F De president der Fransche republiek jl heeft het voorstel bekrachtigd, waarbij generaal Boulanger op monactiviteit wordt gesteld. De generaal had namelijk ondanks het stellige verbod, driemaal Pa rijs bezocht. Over dit besluit van den president is natuurlijk weer een groot geschreeuw aangeheven door de vrienden van Boulanger, die de zaak volstrekt niet ontkent, maar bemanteld met te zeggen, dat hij te Parijs zijne zieke vrouw moest bezoeken. De vrienden van den ge neraal willen hem thans, bij wijze van protest, kandidaat stellen voor de Kamer. Wegens zijne nonactiviteit kan hij toch geen zitting nemen. Te Arles, een plaatsje nabij Marseille, hebben Italiaansche dijkwerkers twee Fransche soldaten vermoord, die pas uit Tonkin kwamen. De slachtoffers werden onder veel toeloop begraven, en het scheel de weinig of de inmiddels gevangen ge nomen daders waren de wraak van het volk niet ontkomen. Op vele plaatsen langs de Rhone, waar nog al veel Italianen werkzaam zijn, hebben deze het kwaad te verantwoorden gehad. De Italiaansche regeering houdt zich onvermoeid bezig met het nemen van maatregelen om het opnieuw uitbreken van de cholera zooveel mogelijk tegen te gaan. Stedenreiniging, verbetering van drinkwater, het tegengaan van volks- ophoopingen, het bouwen van ontsmettings ovens in eenige zeehavens, verbetering der rioleeringen, dit alles heeft men met ijver ter hand genomen om den gevrees- den vijand tot tegenweer gereed te vinden. De schade door de sneeuwstormen, welke te New-York en te Philadelphia gewoed hebben, begroot men op twintig mil- lioen dollars, waarvan te New-York alleen zeven milioen. In deze stad had men Vrijdag nog groot gebrek aan brandstof en voedsel. De leden van het Wetgevend lichaam, die naar Albany op weg waren hebben twee dagen in den trein gezeten en daar letterlijk honger geleden. De sneeuwstorm heeft in Amerika voor zoover heden bekend is meer dan zeshonderd menschenlevens gekost. Bij het weggraven van de sneeuw in de straten vond men de lijken daarin overeindstaande, zooals ze door de sneeuw overvallen en bedolven waren. In de Chesapeake-baai hebben twee honderd vaartuigen schipbreuk geleden, waarbij veertig menschen om het leven kwamen. Een trein van Springfield met twee locomotieven woei van de baan af, eene stoompijp sprong en 3 man kwamen er bij om. Een derde trein gleed bij Bing- hamton, New-York, van de rails, waarbij weder een aantal personen gekwetst en 2 gedood werden. Drie duizend man en 1000 karren zijn bezig geweest om den weg vrij te maken in Broadway en naar de veerplaatsen, waar de sneeuw van 6 tot 10 voet hoog lag. Een van de grootste plagen was dat de kerkhoven niet te na deren waren, zoodat ruim 500 lijken in de stad onbegraven bleven liggen. Tusschen Philadelphia en New-York is het spoorwegverkeer gedeeltelijk hersteld en tusschen New-York en Boston is dit Vrijdag hervat. De rechtstreeksche tele- graphische gemeenschap is nog niet geheel hersteld. Dr. Maokenzie, de Engelsche ge neeskundige, onder wiens behandeling zich de Dnitsche keizer bevindt, heeft thans het voornemen, zijn hoogen patient eene kunstbewerking door de mondholte te doen ondergaan om langs dien weg de overblijfselen van kraakbeen, die zich nog in het strottenhoofd bevinden, te verwij deren, aangezien deze aanhoudend tot hoesten prikkelen. De hiertoe noodige instrumenten zijn reeds uit Engeland aan- I gekomen. De toestand van den keizer was Zaterdag zoo gunstig, dat verschillende audientiën konden verleend worden. De keizer van Japan heeft een nieuwe ridderorde voor vrouwen ingesteld, de orde van den kroon genaamd. Keizer Frederik heeft Graaf Bln- menthal, chef van den staf, benoemd tot Generaal-Veldmaarschalk. De openbare meening te Berlijn is zeer gekant tegen Dr. Mackenzie. Hij ontvangt reeds onge- teekende brieven waarin hij met den dood bedreigd