Natuurlijk heudt men dit eij fer ook weer verdacht. Nog bericht men, dat over een paar weken alle hoogescholen zullen her opend worden. De aanleg van het nieuwe park in London's East-End is opgedragen* aan twee Zweedsche tuinbouwkundigen de dames Wilkinson en Spieken. Uit Berlijn bericht men, dat de finantieele toestand zeer gunstig is. Het eindcijfer der rekening voor het dienstjaar 1886/87 wijst in vergelijking met de begrooting een vooruitgang van 32 milli- oen mark aan. In de troonrede, waarmede Zaterdag de zitting van den Pruisischen Landdag geopend werd, waren dien ten gevolge verbeteringen toegezegd der be zoldigingen van de lagere geestelijken bij alle kerkgenootschappen en aanleg van belangrijke spoorweglijnen. Uit San Remo bericht men, dat de toestand van den Duitschen kroonprins over 't algemeen gunstig mag genoemd worden. Prins Bismarck is ziek, naar men meent tengevolge van overspanning bij het werken. De lijfarts van Bismarck is reeds naar Friederichsruhe vertrokken. In den nacht van 13 Januari heeft in het midden der stad Birmingham een hevige brand gewoed, In de magazijnen der menbelmakersfirma Marris en Norton aangevangen, sloeg de brand over naar verschillende andere gebouwen. De aan gerichte schade moet zeer aanzienlijk zijn. Op een dorp nabij Weenen was een gezin, bestaande uit moeder en twee doch ters. De eerste was door het spel in finan- cieele moeielijkheden geraakt en spoorde een der dochters, een winkelmeisje, aan, om door diefstal tijdelijk in den nood te voorzien. Het meisje ontvreemdde in hare betrekking duizend florijnen en stelde zich voor het geld terug te geven, als zij een prijs trokken uit de loterij. Haar nummer kwam uit met een niet. In wanhoop om trent de gevolgen van haar misstap heeft het zusterpaar zich verdronken. Van de moeder heeft men niets meer gehoord. Omdat de czaar zich op den Russi- schen nieuwjaarsdag minzaam heeft uit gelaten jegens den Duitschen gezant, voor spelt men hieruit het behoud van den vrede en omdat de czaar aan verschillen de hooggeplaatste Russische ambtenaren schitterende onderscheidingen heeft doen toekomen bij die gelegenheid, zijn er weer anderen, die hieruit willen besluiten tot het tegenovergestelde. Nog een ander ge val van men zou haast zeggen be sluiteloosheid of wispelturigheid in de Russische staatkunde, maakt men op uit de omstandigheid, dat de czaar zijn onge noegen moet te kennen gegeven hebben over de middelen der politie en justitie, aangewend tot het dempen der laatste beweging onder de studenten, terwijl thans de minister van binnenlandsche zaken tot de gouverneurs der provinciën een schrijven richt, waarbij hij hen uitnoo- digt alle studentenvereenigingen te ver bieden en een streng toezicht uit te oefe nen op de uitvoeringen der studenten en over de bestemming der gelden, die daar bij gecollecteerd worden. Zulke tegenstrij digheden dwingen tot nadenken. Zooals bericht werd, is de rechter van instructie Vigneau uit zijne betrek king ontslagen omdat hij in het proces- Wilson door een zoogenaamde rechterlijke handigheid een der medeplichtigen eene bekentenis heeft ontlokt, die zeer bezwa rend voor Wilson is. Omtrent dit ontslag loopen de meeningen te Parijs zeer uiteen terwijl de een den minister prijst in diens stelsel om het kwade te veroordeelen, zelfs al kan er iets goeds uit voortkomen, zijn anderen van meening, dat hetgeen de mi nister in Vigneau misprijst, zeer dikwijls bij anderen als bewijs van tact is aan gemerkt en dus de regeering met twee maten meet. Rusland gaat nog immer voortaan de Oostenrijksche grenzen troepenmachten bijeen te trekken en alle spoorwegmaat schappijen hebben bevelgekregen het rollend materieel te vermeerderen. In het dorp Lavis in Tyrol werd de vorige week in de dorpskerk een dienst gehouden waarbij het gebouw stampvol was. Gedurende de godsdienst oefening kreeg een meisje een toeval en men riep om water, waardoor sommigen meenden dat er brand ontstaan