Nieuwsberichten. mevrouw Saalbornde Groot, Zondag avond bij Van Lier. Beide dames, hoezeer ieder in haar genre begaafde kunstena ressen, huldigen een bijzonderen regel in T o 8 o a waar mevrouw Frenckel in de drie middenbedrijven, ontzettend schoon, al haar kracht legt in een geweldig, over stelpend spel en daarbij het vrouwelijk lieftallige verliest, blijft mevr. Saalborn de Groot nog altijd iets van het aan minnige dat haar kenmerkt, behonden, zij het ook, dat zg hierdoor veel ten offer brengt aan haar karakter als Romeinsche vrouw, terwijl ook haar stem niet kan vergeleken worden met die van Frenckel. De beide Tosca's zullen evenwel de meest afdoende motieven hebben voor hare verschillende opvatting en men behoort zich daarbij neer te leggen, doch in geen geval zonden wij de Tosca van Van Lier willen ten kwade dniden, dat zij die van het Nederlandsch Tooneel niet copieert, maar het in haar prijzen, dat zij ook in dit opzicht oorspronkelijk is. Waar men echter te kiezen heeft tus- schen de beide Scarpia's, creatie Van Sohoonhoven (Nederlandsch Tooneel) of Veltman (Van Lier) beslist de meerder heid voor Veltman. Het echt satanische in blikken eo gebaren, het schoone stille spel, de besliste zegswijze van Veltman, daarvoor moet Van Schoonhoven het te gen hem afleggen. De overige rollen, be halve die van Cavaradossi, door de hee- ren de Jong en Potharst, resp. Nederl. Tooneel en Van Lier, leggen niet genoeg gewicht in de schaal. In beide gezelschappen is veel zorg besteed aan het costnum en de grime. De tooneelschikking verschilde natunrlijk ook nog al. In het algemeen is La Tosca bijzonder geschikt voor hen, die naar den Schouw burg gaan met het doel om zich te doen overprikkelen en hnn hoogste genot vin den in het aanschouwen van tooneelen, die hen, die op dit punt eene andere richting zijn toegedaan, minder aange naam aandoen. Maar in welke richting de kunstsmaak zich ook moge bewegen, niemand zal aan de uitstekende vertolking der beide Tosca-rollen de welverdiende hulde betwisten. Bij ieder van de tooneel- voorstellingen was de schouwburg goed bezet en betuigde het publiek zijne tevre denheid op ondubbelzinnige wijze. Aan het slot der zitting van het Pruisische huis van afgevaardigden begon Vrijdag plotseling een man op de tribune te spreken. Terwijl hij bezig was een voordracht over het geheime stemrecht in Pruisen te houden, werd hij door de politie verwijderd. De man is een land bouwer uit Haste nabij Osnabrück en waarschijnlijk krankzinnig. Voor het eerst sedert vijf jaren vond te Madrid een executie plaats. Twee mannen en een jonge vrouw werden ter dood gebracht. Te vergeefs smeekte ko ningin Christina Sagasta den schuldigen de doodstraf kwijt te schelden, maar de minister weigerde op grond van het zwaar misdreven kwaad. Steeds komen nog berichten om trent de Bismarckkwestie. Dat deze nog niet is opgelost, zou hieruit blijken, dat een ministerraad onder voorzitterschap heeft plaats gehad. Er loopt een gerucht, dat wanneer Bismarck aftreedt, het ge- heele ministerie hem zal volgen. Donderdag kwam een werkman te Parijs, aan het hek voor het paleis in het Elysée om den president der repu bliek te spreken. Toen hij hoorde dat hij niet binnengelaten kon worden, schoot hij een pistool af in de richting van het hek. Niemand werd gekwetst. De pistool was ook slechts geladen met los kruit. Voor den commissaris van politie gebracht, ver klaarde hij geschoten te hebben om, nu hem de toegang tot den president gewei gerd was, de aandacht op zijn persoon te vestigen. Ten opzichte van het voortdurend koude weêr heeft de bekende astronoom Flammarion de opmerking gemaakt, dat de gemiddelde temperatuur in de maan den April en Mei gestadig afneemt. Zulks zou blijken uit een door hem gegeven overzicht over atmospherische veranderin gen, sedert acht eeuwen te Parijs waar genomen. Niet minder dan 76 huwelijken