIKBEURTEN Eerste Blad. ISo 105 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Negende Jaargang. van ZATERDAG 24 December 1887. op Zondag en Maandag 25 en 26 December 1887. N ieuwsberichten. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf,25. franco p. post ,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk, Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsrnimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo rrwgelijk nog worden geplaatst. Eerste Kerstdag. Collecte voor de school voor- on en minver mogenden in alle benrten, behalve Namiddagbeurt en Kinderkerk. Groote Kerk. Eerste Kerstdag. Voorm. 10 ure, Snethlage. Nam. 2 ure, Smeding. 2e tekst, 's Avonds 6 ure, Barger. Engelenzang. Tweede Kerstdag. Voorm. 10 ure, Smeding. 4e tekst. Nieuwe Kerk. Eerste Kerstdag. Voorm. 10 ure, G. J. B. Brutel de la Rivière, pred. te Houtrijk en Polanen. Tweede Kerstdag. Voorm. 10 nre, Escher. Jans-Kerk. Eerste Kerstdag. Voorm. 10 ure, Hoog. Tweede Kerstdag. Voorm. 10 ure, Moeton. Bakenesser Kerk. Eesste Kerstdag. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 ureEscher. Waalsche Kerk. Eerste Kerstdag. Voorm. 10 ure, Bebry. Christelijk Gereform. Gemeente. (Ged. Oudegracht). Eerste Kerstdag. Voorm. 10 ure, 'sAv. 5 ure, Mulder. Tweede Kerstdag. Voorm. 10 ure, Mulder. Klein Heiligland). Eerste Kerstdag. Voorm. 10 ure's Av. 5 ureSchotel. Tweede Kerstdag. Voorm. 10 ureSchotel. 's Avonds 5 ure, Openbaar Kerstfeest met de kinderen der Zondagschool. Luthersehe Kerk. Eerste Kerstdag. Voorm. 10 ure, Mees. 's Avonds 6 ure, Poolman. Engelenzang. Tweede Kerstdag. Voorm. 10 ure, Poolman. Halfjaarl. collecte voor het weeshuis. Kerk der VereenigdeDoopsgezinden Eerste Kerstdag. Voorm. 10 ure Craandijk. 'sAvonds 6 ure, de Lanoy. Tweede Kerstdag. Voorm. 10 ure, de Vries. Remonstrantsche Kerk. Eerste Kerstdag. Voorm. 10 ure, Tideman. Met medewerking van het Zangkoor. Collecte voor de Remonstr. Broederschap. Tweede Kerstdag. Voorm. 10 nre, Tideman. Voorde kinderen. Kerk der Broedergemeente. Eerste Kerstdag. Voorm. 10 ure, Weiss. Lokaal in de Oranjestraat. Binsdag 's av. 8 ure, Snethlage. Bijbellez, Lokaal der Jongelings-Yereeniging. Bonderdag 's av. 8 ureBarger. Bijbellez. Matth. 12 14 vv. Door Ds. Snethlage in dank ontvangen voor de School met den bijbel 6,50 van een naaivereenigiDg van dienstmeisjes, bij gelegenheid van haar jaarfeest, Donder dag 1.1. Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Eerste Kerstdag. Voorm. 10 ure, H. J. Bergsma Pred. te Spaarndam. Tweede Kerstdag. Voorm. 10 ure, J. H. Gunning Pred. te Gouda. Beverwijk. Eerste Kerstdag. Voorm. 10 ure, J. C. Boon, Nam. 6V2 ore, J. C. Boon, Gezang van het Kerkelijk Zangkoor. Tweede Kerstdag. Nam. 2 ure, K. A. Gonlag, Kinderfeest met Kerstboom. Evang. Luthersehe Kerk. Eerste Kerstdag. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Tweede Kerstdag. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Eerste Kerstdag. Voorm. 10 ure, J. Sepp. Tweede Kerstdag. Voorm. 10 ure, J. Sepp. Bloemendaal. Eerste Kerstdag. Voorm. 10 ure, B. van Arkel. Nam. 6V3 ore, B. J. C. Heldring, Pred. te Velgen. Tweede Kerstdag. Voorm. 10 nre, J. B. van Arkel. Heemstede. Eerste Kerstdag. Voorm. 10 ure, F. E. Bauhanton, Tweede Kerstdag. Voorm. 10 nre, F. E. Bauhanton. Hillegom. Eerste Kerstdag. Voorm. 10 nre, M. Buchli Fes/. Nam. 6 ure, M. Buchli Pest. Tweede Kerstdag. Voorm. 10 nre, M. Buchli Fest. Houtrijk en Polanen. Eerste Kerstdag. Voorm. 