Nieuwsberichten. den heer de JoDg, die blijkbaar met zijne eigenaardige positie verlegen, niet den lijnen toon weet te treffen, dien wij steeds in hem waardeeren. De overige partijen, hoewel flink tot een goed sluitend geheel medewerkend, laten wij onbesproken. De costumes waren in overeenstemming met het stuk. Jason's harnachement kan tot bedenking aanleiding geven, tenzij de Grieken uit den tijd der handeling reeds meesters waren in de metaalbearbeiding, wat ik betwijfel en dan geloof ik ook niet dat de hofzaal van Koning Kreon van Korinthe in den spitsbogenstijl gebouwd was. Niet, dat men zich aan zulke bij zaken behoort te ex'geren, maar als de illusie zoo volkomen mogelijk is, is de indruk van het spel te dieper. De groe peeringen waren hier en daar verdienstelijk te noemen, bovenal de slotscène van het derde bed rij f. Een dienst aan mijn vriend Blanchard, werd als nastukje gegeven. De Engelsche dokter Cross, die on langs zijn vrouw vergiftigde om meteen andere te kunnen trouwen, is Maandag in de gevangenis te Cork terecht gesteld. In een schrijven aan de Vereeniging „Het roode Kruis" heeft de DuitscheKeizer in antwoord op een nieuwjaarswensch doen antwoorden Vertrouwende op Gods wijsheid, koester ik de hoop, dat de tijd, waarop het Roode Kruis zijne ernstige taak zal hebben uittevoeren, tot zegen des vaderlands nog lang zal uitblijven. Ten einde de samentrekking van Russische troepen nabij de grenzen eeni- germate goed te maken, was zooals be kend is, in het Russische blad de Invalide een schrijven geplaatst, waarin betoogd werd dat Oostenrijk en Duitschland door hunne krijgstoerustingen Rusland hiertoe had genoodzaakt. In een Militair Duitsch blad wordt thans dit beweren met zulke welsprekende cijfers wederlegd, dat men verlangend is te weten welk antwoord hierop zal kunnen gegeven worden. Met de Russische vredesbetuigingen neemt men niet altijd genoegen. Booze tongen weten mede te deelen, dat de czaar eene leening wil sluiten en daar niemand hem geld zal willen geven, met het oog op den wisselvalligen uitslag van een oorlog, tracht de czaar de gemoederen in rustte houden, Omtrent het nieuwe plan, van Fran- schen uitgaande, om Frankrijk en Enge land door een brug te verbinden, leest men het volgende: De brug zal Cran- aux-Oeufs met Folkestone verbinden 35 Kilometers lang zijn en zal 56 Meter boven den waterspiegel moeten komen. Hiertoe zal men gemetselde pijlers van 50 Meters lang en 30 Meter breed dienen op te richten tot op eene hoogte van 10 Meter boven water. Hierop zal de ijzeren constructie rusten met overspanningen van 500 Meter. Op eiken pijler is men voornemens een vuurtoren op te richten met electrisch licht. De brug zal vier spoorbanen bevatten en een weg of pad voor de brugopzichters. De onkosten van het werk schat men op één milliard en zal in zeven jaren gereed knnnen zijn. Men rekent op den sterken steun van Engeland om het plan tot rijpheid te doen komen. In 1889 zal te Parijs een interna tionaal congres van beoefenaren van het Volapuk gehouden worden. In een karakteristiek schrijven aan de Amerikaansche bladen deelt de groote reclame-man Barnum mede, dat bij, gelijk den vogel Phoenix uit den asch verrezen, ook verder zijn plicht zal vervullen als kampioen der vermaken voor het Ameri kaansche volk. Wederom vond in China een dood slag van Christenen op groote schaal plaats. In de provincie Fu-Kyen werd een 20 tal Christelijke kerken verwoest en vele tot het Cristendom bekeerde in boorlingen vermoord, zoo meldt de Standard. Het kruitmagazijn van het fort Filfll bij Tunis is in de lucht fgevlogen. Vier inlandsche soldaten zijn gedood. De |tweede zoon des Zweedschen konings treedt in het huwelijk met eene hofdame. De prins heeft verklaard ten behoeve van dit huwelijk met eene dame van nietvorstelijken rang voor zich eu zijne nakomelingen afstand te doen van alle eventneele rechten op den troon en van alle mogelijke vorstelijke privilegiën. Hij blijft alleen Zweedsch officier. Als men de loopende geruchten ge- looven mag, dan beloopt de loonsvermin