wordt. Voornamelijk ergert het de Dnitsche artsen dat de Engelsche doctor zoozeer het vertrouwen des keizers bezit. -Het Italiaansche dorpje Colle Car- bone ia bijna geheel door een lawine ver woest. Dertig huizen zijn vernield en honderd zwaar beschadigd. De schade is voor het oogenblik niet te berekenen. De meening begint meer en meer veld te winnen, dat prins Bismark onder de regeering van den nieuwen keizer niet meer den machtigen invloed zal kunnen uitoefenen, welke men van hem gewoon is en nu wel spoedig zal aftreden. Het zelfde gerucht gaat van graaf von Moltke. Zelfs vertelt men, dat deze zich op zijne landgoederen in Silezië zal terugtrekken. Te Bournemouth, een kustplaatsje in Engeland, is Donderdag het huwelijk voltrokken tusschen prins Oscar van Zwe den en freule Ebba Munck. De koningin van Zweden was tegenwoordig alsmede de kroonprinses van Zweden en de her togin van Albany. - De Bulgaarsche regeering heeft tot heden geen antwoord gezonden aan den Snltan omtrent zijn laatste nota. De groot vizier wendde zich reeds tot den Bulgaar- schen afgevaardigde, maar deze meldde dat de Porte zich over het wachten niet moest verwonderen, aangezien zijne regeering wel tien dagen noodig had om Rusland's voorstel te overwegen. Als een der nieuwe kandidaten voor Bulgarije noemt men thans weer prins Waldemar van Dene marken. Een groot ongeluk heeft op den spoorweg tusschen Porto Cabello en Valen cia, in Venezuela, plaats gehad. Op den 16 Febr. zou de weg worden ingewijd en op den proeftocht uit Valencia naar Porie Cabello is de locomotief uit het spoor geraakt en met een paar waggons in een afgrond gestort. Acht personen, de meesten behoorende tot de onderneming, hebben bij dit ongeval het leven verloren, terwijl verscheidene anderen wonden en kneu zingen hebben bekomen. Talrijke bijzonderheden komen thans aan het licht omtrent de gedragingen van generaal Boulanger, die, volgens Le Temps bepaald aan grootheidswaanzin lijdende is. Sedert de generaal naar Clermont-Ferrand is overgeplaatst, heeft hij in zijne betrek king letterlijk niets uitgevoerd alles liet hij over aan den chef van zijn staf. Hij was gestadig in correspondentie met zijn radicalen aanhang te Parijs en zijne uit stappen naar deze stad waren veelvuldi- ger dan in het ontslag-decreet, dat door den heer Carnot geteekend werd, was vermeld. De regeering is omtrent de zaak geïnterpelleerd en er wordt verondersteld, dat er bij die gelegenheid heel wat licht in de lastige historie zal opgaan, maar ook, dat de heftigheid van zijne vrienden een geduchte knak zal ondergaan. De heer Bosgra uit Bergum, die geheel tegen zijn zin van antirevolutionaire zijde kandidaat is gesteld voor de Tweede Kamer, is blijkbaar met de stemmen op hem uitgebracht erg verlegen. Toen men hem, de eenvoudige man, boomkweeker van beroep, kandidaat had gesteld, moet hij in zijne gewoon Friesch dialect hebben uitgeroepenWat haal jelui me een last op de huid. Van zijn tegenwoordige on- pleizierige stemming worden allerhande staaltjes verhaald. Als hij naar zijn ge moed te werk ging, zou hij bedanken, maar hij durft niet. De rivierstanden zijn nog verre van gunstig. De verbetering van den Merwede beteekent nog niet veel; het water moet nog 66 cM, vallen vóór de sluizen kun nen geopend worden. De Keulsche- en binnenvaart ondervinden hiervan al het ongerief. De IJsel is ook onrustbarend gewassen. Bij Katerveer staat de Veerweg geheel onder en het water van dijk tot dijk. Te Hellevoetsluis wordt van een terrein, gelegen buiten de Brielerpoort, behoorende tot het departement van oor log, een plantsoen gemaakt, om aan de vele werkeloozen in die gemeente werk te verschaffen. Het groote driemastschip Frederik a, van Bremerhaven, heeft een bomschip op klaar helderen dag aangevaren. Gelukkig hadden de schepelingen van twee in de nabijheid visschende