was. Nu ontstond een gedrang naar de uitgangen waarbij vijf mannen werden doodgedron- gen en zeventien personen gekwetst wer den. Yan deze laatsten bezweken nog drie denzelfden dag. De Afdeeling Overveen en Bloe- mendaal van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollen-cultuur opende Vrijdag in „Het Raadhuis" te Overveen eene ten toonstelling van bloeiende bolgewassen. De gewone tentoonstellingen vallen in den regel in een tijd, niet veraf liggende van den bloeitijd der te veld staande hyacinthen en tulpen, dooh daar in de laatste tijden zich bij het publiek een streven heeft geopenbaard om zéér vroeg bloemen te bezitten, heeft dit de Afdeeling doen be sluiten deze tentoonstelling uit te schrij ven, ten einde te kunnen bepalen wat de kweekkunst in deze vermag en door ondervinding geleerd, die verscheidenheden te kiezen, welke by een geschikte behan deling tot vervroegden bloei aangewezen zijn. Yan de heeren P. W. Yoet en S. Bos Az. waren vier verzamelingen bloeiende Hya cinthen in 24, 18 en 12 potten. Zeer fraaie bloemen waren by deze inzendingen op te merken. De heeren F. van Velzen Pz, L. Roozen Bz. en \V. Blom zonden zes verzamelin gen, mede 24, 18 en 12, bloeiende hya cinthen op glazen. De inzending van den heer F. van Yelzen Pz. met den eersten prijs bekroond, gaf eenige bijzonder schoone bloemen te bewonderen. Een conquest, door de firma E. Kruijff ingezonden, een fraai donkerroode bloem, trok algemeen de aandacht. De heer P. W. Voet had nog achtien potten tulpen in twee verzamelingen ten toongesteld, die opmerkelijk mochten ge noemd worden. De zaal was door de heeren Bolderdyk en Van den Berg met groene en bloeiende planten smaakvol versierd. Door de beoordeelaars zijn de volgende onderscheidingen toegekend voor: 36 hyacinten in pot, aan P. W. Voet, te Haarlem, gouden medaille (1ste prijs); 24 hyacinten op glas, aan F. van Vel- sen Pzn., te Overveen, verguld zilveren medaille (lste prys); 24 hyacinten op glas, aan W, J. Blom, te Overveen, zilveren medaille (2de prijs); 12 hyacinten op glas, aan F. van Vel- sen Pzn., te Overveen, bronzen medaille; 18 hyacinten op glas, aan denzelfde, zilveren medaille (lste prys); 18 hyacinten op glas, aan L. A. Roozen Bzn., te Overveen, bronzen medaille (2de prijs); 18 hyacinten in pot, aan J.BosAzn., te Overveen, zilveren medaille (2deprijs); 12 hyacinten in pot, aan J. B. Bos Azn., te Overveen, ziveren medaille (lste pry's) 12 hyacinten in pot, aan P. \V. Yoet, te Haarlem, bronzen medaille (2de prys) 18 tulpen in pot, aan denzelfde, zilve ren medaille (lste prys). Verder werd nog eene onderscheiding toegekend vooreene verzameling groei ende en bloeiende planten, ter opluistering ingezoden door P. v. d. Berg, tuinbaas by den heer C. v. d. Vliet, tc Overveen eene verzameling groene en bloeiende plan ten, ter opluistering, aan M. J. F. Bol derdyk, te Haarlem. Een echtpaar dat door Nederland met eene draaimolen rondreisde en hier en daar ook „de schoone Galathea" ver toonde, is te Gorichem aangehouden, daar de Belgische regeering hunne uitlevering heeft verzocht. Beiden waren door het hof te Gent elk tot 2 jaren gevangenisstraf veroordeeld, wegens het helen van gestolen gelden. By hunne aanhouding moet eene aanmerkelijke som in hun bezit zyn ge vonden. Volgens geruchten te Amsterdam moet het tekort der voedingstentoonstel ling weder met 10.000 toegenomen zyn, zoodat de volle waarborgsom alsnog op gevraagd wordt. -Naar men bericht, zal de wedstrijd in het figuurrijden, uitgeschreven door de Wielerwedstryd-Vereeniging te Amsterdam plaats hebben op Zaterdag 3 Maart a. s. Boer Sytsma te Tjerkgaats stond bekend als een bemiddeld man. Zijne schatten heetten door hem bewaard te zyn in een kist, welke hij goed bewaakte. Nu is de man overleden en zoo is de geheimzinnige kist geopend geworden. De geldbuidels, alle met munt van het jaar 1847 gevnld, waren op eigenaardige wijze verborgen. In de buitenste kist vond men