gepaard gaat met roof en mishandeling van de vrouw. De wetgeving is sedert den onden tyd mede veel verbeterd. Moord was by de onde Grieken niet strafbaar gesteld en zelf6 in den hooggeroemden Iraëlietischen Staat waren zes steden aangewezen, waarheen zij de toevlucht konden zoeken, die zich onwillens aan doodslag hadden schuldig gemaakt. Bedoelde men vroeger met straf slechts wraak op den misdadiger en waren de straffen soms zeer onmenschelyk, thans staan wij op een beter standpunt, nu men er mede op het oog heeft de verbetering van den overtreder, en dat werkelijk de meer menschlievende straffen heilzaam werken, leidde spreker af nit de waar heid, dat het aantal misdaden afnemend is. De spelen der volken pleiten vóór of tegen hen. Vergelijkt men de spelen der Romeinen met die van den legenwoordigen tijd, dan kan gerust, behoudens enkele kleine uitzonderingen, de nieuwe verre hoven den ouden tijd geroemd te worden Om de waarheid van deze uitspraak te heter te doen uitkomen, gaf spreker een uitvoerig beeld van de gladiatoren-ge vechten, zooals die ons door beroemde schrijvers worden voorgesteldZwaard vechters of gladiatoren werden in den regel gekozen uit de miast aanzienleken •f nit den sla venstand. Voor zij tot het loflijk gild werden toegelaten, verbonden zy zich met een duren eed om door gee- seling, vuur of zwaard te willen sterven, Bij zoo'n gladiatorengevecht was geheel het volk tegenwoordig. Het verheugde zich in goed toegebrachte slagenhet volk, ook uit de hoogste standen verlus tigde zich, als in het worstelperk de ster vende gladiator stuiptrekkend nederviel. Al de dierlijke hartstochten van de natie werden wakker geschud en zelfs de vor sten wakkerden deze soort van spelen zóó aan, dat het volk in benauwde tijden slechts om brood en spelen riep. Het zedelijkheidsgevoel heeft zich bij beschaafde volken nog geopenbaard in het oorlogvoeren, getuige de overeenkomst van Genève. Wederkeerig beschermen de oor logvoerende partijen de ziekenverpleging op het slagveld. Hoe hoog de tegenwoordige maatschap pij staat boven de vroegere leidde spre ker nog af uit de afschaffing der slavernij, welk ergerlijk kwaad als uitvloeisel van harbaarschheid in levendige trekken werd voorgesteld door een citaat van den be roemden reiziger Dr. Nachtigall. Naarmate onze toestanden meer het ideaal naderen, neemt het bijgeloof af en dat heksen niet meer als vroeger gepy- nigd en verbrand worden, dankt men aan het beter inzicht, dat men omtrent oor zaak en gevolg verkregen heeft, voor namelijk door de meerdere beoefening der natuurwetenschappen. Op bovenstaande gronden meende spre ker met recht te mogen besluiten tot de stelling dathoevele wenschen in den tegenwoordigen tijd nog onvervuld zijn gebleven, deze den voorrang verdient bo ven den ouden tijd, en daar die voor uitgang te danken is aan meerdere ken nis, behoort het aanbrengen van weten schap tot vooruitgang onze leuze te zijn. Dat allen het met den Spreker eens waren, - bewees de wijze waarop het gesprokene werd aangehoord. De heer H. A. van der Meulen te Haastrecht vervult de volgende spreek beurt. N ieuwsberichten. Donderdag heeft de Eerste Kamer een aanvang gemaakt met de behandeling