Nieuwsberichten. dende gildekassen kwamen den onden werkman ondersteunen, maar ook dit bleef ondersteuning. Daarom is men gaan over wegen op welke wijze de werkman in staat kon gesteld worden, liem op een bepaalden leeftijd een min of meer groot pensioen te kunnen verleenen, waarop hij recht had en dit wel zoo, dat men de hulp van den werkgever niet noodig had. De spaarbank, hoe nuttig ook overigens, kan in de behoeften van den onden dag niet voorzien, slechts een pensioenfonds kan hierin te gemoet komen en nn maakte Spreker duidelijk op welke grondslagen zoo'n fonds behoort te rusten. Vooreerst gaat men hierbij uit van de stelling Met zekerheid kan niet bepaald worden wan neer iemand sterven zal. Doch er kan be rekend worden hoe lang iemand, na een bepaalden leeftijd kans heeft te blijven leven. Sticht men dus een fonds, dan be hoort het een groot getal deelhebbers te tellen, zooveel te meer kans bestaat er, dat het zijne verplichtingen zal kunnen nakomen. Neemt men deel terwijl men jong is, dan heeft men kans lang te moeten bijdragen hoe jonger dns de deelhebber toetreedt, hoe lager kan zijne bijdrage gesteld worden. Spreker zette hier tevens uiteen dat eene bijdrage van 45 ets. per week in een pensioenfonds hetzelfde be werkt, als een wekelijksche storting van ƒ1.50 bij de spaarbank, terwijl spreker bewees, dat de spaarder even goed spe culeert als hij die bijdraagt in een fonds. Bij het stichten van pensioenfondsen zijn echter ook klippen te ontzeilen. Te groote ijver bedreigt ze met ondergang soms brengt het strijd tnsschen onde en jonge leden, de laatsten pogen de eersten uit te stooten. Ontbinding is dan meestal het gevolg. Soms vergadert men in kroe gen of bierhuizen, d&ar blijft dan een deel der opgelegde penningen. Ook brengt soms een misplaatst vertrouwen eene Ver- eeniging ten val. Uit het bovenstaande werd afgeleid, dat een partikulier pensi oenfonds geene levensvatbaarheid heeft. Al deze bezwaren kunnen vermeden wor den, wanneer men alle club-idée laat varen en de deuren der Vereeniging zoo wijd mogelijk openzet en haar vestigt op deug delijke grondslagen. Zoo behoort volgens Spreker, voor het dwaze denkbeeld van gelijke premie voor ieder geen plaats te zijn, aangezien de omstandigheden kunnen verschillen. Het zelfbeheer der deelhebbers is af te keuren het kan aanleiding geven tot misbruik. De Staat behoort de zorg voor hef pen sioenfonds op zioh te nemen, hierin het voorbeeld volgende van Frankrijk en naar alle waarschijnlijkheid eerlang ook van Duitschland. Het Algemeen Nederlandsch pensioen fonds voor werklieden, als op deugdelijke grondslagen berustende voldoet aan al de hoven aangehaalde vereischten. Het mist echter het Staatstoezicht. Spreker zou wenschen, dat niettegenstaande dit toch alvast een ruime kring van deelhebbers toetraden, opdat men in dagen van on geschiktheid tot arbeiden zich zelf een kapitaaltje zou gevormd hebben, en dns zijn levensavond zou kunnen te gemoet gaan zonder het uitzicht op afhankelijk heid van kerk- en gemeentebesturen. Ieder werkman ie lid van een begrafenisbos of een ziekenfonds, maar omtrent den ouden dag blijft men onverschillig. Een aan lokkelijk tafereel schetste spreker van den toestand, die na 25 jaar zon kunnen be staan, ais men op betrekkelijk