schepen de tegen woordigheid van geest de kostbare visch- lijn in tijds te kappen. De schilder J. J. D e s t r e e, te 's-Gravenhage, bekend door zijne talrijke strandgezichten met ondergaande zon, is, ruim 60 jaar oud, overleden. Te Haaften is voor de derdemaal in veertien dagen brand uitgebroken. Het ijverigste onderzoek heeft niet aan het licht kunnen brengen, of hier aan kwaad willigheid moet geSacht worden. Sommige assurantie-polissen zijn door een paar maatschappijen opgezegd of voortzetting tegen verlaging van de verzekeringssom aangeboden. Naar men verneemt, bestaat te U- trecht het plan om den prijs van het gas op vier cents per store te stellen, terwijl men te Groningen voorstelt, dien prijs van zeven cents op vijf cents te brengen, doch in die twee gemeenten zijn de fabrieken stedelijk eigendom. Den 16en Maart j.l. is te Nijme gen overleden, in den ouderdom van 74 jaar, de heer K. T. Baron van Lijnden. De heer van Lijnden was een der eerste en warmste bestrijders van het drankmis bruiken heeft op vergaderingen en inVolks- voordrachten steeds de heillooze gevolgen van dit kwaad met overtuiging aange toond. Hij was ook een vriend en weldoe ner der armen. De kust bij Tessel is nog zoo met ijs bezet, dat de visschersvloot verhin derd is zee te kiezen. Ook in de Zuider zee is zooveel ijs, dat de gemeenschap van Nieuwediep met de eilanden niet meer kon onderhouden worden. In de provincie Overijssel heeft een sneeuwstorm gewoed, waardoor o.a. Zon dag avond de trein van Deventer naar Zntphen in de sneeuw is big ven steken. Te Deventer is in de omstreken de sneeuw huizen hoog opgejaagd. Het verkeer op de wegen was hoogst moeielijk. De treinen die te Zwolle moesten aankomen onder vonden allen groote vertraging. In Fries land moesten de postkarren stakende condncteurs zetten hun tocht te voet of op het losse paard voort. Tengevolge van den hoogen waterstand op de rivier den IJssel, kon de Stad Kampen, die Zaterdag nacht te drie ure van Amsterdam derwaarts was vertrok ken en gisteren middag ongeveer te 2 ure aan het Katerveer arriveerdeniet binnen geschut worden. In de kribben van het Zwolsche Diep zitten een 20 tal geladen vaartuigen aan den grond. Een poging om tusschen de wevers te Almelo en de heeren Scholten een vergelijk tot stand te brengen is weder mislukt. De firma had weer een belang rijke concessie toegestaan en het meeren- deel der arbeiders was bereid het werk te hervatten. Door opruiende taal nam de zaak evenwel plotseling een andere wending en hierdoor bleef de zaak al weer hangende. Men is in Twenthe zeer on tevreden over het optreden van den heer Van Marken en men is verlangend te weten op welke gronden hg thans nog het drijven der werklieden als hun goed recht zal kunnen verdedigen. Het bericht, als zouden de Urkers zich van de stemming op 6 Maart j. 1. hebben onthouden, is geheel onjuist. De bewoners van Urk ziju wel ter stembus gekomen, doch de Ürksche bus is niet geopend, daar zij niet tijdig genoeg te Enkhuizen kon worden afgegeven, omdat de Zuiderzee was toegevroren. In het Noorden van ons land heeft het Zaterdag sterk gesneeuw. Te Gronin gen b.v.b. lag de sneeuw drie voet dik. De treinen kwamen allen zeer ongeregeld aan en misten de aansluiting. Van sommige rivierplaatsen ver neemt men van val of ten minsten geen was van het water. De peilschalen van de Maas wijzen een meter hooger dan die van den Rijn. Ds. O, Schriecke, predikant te Pijn- acker, heeft het beroep naar Zandvoort aangenomen. Bij de keuring voor de nationale militie te Arnhem is een jonkman uit Zevenaar, die uitmuntte door zijne bijzon dere zwaarte (260 halve kilo's), finaal afgekeurd. Hoewel overigens goed gezond, werd zgn marsch-en evolutie-vaardigheid in twijfel getrokken. In een Limburgsche gemeente is de veldwachterdoor het publiek wegens openbare dronkenschap in arrest