van de Staatsbegrooting, nadat natuurlijk reeds in de afdeelingen daaraan door haar den noodigen arbeid was besteed. Het algemeen debat liep'spoedig af. De heer v. Naa-j men van Eemnes drnkte zijn leedwezen uit over de omstandigheid, dat de defensie- wetten nog niet gereed zijn, en drong er op aan dat nog met deze Kamer de gereed- zijnde ontwerpen zouden worden afgedaan. Deze en nog een paar andere opmerkin gen van denzelfden spreker werden door de Ministers van Binnenl. Zaken en Finan ciën beantwoord. Hoofdst. II. (Hoogs Kollegiën) werd met algemeene stemmen goedgekeurd. Evenzoo Hoofdstuk III (Buitenl. Zaken), nadat door den Min. aan den heer Sickesz op diens opmerking was verzekerd, dat de Reg. alles doet om den afzet van Nederlandsch vee in het buitenland te bevorderen. Ook Hoofdst. IV (Justitie) werd met algemeene stem men aangenomen, nadat de heer Vos van Steenwyk was opgekomen tegen het K. B. regelende het gratierecht, en de Min. dit had verdedigd.De heer v. Swinderen had den Min. van Justitie verzocht een uitdrukking terug te nemen, die wel wat compromitteerend voor de rechterlijke macht klonk. Hoofdst. V (Binnenl. Zaken) was toen aan de beurt, maar werd in deze zitting niet afgehandeld.Een adres van den heer W. H. van Heyningen te 's Gravenhage, waarover door den heer Roëll verslag werd uitgebracht, gaf aan leiding tot een niet onbelangrijk debat.— Adressant was opgekomen tegen art. 5 van het K. B. ter uitvoering van de kies wet, waardoor hem als aspirant-kiezer de gelegenheid is benomen in hooger beroep te komen van eene beslissing des Burge meesters.De heer Fransen van de Putte achtte het adres gegrond.De Min. van Binnenl. Zaken beweerde, dat gehandeld was naar de voorschriften der wet. Wan neer iemands verzoek om op de kiezerslijst geplaatst te worden, ongegrond wordt verklaard, dan staat voor hem altoos het middel van appèl op den rechter open. Wat de lodgers betreft, de wetgever heeft bepaald verlangd bewoning gedurende een bepaalden termijn van dezelfde apparte menten.De heer Roëll, erkennend, dat in andere gevallen de zaak dubieus zou kunnen zyn, beweert, dat dit niet het geval is met hem, die in hetzelfde huis vzrhuizt,Be heer vaa Tienhoven be pleitte de bevoegdheid van den Gemeente raad, om te oordeelen over rechtmatige weglating van Kamerbewoners van de kiezerslijsten. Nadat de heer Fransen van de Putte en de Minister hunne ge voelens over deze aangelegenheid nog verdedigd hadden, bracht het nieuwe Ka merlid, de heer Melvill van Lynden de Utrechtsche Uuniversiteitsgebouw-kwestie ter sprake, waarop de Heer Roëll het stand punt van curatoren in deze zaak uiteen zette.De heer van Tienhoven betoogde de wenschelijkheid, om de regeling der Rijksarchieven by de wet te doen plaats hebben.Vrijdag moest eerst de wonder- kuil-zaak afgedaan worden. Als verdediger van zijn door de Tweede Kamer aange nomen voorstel tot opheffing van het ver bod te visschen met den wonderkuil, was dat mag nu het Tweede Kamerlid Reekers aanwezig. Het voorstel werd bestreden door de heeren Doedes Breuning, Schimmelpenninck v.d. Oye en Moolen- bnrgh, die den proeftijd wilden zien voortgezet. De heeren van Nispen, Fransen v.d. Pntte en Roëll