jeugdigen leeftijd begon te werken voor den ouden dag. Zoo ooit een woord op zijn pas en op de juiste plaats gesproken is gedurende dezen winter, dan is het zeker de boeiende, zaakrijke voordracht van den heer Boer lage in Weten en Werken op Maandag 27 Februari 1888. Met deze lezing zijn de Maandagavond voordrachten voor dit seizoen afgeloopen. Daar de Minister van Kolonieën wegens ziekte zich niet kon belasten met de ver dediging der ontwerpovereenkomst omtrent de Indiesche pakketvaart, verklaarde de Min. van Binnenl. Zaken Donderdag in de Tweede Kamer, dat hij en zijn ambt genoot voor Marine zich met die taak belasten zouden. De heer Keuchenine stelde voor de behandeling dezer zaak uittestellen, te meer omdat de zaak zoo overhaast behandeld was, dat belangheb benden geen kennis van de stukken hadden kunnen nemen, en de toelichting zeer on volledig was. De heer Verniers van der Loeff en de Min. van Binnenl. Zaken bestreden dit voorstel, dat verworpen werd met 43 tegen 10 stemmen. Algemeen debat werd er verder niet gevoerd. Bij het debat over art. 1 bleek duidelijk de bedoeling, om met de HH. Boissevain c. s. te koDtrakteeren. De heer Ken- ohenius kwam er tegen op, dat dit niet duidelijk werd uitgedrukt; dat riekte naar kwade trouw of misleiding. De Min. van Binnenl. Zaken trachtte aan te toonen, dat de door den vorigen Spre ker tegen zijn ambtgenoot voor Kolonieën gerichte verwijten geheel ongegrond waren. Een amendement van den heer Keu chenine, om het kontrakt door den Min. van Kol., in plaats van door den Goev. Gen. te doen sluiten, werd verworpen met 46 tegen 12 stemmen. Een ander amendement van den heer Kechenins om de namen Bossevain c. s. bepaaldelijk te noemen, werd eveneens verworpen met 54 tegen 4 stemmen. Een derde amen dement van dezelfden heer, om een waar borgkapitaal van 5000 voor iedere lijn te eischen, werd. verworpen met 46 tegen 16 stemmen. Een amendement van den heer Verniers van der Loeff, om dien waarborg te eischen met rentevergoeding, werd aangenomen met 48 tegen 14 stemmen. Vrijdag werd de beraadslaging voort gezet. 't Was tevens de laatste werkdag dezer Kamer, die alleen nog maar zal samenkomen, om voor goed naar huis te worden gezonden. Ook nn weder speelde de obstrnktionist Keuchenins de eerste viool. Velen zullen wenschen, dezen heer niet weder te zien in de Kamer van Honderd niet omdat hij deze of die richting ie toegedaan, maar die, hoe be kwaam ook na zooveel jaren lid der Volksvertegenwoordiging te zijn geweest, nog niet geleerd heeft de eerste regelen der parlementaire welvoegelij kheid in acht te nemen, in ons Nederlandsch Parlement geen plaats verdient. Zijn amande- menten op het subsidie-bedrag der ver schillende lijnen trok de heer Keuohenius in, nadat de Keg., op grond van de in zage der etnkken, verzekerde, dat het bedrag na ernstig onderzoek was vastge steld. Zijn amendement om eene wet telijke bekrachtiging te vorderen voor elke vervulling, wijziging of instelling van lijnen, werd verworpen met 36 tegen 21 stemmen, nadat de Reg. die wettelijke bekrachtiging enkel voor nieuwe lijnen had opgenomen. Een ander amende ment van denzelfden voorsteller, om in de wet op te nemen de in het ontwerp- kontrakt voorkomende bepaling omtrent den aanbouw van schepen op