Bij Kon besluit van 20 April is op daartoe gedaan verzoek eervol ontslag verleend als Minister van Binnenlandsche Zaken aan den Minister van den Staat nr. J. Heemskerk Az., benevens aan de Heeren: mr. M. W. baron Du Tour van Bel- linchave, als Minister van Justitie; A. W. P. Weitzel, als Minister van Oorlog; mr. J. P. Sprenger van Eyk, als Ministsr van KoloniënJ. C. Bloem, als minister van Financiën; jonkheer mr. A. P. C. van Karnebeek, als Minister van Bniten- landsche Zaken; F. C. Tromp, als Mi nister van MarineJ. N. Bastert, als Minister van Waterstaat, Handel en Nij verheid onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, door hen den Koning en aan den lande bewezen, en zijn benoemd tot Minister van Binnen landsche Zaken den heer mr. M. baron Mackay, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal; tot Minister van Bni- tenlandsche Zaken, jonkheer C. Hartsen, Staatsraad in buitengewonen dienst; tot Minister van Justitie, jonkheer mr. O. L. M. H. Rnys van Beerenbroek, lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raaltot Minister van Marine, H. Dyse- rinck, kapitein ter zee tot Minister van Financiën, jonkheer mr. K. A. Godin de Beaufort, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaaltot Minister van Oorlog, J. W. Berganius, kolonel der ar tillerie tot Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, J. P. Havelaar, hoofdingenieur van den Provincialen wa terstaat in Drente; tot Minister van Koloniën, mr. W. C. Keuchenius, lid van de Tweede Kamer Staten-Generaal. Van de benoemde ministers behooren met den premier zeven tot de antiliberale en een tot de liberale party. De beëediging van de nieuwe ministers heeft Zaterdag in de ochtend plaats ge- bad te 's-Gravenhage. Te 12 ure namen de nieuwe titularissen de portefeuilles van hunne voorgangers over. Men verwacht de opening der nieuwe Kamers in de laatste dagen April of begin Mei. Daar de heeren Mackay, Godin de Beau fort, Rnys van Beerenbroek en Keuche nius, lid der Tweede kamer zijn, moeten nieuwe verkiezingen plaats hebben in de districten Amesfoort, Gouda, Maastricht en Ede. Verschillende bladen zijn met het nieuwe ministerie nogal ingenomen; inzonderheid zyn het de kerkelijk gekleurde bladen die den toestand volkomen zuiver en ge zond vinden, of omtrent het optreden van dit ministerie de gunstigste verwachtingen koesteren. Dan zijn er nog stemmen, die het ministerie Mackay geen lang leven voorspellen, doch dat deed men het laat ste ministerie Heemskerk ook niet en toch heeft het vijf jaar kunnen volhouden. In het algemeen is de leusLaat ons op daden wachten en dat is zeker het ver standigst wat men kan doen. Het Handelsblad geeft het volgende overzicht van de opvolgende ministeries sedeit 1848. De Kempenaar, Mei 1848, 1|, Thor- becke I, IS'ov. 1849, 3J j., Van Reenen, April 1853, 3^ j., Simons, Juni 1856, j., Van Rappard, Jan. 1857, Van Tets, Maart 1858, 2 j., Van Heemstra., Febr. 1860, 2 j., Thorbecke II, Febr. j 1862, 4 j. Geertsema I, Febr. 1866, j., Heemskerk I, Juni 1866, 2 j., Fock, Juni 1868, 2 j- j., Thorbecke III, Jan. 1871, 11 j., Geertsema II, Juli 1872,2 j., Heemskerk II, Aug. 1874, 3 J- j., Kap- peyne, Nov. 1877, 1| j. Van Lijnden Aug. 1879, 3J/3 j. en Heemskerk III. April 1883, 5 j.' Dus 17 ministeries in 40 jaren; den gemiddelden duur van 2'/3 jaar hebben slechts 7 overschreden. Over den toestand van onze kolo niën wordt van tijd tot tijd bitter ge klaagd. De Amhemsche Ct. vindt echter niet dat het zoo-wanhopend gesteld is als op de jongst gepubliceerde lijst van Effec ten te Batavia van de vier en zestig daar in vermelde ondernemingen de koers der aandeelen van enkele beneden pari, van een vijftal zelfs op 25 of 20 pCt, staat, maar verreweg het meerendeel staat op 100 pCt. en daarbovenvele daarvan op 110, 120, 140, terwijl er zijn, die voor 260, 370, 280, ja 325 pCt. genoteerd zijn. Omtrent het al of niet pensioneeren van den diiecteur der koninklijke militaire kapel, de heer Völlmar, is in den laatsten tyd in den Haag vrij wat te doen ge weest. Thans verneemt men, dat de heer Völlmar werkelijk op pensioen is gesteld. De werklieden aan de veenderijen in de omstreken van Gramsbergen zyn nog niet geheel tot rust gekomen. Woens dag hadden aan de woning van een ver- vener hevige gewelddadigheden plaats ge had. Men vreesde voor nieuwe ongere geldheden aangezien de gedeeltelijke in williging van de eiechen der arbeiders in lange turf, ook hoogere eischen deden ontstaan bij de korteturf-werkers. Zater dagnamiddag had in de buurt van de Krim weder ernstig verzet plaats. Zaterdag is de laatste paal voor de bekapping aan het centraal-station te Amsterdam ingeslagen. Hiermede is het werk echter nog niet afgeloopen. Na de aanbesteding toch is gebleken dat buiten dien nog zes spanten verzakt waren, zoo dat nu ook deze met de penanten nog moeten worden afgebroken en van nieuwe fundeeringen worden voorzien. Te Gorsel wilde eene vrouw do