Nieuwsberichten. gel, Cramer en Boemans vertolkten bet op geestdriftwekkende wijze. Nu wij van de H. H. mnsici, die one op deze Séances met hunne heerlijke gaven zoo menigmaal hebben welgedaan, in deze combinatie, afscheid moeten nemen, doen wij dat niet dan met een woord van hulde aan hunne talenten en een woord van in- nigen dank voor het genot ons geschonken. B. Afschaffing van Sterken Drank. LI. Dinsdagavond had in de zaal van het Nut de aangekondigde openbare ver gadering plaats van de Afd. Haarlem der Ned. Vereen, tot Afseh. van Sterken Drank. Nadat de bijeenkomst door den Voorzitter, Ds. C. J. Brutel de la Itivière, was geopeud, bekwam de Heer E. J. W. Koch, President der Vereen, het woord. Deze had tot onderwerp: «Nadertigjaren.» Allereerst schetste Spr. den aanvang van den strijd tegen den sterken drank in Nederland, herinnerde daarbij aan den Haarlemschen geneesheer Dr. Willem Egeling als afschaffer en bracht een woord van hulde aan het zevental vroede man nen, dat, overtuigd van de ellende welke de sterke drank teweegbrengt, in den na zomer van '42 te Leiden bijeenkwam en de grondleggers waren der Vereen. De eenig overgeblevene dezer koene pioniers is onze tegenwoordige minister Heemskerk. Het doel der Vereenging was toen en is nog het gebruik van sterken drank als volksdrank, als genotmiddel tegen te gaan. En waarom wenscht zij dit doel te berei ken door afschaffing en niet door matig drinken Omdat, zeide Spr., uit het kamp der matige drinkers de gelederen der dronkaards worden versterkt. Het woord «matigheid» is immer verkeerd begrepen, ook door hen, die in matig drinken den sleutel ter oplossing van de drankkwestie meenden gevonden te hebben. Wat ma tigheid is voor den een is onmatigheid voor den ander. Zij, die den st. dr. bij kleine hoeveelheden gebruiken, bevinden zich op een hellend vlak, dat hen vroeger of later in 't verderf doet storten. Doch ook als genotmiddel heeft de st. dr. geen recht van bestaan. In '76 is dit reeds aangetoond door Prof. Tilanus en 30 jaar vroeger hebben een tiental hoog leeraren en 600 doctoren in de geneeskunde niet geaarzeld hem als zoodanig onnoodig, niet nut, gevaarlijk, ja, verderfelijk te heeten. Door tal van voorbeelden deed Spr. zien dat alleen door algeheele afschaffing op succes te rekenen vieldat voorkomen beter dan genezen is. In 't kort werden nn de licht- en scha duwzijden van de in '81 uitgevaardigde drankwet aangetoond, waaruit o. a. bleek dat in de laatste zes jaar het getal ver gunningen steeds afneemt. Bedenkt men daarbij dat »de gelegenheid vaak den dief maakt», dan is deze vermindering zeker een verblijdend verschijnsel. Tot slot verhaalde Spr. een parabel. Satan ziet met lede oogen, dat op aarde de toenemende beschaving en verlichting hem en zijn rijk benadeelen. Hij zint op middelen om hierin verandering te bren gen en raadpleegt eindelijk zijn knechten. De honger-demon beveelt den geesel van den hongersnood aan, doch ontvangt ten antwoord dat stoom en electriciteit dit onmogelijk maken. De tweede meent door oorlog het doel te kunnen bereiken, doch oorlogen zijn te kort van duur. En ook de demon van de cholera ziet in, dat het menschelijk vernuft hem de kans op welslagen benomen heeft. Ten laatste wordt door een duiveltje het voor stel gedaan den menschenkinderen een drank aan te bieden, welke schijnbaar de kracht bezit om de zorgen te bannen en de levensvreugde te verhoogen, doch in waarheid de kracht verlamt, het verstand benevelt, ja den mensch aan het redeloos dier gelijk maakt. Bravo! spreekt Satan, dat is een radikaal middel. De gansche boeiende rede van den heer Koch, met humor en satyre gekruid, werd door het vrij talrijk opgekomen publiek met aandacht gevolgd. Wij twijfelen geens zins of dit opwekkende woord, zoo merk baar van het hart tot het hart gesproken, zal de gewenschte uitwerking