n.l. de oe. De mondopening is daarbij steeds te klein daardoor blijft het geluid in den mond hangen en krijgt een eigen aardig, minder aangenaam timbre. Vooral in het hooge register merkten wij dat op. Voor een en ander zou het nuttig zijn, dat deze zangeres hare vocalisen nog eens ter hand nam en duchtig beoefende. Den Heer Joh. Steenman feliciteeren wij met den goeden afloop van zijne vier matinees. Indien het zijne bedoeling is, zich door deze uitvoeringen als violist bekend te maken, ook met het oog op het geven van onderwijs, dan mogen wij hem zeker de verzekering geven, dat hem dat in gunstigen zin is gelukt en dat deze matinées er krachtig toe zullen bijdragen de waardeering, die hij reeds in ruime mate ondervindt, te verhoogen. B. N ieuwsberichten. De Fransche Senaat heeft 200.000 fr. beschikbaar gesteld tot het geven van een jaargeld aan al de nog levende personen, die bij de omwenteling van 14 Februari 1848 gewond zijn. De wereldtentoonstelling te Parijs van 1889 heeft bepaald succes; uit Frank rijk alleen zijn tot heden 20.000 aanvra gen tot deelneming ontvangen welk cij fer nog aanzienlijk staat vermeerderd te worden. Dit de streken ten Noorden van de Elbe komen zeer verontrustende berichten omtrent hoog water; door een dijkbreuk in het Mecklenburgsche staan ongeveer vijf tig dorpen tot aan de schoorsteenen onder water. Men meldt daarbij verlies van menschen en vee. Ook uit de laaggelegen landen van de Weichsel en Nogat hadden overstroomingen op groote schaal plaats, waarvan vele menschen de slachtoffers werden. Vooral het stadje Doemitz moet in allergevaarlij ksten toestand verkeeren. Het is geheel door het water ingesloten, de bewoners waren allen geborgen in het hoogere gedeelte der stad en aller leven was in gevaar. Eenige afdeelingen genie troepen hebben alle bedreigde inwoners met pontons in veiligheid gebracht, doch vijftien manschappen zijn er bij omge komen. Tot leniging van den nood wor den openbare inzamelingen gehouden. Door de Belgische regeering is bij de Kamer o. a. ingediend een wetsont werp, ten doel hebbende strafbaarstelling voor het vervaardigen van adreskaarten, circulairis, enz. in den vorm van papier aan toonder of postzegels. Door het aan nemen van die wet zal in België een einde gemaakt zijn aan de vele oplichte rijen, waartoe zulke dingen kunnen aan leiding -geven. De overstroomingen in de Theissval- lei, Hongarije, richten ontzettende schade aan. De stad Bekes-Csaba wordt met den ondergang bedreigd. Mijlen ver ziet mej niets dan water. Het spoorwegverkeer is geheel gestremd Het water heeft op som mige begraafplaatsen den grond omgewoeld, zoodat men hier en daar lijkkisten en lijken ziet drijven. Een groot deel van Croatië is eveneens overstroomd. Verschei dene dorpen Btaan onder water. Naar men verzekert is in een krijgs raad, onder voortzitting van den keizer te Weenen Donderdag gehouden, besloten bij de delegaties een crediet van 40 a 50 millioen florijnen aan te vragen voor mi litaire doeleinden. De Novoje Vremja schrijft in een artiekel over de betrekking tusschen Rus land, Duitschland en Oostenrijk o. a. «Rusland, gerustgesteld door de zekerheid dat Oostenrijks oorlogzuchtige neigingen niet langer door Duitschland gesteund worden, zal onverschillig blijven tegenover de uitdagende houding van Oostenrijk en een gunstig oogenblik afwachten om de Boelgaarsche kwestie te regelen zonder Oostenrijk een voorwendsel voor een oorlog aan de hand te geven." Te Brussel heeft een veertienjarige jongen zijn elfjarigen broeder in een twist geworgd en het lijk daarna met een doek aan een vensterluik gehangen, ten einde den schijn van zelfmoord aan het misdrijf te geven. De jongen is in hechtenis ge nomen en heeft reeds bekend. Een bewaarder in de cellulaire ge vangenis in Den Haag is in hechtenis