10 nre, C. J. Brutel de la Rivière, Pred. te Haarlem. Nam. 6 ure, G. J. Brutel de la Rivière. Tweede Kerstdag. Voorm. 10 nre, G. J. Brutel de la Rivière. Sandpoort. Eerste Kerstdag. Voorm. 10 ure, J. van Loenen Martinet. Tweede Kerstdag. Voorm. 10 ure, J. van Loenen Martinet. Spaarndam. Eerste Kerstdag Voorm. 10 ure, geen dienst' Tweede Kerstdag. Voorm. 10 ure, H. J. Velsen. Eerste Kerstdag. Voorm. 10 ure, B. J. C. Heldring. Nam. 6V2 ure, J. B. van Arkel, Pred. te Bloemendaal. Tweede Kerstdag. Voorm. 10 nre, B. JC. Heldring. 's Avonds geen dienst. Zandvoort. Eerste Kerstdag. Voorm. 10 nre, L. Heldring. Tweede Kerstdag. Voorm. 10 ure, L. Heldring. De Letterlievende Vereeniging „J. J. CREMER" gaf Donderdag avond het blijspel in vijf bedrijven van Augier: De Familie Four- chambault. In hoofdtrekken geeft het vol gende den loop van het stnkHet hoofd van het bankiershuis Fonrchambanlt is een goedhartig, doch onbednidend man. Zijne vrouw is een scherpzinnig persoontje, fier en trotsch op haar geld, doch zij behoort tot de vrouwen, wier energie is verstompt door het huwelijk met een man, diegeen takt genoeg bezit om haar tot een wezen lijk goede vrouw te ontwikkelen. De ove rige hnisgenooten zijneen zoon, Leopold en eene dochter, Blanche, met welke laatste mama groote plannen heeft. De familie heeft sedert eenigen tijd een logé, Marie Letellier, een meisje uit een der Fransehe koloniën, niet zeer bemiddeld. Zij zou misschien nog lang de gastvrijheid der fami lie hebben kunnen genieten, als Leopold niet een oogje op de jonge dame had geslagen zijne bedoelingen zijn echter tamelijk door zichtig. Marie heeft evenwel op hare reis naar Frankrijk haar ideaal gevonden in Bernard, een koopman en zeeman op wiens geboorte evenwel een smet kleeft. Zijne moeder had het in hare macht gehad dien smet uit te wisschen, zoo hare vrouwelijke trots zich had willen werpen tusschen den laster en de karakterloosheid van den vader van haar kind, wiens naam zij tot hiertoe voor Bernard had verborgen gehouden. Als een goede moeder had zij zich geheel gewijd aan den zoon en diens belangen had zij zoo behartigd, dat deze een rijk man was geworden. De band tusschen beide familiën bestond door Marie Letellier, die zeer spoedig zich op de hoogte gesteld had omtrent de eigenaardigheden der beide familieën, en zich eene moederlijke vriendin betoonde voor Blanche, die in het huwelijk zou treden met den zoon van den baron Rastiboulois, een man naar de wereld. Voor iemand het vermoedde, namende zaken van het huis Fourchambault een on- ganstigen keer; bet zou zijne betalingen moeten staken en het hoofd van het huis zocht overal hnlp, behalve bij zijne vronw, die had kunnen en willen helpen, maar wier trots gekrenkt was door het weinige vertrouwen, dat zij haren echtgenoot in boezemde. Thans was het mevrouw Bernard die haar zoon aanspoorde, zich het lot van Fonrchambanlt aan te trekken aan gezien dezede vader van haar kind was. Eene associatie kwam nu tot stand, doch niet het huwelijk van Blanche met den baron, want ook hier had de laster het zijne gedaan door Marie Letellier en Leopold in opspraak te brengen. Bernard trachtte, alweer door zijn geld, een schan daal te voorkomen door een hnwelijk tus schen de twee jongelieden tot stand te brengen; dit mislukte, aangezien de jon gelui elkaar eigenlijk niet genegen waren en nu bleek ten slotte, dat Bernard en Marieelkaar beminden. Zij trouwden, even als Blanche Fourchambanlt, die ook al lang iemand anders dan den baron had liefgehad. Het vroolijke element is in het stnk voorhanden