Sanders verlof geweigerd, om de Reg. te inter- pelleeren omtrent de indiening der telefoon-wet. Re heer van Kerkwjk wa9 tegen het verleenen van dat verlof opgekomen. Daarna werd de Berkel-kwestie weer ter hand genomen. De Reg. nam over het am. van den heer Meesters, om subsidie tot hoogstens 3% ton toe te staan, met openstelling van de gelegenheid om de plannen tot verbetering alsnog te wijzigen. Het am. van den heer v. d. Feltz, om de subsidie te vermin deren tot hoogstens Sl/s ton» wer<* verworpen met 34 tegen 30 stemmen. Evenzoo het am. van den beer v. Pallandt, om een jaarlijksche subsidie van ƒ14.000 toe te staan, met 56 tegen 10 stem men. Daarna werd art. 1 van het wetsontwerp verworpen met 35 tegen 31 stemmen. De Min. van "W aterstaat vroeg nu schorsing van het debat, en de Kamer bleef daaronder vrij wat kalmer, dan toen tijdens de Grondwetsherziening Minister Heemskerk zulk een schorsing aanvroeg uit genomen de bewoners van en de belanghebbenden bij het Berkel-gebied, die nog al bitter gestemd waren. Goedgekeurd werden: eenige natnrali- zatie-ontwerpen, provinciale heffingen in Friesland, Zuidholland en Limburg, en de verkoop van gronden te Breda en Bergen-op-Zoom. Vervol gens richtte de heer Smeenge zijn interpellatie tot den Min. van Waterstaat enz betreffende het spoorwegongeval te Ruinerwold. De Min. ver wees naar het definitief rapport van den Raad van Toezicht, dat eerstdaags in de Staats-Courant zal verschijnen. Het justitieel onderzoek is nog niet afgcloopen. De oorzaken schijnen te zijn onoplettendheid van wijlen den machinist v. d. Linde'; onvoldoende zorg voor de veiligheid van den halte-chef te Ruinerwoldhet vertrek van den Meppelschen trein, zonder aan Ruinerwold „veilig" te vragen. Het reglement betreffende de kruising zal aangevuld wordenop stations en halten zullen minstens twee vaste beambten als regel moeten zijn. Eene kommissie is benoemd voor de inrichting der verbandkisten enz.de maatregelen tot wering van drankmisbruik zijn verscherpt. De Raad van Toezicht ontwerpt eene wijziging der dienstreglementen. De inter- pellant betuigde den Min. zijn dank voor het ontvangen antwoord. Onlangs deed zich in een whistclub te Calcutta het zonderlinge geval voor, dat, nadat de kaarten, als gewoonlijk, vóór de gift behoorlijk waren geschud, de troefmaker alle dertien troeven in de hand had. Volgens de leer der kansrekening zon dit geval eens op de 158 750 000 000 keeren kunnen voorkomen. Dinsdag luidden de berichten over den Dnitschen kroonprins iets gunstiger. Het hoesten was iets minder, de slaap beter. Het schijnt een feit, dat de doctoren het over de behandeling der ziekte ge heel oneens zijn. Met dr. Mackenzie stemt dr. Krause overeen tegenover prof. Berg- mann en dr. Bramann. Tengevolge van de verkeerde behandeling door de Duitsohe doctoren schijnt men te vreezen voor de luchtpijp. Te Gent is een fabrikant ten ge volge van de triohinenziekte gestorven. Men denkt, dat hij de kiem dezer ver schrikkelijke ziekte had opgedaan bij het eten van varkensvleesoh in de Ardennen, waar hij onlangs een reis gedaan heeft voor zaken. Men verneemt, dat er weer acht Italiaansche burgemeesters van hun ambt ontzet zijn, omdat zij een verzoeksohrift van de Italiaansche Katholieken ten gunste eener verzoening tusschen Italië en den Paus mede onderteekend hadden. In