hebben en we vertrouwen dat de periode van»malaise« in de afd. Haarlem een einde heeft genomen. Hoe zwaar en moeielijk de strijd der afschaffers ook zijn moge, zoolang de Ver- eeniging mannen als de heer Koch tot haar leiders heeft, gelooven wij stellig aan de overwinning. de G. Te Bergen in Noorwegen is, zoo meldt men, een groote brand uitgebroken, waar door de geheele stad werd bedreigd. Bergen is op een na de meest bevolkte stad van Noorwegen. Het telt 47.000 in woners en het bestaat voor het meeren- deel uit houten huizen. Een kleinzoon van den beroemden tooneelspeler Talma is te Bordeaux als een bescheiden handelsklerk overleden. Er wordt tegenwoordig vlijtig ge werkt aan het Suezkanaal. Binnen drie dagen moet de verbreeding van den bo dem van 22 op 37 M. tot stand gebracht en een diepte van 8,5 M. verkregen zijn. Het kanaal zal dan overal de breedte hebben, die het thans slechts op de wijk plaatsen bezit. Het voornemen bestaat om later de breedte van den bodem op 60 H., en die van het kanaal ter hoogte van den waterspiegel op 126 M. te brengen. Het vonnis door de rechtbank geveld over den heer Wilson wordt in Frankrijk verschillend beoordeeld. Over het algemeen acht men de straf uitermate streng, doch deze kan in hooger beroep verzacht worden. De oude heer Grévy heeft het bericht omtrent het veroordeelend vonnis kalmer opgenomen dan men aanvankelijk ver wachtte. In Frankrijk maakt men zich ern stig bezorgd over den loop der zaken, indien de Duitsche kroonprins, dien men daar te lande als stervende beschouwt, mocht komen te overlijden. Men 'ziet in den prins den man die met Frankrijk eenswillend is wat betreft het behoud van den vrede. De tijdingen omtrent 'b prin sen toestand zijn evenwel niet veront rustend. Te Linares in Andalusië is een schok van aardbeving waargenomen, die 6 seconden duurde en gepaard ging van hevig onderaardsch gerommel. De aange richte schade is gering. De Japansche couranten maken melding van eene reuzin daar te lande, oud rnim twaalf jaar. Het kind heeft eene lengte van rnim twee meter en haar ge wicht is hiermede in verhoudingzij weegt 100 Kilo. Hare voeten zijn 37 en hare handen 22 centimeter lang. Het klooster en pensionnaat Saint Joseph te Abbeville is afgebrand. De brand brak te middernacht uit. De non nen en de leerlingen zijn allen gered. Elf spuitgasten werden bij de pogingen tot blusschen gewond. Thans bericht men, dat de Rus sische regeering weder eene nota heeft doen toekomen aan de Porte, waarin deze dringend wordt uitgenoodigd aan Prins Ferdinand van Bulgarije kennis te geven, dat zijne tegenwoordigheid te Sofia on wettig is. Frankrijk, zoo meldt men, zou deze ondersteund hebben. Voor het waarborgkapitaal der Fran- sche wereldtentoonstelling in 1889 is thans gezamenlijk inschreven voor een bedrag van ruim 23 millioen. Als een bewijs dat de winter van 1887/88 buitengewoon gestreng was kan aangehaald worden, dat Dinsdag 28 Febr. jl. sleden met volle oliebevrachting door de groote-sluis te Zaandam zijn gegaan; dit feit, hoe eenvoudig het 6chijnt, heeft zich in den leeftijd van het Zaandam be wonende gedeelte der menschheid niet voorgedaan. Een 56 jarige vrouw die eenigen tijd in het gasthuis te Utrecht had door gebracht, en nu naar haar woonplaats, Hilversum, terugkeerde, werd Maandag morgen by hare aankomst aldaar, dood in den waggon gevonden. Hare kinderen waren aan den trein, om hunne, naar zij meenden, herstelde moeder af te halen. Sedert een paar dagen liep het ge rucht, dat Galeotto op het tooneel te Koburg verboden was. Het blijkt evenwel, zooals te verwachten was, een verzinsel te zijn. HAARLEM, 6 Maart 1888. Voor een paar maanden vatten eenige jonge dames het plan op, om aan de H. C. C. Excelsior een vaandel aan te bieden als blijk van hulde aan deze club die in tal van wedstrijden hare zuster- vereenigingen