dering te Almelo, waar de bekende werk staking nit ontstaan is, over twee en dertig centen. Binnen kort komen in het vader land terug twee Groningers en twee Gel- derschen, die een paar jaar geleden naar Transvaal waren vertrokken. Eerst werk ten zij daar bij een boer, doch kregen spoedig aandeel in het land. De grond bleek goudhoudend te zijn en toen werd de grond aan eene ontginnersmaatschappij ver kocht, doch de jongelieden behielden aan deel in de onderneming. Men schat de jongelieden thans op een half millioen. De Haagsche bladen bevatten eenige maanden geleden een ingezonden stuk ge- teekend S. waarin de mogelijkheid werd betoogd om in de residentie een nationaal orkest samen te stellen, dat met het buiten land kan wedijveren. Thans is besloten aan eene commissie een onderzoek naar de uitvoerbaarheid van dit plan in te stellen. Een spoorwegarbeider die Dinsdag te Deutichem onder een trein geraakte, is aan de gevolgen overleden. Als een bewijs hoe slecht voor jon ge onderwijzers de kansen zijn om geplaatst te worden deelt men mede, dat een jon geling, leerling van de Middelburgsche kweekschool, die in het voorjaar van 1887 zijne akte van toelating ontving, voor zes jaren geteekend heeft bij de ves ting - artellarie. Men houde hierbij in het oog dat een rijks - kweekeling in zijne vier studiejaren het rijk eene niet onbe langrijke som kost. Herhaalde malen kwamen op de tram lijn JoureHeeren veen ontsporingen voor, die door kwaadwilligheid werden veroor zaakt. Thans is het een rijksveldwachter gelukt, de daders op te sporen. Tegen hen is proces-verbaal opgemaakt. Bij art. 164 van het wetb. van strafrecht is eene gevangenisstraf van ten hoogste vijftien jaren op het misdrijf gesteld. Dezer dagen werd iemand te Rot terdam, die betere dagen had gekend, aangenaam verrast door een gift van 2000 uit België. De afzender was iemand, wien bovengenoemde persoon vroeger veel goed i had gedaan, en die thans in België fortuin heeft gemaakt. Hij had den toestand van zijn vroegeren weldoener vernomeD, en betoonde op deze wijze zijn dankbaarheid. Bij een zeker deel van het publiek bestaat steeds den lust om boosdoeners aan de handen der politie te onttrekken. Een koopman in paraplu's in de Bethanie- dwarsstraat te Amsterdam vermiste her haaldelijk eenige zijner artikelen en stelde zich in hinderlaag om de dieven te ont dekken. Gisteravond betrapte hij dan ook twee knapen, die het huis waren binnen geslopen. Zij werden echter den man ge waar en zetten het op een loopen. De koopman ging hen achterna en vatte er éen, maar eenige personen schoten toe en ontzetten den jongen, die aldus ontkwam. Te Houtrijk en Polanen zal in de maand Februari a. s. eene tentoonstel ling gehouden worden van zaaigranen enz., deze tentoonstelling uitgaande van de af- deeling der Hoil. M'J. van Landbouw heeft ten doel den landbouwers in de gelegen heid te stellen op een gemakkelijke ma nier goed zaaigraan te doen verkrijgen. Hoewel het deze week eenige dagen en nachten sterk gevroren heeft was het ijs op vele plaatsen nog zeer zwak. Niet tegenstaande kwamen reeds Dinsdag en vooral Woensdag tal van schaatsenrijders van Amsterdam naar Haarlem en omge keerd, langst de vaarten. Bij molens en bruggen moest herhaaldelijk worden af gestapt, Ook Donderdag hebben nog enkele liefhebbers de reis gemaakt. Twee der- zulken geraakten in den middag van dezen dag in een wak tusschen Haarlem en de Liede. Met groote moeite en met behulp van touw en ladders bracht men hen op 't droge. De reis naar Haarlem werd verder per voet afgelegd. Thans kan met zekerheid worden gemeld, dat de Westeinderplassen onder deze gemeente zullen worden drooggemaakt. De ingediende plannen zijn aan het De partement van Oorlog eenigzins gewijzigd. Eene oppervlakte van 900 H. A. water, zal alsdan in vrij vruchtbaar land her schapen worden. In de jongste zitting van den raad der gemeente Uithoorn is besloten tot het instellen eener vaste wekelyksche kaas markt. Donderdag namiddag is een 16 jarig jongmensch aan de Lynden te Haarlem mermeer woonachtig, door