de stad Mount Vernon (in den staat Illinois) zijn door een typhoon on geveer 500 huizen min of meer zwaar beschadigd. Tijdens den storm brak er brand uit, die een groot gedeelte der stad in de aseh legde. Het aantal dooden wordt op 29, dat der verwonden op meer dan 100 geschat. De schade wordt geraamd op een half millioen dollars. In de zaak Wilson is tot heden nog niets byzonders aan het licht gekomen. De famillie Legrand herroept alles, wat zij vroeger gezegd heeft, o. a. mdme Fourbon, Legrands zuster, die zich eerst zoo bitter beklaagde over de aanzienlijke sommen door Legrand aan Wilson gegeven, herinnert zich plotseling hiervan niets meer, zooals een dagblad malitiëus opmerkt, het is alsof zij het water van den Lethe- stroom uit een gouden beker heeft gedron ken. Legrand zelf is niet zeer gelukkig in zijne antwoorden. Eenige voorname ge tuigen moesten nog gehoord worden. Te Washington is een Poolsche jood gearresteerd, die het Witte Huis was binnengedrongen en in het bezit van een revolver werd bevonden. Hij bekende voornemens geweest te zijn president Cle veland te dooden, wijl deze sedert drie jaren weigerde hem reeht te schenken. Men gelooft met een krankzinnige te doen te hebben. Van een open plaats achter een pak huis in de Zwanenburgstraat was van tijd tot tyd oud ijzer ontvreemd, en wel on geveer 3000 Kilo. De eigenaar ontdekte den diefstal, toen hem door een anderen handelaar een gedeelte van het by hem gestolen yzer te koop werd aangeboden. Twee politieagenten te Amsterdam vonden Dinsdag nacht op de Nassankade aldaar een tent staan, gemaakt van twee beddelakens. By onderzoek bleek de tent bewoond te zyn door een man en eene vrouw met twee kinderen, die hittere armoede en konde leden. De man weiger de nachtverblijf aan het politiebnrean, omdat hij dan zyn gereedschap onbeheerd moest achterlaten. In zake de Almelosche werkstaking bestaat het uitzicht, dat eene poging zal gedaan worden tot het treffen van een vergelijk. Door de werkstakers zyn reeds twee personen benoemd om hen in deze van dienst te zyn. Van de zyde der werk gevers heeft men nog niets vernomen. Woensdag avond van de vorige week brak te Amsterdam by een slager in de Warmoesstraat brand nit. Deze werd met zyn vrouw in hechtenis genomen. Zyn dienstmeisje heeft nn bekend, op aanra den van haar meester en zyn vrouw, den brand gesticht te hebben, onder voorwaar de dat zij hiervoor 100 zon ontvangen. Toen het echtpaar gevat werd, moet de vrouw een hrandpolis en ruim 300 aan geld by zich hebben gehad. Te Assen vertoeft op het oogen- blik een beklagenswaardig slachtoffer van den jodenhaat der Russen. Het is de heer Eekevling, vroeger een welgezeten fabrie- kant en hoofd eener gelukkige familie nit Balta. Thans is hy naar lichaam en geest gebroken door de mishandelingen hem door de onmenschen aangedaan. Zijne fabriek werd in brand gestoken, zyn ei gendom hem ontroofd, zyn vader en twee zijner kinderen voor zyne oogen gedood, en zyne vrouw verminkt. Bovendien heeft men den ongelukkige nog de tong uit gesneden en een zyner oogen uitgestoken. In dien eilendigen toestand heeft hy thans nog te zorgen voor een oude moeder, zyne vrouw en vijf kinderen. Bovenstaand bericht ontleenen wij aan de Pr. Dr. Ct. Te Leiden is in een gezin by ze ven personen triohinose waargenomen, ontstaan door het gebruik van