waren vóór het voorstel, dat door Mr. Reekers uitvoerig verdedigd werd. De Min. v. Waterstaat enz. ontried de opheffing van het verbod. Het voorstel werd verworpen met 20 tegen 17 stemmen. Daarna werd het debat over Hoofdst. V der Staatsbegroo ting voortgezet. Na nog wat gehaspel over de eischen der Reg. betreffende het Universiteitsgebouw te Utrecht, en nadat de heer v. Naamen van Eemnes eenige opmerkingen gemaakt had, omtrent de uitvoering der wet op de besmettelijke ziekten en omtrent de onttrekking van onderwijzers aan hun ambtsbezigheden door hunne benoeming in examen-Kom missies, en nadat de Min. geantwoord had, op een opmerking van den heer Vi- ruly, die aandrong op voorziening in de behoefte aan onderwijs in vele gemeenten, waar een aantal kinderen van onderwijs verstoken bleven, werd Hoofdst. V met algemeene stemmen aangenomen. Hoofdst. VI Marinewerd op dezelfde wijze goedgekeurd, nadat de Min. van Marine verklaard had voornemens te zijn dit jaar nadere voorstellen betreffende de scheepsmacht te zullen doen. By Hoofdst. VII Financiëndrong de heer Moolenburgh aan op wettelijke regeling van de traktementen der landmeters. De heer Pijls gaf ook eenige op merkingen ten goede, en verzette zich tegen de opdrijving der personeele belas ting, door welke vaak de draagkracht van den huurder overtreden werd. De Min. van Fin. antwoordde, dat hem van derge lijke overdreven opvoering der personeele belasting niets gebleken was. Wel was hem gebleken, dat in sommige streken de huurwaarde 40 pet. te laag werd gerekend, waartegen terecht maatregelen genomen waren. Nu eenige replieken werden dit Hoofdstuk, en dit voor On voorziene Uithaven met algemeene stem ming goedgekeurd. De Vestingbegroo- ting werd met algem. stemmen Hoofdst. VIII oorlogmet algem. stemmen op 1 na aangenomen. De Spoorwegbegroo- ting gaf aanleiding tot eenige opmerkin gen: o. awees de heer Fransen v. d. Putte op wat hy noemde" de buitenge woone lnxe en schandelijke geldverspil ling bij den bouw van het Centraal-Sta- tion te Amsterdam. De begrooting werd met algemeene stemmen aangenomen. Evenzoo Hoofdst. IX (Waterstaat enz.) ook na tal van vragen en opmerkingen betreffende de waterwegen, spoorwegverbindingen, de overeenkomst met de Rijnspoorwegmaat schappij, het spoorwegongeluk te Rniner- wold, enz. 's Ministers antwoorden en in- lichtingen muntten uit door onbeduidend heid.Nadat de Surinaatnsche Begrooting en Hoofdst. X (Koloniën) met algemeene stemmen waren aangenomen, ging de Kamer tot nadere bijeenroeping uiteen. - D» heer Athalin, de nieuw benoemde rechter van instructie in de zaak van Wilson, heeft eene huiszoeking gedaan in diens woning in de Avenue d' Iéna. Hij heeft er de registers gevonden van 22,922 behandelde zaken. De griffier, die den rechter vergezelde, ging gebukt onder den last van papieren, die na verzegeld te zijn, naar het paleis van justitie wer den gebracht. Het Hongaarsche gouvernement heeft 180,000 repeteergeweren besteld en de Servische regeering 150,000 geweren te maken in Amerika en af te leveren tegen einde 1888. In de Russische keizerlijke familie heerschen alweer de mazelen. Grootvorst Alexis, de bevelhebber der vloot moet o. a. aangetast