het ijs in de Ringvaart gezakt en ondanks de spoedi ge hulp, verdronken. Op een andere plaats geraakte 4 personen tegelijk door het vrij broze ijs der Ringvaart. Met moeite werden zij gered, doch een hun ner bleef geruimen tijd bewusteloos. Na op hem de bestaande voorschriften te hebben toegepast, kwam hij na i/s nur weder bij. HAARLEM, 20 Januari 1888. Aan de afdeelingVoortgezet On derwijs van de school voor gewoon en voorgezet lager onderwijs van den Heer Prinsen Geerlings alhier zijn met p.o. Januari jl. benoemd de Heeren J. J. A. Visser en P. J. C. Mettaude eerste als onderwijzer in de wis- en natuurkunde, de tweede als onderwijzer in deFranscheen Engelsche taal. Blijkens de heden door Burg. en |i Weth. dezer gemeente vastgestelde lijsten bedraagt het getal kiezers voor de Tweede Kamer 2767, voor de Prov. Staten 2761, voor den Gemeenteraad 2751, waaronder 52 zoogenaamde lodgers. Het laatst waren die getallen 1362, 1358 en 2098. Door B. en W. is heden beslist de huur van het weiland genaamd de Koe kamp" te gunnen aan J. J. van den Berg voor het door hem uitgeloofde bedrag van f 140's jaars. Aan het gemeentebestuur van Haar lem is vergunning gevraagd tot oprichting van een kuiperij en Smederij in de Wol straat no 7 door J. van Westerhoven. In de gisteren avond gehouden ver gadering van „Sociaal Belang", aanvaardde de heer D. de Clercq onder bijvalsbetuigin gen het presidium met eene rede over nationalisatie van den grond. Besloten werd in de eerste plaats, op voorstel van de heeren L. F. Nix en Dr. H. A. J. Valkema Blonw den naam der vereeniging te veran- deren in „Volksbelang"met 38 tegen 20 stemmen. De volgende heeren werden voorloopig op het gros gebracht ter vervulling der a.s. vacature in de Tweede Kamer Mr. A. J. W. Farncombe Sanders, B. H. Heldt (voorgesteld door den heer R. Luyten), L. J. du Celliée Muller, (id. door den heer P. Muller), F. Lieftinck, (id. door den heer J. de Koek), 0. Prins Cz. en Jhr. Mr. J' Roëll, te Utrecht (beide voorg. door den heer W. Gosler), welke heeren, bij aanneming der candidatuur zullen uit- genoodigd worden, in eenige openbare ver gaderingen hunne denkbeelden te komen blootleggen, ten opzichte van de voor namelijk in het programma der „Liberale Unie" vervatte punten. Uit deze opgave blijkt reeds, dat de politiek van den heer Farncombe Sanders bij velen zeer ernstige bestrijding onder vindt. Wij komen weldra op een en ander nader terug. Donderdag middag ten twaalf ure had de begrafenis plaats van het stoffelijk overschot van Jhr. G. F. van Tets. Een groote schare van vrienden en vereerders waren aan de groeve bijeen, waar door den commissaris des konings in Noord holland, Jhr. Mr. J. W. M. Schorer, in welgekozen bewoordingen hulde werd ge bracht aan de nagedachtenis van den waardigen ontslapene, wiens bekwaamheden en .verdiensten in een helder licht wer den geplaatst. De welgemeende toespraak werd beantwoord door Jhr. A. S. E. van Tets. Onder den titel: Treurig. Onze aanstaande verkiezing voor de Tweede Kamer bekeken door een Werkman-Kiezer, verscheen bij den uitgever W. Gosler deze week een vlugschriftje. Naar aanleiding van het bekende Gids artikel van Januari 1888, door Prof. Buys en in verband met de kandidatuur Farncombe Sanders worden de grieven tegen dezen afgevaardigde uiteengezet. Vooreerst de houding van F. S. ten op zichte van het onderwijs-artikel der Grond wet, toen door zijne aansluiting bij de kerkelijke partyen het artikel viel, doch door de Eerste Kamer werd behouden, en hoe de heer F. S. hier den gewonen wet gever het onderwijs wilde doen regelen, terwijl bij hoofdstuk VIII de heer F. S. eene juist tegenovergestelde meening was toegedaan. Vervolgens bespeekt de schrij ver de houding van den heer F. S. bij het wetsonderwerp tot bekrachtiging eener progressieve belasting voor de provincie Groningenwelke ten doel had door afschaffing van de opcenten op de grond belasting en op het personeel en door invoering eener provinciale inkomsten belasting den druk van de sohonders der kleine industrie en der kleine