HAARLEMSCH PREDIKBEURTEN Eerste Blad. [So. 12 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Tiende Jaargang. 144. van ZATERDAG 11 Februari 1888. op Zondag 12 Februari 1888. telephoonnummer TELEPHON1SCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prys per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsrnimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Groote Kerk. Voorm. 10 nre, Brutede la Rivière. Nam. 2 ure, Hoog. Ie Lijdenstekst, 's Avonds 6 ureMoeton. 2e Lijdenstekst. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 nre, Hoog. Jans-Kerk. Voorm. 10 nre, Snethlage. Woensdag 'sar. 7 ure, Smeding. 3e Lijdenstekst. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Escher. Waalsche Kerk. Voorm. 10 ure, Bonrlier, pastenr a la Haye. Christelijk Gereforin. Gemeente. {Ged. Oudegracht). Voorm. 10 nre, 's Av. 5 ure, Mulder. Donderdag 'sa?. 7nreMulder. Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 'sAv. 5 ure, Schotel. Donderdag 's avonds 7 nre Schotel. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, Mees. 's Avonds 6 nrePoolman. Donderdag 's av. 8 nreJ. A. Schultz, pred. te Krommenie. Lijdensprediking. Kerk der Vereenigde Doopsgezinden Voorm. 10 nre, de Lanog. 's Avonds 6 ure, de Fries. Kemonstrantsche Kerk. Voorm. 10 nre, Dr. P. II. Ritter pred. te Utrecht. Kerk dor Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. Donderdag 's av. 8 ureWeiss. Voorbereiding. Chr. bewaarschool, L. Heerenvest. Maandag 's av. 8 ure, Moeton. Bijbellez. Lucaa 6 27 vv. Lokaal in de Oranjestraat. Dinsdag 's av. 8 nre, Hoog. Bijbellezing. Lokaal der Jougelings-Yereeniging. L. Annastraat. Donderdag 's av. 8 ureEscher. Bijbellez. Matth. 18 44 vv. Door Ds. Moeton met kartelijken dank ontvangen van N.N. f 10,voor het daarbij aangewezen doel; en van Diakenen, gecol lecteerd in de groote Kerk, 5 Februari des namiddags, 10, - van X. uit erkentelijkheid aan Ds. Snethlage voor de nieuwe kronen in de Groote Kerfc. Ds. Hoog herinnert zijne catechisanten dat hij hen deze week weder verwacht. Ds. Escher heeft in dank ontvangen voor de Utrechtsche Zendingsver. uit een busje van NNf 6, De collecte voor de Chr. School voor on- en Minvermogenden heeft Vrijdagavond in de zaal van het Nut opgebracht f21,20*. Door HH. KerKvoogden woidt medege deeld, dat bij hen van eene dame in dank ontvangen is de toezegging van eene gift, voldoende tot het doen maken van twee kleine kronen, terwijl voor hetzelfde doel van eene andere dame is ontvangen de som van vijf-en-twintig gulden en gecollecteerd in de voormiddag-godsdienstoefening in de Groote Kerk op 29 Januari 11. de som van twee gulden van Mejuffrouw N N Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 nre, J. D. van Arkel Pred. te Bloemendaal. Bevestiging. Nam. 2Va nre, Intree van Ds. G. van Hermaarden Az. Beverwijk. Voorm. 10 ure, J. C. Boon Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 nre, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 nre, J. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, H. Smeding Pred. te Haarlem. Nam. 2 ure, geen dienst. Heemstede. Voorm. 10 nre, F. E. Daubanton, Hillegom. Voorm. 10 nre, M. Buchli Pest Houtrijk en Folanen. Voorm. 10 nre, G. J. Brulel de la Rivière 's Avonds 6 nre, G.J. Brutel de la Rivière. Sandpoort. Voorm. 10 ure, J. van Boenen Martinet. Spaarndam. Voorm. 10 nre, H. H Bergenia. Donderdagavond 7 unr, H. J. Bergsma. Velsen Voorm. 10 nre, D. J. C. Heldring, Nam. 61/» nre, I). J. C. Heldring Zandvoort. Voorm. 