worden gesloten tusschen winkelbedienden en winkeljuffrouwen van de Bon MarcJië te Parijs. Het gevolg van het voorjaar, zegt een der bladenvan de legaten van mm. Boucicaut, zegt een ander. Nu de knoeiers met ridderorde n in Frankrijk vrijgesproken worden, moet ook de gewezen Generaal en Senator d'Aud- lau voornemens zijn terug te keeren en zich in handen van het gerecht te stel len, in de hoop, dat ook zijn geding met een vrijspraak zal eindigen. Aan de Oostpunt van Aruba, in de nabijheid van de Cerro Colorado, is in de eerste helft van Maart een llesch gevonden, die daar was aangespoeld en blijkens den inhoud in 1886 door den Erfprins van Monaco was over boord ge worpen, teneinde de stroomingen langs de Fransche kust na te gaan. Meer en meer wint in Duitschland de overtuiging veld, dat, als de keizer niet ernstig ziek ware, vorst Bismarck geen kanselier meer zon zijn, m. a. w. dat 's keizers toestand den vorst op zijn post houdt. De Engelsche beul Berry moet met een Amerikaanschen ondernemer in onder handeling zgn over het houden van voor drachten in de Vereenigde Staten. Het onderwerp daarvan zou zijn misdaden, misdadigers en zijne ervaringen als beul. Voor een rondreis van zes weken vraagt hij p. st. 1200 (ƒ14,400). Berry heeft ook reeds in Engeland voordrachten over zijn vak gehouden. Op het eiland IJsland is in te genstelling met het overige Europa de winter dit jaar bijzonder zacht ge weest veel zachter dan hij sinds jaren was daar in het Noorden. De veestapel is door den overvloed van voeder in zeer goeden staat, en de visschers, die den lOn Maart uitvoeren, keerden terug met een rijke vangst. De Zwitsersche bondsgrondwet ver biedt haren ambtenaren van buitenlandsche regeeringen geschenken aan te nemen. Erg zat de Zwitsersche gezant te Berlijn er dezer dagen mee, toen keizer Frederik hem goedgunstig een tabaksdoos van wijlen zijnen vader als aandenken aanbood. De gezant moest eerst machtiging vragen om het geschenk te aanvaarden, waartoe de bewilliging echter verleend werd. Vrijdagavond is in de Tweede Wete- ringd warsstraat te Amsterdam een moord aanslag gepleegd. De dader had eenigen tijd verkeering gehad met een meisje, dat hem evenwel zijn woord teruggaf. Hierover gebelgd, uitte hij bedreigingen aan welke hij gevolg gaf door het meisje met een revolverschot een gevaarlijke verwonding in het aangezicht toe te brengen. In de meening dat hij haar gedood had keerde hij het wapen tegen zich zeiven, doch toen het schot weigerde, zette hij het op een loopen, maar werd spoedig achterhaald. De toestand van de getroffene moet zorgwekkend zijn. Bijna ieder jaar brak er in de ge- meente-bosschen van Maasniel brand uit, zonder dat men achter de oorzaak komen kon. Thans is het der politie gelukt twee schaapherders in handen te krijgen, die den brand staken in de heide nabij die dennenbosschen. Tegen hen is proces-verbaal opgemaakt. Zaterdag heeft te Vlissingeu de plechtige teraardebestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van Jacob Hobein. Van verschillende openbare en particuliere gebouwen, alsmede van vele vaartuigen was de vlag halfstok gehe- schen en een onafzienbare menigte, ook van elders, was getuige van de plechtig heid. Naar aanleiding van te Nederhorst den Berg loopende geruchten, dat aldaar iemand zoude zgn vergiftigd, is door den officier van justitie en rechter-commissa- ris bij de arrondissements-rechtbank te Amsterdam een persoonlijk onderzoek in gesteld. Het lijk in quaestie is naar Amster dam opgezonden om geschouwd te wor den. Ook te Meppel is het lijkje van een 4jarig knaapje op last van de politie naar het stedelijk ziekenhuis overgebracht, alwaar het zal worden onderzocht, naar aanleiding van loopende geruchten om trent eene vermoedelijke vergiftiging. De vader is in voorloopige bewaring genomen. In de laatste dagen zijn verschil lende arbeiders uit de