landbou wers over te brengen op de meer vermo genden hoe de heer F. S. toen, door zijne stem te geven aan de clericalen, het voorstel hielp begraven. Tot welke slotsom de schrijver komt is dan ook niet moeie- lijk te raden, doch men schaffe zich het boekske aan. In den aanstaanden strijd over beginselen en personen kan het uit stekende diensten bewijzen. De prijs is 125 cent. Wij achten het niet overbodig de eigenaars van bonden te herinneren aan 31 Januari a. s. zijnde de laatste dag voor de aangifte van hunne honden voor de belasting, en zulks ter voorkoming van vervolging. Bij de godsdienstoefeningen der Nederduitsch Gereformeerde Kerk (dolee- rende)zal Zondag 22 Januari 1888 in,,Felix Favore" des voormiddags ten 10 ure, Voorbereiding en openbare Belijdenis, en des namiddags ten 6 ure, H. Avondmaal, optreden de heer Ds. B. van Sohelven van Amsterdam. Woensdag 25 Jan. 1888 des avonds ten half acht ure, Dankzegging en bediening van den H. Doop. Voorgange.r de heer Ds. D. J. Karssen van Amsterdam. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 18 Jan. C. Lemmers en R. de Reus.19 Jan. C. Smith euA. H. KooijA. v. Soest euH. M. Vallenduuk. GETROUWD. 18 Jan. C. Kroon en G. M. Topsvoort. P. A. W. Wingender en A.Miseri 19 Jan. J Scbutterop en EMAndrea GEBOORTEN. 11 Jan. II. Missetgeb. deJongz.-J. v. d. Berg geb. Braazem d. (levenl).12 Jan. G. Groet geb. Balder z.— 13 Jan. E. van Maris geb. Schaap dJ Landwehr Johann geb. Ersman d. JHartog geb. de Jong z. J. M. Jansen geb. Labbertéd.J v. Looij geb. Velthuijsen z.14 Jan. A. v. d. Pol geb. Diemei z.C. Born geb. Straatsma z. E. Ermskausgeb. v. Houtenz.M. Kok geb. Hartman d.15 Jan. N. Janszen geb. Verheul d. M. v. Duin geb. Veldheer d. P. v. Dansikgeb. de Raad d. A. M. Srvart geb. Anderson z. J. de Vries geb. v. Rij zen z.N. Klaevermanngeb. Nieboerz. J. Bosch geb. van Waarden burg z.16 Jan. CKlaassen gebJ onker zCJ. v. Uitert geb. Ockeloenz.C. J. Visser geb. Verbeek Vrolijk d. en z.17 Jan. G. Born geb. Jon- gejan z.A. Jantz geb. Vervoorenz. M. ARolfs geb. vLeeuwen zSMortens geb. Blommaertz.— 18 Jan.J. Schouten geb. v. Amelrooijd. M. II. J. v. Staveren geb. Paulen z.— 19Jan.S. Zonneveld geb. v. He- mert d.— A. M. van den Pieterman gel Theijs d. OVERLEDEN. 12 Jan. J. W. Blom 2jWBlom2j. G. Raamgr.— L. Sparreboom 11 m. z.Brou wersvrt.G. M. G. v. Daalengeb. Kop- pensööj. Kennemerplein13Jan. D. Kabel 3 j. z. G. Oudegrt.O. Henderiksgeb. van Schooten 70 j. L. Bcgijnestr. 14Jan. H. Severijnse geb. Wesseling 58j. Gr. Houtstr. 15 Jan. P. Sluis'21 dg. z. JanSteenslr.G. M. Sehrader 73 jL. Heerenstr. 16 Jan.A. C. Beukers lOdg. d. Gr. Houtstr.II A. Geels 19 dz. Mr. Joostenlaan.17 Jan. A. WKlunder 5 jz KIHoutstraat Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie,die dage lijks, (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Een koperen buisje, waarin drie ope ningen en twee schroeven. Een hen gelaarsbakje waaraan een lederen riem en waarin een zakje en kopje met visch aas. Eene ijzeren wagentrede. Een paar bruinwollen handschoenen. Een blauwwollen cache-nez. Een verguld kroontje. Negen gulden en zeven en een halve cent, volgens eene bijgaande quitantieafkomstig van B. Ruigrok te Hillegom. Twee portemonnaies zonder geld. Een zilveren teekenpotloodhou der. Eenige sleutels. Terug te bekomen bij J. W. P. Lijds- man, Turfmarkt no. 2, een groote kort- harige geelgevlamde hond met een kor ten staart. Bij vrouw Augustus, Noorder Schoolsteeg no. 47, een nieuwen manshoed. Bij F. M. Knape, Wed. G. van der Hoek, Lange Heerenvest, een wit boezelaar met een strook van onderen. Bij Kion, Bakkenessergracht no. 87roud, een zilveren armband. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier op Dinsdag 24 Jan. 1888, des namiddags van i2 uur door den Heer W. Ezerman. PROGRAMMA. 1. ï*aga No. 6 op den naam Bach. Schumann. 2. Grosser religiöser MarschLux. 3. Sonate No. 2S. de Lange» a. Maestoso. b. Andante. i c. Allegro con fuoco. 4. Lieder ohne WorteMendelssohn. 5. Finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1888 | | pagina 2