Nederl. wer ven, werd verworpen met 47 tegen 10 stemmen. Als om den schijn te ver mijden, dat men geen enkel amendement van den heer Kenchenius wilde goedkeu ren, werd een voorstel van dien heer, om in 't ontwerp de bepaling op te nemen, dat de gezagvoerders, stuurlieden en ma chinisten allen Nederlanders moeten zijn, aangenomen met 31 tegen 17 stemmen. Een am. van de Komm. van Rapp., om op te nemen de maximum-tarieven in de overeenkomst voor particulier vervoer, werd aangenomen met 57 tegen 1 stem en het ontwerp evenzoo met 51 tegen 3 stem men. Op voorstel van den heer Lief- tinck werd de behandeling van de over eenkomst met de Holl. Spoorwegmaat schappij (verlenging der koncessie voor het stoomboot veer EnkhuizenStavoren, en uitbreiding van de werkplaatsen te Haarlem) uitgesteldevenzoo het ontwerp betreffende de bestemming der inrichtin gen te Veenhuizen en Leiden. Alleen is aangenomen het ontwerp, om de in richting te Ommerschans alleen voor mannen te bestemmen. De Kamer is daarna uiteengegaan. De heeren Scholten te Almelo heb ben te kennen gegeven, een scheidsrecht onnoodig te achten, maar wel in onderling samenspreking te willen tredeD. Men ge looft dat de heer Van Marken, die van wege de werklieden in de commissie zit ting zou nemen, de werkstakers zal aan raden onder protest het werk volgens het verlaagde tarief te hervatten. In de plaats gehad hebbende samen spreking tnsschen werklieden en werk gevers moet het, naar men zegt, niet zeer vriendschappelijk zijn toegegaan. De ijsschuiten zeilden Zaterdag reeds op het Monnikkerdammergat, op dezelfde plaatseD, waar twee dagen geleden nog de botter doorvoer. In de jongste vergadering van groen- tenkweekers te Aalsmeer is thans definitief besloten in het aanstaande seizoen geregeld tweemalen per week versche groenten naar Amsterdam te verzenden. HAARLEM, 28 Februari 1888. In het 15de jaarverslag van de inrichting voor animale vaccinatie (Pare Vaccinogène) te Haarlem komt het vol gende voor. Als vervolg op het bacterio logisch onderzoek van de animale vaccine werd in het afgeloopen jaar bij de voort planting der stof door den directeur der inrichting, den Heer P. S. Frank, de aseptisohe techniek toegepast. De koepok stof vrij te honden van vreemde micro organismen had een succes, waarnaar reeds sedert gernimen tijd gestreefd werd; n.l. vermeerdering der virulentie en duurzaam heid der etof. Onze inrichting werd even als in vorige jaren bezocht door geneeskundigen, geves tigd zoowel hier te lande als in het bui tenland. Den Heer C. D. Sohückink Kool, diiig. offic. van gez. der 2e klasse bij het Oost-Indische leger, werden de noodige inlichtingen verstrekt, zoowel betreffende het technisch, als het administratief beheer onzer inrichting en bij zijn vertrek eene mime hoeveelheid stof mede gegeven, ten einde de oprichting eener inrichting voor animale vaccinatie in onze Oost-Indische bezittingen te bevorderen. Aangenaam is het ons te kunnen vermelden, dat het volgende bericht tot ons kwam De Indische Regeering zal spoedig de noodige fondsen beschikbaar stellen, opdat na Januari 1888 met den bouw van een vaccine-park kan begonnen worden. Te Batavia zal onder directie van Majoor Sohückink Kool een hygiënisch vaccine park geopend worden. In het park zullen de kalveren worden verpleegd en onder houden en van daar de in te enten lymphe goed en zorgvuldig geconserveerd en ver pakt door den geheelen Archipel verzonden worden. Het totaal der inentingen in 1887 be draagt 1534. Er werden kosteloos gedaan 1455 inentingen, n. 1. 