10 nre, L. Heldring. Nam. 2 nre, L. Heldring. Spijsuitdeeling. Er wordt in ons land en vooral ook in Haarlem veel welgedaan. Men moet er dankbaar voor wezen, dat er nog harten kloppen, die blaken van liefde voor hunne minder bedeelde natnnrgenooten. Onder de doeltreffendste pogingen om in de be staande armoede en ontbering hnlp te verschaffen mag wel de nitdeeling van warme spijs aan arme kinderen der koste- looze scholen alhier in de eerste plaats genoemd worden, 't Is een philantropische daad van de grootste beteekenis. Ik be weer veel, maar zal het ook trachten te bewijzen. Dat de spijsuitdeeling goede resnltaten voor de kinders, èn voor de scholen heeft dat zij de pbysieke krachten der jengd grooter, bet schoolverzuim aanzienlijk minder, maar daarentegen de vruchten van het onderwijs zooveel te grooter doet zijo; ik geloof, dat niemand mij dit zal ont strijden. De ondervinding van de jaren, dat dit stelsel van bedeeling in werking is, heeft mijne geachte collega's en ook mijzelf innig van de voortreffelijke werking ervan overtuigd. Dit goede is al van zoovele kanten in het licht gesteld, dat het op 't oogenblik overbodig zou wezen er nog eens op terug te komen. Maar er is iets anders, waarop ik wel de aan dacht wensch te vestigeniets dat min der betrekking heeft op stoffelijke voor- deelen, dan op moreele, op belangen van maatschappelijken aard. Er bestaat tegenwoordig eene scherpe afscheiding tnsschen rijken en armen, ge goeden en hulpbehoevenden. Met den dag ziet men de klove wijder en dieper wor den, die armen en rijken van elkaar scheidt. Verbittering met hun levenslot, afgunst en sombere wrok vinden bij vele armen een maar al te vruchtbaren bodem. \an verschillende manieren hebben phi- lantropen getracht middelen te vinden de kloof te overbruggen, het zaad van ver- l deeldheid nit te roeien. Een afdoend middel heeft men ons nog niet gevonden en 't staat te bezien of ze gevonden zal worden, maar des te meer zal men elke poging stennen en waardeeren, die ten doel heeft verbetering in de bestaande maatschappelijke verhoudingen brengen. Pogingen die liefde trachten te wekken, in stede van den haat voedsel te geven; die sympathie en waardeering de plaats willen innemen van antipathie en afgnnst, mag, neen, moet men stennen zooveel men kan. Van onze beminde, overleden Koningin Sophie wordt verhaald, dat zij zelf per soonlijk armen en behoeftigen den noodi- ge onderstand verschafte, persoonlijk on derzoek deed naar hunnen behoeften en noode. En dit heeft het volk nooit ver geten. Niet dat zij goed deed, dat zij geld gaf, bleef in de herinnering des volks voortleven maar, dat onze goede koningin zich zelf gaf; dat zij liefde, toewijding had voor hare arme onderdanen, dat blijft bij 't volk eene altijd frissche herinnering. Waar we dan ook bij 't volk heugenis vinden van weldaden hen bewezen, dan zijn 't altijd zulke, waarvan liefde, sym pathie de grondtoon was. En dit nn is in zoo rnime mate het geval bij de spijs uitdeeling aan de arme kinderen der Haarlemsche scholen in 't Vinoentiusge- bonw. Ach 't ware eene luttele opof fering van enkele guldens voor den Hee- ren en Dames, die zich zoo welwillend aangeboden hebben de arme kinderen het voedsel nittereiken, om zich zelf van de moeite en zorg aan het uitdeelen der spijs verbonden, te ontslaan, maar zij hebben terrecht begrepen, dat met alleen geldelijken stenn, hoe welkom ook, nog niet veel nit te richten valt. Er moet liefde en vooral opoffering zijn bij het goede werk, dat men doet, wil het goede vruchten opleveren. En die liefde en op offering is en wat meer zegt wordt ook ge waardeerd door het volk. Het zal dnnkt me voor hen, die zoo zelfopofferend hunne krachten aan het goede werk wijden, een streelend gevoel zijn, wanneer ik hnn zeg, dat de ouders der arme kinderen, die zij weldoen, hnnne opoffering op prijs schatten. Meer dan eens mocht ik me verhengen te hooren, wanneer ik met de onders in gesprek raakte, dat zij het zoo lief vonden, dat de Dames en Heeren zelf zich met de uitreiking der spijzen belasten wilden, dat zij die taak aan geene betaalden handen alleen overlieten. Zie, die waardeering en liefde, welke de toewijding der dames en heeren bij het volk wekt, is in mijn oog van even groot belang, als de stoffelijke hnlp. Daardoor wordt de kloof tnsschen armen en rijken eenigzins