voornamelijk in de rol van Leopold en van zijne moeder benevens in de scheeve toestandeD, die in den loop van het stuk ontstaan. Toch kwam in enkele gevallen dit element niet genoeg tot zijn recht voor den toeschouwer. Een zekere matheid hing als een vale sluier over het stuk. De acteurs waren soms niet genoeg ad rem en dit ontstond waarschijnlijk door het minder vlottende spreken, iets dat vooral in een blijspel de aantrekkelijkheid vermindert. Bii een tweede opvoering zou ongetwijfeld die matheid verdwijnen. De goede aansluiting kan nietinéén* voorstelling verkregen wor den. Toch werd verdienstelijk en met recht op waardeering gewerkt. Zoo vat Deopold zijne rol goed ophij acteert flink, spreekt beschaafd; laat zich zelfs in het vijfde bedrijf niet verleiden tot het jagen naar effect, blijft volkomen in zijn rol. Het bijzonder kleine rolletje van baron Rastiboulois was zeer te roemen door de getrouwe teruggave van den man naar de wereld. Stem, houding en gebaren waren hijzonder fraai. Fourchambanlt en Bernard hadden jnist geen dankbare rollen, maar beide heeren woekerden met hetgene zij doen konden. Over de damesrollen had men ook niet te klagen. Mevrouw Fourchambanlt, het bedorven vrouwtje, begreep den toestand en beheerschte dien volkomen, zij acteerde goed, en haar duidelijke uitspraak, haar goed Hollandsch bovenal, doet haar een sieraad zijn der Vereeniging. Voor mevrouw Bernard eea complimentje voor de recht sobere wijze waarop zij haar deel voordroeg. In soo'n rol wenschen wij haar dikwijls terng te zien. Blanche's spel was mede niet onver dienstelijk. Vooral in het laatste bedrijf juichten wij haar los spel zeer toe. Marie Letellier's spel leverde ook in vele opzichten wat goeds. Haar minder gelukkige grime werkte misschien niet gunstig op Bommige lieve partijen. In het algemeen kan dns de indrnk dien het stnk maakte, gunstig genoemd worden. De rolvastheid en het daarmede gepaard gaande vlug loopen van het stuk zullen natuurlijk bij voortgezette Btudie er van zeer winnen, want naar onze meening kan „De Familie Fourchambault" een reper toirestuk blijven. Bij de Tweede Kamer zijn ingekomen wetsontwerpen tot bekrachtiging van provinciale belastingen in Groningen, tot vergoeding van uitgaven voor Indië ge daan ten laste der Staatsbegrooting en bestemming van Indiesche Overschotten, tot wijziging der Indiesche hegrooting voor 1888, en bepalingen tot het tegen gaan van overmatigen arbeid van ver- waarloozing van jengdige kinderen. In de zitting van Maandag werd het debat over Hoofdst. VIII Oorlogder Staatsbegrooting geopend. De heer Kielstra keurde de vervanging van een aantal luitenants-adjudanten bij de infanterie door kapiteins af. De Min. van Oorlog ver dedigde den maatregel. De heer Kielstra drong bij art. 13 aan op meer waarbor gen bij de leverantien van vleesch; hij achtte het wenschelijk, dat voor de keu ring een Rijksveearts gebruikt werd, en dat men zich bediende van onverwissel bare loodtjens. De heer Rooseboom stelde een amendement voor om f4600 uittetrekken, om te voorzien in de voe ding van menschen en paarden van mid dernacht 31 Deo. tot 's middags 1 Januari. Het oude reglement rekende den dag van middernacht tot middernacht, het nieuwe van 12 uur 's middags tot 12 uur 's middags, en zoo liepen militairen en paar den gevaar een half etmaal te moeten vasten. De Min. verklaarde, dat het nieuwe reglement op de vleeschkeuring is vastgesteld, en dat daarbij als regel paar-

Haarlemsch Advertentieblad | 1887 | | pagina 1