962 vaccinaties en 493 revaccinaties. Onder de gerevaccineer- den zijn begrepen de herinentingen ver richt bij het garnizoen en de gedetineerden in de gevaDgenie alhier. Er werden 430 aanvragen om koepokstof ontvangen, waaraan werd voldaan door toezending van 910 paar glaasjes of busjes met stof. Uit deze gemeente kwamen 60 aanvra gen, die beantwoord werden door toezen ding van 120 paar glaasjes met stof. De overige aanvragen werden gedaan door genees- en heelkundigen of door hoofden van gemeentebesturen tot uitvoering van art. 18 der wet van 1872. De kandidaat voor de Tweede Kamer "der Staten Generaal van de Vereeniging «Volksbelang, de heer Levy, heeft de aan neming van de kandidatuur tegenover den heer Farncombe Sanders afhankelijk gesteld van de vraag of de heer Sanders al dan niet de openbare gezindteschool blijft voorstaan ter oplossing van de schoolkwes tie. De heer Levy acht dit middel ver- derfelgk en wel zóó, dat hij de kandida tuur wil aanvaarden als de heer Sanders er zich nog mede vereenigt. Het bestnnr van Volksbelang heeft daarop den heer Farncombe Sanders de vraag gesteld of diens meening op het punt van openbare gezindtescholen, uitge drukt in de bekende brochure van 1876, sedert dien tijd dezelfde is gebleven. De heer F. S. dit schrijven beantwoor dende, weigert in deze zijn gevoelen nader te ontwikkelen, aangezien ieder Haar- lemsch kiezer of niet kiezer de gelegen heid gehad heeft vragen, óók over dit pnnt, tot hem te richten. Weder is een oud-strijder nit de jaren 183031 overleden, namelijk de heer Willem Michielse, geb. 17 Mei 1809. Hij had een groot aandeel in verschillende gevechten tijdens de belegering van de citadel van Antwerpen voorgevallen. Hij heeft gediend als fuselier bij de 7e afd. infanterie en was versierd met het Meta len Kruis. Bij de internationale hardrijderij op schaatsen, Zaterdag te Amsterdam gehou den waaraan werd deelgenomen door zestien personen, is de derde prijs behaald door den heer R. C. Broekmeijer alhier. De heer P. D. Graaff, hoofd der Bur gerschool op het Klein Heiligland, ge denkt aanstaanden Donderdag 1 Maart den dag waarop hij vijf en twintig jaar als hoofdonderwijzer werkzaam is. Te Freiburg i. B is gepromoveerd tot Docter de Heer A. v. d. Willigen, arts, geboren te Haarlem. Op het terrein van de IJsclub voor Haarlem en Omstreken aan den Zijl weg alhier had Maandag middag een interna- i tionale hardrijderij op schaatsen plaats. Zestien personen namen deel aan dezen wedstrijd, waarbij rijders van beroep waren uitgesloten. De baan was een Engelsche mijl, of 1609, Meter lang. De prijs, gouden medaille, werd behaald door den heer K. Pander te Haarlem, in 3 min. 45% sec.; de eerste premie, zil veren medaille, door den heer R. C. Broek meijer te Haarlem, in 3 min. 48sec.; de tweede premie, bronzen medaille, door den heer C. J. Vronwes Jr., te Amster dam, in 3 min. 55*/s sec. Door de politie alhier zijn aange houden de beruchte Karei Jacob Hangjas, laatst woonachtig te Amsterdam, en