eerst eenige voorwerpen zonder waarde, als oude kachelpijpen en stokken bord papier, maar daaronder werd een nienwe kist gevonden, waarin de schat lag, eene waarde van ƒ5000 vertegenwoordigende. De geheele erfenis bedraagt 50.000men had gerekend op j 87.000. Er zyn twee erfgenamen, die het niet te breed hebben. Sijtse wilde in zijne ziekte geen dokter hebben, doch is er eindelijk toe overge gaan toen zijne huishoudster zeide de visite te zullen betalen. De werkstaking te Almelo hebben na Woensdag tot heden geen wanordelijk heden aanleiding gegeven. Van den kant der socialisten wordt aangedrongen op voortzetting der werkstaking en den werklieden werd het vooruitzicht opgei delijke hulp voorgespiegeld. Maandag zou den de fabrieken weer geopend worden en de werklieden zouden weder aan het werk kunnen gaan, doch tegen het verminderde loon. In zake de werkstaking te Almelo meldt men nog het volgende: Zondag werd door den burgemeester by aanplakking ter kennis van de fabrieks arbeiders gebracht, dat de eigenaars van de werkstakende fabrieken genegen zyn gedurende drie weken tegen het vroegere loon te laten werken, en dat zij, die ge negen zijn zich weder aan het werk te begeven, Maandag morgen te acht uren aan de fabriek moesten zyn, zullende de goedgezinden op den steun der politie kunnen rekenen. De fabrieksarbeiders weigerden echter op deze voorwaarde het werk te hervatten. Met het loskomen van het ijs heeft men in een sloot tusschen Vucht en Bokstel vastgevroren gevonden het lijk van een gepensioneerde, die aan vallende ziekte leed en gedurende geruimen tijd vermist was. Sommige kleine winkeliers te Breda koopen tegenwoordig veel gesmokkeld zout op. De handel heeft meestal tus schen licht en donker plaats en dit gaf aanleiding tot de volgende oplichterij Een persoon te Breda komt in den voor avond in een winkeltje en biedt voor acht gulden een zak te koop aangevuld volgens zijn zeggen met zout. De koop werd gesloten toen de verkooper ver trokken was bleek de zak zand te bevatten en daar de oplichter spoorloos was ver dwenen, was de kooper voor acht gul den ingeloopen. Door de Amsterdamsche politie was de vorige week een meisje opgenomen dat, volgens haar zeggen, sedert een jaar zwervende was. Thans is gebleken, dat de vader van het kind nog leeft, doch dat het kind telkens van huis wegloopt. Men vertelt dat Zaterdag-ochtend de leerlingen eener gemeentelijke inrich ting van onderwijs te 's Hage de mede- deeling ontvingen, dat wegens gemis aan brandstof de schoollokalen niet konden verwarmd worden en dus de leerlingen naar huis konden gaan. Het bericht eischt natuurlijk aanvulling en opheldering. Op last der justitie is door de po litie te Deventer gearresteerd en gevanke lijk naar Arnhem overgebracht zekere G., te Ambt Deutichem, als verdacht wlu door dynamietpatronen den 21en December 11. twee visschersbooten hebben doen springen. In het Gereformeerde Burgerwees huis te Rotterdam bevindt zich een vrouw die daar al sedert zestig jaren verpleegd is. Voor acht dagen is deze in slaap ge vallen en slaapt sedert maar steeds voort. De bekende honderdjarige wees uit het Burgerweeshuis te Amsterdam, Daatje Pruimers, is overleden. Al de drukte met haar jubilé van onlangs heeft haar wel licht meer kwaad dan goed gedaan. De ingezetenen van Heinkenszand zijn jaren lang beet genomen door eene vrouw, die met eene omzwachtelde hand bedelde. Toen, na haar dood, de hand van de doeken ontdaan was, bleek het, dat ze gezond was geweest evenals de andere. Wie weet hoeveel gevallen van dien aard nog staan ontmaskerd te worden. HAARLEM, 17 Januari 1888. Betreffende den gezondheidstoestand dezer gemeente in de afgeloopen maand December kan het volgende worden me degedeeld: Van besmettelijke ziekten wer den ter gemeente-secretarie aangegeven: 4 gevallen van roodvonk, 3 van mazelen en 2 van angina diphtherina, waarvan één met doodelijken afloop. Sterfe aan in de wet genoemde besmettelijke