versloeg en bewezen had, hare belangstelling volkomen waardig te zyn. Het plan vond by vele ingezetenen dezer stad medewerking, zoodat de Com missie weldra tot de uitvoering er van kon overgaan. Een eenvoudige, doch zeer fraaie banier werd dientengevolge Dinsdag 28 Februari in de bovenzaal der sociëteit Vereeniging door een 4tal jonge dames aan de cricket club overgereikt, zij werd met gejuich door de leden der club begroet en de pre sident bedankte in korte woorden zoowel i de commissie, die op zulk een schoone j wijze hare taak had volvoerd, als allen die haar daarbij hadden gesteund. Een vroolijk bal besloot dezen feestelyken avond. Het hier zoo gnnstig bekende ge zelschap van den heer Alex. Faassen van Rotterdam treedt Vrijdag a. s. in den Schouwburg alhier op met een geheel nieuw oorspronkelijk stuk door den heer Chrispyn bewerkt, getiteld«Onze kin deren», eene schets uit het Rotterdamsche volksleven. De goede naam van het gezelschap en de lage entrée-prijzen maken een bezoek zeker aanbevelingswaardig. Maandag waren op de paardenmarkt alhier aangevoerd 188 paarden. Bij vrij levendigen handel liepen de prijzen van 50 tot ƒ4 50. Zondag 4 Maart 1888 had op de bovenzaal der sociëteit «Vereeniging» de eerste gewestelijke vergadering plaats van het gewest Noord-Holland van het Ned. Ggmn. Verbond, gevormd door de provincie van dien naam. De vergadering werd geopend door den Heer Mr. D. Josephus Jitta, voorzitter van het Nederlandsch Gymnastiek Ver- i bond en was het eerst aan de orde de be noeming van een bestuur. De volgende heeren werden daartoe benoemd. J. Ingenohl, President van Kracht en Vriendschap te Amsterdam met 23 stem men; F. G. Croesen, lid van de Amst. Onderw. Gymn. Ver. met 24 stemmen; J. G. Eshuys, directeur van Hercules te Wormerveer met 28 stemmen; J. Blomme- daal, voorzitter van Kracht door Volhar ding alhier met 36 stemmen; J. Havinga, directeur van Concordia te Zaandam met 26 Btemmen; J. J. Kok Jr. president van Amstels G. V. te Amsterdam met 24 stemmen; G. Ypma, president van Vol harding te Purmerend met 29 stemmen. De samenstelling van een reglement werd aan het nienw gekozen bestuur op gedragen en werd de vergadering daarop te ongeveer 2 ure gesloten. In den nacht van Vrydag op Za terdag tusschen 12 en 3 ure is ingebro ken in de Diakenkamer van dejanskerk alhier. Door te klimmen over den muur naast de kerk in de Jansstraat en het stukslaan van een ruit op de binnenplaats heeft men zich toegang verschaft. Ver schillende kasten zyn opengebroken maar er wordt niets vermist. De brandkast, die in een goed gesloten kast stond, is on aangeroerd gebleven. Dat de daders zeer op hun gemak waren, blijkt uit verschillen de hatelijkheden met potlood boven eenige kasten geschreven. Het kostershuis by de kerk wordt bewoond door eene kosteres en eene dienstbode die wel leven hoorden, maar geen gerucht durfden maken. Als verdacht hieraan zyn Zaterdag aangehouden en naar het huis van bewaring overgebracht Wil lem van Duin, oud 37 jaren, metselaar, en Pieter Lina, oud 37 jaren, werkman, beiden alhier woonachtig. Eerstgenoemde heeft reeds vroeger 3 jaren gevangnisstraf ondergaan. De heer J. J. Beijnes, sedert jaren industrieel en fabrikant van rijtuigen en tramwagens, is gisteren te Haarlem over leden. De overledene was geboren den 9 Juni 1814 en Ridder der orde van den Nederlandschen Leenw en had zich tot een hoogst bekwaam man weten te vor men, wiens nagedachtenis door velen vooral van zijne werklieden, in eere zal worden gehouden. Gisteren is te Haarlem overleden de heer Mr. H. Gerlings Cz., van 1862 tot 1874 bibliothecaris der Stadsbiblio theek alhier, in welke betrekking hij met grooten ijver en nauwkeurigheid werkzaam was. Menigmaal werd die we tenschappelijke verzameling door hem met geschenken verrijkt. In 1874 benoemd tot lid van den gemeenteraad