minder wijd; daardoor zaden van haat en wrok in de harten van-vele armen verstikt en komen niet tot ontwik keling, zetten zich niet tot wrange vruchten. Waar zulke zegenrijke vruchten geoogst worden van een philantropisch streven, daar mag dit streven wel allen welden- kenden ten zeerste aanbevolen zijn. Te meer, wanneer ik er bijvoeg, dat op mijne inrich ting 't aantal kinderen, dat van de spijs uitdeeling dankbaar gebruik zon maken, nog tweemaal zooveel bedraagt, als 't aantal beschikbare kaarten. Geldelijke steun mag dus nog in meerdere mate dan tot dusverre geschiedde, noodig geacht worden. Dat mijne eenvoudige woorden er toe mogen bijdragen, dat de gelden voor dit hoogst- nuttige werk van weldadigheid in nog ruimere mate mogen toevloeien is mijn oprechte en hartelijke wensch. Voor kleinere, maar daarom niet te ver smaden bijdragen, is eene bns geplaatst bij de Erven Loosjes, die dankbaar iedere gave in ontvangst znllen nemen. P. H. P. BAKKER. Hoofd der O. L. School B. Haarlem. L'Abbé Constantin. Er kan verschil van gevoelen bestaan over 't al of niet wenschelijke een roman tot een tooneelstnk om te werken. Ik wil er niet over twisten. Wel durf ik bewe ren, dat „L'Abbé Constantimc, verleden Dinsdag door de Fransche tooneelisten vertoond, niet alleen succes had bij 't Haarlemsch pnbliek, maar dit sncces ook ten volle verdiende. 't In grooter getal dan gewoonlijk op gekomen pnbliek heeft van de geestige, echt Fransche vertolking van Halévy's stuk genoten en toonde dit ook door het herhaalde applaus. Zooals bekend is is 't stuk getrokken en bewerkt nit den bekenden roman des auteurs. De inhoud zal dns verscheidene lezers bekend zijn. 't Verslag in de Haarlemsche Conrant dezer dagen van de opvoering der Nederlandsche bewerking verschenen, zal hen, die den roman nog niet door eigen lektnnr kenden, wel voldoende op de hoogte hebben gesteld. Ik mag me dns van de taak ontslagen achten er hier nog eens op terng te komen. De titelrol werd uitstekend vertolkt door M. Paul Deshayes. Deze gaf ons een' Franschen dorpsgeestelijke, die, ik zou haast zeggen, tintelde van realiteit. De echt eenvoudige, gemoedelijk vrome man, die leefde en zwoegde voor zijne arme parochianen, wekte onze innige sym pathie. Een tijpe als M. Deshayes ons gaf, zal lang in onze herinnering blijven leven en menigmaal, in deze dagen van kerkelijke beroeringen en twisten de ver zuchting bij ons opwekken, „achwaren ze allen zoo!« Bewonderenswaardig was het stil spel van M. Deshayes. Wie dan ook in de gelegenheid was, dit op te merken, zal genoten hebben. M. Deshayes kan zeker zijn, dat men met verlangen uitziet, weer eens van zijne ontegenzeglijk groote kunstenaarsgaven te genieten, 't Spel van de overige dames en heeren was ook zeer goed. In 't bijzonder vielen te roemen de dames Harris, Charlotte Raynard en Ricquier, die de rollen van Madame Scott, Bettina en Pauline vervulden, 't Spel van M. Angelo als Jean Raynaud, was naar onze bescheiden meening een weinig koud. De figuur sprak niet genoeg, greep niet genoeg aan. Men kon zien, dat de Heer Angelo nog niet met zijne créatie »in 't reinee: was. L'Abbé Constantin werd voorafgegaan door een lnimig, echt Pransch voorstnkje Clientage d' Yvette«. Veel verwikke ling moet men er echter niet in zoeken. Stel u voor, een arm landmeisje, onont wikkeld, maar met gezond verstand, wordt op eens verplaatst in de rol van rijke erfgename en ge begrijpt, wat voor ko mische situaties er het gevolg van moe ten zijn. Een hartelijke lach, die af en toe werd vernomen, strekte ten bewijze, dat het in even vroolijke stemming ge hoord, als gespeeld werd. Iets nog moet ik nader in 't licht stellen, voor ik eindig nl. het losse, vlugge en natuurlijke spel van alle acteurs en actrices, 't Schijnt een eigenaardige gave van de Fransche kunstenaars te zijn na tuurlijk te spelen; zóó dat men haast

Haarlemsch Advertentieblad | 1888 | | pagina 1