genomen. De weder ingevallen winter heeft de pas begonnen landwerkzaamheden in de omstreken van Haarlem weder geheel doen stil staan. Vooral in de IJ-en Haar lemmermeerpolders wordt door landbou wer en arbeider verlangend naar beter en zachter weer uitgezien, door den eersten opdat de verschillende werkzaamheden als ploegen en zaaien verricht kunnen wor den, door den anderen opdat de verdien sten weder aanvangen. De langdurige en strenge winter heeft nl. de kleine winter voorraad van levensmiddelen en brand stoffen in menig arbeidersgezin doen ver bruiken, zoodat menigeen nu in de grootste armoede verkeert. Ook de veehouder ziet reikhalzend naar ander weer uit, daar de hooivoorraad bij velen niet groot is, waarbij de prijzen zeer hoog zijn. Intusr schen doet Lentemaand zich als winter maand gelden, terwijl de felle Noordoosten wind gepaard met sneeuw- en hagelbuien ons als 't ware in laatstgenoemde maand verplaatsen. Zondagavond omstreeks 9 uur brak er een hevige brand uit in de landbou werswoning van T. Lammere te Haarlem mermeer nabij Bennebroek. De spuit dezer plaats was het eerst aanwezig, doch heeft weinig water kunnen geven. Het vee is gered huis, inboedel en landbouwgereed schappen zijn echter voor een groot deel een prooi der vlammen geworden. Een en ander was verzekerd. Maandagmiddag kreeg trein No. 16 aan de Liede een defect aan de machine. Nog tot Halfweg komende werd de trein van daar door een uit Amsterdam ont boden machine naar de hoofdstad gebracht, zoodat de reizigers aldaar rnim 5 kwar tiers te laat aankwamen. HAARLEM, 20 Maart 1888. Op de alhier gehouden hengsten- keuring is de door den minister van oor log toegezegde prijs van f 500 niet toe gekend kunnen worden. De Haarlemsche Tramway Maat schappij heeft in het afgeloopen jaar hier ter stede vervoerd 422119 personen. De opbrengst was 38372,05. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie,die dage lijks (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor de egenaars terug te bekomen zijn. Een kistje zonder deksel, waarop ver schillende merken en waarin eenige in stroo gepakte zuigflesschen. Drie pa ren kinderkousjes. Een kinderboter- hamtrommeltje, gemerkt „mijn twaalf uurtje," waarin brood en een sinaasap pel. Een ketting, waaraan 5 sleutels. Een zilveren insigne, waarop „Ex celsior". Een bruine handschoen. Eene zweep. Een blauwkoralen arm band van 2 snoeren met koperen sluiting. Een wit boezelaar. Een lap nieuw bont boezelsarsgoed. Een pleeten tee kenpasser. Een ring, waaraan 3 sleu teltjes. Een zwart zakje, waarin eene portemonnaie met eenig geld, kam, spie geltje, potlood en een fleschje eau de co logne. Een zilveren vingerring, ge merkt «geloof hoop en liefde». Eene portemonnaie, waarin een paternoster. Terug te bekomen bij A. Vrugt, Lange Wijngaardstraat no. 18rood, eenen bruine wandelstok met witbeenen knop. In een der tramwagens achtergelaten: Een fantasie-armband. Marktbericht van 19 Maart. Ifitte tarwe. L. pr. ƒ5.80, H. pr. 6.80. Rogge, f 4.75. Haver. L. pr. f 2.375 H. pr. ƒ2.95. Garst. f 5.30. Duivenboonen. L. pr. ƒ5.90 H. pr. f 6.35. Bruine boonen f 10. Capucijnere f 7. Aardappelen. Aangev. 179 verk. 30 H.L. L. pr. ƒ2.00, H. pr. f 3.00 p. Heet. Appelen. Aangev. 110verk. 30 H.L. L. pr. 5.00, H. pr. 8.00 p. Heet. Peren. Aangev. 12, verk. 4 H.L. L. pr. f 4.00, H. pr. f 4.50 p. Heet. Boter. Aangev. 224, verk. 224 K.G. L. pr. 11.10H.pr.f 1.30p. K.G. Biggen. Aangev. 11, verk. 5 St., L. pr. 5.50 H. pr. f 12.00 p. st. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 22 Mrt. 1888, des namiddag» van 23 uur door den Heer W. Ezermah. PROGRAMMA. 1Fuga No. 2 op den naam Bach. Schumann. 2. Offertoire'ty- 3. Sonate No. Mnnlerger a. Grave, Allegro. bAdagio espressivo c. Finale Fuga. i.a. Abcndlied^Schumann. b. Adagio 5. Finale. i

Haarlemsch Advertentieblad | 1888 | | pagina 2