zag hij zich later verplicht dit ambt neder te leggen. Op het gebied der geschiedenis was hy steeds een onvermoeid navorscher. De heer Gerlings werd 71 jaren oud. By de heden alhier gehouden ver kiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal zyn ingeleverd 2113 stembiljetten. Het getal kiezers is 2758. Voor de verkiezing van een lid voor de Provinciale Staten zyn te Haarlem, (on derkiesdistrict) ingekomen 2049 biljetten. II Het getal kiezers is 5763. Vrijdagavond tegen acht uur ont stond een begin van brand in het perceel No. 3d in de Frankestraat. Het gevaar voor uitbreiding werd door dadelijk ver leende hulp van verschillende personen bedwongen. De slangenwagen behoefde om die reden geen dienst te doen. Correspondentie. In antwoord op een ingekomen vraag omtrent den uitslag van de vergadering der Vereeniging «Volksbelang,» Zondag 11. in «Weten en Werken» gehoudeD, deelen wy het volgende schrijven mede van onzen verslaggever M. de 11. De vergadering van „Volksbelang" heb ik Zondag bijgewoond, doch als lid, aan gezien het my voorkomt, dat een verslag in Uw blad misplaatst zou zyn om de volgende redenen lo. De gewone uitnoodiging van het Bestuur om een verslaggever te doen tegen woordig zijn, was niet bij U ingekomen. Het Bestuur zelf scheen dus een verslag niet nuttig te achten. 2o. De discussieën leverdenna al de gedachtenwisselingen in de laatste da gen, ook in Uw blad, geen enkel nienw gezichtspunt en zyn dus voor niet-leden niet belangrijk. 3o. Is mijn persoonlijk gevoelen, dat een verslag de spraakverwarring slechts zou vergrooten. Eigen vuil linnen in eigen huis wasschen komt my veel beter voor, dan geheel persoon lijke kwesties te brengen ter plaatse waar ze niet behooren bij het publiek. Beleefd verzoek ik U in deze ziens wijze te willen berusten. Inmiddels met de meeste achting, Uw verslaggever. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie,die dage lijks, (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Twee portemonnaies met eenig geld. Eene portemonnaie zonder geld. Een wit boezelaar. Een bruine manshand schoen. Een gouden ring met groenen steen. Een gouden ring met diaman ten steen, gemerkt W. J. P. Een gryzyden doek met zwarte strepen. Een lorgnet. Een bloedkoralen oorbel. Een notitieboekje. Een overschoen. Een paar wanten. Een rolletje mangelgoed. Een metalen lucifersdoos je. Een paar zwarte handschoenen. Eenige sleutels. Terug te bekomen by H. van Rossum, Meesterj oostenlaan no. 14, een slagersno titieboekje. By A. Fortgens, Tulpen straat no. 17k, eene portemonnaie met geld. - - Bij L. van Zonneveld, Lange Hofstraat no. 3, eenen zilveren potlood houder in den vorm van een anker. Bij A. Volkers Baljuwslaan no. 27, een eind gouden ketting, waaraan een dito medaillon. Bij W. Boeda, Klein Hei ligland no. 43, een donkergele kip. Inlichtingen zyn te verkrijgen omtrent eenen schippershaak. Marktbericht van 5 Maart. Witte tartoe. L. pr. f 6.40, H. pr. ƒ6.70. Rogge. L. pr. f 4 40 H. pr. ƒ4.80. Haver. L. pr. f 2.80 H. pr. 2.85. Garst. L. pr. H. pr. ƒ4.75. Huivenboonen. L. pr. 5.30 H. pr. 6.30. Bruine boonen. L. pr. 9.H. pr. 9.50. Kanariezaad. L. pr. H. pr. 7.40. Aardappelen. Aangev. 29 verk. 12 H.L. L. pr. f 2. H. pr. 3.25 p. Heet. Appelen. Aangev. 60verk. 22 H.L. L. pr. 4.H. pr. 6.p. Heet. Peren. Aangev. 9, verk. 4 H.L. L. pr. f 3.—, H. pr. 4.— p. Heet. Boter. Aangev. 128, verk. 128 K.G. L. pr. 1.50 H. pr. 1.70 p. K.G. Biggen. Aangev. 29, verk. 18 st.,L. pr. ƒ4.50 H. pr. 19.— p- st. 0R6ELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 8 Mrt. 1888, des namiddags van 2-3 uur door den Heer W. Ezermas. PROGRAMMA. 1. Fuga I op den naam BachSchumann 2 Choral (Bach's Passion)Bitter. 3. SonateKuhmtedt. a. Moderato. b. Adagio. c. Finale. 4. Triod. Hesse. 5Finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1888 | | pagina 2