gerookte rauwe boterhammenworst, die evenwel te Noord wij k-binnen gekocht was.De toestand der aangetasten is niet bedenkelijk. In de Kederl. Herv, Gem. te Hout rijk en Polanen, alwaar een maximum van stemgerechtigden bestond is Donder dagavond een Kiescollege bestaande uit den kerkeraad en een tiental ingezetenen benoemd. De directiën der rederijkerskamer, muziek- en zangvereeniging te Houtrijk Polanen hebben met 't oog op de armoede, ontstaan door werkeloosheid onder de ar beidende klasse, besloten eene gecombi neerde voorstelling te geven, ten bate der algemeene armen. De minder gunstige tijden voor de arbeidende klasse hier te lande, gevoegd by de aanlokkende berichten van familie betrekkingen uit het verre Westen hebben eenige arbeiders in noordelijk Haarlemmer meer doen besluiten, zich met hunne ge zinnen derwaarts te begeven. Sedert Woensdag zijn de vaarten in de omstreken van Haarlem voor de scheepvaart gestremd. Enkele stoomboten hebben den dienst nog volgehoudenin de ringvaart van de Haarlemmermeer was dit echter Donderdag niet meer mogelijk. HAARLEM, 24 Februari 1888. Wij vernemen dat de heer E. J. W. Koch, Voorzitter der Kederlandsche Vereeniging tot Afschaffing van Sterken Drank, die in deze week Haarlem bezoekt, aanstaanden Dinsdag zal optreden in eene openbare vergadering alhier, welke zal gehouden worden in het Kntsgebonw in de Zylstraat. Het getal kiezers voor de Provin ciale Staten, behoorende tot het hoofdkies district Haarlem, bedraagt 5763. Door Burg. en Weth. dezer ge meente zijn benoemd met ingang van 1 Maart e. k. tot onderopzichters by de stedelijke lijkbezorgers bij de protestant- sohe afdeeling W. Wijkhirizen en F. Roelofs en bij de R. K. afdeeling G. L. Zandvoort, Donderdag gaf het Hollandsch Too- neelgezelsohap, Direotie A. van Lier, in den Schouwburg alhier, het oorspronkelijk volksstuk »Betje de Naaister*»-, door C. P. T. Bigot. Het loopt als volgt Op een handelskantoor is een jongste bediende, Willem Beekmande zoon van Betje de Naaister, die, hoewel nit den burgerstandde rechterhand van den patroon, den heer van Dalen is, en diens vertrouwen bezit, zelfs zóó, dat van Dalen plan heeft Beekman tot zijn associé te maken en toestemt in een enga gement met zijne dochter Louise. Dit alles draagt echter niet de goedkeuring weg van Van Stralen, een schijnheilige losbol. Deze tracht een spaak in 't wiel te steken. Dit de kas van de firma neemt hij een belangrijke geldsomin een anoniem schrijven vestigt hy de aandacht van Van Dalen op den gepleegden diefstal en op den vermoedelyken bedryver, Beekman. De onde heer verwijdert den gewaanden schuldige van zyn kantoor. De tijding van het geval brengt van Dalen zelf op het oogenblik dat een vroolyk partijtje ter eere van de verloofden plaats heeft, doeh waarbij van Stralen natuurlyk niet tegenwoordig is. Vyf jaren snellen heen. Beekman, zon der vertrouwen in de toekomst, heeft dienst genomen als koloniaal, doch de vriendschap tnssohen Betje en Louise bleef bestaan, en de oude naaister verheugt zich in de achting van allen, die haar kennen, behalve van Van Dalen. Allen, be halve hij, zyn overtuigd van Beekman's onsohnld. Nog één jaar en Willem zal terug komen. Wat heeft de oude Bet voor haar jongen gezorgd. Maar in die vyf jaren is steeds één doende geweest om den dief uit te vinden. Het is een