genomen wegens het bevorderen van cor respondentie tusschen de gevangenen on derling. Uit Stadskanaal en omstreken zijn in de laatste dagen 150 personen naar Amerika vertrokken en in het voorjaar zullen nog meer gezinnen volgen. Gedurende de jongste strenge win terdagen zijn op Tessel duizenden vogels bezweken. Eenden, kievitten, leeuwrikken, spreeuwen enz. lieten zich met de hand grijpen. De arme vogels waren broodmager en geheel uitgeput. Maandag vielen zelfs meeuwen en kraaien dood uit de lucht. De heer G. Fabius, gepensioneerd vice-Admiraal en ondlid der Tweede Ka mer is Zaterdag te 's Gravenhage overleden. Na aan de Kweekschool voor de zeevaart te Amsterdam zijne opleiding tehebben ontvan gen, doorliep hij alle officiersrangen. Zijne bevordering tot vice-admiraal had plaats in 1867 en hij heeft gedurende zijn langdurigen diensttijd het vaderland uitstekende dien sten bewezen. Na zijne pensioneering in 1869 verkoos Amsterdam hem als afgevaar digde naar de Tweede Kamer, waar zijne marine-adviezen zeer gewaardeerd werden. De Vereeniging van sterken drank ver liest mede in hem een ij verig mede werker. Te Arum (Fr.) heeft een landbou wer een aardappelenbak vol gestorven vogeltjes opgegaard, die in de vruchtboo- men, om zijne woning heen door de koude zijn omgekomen. Een boekhandelaar te Schiedam had voor zijne winkelramen het lied, waarmede de liberale partij op haar feestavond den heer Patijn aldaar het welkom toezong. De tegenpartij betoonde zich door den in houd van dit lied zeer geërgerd, althans na een onbeantwoorde sommatie om het lied van de glazen weg te nemen, werd een der spie gelruiten verbrijzeld. De daders schijnt men op het spoor te zijn. Men deelt mede dat dezer dagen door een redenaar van erkende talenten in eene peroratie de volgende woorden werden gebezigd „Ik heb mijn vaderland lief, op één plekje na, en dat is: SCHOTERLAKD." De toejuichingen, die deze uitlokten, waren daverend en eenparig. Met zekerheid kan de T. C. mede- deelen dat het bestuur der Nieuwe Ko ninklijke Harmonie te Tilburg besloten heeft tot het uitschrijven van een inter nationalen en nationalen wedstrijd voor harmonie- en fanfaregezelschappen en mi litaire muziekkorpsen. Door de locomotief van den snel trein, die Zaterdag avond van Venlo ver trok, is een lijnwachter in de nabijheid van het station Kempen aangegrepen en overreden. De stukken van het verminkte lijk zijn Zondag bijeengeraapt. Twee nieuwgekozen leden der Ka mer van Honderd zullen in den eersten tijd geen zitting kunnen nemen. Het zijn de heeren Smidt, gouverneur van Surina me, die uit Paramaribo moet komen, en de luitenant ter zee, S. T. Land, die bij de zeemacht in Oost-Indië dient en dus moet repatrieeren. Ook de heer Cremer, de Amsterdam- sche afgevaardigde, is, zooals men weet, buitenslands. De uitslag des verkiezingen van Leden voor de Eerste Kamer derStaten- Generaal is als volgt: De leden door de Provinciale Staten van Zuid-holland gekozen, zijn allen libe ralen; van Noordbrabant allen katholie ken van Gelderland drie conservatieven en drie liberalenvan Noordholland op een na, die gematigd conservatief is, allen li beralen van Zeeland allen liberalen van ütrecht een antirevolitionair en een ka tholiek, van Friesland, Groningen, Over- ijsel en Drente allen liberalen en van Lim burg allen katholieken. Zuid-Holland vaardigde vroeger naar de Eerste Kamer af 7 leden, thans 10 Noordbrabant vroeger 5 thans 6 Gel derland vroeger 5, thans 6Noordholland vroeger 6, thans 9 Friesland vroeger 3, thans 4 Groningen vroeger 2, thans 3; Drente vroeger 1, thans 2 leden, terwijl Utrecht, Zeeland en Limburg hetzelfde getal leden als vroeger afvaardigden, resp. 2, 3 en 3; Tegen een raadslid te Meersen is proces-verbaal opgemaakt wegens het, in strijd met de politie-verordening, te