zyn. Den len Juli 1863 werden van regeeringswege in Suriname veertig duizend slaven onteigend en vrijgemaakt. Het 25 jarig jubilé van dat feit wenscht men in Juli a. s. te Paramaribo feestelijk herdenken. Mr N. de Roever, Archivaris van Amsterdam, deed bij den uitgever S. L. van Looy te Amsterdam het lioht zien een „Amsterdamsch jaarboekje". Zyn in houd heeft het werkje te danken aan mannen wier namen op het gebied van geschiedenis en letteren een goeden klank hebben als; W. J. Hofdijk, Dr H. C. Rogge, Ds. A. Loosjes, Mr. N. de Roever, J. G. Frederiks, B J. M. de Bont, E. W. Moes, A. Verweij, A. W. Wei9s- man, P. J. Frederiks, D. C. Meyer Jr. P. H. Witkamp, A. de Roever Nz. Een uitvoerige kroniek, loopende van 1 Octo ber 1887, opent het boekje. De bijdragen, handelende over Amsterdamsche toestan den en personen doen zich gemakkelijk lezen. Den heer Jac. van Looy dankt het jaarboekje een fraaie „prentje". Het dient om „Een oud Amsterdamsch burgwalle tje" te illustreeren, terwijl by „Buiten plaatsen langs den Amstel" nog twee prentjes voorkomen. Den liefhebbers van Amsterdam's geschiedenis kunnen wij eene kennismaking met het nette jaarboekje wel aanbevelen. De bekende kapper Serné is door de jury te Londen schuldig verklaard aan moedwillige brandstichting. Het ge rechtshof veroordeelde hem tot twintig jaren tuchthuisstraf. De bediende werd vry gesproken. Ten einde den landbouwer het in- koopen van goed zaaigraan gemakkelijk te maken, zal te Houtrijk en Polanen bij wijze van beurs eene tentoonstelling ge houden worden van zaaigranen. De zaak gaat uit van de Afdeeling der Holland- sche maatschappij van Landbouw. HAARLEM, 24 Januari 1888. Ds. J. M. Snethlage heeft voor het beroep naar Rotterdam bedankt. In het Koloniaal Museum op het Paviljoen zal voortaan des Zondags aan belangstellenden tot een beperkt aantal vrijen toegang worden verleend op vertoon van kaarten, die gedurende de werkdagen aan het Museum kunnen worden afge haald, Paviljoen voorzyde onder het terras. Door dezen maatregel hoopt het Bestuur eene kennismaking met het Museum in ruimeren kring te bevorderen. Door de politie alhier zijn twee personen aangehouden, die zich aan be- driegelijke oplichting hadden schuldig ge maakt. Zij hielden eene collecte langs de huizen der ingezetenen, zoogenaamd voor de werkloozen, en gaven valschelijk voor leden eener commissie te zyn. Reeds had den een aantal goedgeloovingen verschillen de bedragen gegeven. Afloop van de verkooping van Huizen, gehouden den 21 Jan. 1888, in de Gouden Leeuw, te Haarlem. No. 1. Dubbel Huis en Erve, Donkere Spaarne No. 40, 4600 K. Vvijk. 2. Iluis en Erve, Lange Molensteen No.'22, f 3620 li'. B. Guskens. 3. Huis en Erve, Baljuwslaan No. 10. - 4. Huis en Erve, naast bet voorgaande No. 12- 5. Huis eu Erve, uaast het voorgaande No. 14. 6. Huis en Erve, naast het voorgaande No. 16. 7- HuisenErve, Bolwerkslanu No. 9n. 8. HuisenErve, naast het voorgaande uo. 9a. 9. HuisenErve, naast het voorgaande no. 7. 10. Huis en Erve naast het voorgaande no. 5b. No. 3 tot 10 tez. 8330 A. II. Poortvianqq. 11. Huis en Erve, Bakenessergracht No. 106, f 1825 J. Sweers. 12. Winkelhuis eu Erve, Korte Begijnenstraat 3040 A. Franke. 