kantoorlooper van Van Dalen, Meekrap. De man heeft strenge beginselen, en van tijd tot tijd weet hij die aardig te uiten. Wat kan hy zich opwinden, doeh wat gezonde logika ver kondigt hij en wat weet hy de onde Bet gestadig moed in te spreken. Eindelijk komt Meekrap iets op het spoor omtrent den diefstalde schuldige is natuurlyk de huichelende van Stralen, doch de ontmaskering van den booswicht bewaart Meekrap tot op het oogenblik dat Beekman repatrieert. In den dienst is het den laatsten niet slecht gegaan; hij is officier en het behoort er zoo by ridder ook. Moeder Betjewordt dit als eene verrassing bewaard. En toen nu Beekman terug gekeerd was, de dief tot bekentenis was gedwongen, vader Van Dalen zich met den wegge- jaagden bediende had verzoend, toen was alle leed vergeten. Het stnk loopt geregeld af, zonder veel van de fantasie des toehoorders te vorde ren. Sommige partytjes zijn met veel waar heid weergegeven. »Betje de Naaister** komt ons voor een goed volksstuk te zyn, vooral wanneer de titelrol vervuld wordt, door eene dame als mevrouw Albregt De wijze waarop zy haar rol afwerkt, eischt hooge waardeeringden volks toon weet zij uitmuntend te treffen. De heer Bigot vervult de zeer dankbare rol van Meekrap en hij heeft eer van zijne opvatting. Zijn meestal ongezochte aardig heden debiteert hy zoo onbevangen, dat hij hierdoor de vroolijkheid van het pu bliek weet op te wekken. Over 't geheel komt het ons voor, dat ook de overige, hier niet genoemde artisten, met toewijding speelden en het zal ons niet verwonde ren, of «Betje de Naaister» zal, onder gunstiger omstandigheden nogmaals opge voerd, door den eenvoud en de rust die het stnk beheersehen, bepaald een groot publiek trekken, wat het dan ook wel waard is. Aanstaanden Zondag 26 Februari zal er op het Museum van Kunstnijverheid eene belangryke tentoonstelling, betrekking hebbende op de orientaalsche kunst, ge- honden worden. Toegang des Zondags vry. De Haarlemsche Football Club heeft de Yoetbalvereeniging Amsterdam uitge daagd tegen haar te spelen op Zondag den 26en Febr. des namiddags te 2 ure. Dit zal wel de interresantste wedstrijd zyn waarin de club in dit seisoen uitkomt, daar de V. Y. A. meerendeels uit ouderen bestaat en trouwens tot de beste Clnbs 1 nit ons land wordt gerekend. Door de Haarlemsche politie is de hand gelegd op eene 19jarige zakken rolster, die bij eene vergadering van het Heilleger aan eene vrouw eene zilveren knip met geld had ontvreemd. Zij heeft reeds vroeger voor gelijk misdrijf gevan genisstraf ondergaan. Bij de godsdienstoefeningen der Nederdnitsch Gereformeerde Kerk (dolee- rende) zal Zondag 26 Febr. 1888 in „Felix Favore" des voormiddags ten 10 nre, en des namiddags ten 6 nre optreden de heer J. J. Steinhart van Amsterdam. Woensdag 29 Febr. 1888 des avonds ten acht nreVoorganger de heer W. Mulder van Amsterdam. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 16 Feb. J. de Vries en J. H. v.d. Laan. 17Feb. J. M. PlanijeenC. M. Kuiper. D. J. v. Amerom en E. v. Rossum.22 Feb. J. H. Rees en P. Vermeeren.P. Hes sels en R. Ruijs. GETROUWD. 22Feb. J. Schol enF. Tijms. GEBOORTEN. 