laat vertoeven in een herberg. Andermaal zijn de Maas en Roer zoo gewassen, dat de weilanden om Roermond geheel onder water staan en de gemeenschap met de omstreken is verbroken In den Grooten IJpolder zijn in den nacht van Donderdag op Vrijdag j. 1. ten nadeele van den landbouwer 't Hooft al daar zeventien kippen en een haan ont vreemd en ten nadeele van den naast hem wonenden landbouwer Klaver een aantal kleedingstukken. De daders zijn onbekend; de politie doet onderzoek. HAARLEM, 27 Maart 1888. Op de bloemen -tentoonstelling, welke te Hietzing, bij Weenen, ter eere van de 40jarige regeering van Z. M. Frans Jozef I, Keizer van Oostenrijk, gehouden wordt en die den 21sten Maart jl. geopend werd, is de eerste prijs voor buitenlanders, zijnde de gouden medaille, voor eene collectie van 200 diverse bloeiende hyacinthen toegewezen aan de ürma J. H. Kersten Co. alhier. In onze gemeente is het plan ge vormd tot oprichting van eene Vereeniging met den naam „De Haarlemsche Spijsko- kerij", wier werking omschreven wordt als volgt Het doel der Vereeniging is zich in het bezit te stellen van een gebouw waarin de spijzen kunnen gereed gemaakt worden en waar gelegenheid is deze te verstrekken aan personen, die de spijzen in of buiten het lokaal gebruiken als ook door inkoopen in het groot de spijzen tot den minst moge lijken prijs te verschaffen aan personen, die hun maal in het gebouw gebruiken of aan gezinnen die de spijzen aan huis willen nuttigen, aan de commissie tot het ver schaffen van warm voedsel aan behoeftige kinderen en aan personen die bons voor spijzen wenschen te koopen tot uitdeeling aan behoeftigen. Het gebouw zal behooren te bevatten de noodige bergplaatsen en keuken, een zaal ten dienste der kindervoeding, een zaal voor hen die het maal in het gebouw gebruiken, een woning voor den concierge en een kantoortje. De Vereeniging zal voorloopig alleen gedurende de wintermaanden spijzen be schikbaar stellen. Ten einde aan personen die het maal in het gebouw gebruiken en huisgezinnen die de spijzen in hun eigen woning wen- scheD, het koopen der spijzen gemakkelijk te maken, verbindt de Vereeniging aan de inrichting eene spaar-gelegenheid. Een aanzienlijke premie, uit te keeren in porties spijs, maakt hier de geldbelegging voor de inleggers zeer voordeelig. Uit eene bere kening verkreeg men tot uitkomst, dat voor een gezin, bestaande uit man, vrouw eu drie kinderen, gedurende 35 weken 10 cents per werkdag zal behooren be spaard te worden, om zeventien weken lang eiken dag vier liter spijs te kunnen ont vangen. Hoofdzaak blijft evenwel voor de Ver eeniging het verschaffen van voedsel aan behoeftige schoolkinderen zonder onder scheid van godsdienst. Als onderdeel der Vereeniging wordt tot dit doel eene commissie benoemd, die financieel geheel zelfstandig werkzaam is en tracht de door haar benoodigde gelden in te zamelen. Het kapitaal, door de Vereenigingnoadig geacht,wordt op minstens ƒ20.000 geraamd. Dit wenscht men te verkrijgen door het plaatsen van rentelooze aandeelen groot ƒ100. Door het nemen van één of meer dezer aandeelen koopt men zich het recht van lidmaatschap der Vereeniging, doch nim mer kan men aanspraak maken op eenige uitkeering van winst. De jaarlijksche algemeene vergadering besluit over het aanwenden van het batig saldo. Deze inrichting, die geheel en al den werkenden stand ten goede komt, verdient ten volle de aandacht en de waardeering van Haarlem's ingezetenen. Dat zij recht van bestaan heeft, daarvan geven de re sultaten der verschaffing van warm voedsel aan schoolkinderen een doorslaand bewijs en alle redenen bestaan er voor de veronderstelling dat, ook buiten de kinderwereld, voor menig gezin een goed» en tevens goedkoope maaltijd tot de on bereikbare wenschen behoort. De Vereeni ging bedoelt, geleid