13. Huis en Erve, KorteBegijnestraatNo.il, f 2095 J. C. Hermann qq. 14. Huis en Erve, Korte Hofstraat No. 6, 860 J. 7F. Verkes qq. 15. Huis en Erve met Tuin, Klein Heiligland No. 28, 5025 W. K. Loef qq. 16. Huis waarin Tapperij (met vergunning) en Erve, Berkcrodesteeg No, 15, f 3575 J. F. P. Hoffmann, r 17. Huis waarin Tapperij (met vergunning) en Erve, Haasstaat No. 14, 2000 Iloogeveen qq 18. Winkelhuis en Erve, Haastraat No. 12, f 1080 A Franke. VERGADERING van den Raad der Gemeente Haarlem op WOENSDAG den 25sten Januari 1888, des namiddags ten een ure. De volgende stukken en punten zullen aan de orde gesteld worden: 1. Besluit Ged. Staten, goedk. gemeente- rekaaiig ov*r 1886. 2. Brieven id. tengeleide van goed gekeurde besluiten en ontvangst-be richt algemeene politie-verordening. 3. Voorstel B. en W. onteigening hoek huis en open terrein Botermarkt- Barrevoetesteeg. 4. Rekest Jenny Weijerman, verbreeding Barrevoetesteeg. 5. Voorstel B. en W. bijdrage particu lieren in openbare werken, met advies comm. van fabricage. 6. Id. id. voetstraat Verlengde Oranjeboomslaan. 7. Id. id. aanvaarding in schenking projectstraat N.zijde Zijlweg. 8. Id. id. bestratingen Rozenpriëel. 9. Id. id. op nader adres commissie Israëlitische godsdienstschool omtrent kosten in gebruik afgestane lokalen. 10. Id. id. rekest G. Timmer, ver koop grond Groot Heiligland. 11. Id. id. jaarwedden onderwijzers H. M. Hubregtse en B. Klenke. 12. Id. id. aanwijzing plaatsen ker mis 1888. 13. Id. id uitgifte raadsverslag. 14. Voordracht id. benoeming geneeskun dige en benoeming heelkundige. 15. Benoeming van een lid der commis sie van onderzoek voor de schutterij. 16. Nader voorstel B. en W. benoeming opvolger van leeraar J. J. Goteling Vinnis. 17. Rapport comm. pensioenen, verzoek schrift W. Grijm. 18. Voorstel B. en \V. verhuring gronden aan de Leidsche Vaart, met advies comm. v. fin. 19. Id. id. verzoek B. Znithof om trent grond aan den Harmenjansweg, met advies comm. v. fin. 20. Id. id. verhuring walgrond Spaarne aan L. Sabelis, met advies comm. v. fin. 21. Id. id. begrootiDg gemeenterei niging met advies comm. v. fin. Marktbericht van 23 Januari. Aardappelen. Aangev. 140 verk. 70 HL. L. pr. ƒ1.75, H. pr. f 2.50 p. Heet. Appelen. Aangev. 80, verk. 40 HL. L. pr. 3.00, H. pr. 6.00 p. Heet. Peren. Aangev. 17, verk. 6 HL. L. pr. 3.00, H. pr. f 4.00 p. Heet. Boter. Aangev. 104, verk. 104 KG. L. pr. 1.20 H. pr. 1.50 p. KG. Biggen Aangev. 44, verk. 21 stnks, L. pr. 4.00 H. pr. f 20.00 p. st. ltoode tarwe. L. pr. ƒ5.75 H. pr. 6.00. Witte tarwe. L. pr. f 6.30 H. pr. ƒ6.65. Rogge. L. pr. j 4 40 H. pr ƒ4.65. Haver. L. pr. 2.80 H. pr. ƒ3.125. Huivenboonen. L. pr. 6.20 H. pr. 6.25. Paardenboonen. L. pr. f 5.15 H. pr. 5.45. Bruin mosterdzaad, f 15.625 Karweizaad per 50 Kilogram 14.00. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 26 Jan. 1888, des namiddag» van 2—3 uur door den Heer W. Ezbrman. PROGRAMMA. 1. Preludium en EugaJ.S.BacIt. 2. Andauto uit do 7e Symphonie..Beethoven. 3' SonateVink. a. Allegro moderato. b. Andante. c. Allegro risoluto. 4. Aria uit de Schepping Hay dn. 5. Finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1888 | | pagina 2