15 Feb. J. H. v.d. Horst geb.Teunissed G. W. Seliegeb. Kortd C. v. Dalen geb. Teljeurd. G. Schaapman gebWeide 2d.J. Mosterdgeb. Visscherd.16Feb. JHoutkamp geb. van Hoof dJ. Schutte geb. Liekendijkd.E. H. v.d.Eijkhofgeb. Dols z.A. M. J. Roling geb. Slewed. D. Vreeken geb. Maarse z.17 Feb. A. Hen- driksz geb. Fhijnbeen d.P. Dijkmans geb. Serné zJKappelkof gebvan Garste d. 18 Feb. M. B. Kremergeb. Fermanz.E. A. M. Kuipers geb. Rossing d.H. Kuij- pers geb. Pot d. M. Groot geb. Langez. AAsma geb. Russ dP Seubring geb Michel d.M. Gude geb. Krijnenz.19 Feb. E. Alink geb. de Graaf zCHund geb. Stokman z. M. G. v. El geb. Hessels a.S. M. C. Iioogeveen geb. vanEsz. CJGroeneveldt gebde Rooij zH. Oer- lemans geb. Klooster z.G. J. E. Vroom geb. Kramerd.— 20 Feb. MSchabbinggeb. Jongbloed d.C. J. Schous gebHommerick z.21 Feb. A. Smit geb. v.d. Haakd. A. Dekker geb. Kerkhofd.P. M. Beren- dreclit geb. Derks d.— G. Siteurgeb. van Sehaika.W. M. C. v.d. Boon geb. Nelck z.H. M. Surendonk geb. Engeld.—A. S. W. Polman Mooij gebNoorduijn dW. Scholten gebDecoz z22 FebEP. Rieu geb. van Leeuwend.H. J Hessels geb.v Zomeren zJJv.d. Landen gebMeijer z.33Feb. P. J. Cuijon geb. Visserz. OVERLEDEN. 15 Eeb. P.M. Heijnerman 2 j. d. Palmstr. H. G. J. Sarlet55j. G.Kraaiend.grt. 16 FebGDietz geb. Jongkind 62 jSpaarn- wouderstf.17 Feb. J. v.d. Werff51j. Beeksteeg.18 Feb.,F. A. C. v.d. Burch 74 j. L. Veeratr.—19 Feb. J. E. A .Maas 13 m. d. Kruisweg.H. Gaus 83j.Kl. Heiligland.20 Feb. L. v. Westerhoven 71 j. Sekotersingel.M. W. Hageboutgeb. Homburg 38 j. Kerkhofstr.W. v. Duin 66 j. Kerkstr.W. H. A. Leuring 43 j. SchachelstrHPonsioen geb. Reuser 73 j Gierstr.21 Feb. B. v. d. Jagt geb. van Kampen 66 jUrsulast. R. J.v.Honscho- ten 13 m. z. Rozenpriëelstr. H. C. Duits 7 j. z. Fr. Varkenm. R. G. Martens 3 j. z. Oranjestr.A. W. N. v. Geldergeb. Frijhoff 24 jLombsteeg. CJM. Jan sen 8 dg. d. Camphuisstr22Feb. H. G. Hopkes 2 mdKinderhuisstrEW. Schef- fer 2 mzLeidsckevrtFABeinema 8 dg. d. Krom. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie,die dage lijks (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Een doosje met poeder. Een twee wielige handwagen. Eene grijze hand mof. Een paternoster. Een taschje, waarin een couponboekje met Haarlemsche tramkaartjes. Een kinderschoentje. Een gouden ring met haar. Eene yzeren ketting. Eene paraplnie. Twee portemonnaies, waarin eenig geld. Een paternoster. Een R. C. kerkboek. Een bont boezelaar. Drie goudle deren damessehoentjes. Een granaten oorknop. Een gouden oorknop. Een boekendrager. Een oude looden pijp, vermoedelijk van diefstal afkomstig. Eenige sleutels. Terug te bekomen by C. F. Arnold, Heerensingel no. 57rood, eene bruinlederen portemonnaie met eenig geld en een sleuteltje. By K. J. Hölsei, Parklaan no. 88, een gouden medaillon. Bij E. J. Hessels, Krom no. 27n, eenen zil veren armband, tnsschen 1 en 3 ure 's namiddags. Bij den Opzichter over de Gemeentereiniging, Harmenjansweg, eenen zilveren armband en eene zilveren vork. In een der tramwagens aohtergelaten Een paar handschoenen. Marktbericht van 22 Februari. Aang. en verk. 10 stapels, uitmakende 947 kazen, wegende 2034 K. G. Hoogste prijs per 50 K. G. f 29. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier op Dinsdag 28 Febr. 1888, des namiddags van 2 uur door den Heer W. Ezekman. PROGRAMMA. 1Preludium en Fuga IMendelssohn 2. Choral-Fantasie No. 2Lux. 3. Tonstück No. 1Niels IK Gade. 4. MelodieGuilmant. 5. FantasieWorp. 0. Finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1888 | | pagina 2