omstreken van Renkum naar Duitschland vertrokken om aldaar werkzaam gesteld te worden aan de Steenfabrieken. Aan jongens van 13 tot 16 jaar wordt dan behalve kost en inwoning 17 per maand uitgekeerd en aan werklieden boven dien leeftijd on der gelijke voorwaarden /6 per week be taald. Daar deze loonen hooger zgn dan in Nederland, zijn velen van plan zich voor goed in Duitschland te vestigen. De beri-beri ziekte moet bij het Indische leger in Atjeh nog steeds erg woeden eu ook thans onder de officieren. De ziekte doet zich in verschillende vor men voor en doodt soms na enkele da- Sen, soms bijna plotseling. Er heerscht dien tengevolge onder de bezetting eene gedrukte stemming. Volgens het N. v. d. Dag zou het nieuwe ministerie aldus samengesteld zgn: Mr. ZE. baron Mackay, Binnenlandsche Za ken; Kolonel J. E. N. Schimmelpeuninck van der Oye, MarineJhr. Mr. G. L. E. M. Roys van Beerenbroek, Justitie; Jhr. Mr. K. A. Godin de Beaufort, Financiën J. P. Havelaar, Waterstaat, Handel en NijverheidKolonel J. W. Berganius, Oorlog, Mr. L. W. C. Keuebenius, Ko loniën. Uit Limburg wordt weer een geval van ontvoering van een minderjarig meis je gemeld. De 16-jarige Marie Bekkers, te Meerssen, is Zondag 11. door bekende rond reizende Duitsehers met of zonder haren wil ontvoerd, nadat deze eerste pogingen bij den vader hadden aangewend om zijne dochter aan hen af te staan. Alle naspo ringen der justitie te Maastricht zijn tot heden vruchteloos gebleven. Te Goorle (N. - Br.j is een schoen maker, die een zweertje aan de bovenlip had, in aanraking gekomen met een stuk leder, waardoor bloedvergiftiging ontstond en het aangetaste deel moest weggesne den worden. De toestand van den patiënt, die Dinsdag j.l. in het huwelijk zou ge treden, zijn is niet gunstig. Voor eenige jaren werden er ruwe hui den uit Buenos-Ayres aangevoerd, afkom stig van dieren, welke door vergiftiging waren gestorven. Onder de gevallen van de vergiftiging, welke zich hebben voor gedaan, waren eenigen met doodelijken afloop. Bij Urk is Donderdag door een he vige- windvlaag omgeslagen de vischschuit Harderwijk No. 19, waarbij een der op varenden, een knaapje van 9 jaren, dat nog rustig lag te slapen, is omgekomen. Door een 6 tal Harderwijker schuiten is het vaartuig, waarin men hoopte het lijk van den verongelukte te vinden, te Kam pen binnengebracht. Bij het sloopen van een pakhuis te Wormerveer bezweek Maandag een gedeelte ervan, waardoor twee mannen gedood en drie gekwetst werden. Aan de fabriek van de heeren H. en B. Scholten te Almelo, waar sedert een paar dagen het werk hervat was, hebben de arbeiders weer het werk ge staakt, thans omdat zij niet dezelfde weeftouwen kregen als vroeger. Ook aan de katoenbontweverij van de heeren Bo- gaers en Zonen te Helmond hebben de arbeiders het werk gestaakt door eene belangrijke loonsvermindering. Er bestaat vrees voor ongeregeldheden. De stoomtram AmsterdamSlo- terdijk zal vermoedelijk blijven bestaan, doch in andere handen overgaan, terwijl alsdan een goedkooper tarief en eene andere dienstregeling zal worden ingesteld. De putbaringen van wege de genie, te Sloten zonder gunstige resultaten, wor den thans beproefd nabij Halfweg. HAARLEM, 17 April 1888. Naar men verneemt zal de laatste feestelijke vergadering van den Volksbond in dit seizoen plaats hebben op Vrijdag 27 April a. s. in de groote zaal van de Sociëteit Vereeniging. Zaterdag middag en avond gaven de Koninklijke Engelsche Klokkenspelers hunne concerten in de groote zaal van de sociëteit „De Kroon". Het vooral des avonds goed opgekomen publiek amuseerde zich blijkbaar goed bij de zeer eigenaar dige verrichtingen van het vijftal execu tanten. Het tooneel waarop gewerkt werd had een schilderachtig aanzien en de klok kenspelers, gekleed in het riddercostuum der 15de eeuw, boden inderdaad een effect vollen aanblik. De handigheid der H. H. in het