door het betrachten van een volkomen gezonde philantropie in dezen toestand verbetering te brengen. Het is dan ook met vrij moedigheid, dat zoowel de zedelijke als financieele steun der meer bevoorrechten voor haar wordt ingeroepen. Woensdag 28 Maart zal te Am sterdam eene groote Wielerwedstrijd plaats hebben in het figuurrijden in het Paleis voor Volksvlijt ten 8 uur. De volgende Vereenigingen zullen hieraan deelnemen: de Trekvogels te Amsterdam, de Rotter- damsche Wielrijdersvereenigiog, de Am- sterdamsche Velocipèdeclub en de Haar lemsche Vélocipèdeclub. Verder zal het Programma worden op geluisterd door de beroemde Nick Kauf- mann met zijn vriend M. Canney. Eene Europeesche beroemdheid verkreeg hij door zijne onovertreffelijke toeren op zijn een- en tweewieler. Van Amsterdam zullen extratreinen vertrekken naar Haarlem, Zaandam en Baarn 's nachts ten 12 uur precies. Gisteren namiddag ten 5Vs ure heeft een begin van brand plaats gehad ten huize van J. de Vos, wonende Zonnesteeg no. 4, ontstaan door het omvallen van een petroleumlampje in den kelder in een hoop krullen. Door krachtige hulp der buren en een agent van politie was de brand spoedig gebluscht. Ten 7 ure 's avonds is brand ontstaan in den winkel van van Liemt, Spaarne hoek Korte Veerstraat, alwaar de jalou- sien in aanraking waren gekomen met het gaslicht. De brand is door de bewo ners en twee werklieden uitgemaakt. Alles was verzekerd. Tot stadsomroeper is benoemd de heer C. Puist alhier. By de godsdienstoefeningen der Nederduitsch Gereformeerde Kerk (dolee- rende) zal op Goeden Vrijdag in „Felix Favore" des avonds ten zeven ure optreden de heer Ds. C. A. Renier van Amsterdam. Afloop van de verkooping van Huizen, gehouden den 24 Maart 1888, in de Gouden Leeuw, te Haarlem. No. 1. 2. h 3. a 4. 5. 6. 7. H 8 n 9. 10. 11. 12. 13 14. 15. 16. 17. Heerenliuis en Erve. Spaarne No. 72, 17955, opgek. Dubbel Heerenhuis en Erve met Tuin, Kennupark 7, ƒ8200, II. J .Jansen Sz. Heerenhuis met Tuin en Erve, Nas- sauplein No. 5, 2)050, opgeh Een Fabriek, Lange Heerenvest No. 116 zw. en rd. 8705. opgeh. Huis en Erve, Ged. Onde Gracht 148 zw. en rd., ƒ7005, A. v. d. Linden qq. Huis en Erve met Tuin, Noorder Buiten Spaarne No. 3. ƒ3970, opgeh. Huis en Erve, Waaigat No. 12' ƒ4000, ,S'. Hons. Huis en Frve, Witstraat No. 32, 1275, J. v. d. Berg. Huis en Erve, Korte Begijnestraat No. 15, 1300, P. JF. Beccari. Huis en Erve, Korte Spaarne No. 13, 2920, AF. Ballebréga qq Huis en Erve, Groot Heiligland No. 21, 2250, II. C. Tombcrgh qq. Hnis en Erve, Nauwe Gelderlooze Pad No. 30, 625, C. Tijssen. Huis en Erve, Minnebroedersteeg No. 14, 420, C. JKroese. Huis en Erve, Minnebroedersteeg 'Jo. 18, 450, J. J. Homan. Huis en Erve, Nauwe Appelaarsteeg No. 22. Huis en Erve, naast het voorg. No. 24. No 15en i6tez. 055,C.v.Mastwijk. Huis en Erve, Koudeuhorn No. 66, 2025, A. Glaser. Marktbericht van 28 Maart. Witte tartoe. L. pr. f 6.55, H. pr. 7.00. Rogge, f 4.70. Haver. L. pr. 3.00 H. pr. ƒ3.10. Duivenboonen. L pr. 6.45 H, pr. 6.50. Paardenboontn L. pr. 5.50 H. pr. f 6.00. Bruine boonen f 9.50. Bruin mosterdzaad 15.50. Aardappelen. Aangev. 190 verk. 110 H.L L. pr. 2.00, H. pr. 2.75 p. Heet. Appelen. Aangev. 170verk. 105 H.L. L. pr. 5.00, H. pr. 7.00 p. Heet. Peren. Aangev. 30, verk. 21 H.L. L. pr. 4 00, H. pr. 5.00 p. Heet. Boter. Aangev. 344, verk. 344 K.G. L. pr. 1.00 H.pr. 1.25 p. K.G. Biggen. Aangev. 115 verk. 92 st.L. pr. 5.50 H. pr. 22.00 p. st. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 29 Mrt. 1888, des namiddags van 2—3 uur door den Heer W. Ezerman. PROGRAMMA. 1. Preludium en Fuga 2 ToonstukNiels Gade 3. Sonate No. 4Rheinterger. a. Tempo moderato. b. Intermezzo. c. Fuga cromatica. 4Elsa's BrautzugWagner. 5. Finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1888 | | pagina 2