F. J. Pelser, verdacht van diefstal van eenige zilveren en andere voorwerpen door middel van braak en inklimming ten hnize van den vader van laatstgenoemde, woonach tig aan de Gedempte Kraaienhorstergracht. Hangjas werd door den bestolene herkend, toen hij nit zijne woning vlnchtte. Later zijn in de woning van Hangjas, die inmiddels naar het hnis van bewaring was overgebracht, aangehouden Cornells Hartman, oud 19 jaren en George Cor nelia Marinus Eckhart, oud 17 jaren, beide wonende te Amsterdam, die reeda door de politie aldaar werden gezocht als verdacht van diefstal. Laatstgenoemde heeft reeds vroeger zes maanden gevan genisstraf ondergaan. In een turfschip, liggende in het Spaarne bij de Friesche Varkenmarkt, brak Zondagavond door een onbekende oorzaak brand nit, tijdens er niemand aan boord was. Door de politie met haar slangen- wagen en de vrijwilligers van Spnit 10 is de brand gebluscht. De schade is be langrijk en niets was verzekerd. Afloop van de verkooping van Huizen, gehouden den 25 Feb. 1888, in de Gouden Leeuw, te Haarlem. No. 1. Een perceel Bouwterrein, N. Groenmarkt. - 2. Een Huis en Erve met Tuin, N. Groenmarkt No. 26, naast het voorg. No. 1 en 2 te samen 14200, JC. Moorman. 3. Een Huis, Erve en Poort, Nieuwe Gracht No. 32. 4. Een Huis en Erve, naast het voorg. No. 34, No. 3 en 4 te zamen 3815, opgehouden. - 5. Een Hnis en Erve, Turfmarkt No. 14. 6. Een Pakhuis en Erve. naast het voorg No. 12. No. 5 en 6 te zam. ƒ8850. J. Mok. 7. Een Pakhuis en Erve, Turfmarkt No. 26. 3275, G. Bouwmeester. 8. Een Pakhuis en Erve, Essenstr. No. 13. ƒ2050, J. Mok. 9. Een Huis en Erve, L. Heerenstr. No. 7#. ƒ2000, ff. Hendriks. 10. Huis en Erve, Wijdesteeg No. 1. ƒ4700, G. F, Evelein. v 11. Winkelhui» en Erve, Witstraat No. 22. Niet geveild. 12. Hnis en Erve, Ecssenstraat No. 37. ƒ910, A. M. Poortman. 13. Een Winkelhuis en Erve, Breesteeg No. 23. ƒ4800, B. Hartog qq. 14. Huis en Erve, Ged. Oudegracht No. 11. ƒ5025. .1. Klimbie. 15. Een Huis en Erve, KI. Houtstraat No. 43, ƒ2855, G. Bouwmeester. 16. Een Huis en Erve met Tnin, Gr. Heiligland No. 80. ƒ2340, J. v. i. Berg. 17. Een perceel Tuingrond, tusschen den Zijl- weg en de Helft, ƒ500, G. Beelen. 18. Een Hnis en Erve met Tuin, aan de Vijf huizen te Haarlemmermeer. ƒ1365, opgehouden. 19. Een Woonhuis aan de Vijfhuizen te Haar lemmermeer. ƒ265, opgehouden. Marktbericht van 27 Februari. Witte tarwe. L. pr. 5.90, H. pr. ƒ6.55. liogge. L. pr. 4 50 H. pr. 4.60. Raver. L. pr. 2.80 H. pr. 2.90. Duivenboonen. L. pr. 5.65 H. pr. 6.00 Paardenboonenh. pr. 5.30. H. pr. 5.35» Aardappelen. Aangev. 109 verk. 20 HL. L. pr. 2.00, H. pr. 3.00 p. Heet. AppelenAangev. 20verk. 9 HL. L. pr. 3.00, H. pr. 5.00 p. Heet. Peren. Aangev. 7, verk. 3 HL. L. pr. 3.00, H. pr. 4.50 p. Heet. Boter. Aangev. 212, verk. 188 KG. L. pr. 11.55 H. pr. 1.80 p. KG. Biggen. Aangev. 12, verk. 8 st., L. pr. 6.00 H. pr. 9.00 p. st. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 1 Mrt. 1888, des namiddags van 2-3 uur door den Heer W.Ezeeman. PBOGBAMMA. 1. Preludium en FugaJ- f- Back- 3. Toonstuk No. 2Niels W. Gade. 3. Sonate No. 2.Mendelssohn. a. Grave, Adagio, i. Allegro mae toso e vivace. cFuga. 4. Andante con motoGuilmant. 5Finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1888 | | pagina 2