ziekten kwamen verder niet voor. Het totaal der overledenen bedraagt met 7 levenloos aan- gegevenen 103. Verhoudiugjder overledenen tot 1000 inwoners per jaar berekend 24.8. Aan lichaamszwakte stierven 14, aan kanker 2, aan aanhoudende koorts 5, aan stuipen 3, aan apolexie 9, aan her senziekten 3, aan croup 14, aan orga nische hartgebreken 2, aan ziekte der ademhalingsorganen 33 (waarvan 10 aan keel- en longtering of bloedspuwing), aan ziekte der spijsverteringswerktuigen 4, aan andere oorzaken 6 personen. Naar de leeftijden was de sterfte als volgt beneden 1 jaar 15, van 15 jaren 21, van 514 jaren 9, van 1420 jaren 2, van 2050 jaren 12, van 5065 jaren 13, van 6580 jaren 19, boven 80 jaren 5. Geboren zijn; 85 jongens en 71 meisjes. Behalve de vroeger genoemde le gaten zijn nog door wijlen mejuffrouw M. W. Webbekes de volgende besproken ƒ500 aan de Diaconie-armen der R. K. Gemeente, ƒ500 aan het R. K. Weeshuis St. Jacob, ƒ500 aan de Vereen, van den H. Vincentius de Paulo, 500 aan het Gereformeerde Weeshuis en 500 aan het Luthersche Wees- en Armenhuis. Het Bestuur der Vereeniging „So ciaal Belang" alhier, heeft zich thans samengesteld als volgt: D. de Clercq, Voorz., L. E. Gerdessen, 2e Voorz., W. Gosler, le Secr. (tot wien men zich gelieve te vervoegen voor het lidmaatschap), A. Rutgers, 2e Secr., C. Witteveen Cz., Penningm. Uit achterstaande advertentie mag men opmaken, dat de candidatuur van den Heer Mr. A. J. W. Farncombe Sanders voor de Vereeniging een onderwerp van ern stige beraadslaging zal zijn. De Christelijke Zangvereeniging „Hallelujah" verleende Maandag welwil lend hare medewerking bij de zes-en-der- tigste algemeene vergadering van het Hulp-Zendelinggenootschap onder de zin spreuk: „De liefde tot Christus dringt ons." Naar men ons mededeelt, heeft de Ver eeniging schoon gezongen en was in de klankverhouding alweer verbetering waar te nemen. Het dubbel kwartet uit „Berus ting" van Adama van Scheltema werd bovenal' goed genuanceerd voorgedragen. Men dankt de goede opkomst tot deze vergadering waarschijnlijk wel aan de meerdere belangrijkheid haar bijgezet door de medewerking van „Hallelujah." Zondag voormiddag te ruim lly2 ure is een felle brand uitgebroken ten huize v£tn den slijter in gedistilleerd M. J. Roozekrans aan de Lange Veerstraat n°. 7 alhier, vermoedelijk ontstaan tus schen het plafond van een bovenslaap- kamer waardoor een kachelpijp loopt naar een schoorsteen op den zolder. Het ach terhuis benevens den zolder, waarop on geveer 150 ledige vaten aanwezig waren, is geheel uitgebrand. Het voorste gedeelte van het perceel is behouden maar heeft veel waterschade bekomen. Door de spoe dig aanwezige hulp van de spuit der firma Joh. Enschedé en Zonen, de Vrij willigers van Spuit 10 en de slangen wagen der politie behoefden de overige spuiten niet opgeroepen en de brandklok niet gelnid te worden. Te Haarlem waren op 31 December aanwezig 213 localiteiten waar sterken drank in het klein werd verkocht. Bij de invoering der drankwet was het getal by na 300. Marktbericht van 10 Januari. Aardappelen. Aangev. 170 verk. 30 HL. L. pr. f 2.00, H. pr. 3.00 p. Heet. Appélen. Aangev. 89, verk. 41 HL. L. pr. 3.00, H. pr. 5.00 p. Heet. Peren. Aangev. 14, verk. 9 HL. L. pr. 3.00, H. pr. 4.00 p. Heet. Boter. Aangev. 188, verk. 188 KG. L. pr. 1.05 H. pr. 1.40 p. KG. Biggen en Varkens. Aangev. 44, verk. 29. L. pr. 4.00 H. pr. 20.00 p. st. Witte tarwe. L. pr. f 5.50 H. pr. ƒ6.65. Rogge. L. pr. f 4,50 H. pr 5.00. Raver. L. pr. 2.55 H. pr. ƒ3.05. Duivenbooncn. Pr. 6.20. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 19 Jan. 1888, des namiddags van 2—3 uur door den Heer W. Ezbrman. PROGRAMMA. 1 Preludium en FugaJ.S.Bach. 2. MelodieGuilmant. 3. Sonate No. iMendelssohn a. Allegro con brio. t. Anduute religioso. e. Allegretto, i d. Allegro maestoso. 4. ToonstukNiels W. Gade. j 5. Yariatienop Wien Neerl. Bloed.6'. de Lange,

Haarlemsch Advertentieblad | 1888 | | pagina 2