grijpen der rechte klokken, het goede ensemble en de fijne nuanceeringen trokken in hooge mate de belangstelling. De Heer Hayward toonde met Succes zgne bedrevenheid in het bespelen van de Xylophone (houten slaginstrument) en de Metallophone (een snaarinstrument). De liederen, welke tot afwisseling gezon gen werden, voldeden mede zeer goed. Aan de Universiteit te Leiden is Zaterdag met gunstig gevolg het kandi daats-examen in de medicijnen afgelegd door den heer J. W. Jenny Weijerman, al hier. In de vergadering van het Departe ment Haarlem der Maatschappij »tot Nut van 't Algemeenv<, Maandag gehouden, zgn tot commissarissen der Spaarbank gekozen de H. H. Jhr. W. P. Teding van Berkhout en K. A. L. Blok. Tot afgevaardigden naar de aanstaande algemeene vergadering de H. H. Prinsen Geerligs en P. Dy- serinck, tot plaatsvervangers de H. H. Mr. Th. de Haan Hugenholtzen M.O. de Kan ter. De aftredende commissarissen der Volks bibliotheek werden allen herkozen. Een gewone boerenkip van den koopman G. v. Amstel, Raamgracht 33, al hier, legde Zondag een ei, dat bij een omtrek van 21 centimeter 7 centimeter hoog is en 99 gram of bijna een ons weegt. Door de politie alhier is aangehou den en naar het huis van bewaring over gebracht Gerardus Albertus van Campen, oud 19 jaren, sjouwer, geboren en wonende te Haarlem, die zich in den nacht van 11. Donderdag op Vrijdag had schuldig ge maakt aan diefstal van een aantal looden en zinken pijpen van de Fransche kerk, twee woonhuizen en drie pakhuizen, alle gelegen aan het Begijnhof aldaar. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie,die dage lijks (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Eene injectie spuit. Eenige ellen zwartwitte tule. Een paardendeken. Eene zakportefeulle, waarin eenige kaartjes ten name van Mej. C. Crol. Eene 13 sportsladder. Twee portemon- naies met eenig geld. Een kinderlaarsje. Een zwartwit kinderbontje. Een schroevendraaier. Een rolletje wit ke perband, benevens een naaldenkoker. Bene zilvoren oorbel. - Eenige blauwe lappen. Een omslagdoek. Een palingmandje. Een knipmesje. Een zwarte halskraag. Een schildersdia mant. Een ring waaraan eenige sleu tels. Eenige sleutels. Een suikerwerk- mandje met drie akers van chocolade, vermoedelijk van diefstal afkomstig. Terug te bekomen bij C. Zwaan, Maar ten Spiesstraat no. 5rood, eene portemon- naie waarin een bankbiljet van 40, vijf dubbeltjes, negen centen, eenige post zegels en een sleuteltje. Bij F. van Dijk, Kamperlaan no. 6, een zilveren broche in den vorm eener ster. Bij den heer Storm, Schootersingel, eene portemonnaie met eenig geld. Bij Me vrouw Brntel de la Rivière, Rozenstraat no. 1, vier zeemlederen lappen. In een der tramwagens achtergelaten: Eene portemonnaie met eenig geld. Sedert 24 October 1887 voorhanden: Een defecte gouden zegelring, op het zegel is gegraveerd een geheimden kop. Marktbericht van 18 April. Witte tarwe. L. pr. f 6.25, H. pr. 7.00. Haver. L. pr. 2.90 H. pr. f 3.00. Duivenboonen. L. pr. 6.60 H. pr. f 7.00. Paardenboontn. f 5.30. Bruine boonen. f 7.00. Capucijners. L. pr. 7.00 H. pr. 8.00. Aardappelen. Aangev. 139, verk.139 H.L. L. pr. ƒ2.00, H. pr. 3.00 p. Heet. Appelen. Aangev. 31, verkocht 20 H. L. L. pr. ƒ5.00, H. pr. 7.00 p. Heet. Peren. Aangev. 12, verk. 6 H. L. L. pr. 4.50, H. pr. 6.00 p. Heet. Boter. Aangev. 480, verk. 480 H.L. L. pr. 0.90, H. pr. 1.05 p. Heet. Biggen. Aangev. 98, verk.83 St., L. pr. r 5.00, H. pr. 17.00. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 19 April 1888, des namiddags van 23 uur door den Heer W. Ezersian. PROGRAMMA. 1. Preludium op 2 thema's uit Graun's Tod JesuHesse. 2. Adagio uit de le Sonate.Beethoven 3. Sonate op. 5 op: «Aus tiefer Noth schrei ich zu Dir".S. de Lange Jr, a. Maestoso. b. Andante. c. Finale. 4. Ave Maria....Schubert. 5. Fantasia patetioaHinck.

Haarlemsch Advertentieblad | 1888 | | pagina 2