kachel aanleggen, die al sedert eenige dagen niet gebrand had. Toen zy het deurtje opende, kwam er tot haar schrik een vogel uit vliegen, die spoedig in vrij heid gesteld werd. Hoe het dier in de kachel kwam, bleef tot heden een raadsel en hoe lang het dier in de kachel ge zeten heeft, kan men ook niet ophelde ren. Te Tilburg bemerkte dezer dagen bij zekeren W. B., die een of meer kost gangers hield, een hunner een onaange- namen geur aan de soep, wat hem deed vermoeden dat er iets niet in den haak was. Hij ging met een gedeelte daarvan naar de maréchaussees, die het lieten on derzoeker, waarna moet gebleken zyn dat er arsenicum in vermengd was. Alhoe wel men de huisvrouw verdenkt, blijft zij ontkennen en werpt de schuld op an deren. lntusschen zet de justitie haar onderzoek voort. Te Blerik is onlangs een nieuwe herberg geopend met het uithangteeken »de bewaarschool". Donderdag voormiddag heeft te Rotter dam een jonkman doodslag gepleegd op een meisje, door haar een mes in de borst te stooten. Minnenijd schijnt de oorzaak te zyn. De dader is door de politie aan gehouden. De kapitein van het Indische leger, de heer Keilerman, is Nederland komen vertellen, dat Generaal van der Heyden den eernaam van sheld van Samalangan« niet toekomt en de kapitein doet dit met zulk een aandrang dat er personen genoeg zyn, die hem gelooven. Hy wijst de per sonen met naam en kwaliteit aan, die hun nen getuigen, dat de generaal toen nog kolonel voor het begin van het gevecht reeds door een toevalstreffer ge wond raakte en dus niet het minste deel aan de voorbereiding, noch aan het ver loop van het gevecht, noch aan de be haalde overwinning kon hebben, maar dat kapitein Keilerman eigenlijk de man was aan wien het heldenfeit te danken is. In deze jammerlijke zaak zal thans een scheidsgerecht van der zake kundige mannen benoemd worden, om het feit tot klaarheid te brengen. Op de eerlijkheid en waarheidsliefde van de Nederlandsche officieren en soldaten in Indië een blaam te werpen is zeker meer dan wij Neder landers verdragen kunnen en het zal daar om iederen Nederlander een genoegen zyn, later te kunnen vernemen, hoe hier de vork aan de steel zitof wij den ver keerden gehuldigd en dus ook een an der miskend hebben. Met 128 tegen 116 stemmen heeft het Oostenrijksch Huis van Afgevaardig den aan het Ministerie Taaffe »de geheime fondsen (slechts 50,000 florijnen) gewei gerd. Het is echter mogelijk, dat men op dit votum, 't welk aan een misverstand geweten wordt, terugkomt. Onlangs is aangevraagd om al de coupés 3e klasse der rijtuigen van de Staatsspoorwegen van gordijnen te voor zien en dit verzoek, uitgaande van eene eene vereeniging van handelarijzigers, is toegestaan. Dat dit evenwel nogal een kostbare geschiedenis is gebleken16000 kost het eerste aanbrengen. Het vertrek van het Koninklijk ge zin naar het Loo hangt geheel af aan de ongesteldheid der buitenlucht. Het is Z. M. ten sterkste ontraden, zich bij eene temperatuur van minder dan 60 graden aan de lucht bloot te stellen. Bij het onweder van Vrijdag dat ook te Den Helder erg woeddeBloeg de bliksem in een houtzaagmolen en in een hoofdbuis van de waterleiding waar door de aanvoer van duinwater voorloo- pig moest gestaakt worden. Voor de overstroomde streken in Duitschland worden in de laatste dagen veel Friesche aardappelen opgekocht, wel ke met geheele wagonladingen worden verzonden. De nieuwe Duitsche tienmark-stuk ken met de beeltenis van Keizer Frederik zullen waarschijnlijk binnen enkele dagen in omloop gebracht worden. Het zal even wel moeielyk zijn er een van machtig te worden, daar stellig de Duitschers zelf prijs zullen stellen op de eenige munt die mis schien onder keizer Frederik geslagen wordt. Te Oosterbeek heeft men Zondag nacht op verschillende plaatsen verregaan de baldadigheden gepleegd. Uit eenige tuinen, staande by de voornaamste villa's, heeft men rozen en ander struikgewas uit den grond gerukt en bij anderen neder- geworpen. Bordjes van te koop staande huizen heeft men weggenomen en op an dere buitenplaatsen neergezet. Niettegen staande door de politie een gestreng on derzoek is ingesteld, is het nog niet mo gen gelukken, de daders te ontlekken Te Deventer is Maandag morgen gevankelijk binnengebracht en aan de militaire autoriteit overgeleverd een infan terist belast met het handhaven der orde in de venen, die zich had schuldig ge maakt aan diefstal van eene waBch op eene bleek. Den len Mei a. s zal het vijftig jarig bestaan van Nature Artis Magistra te Amsterdam gevierd worden. Professor Stokvis zal de feestrede houden en een feestcantate, woorden van Prof. Alb.Thijm, muziek van Dan. de Lange, zal uitgevoerd worden. Op het programma der verdere feestelijkheden zal hoogstwaarschijnlijk ook voorkomen de verlichting van den ingang in de Kerklaan en verlichting van een dry venden tempel tusBchen de beide brug gen. De schietoefeningen met torpedo's aan zijkanaal F by Halfweg gaan thans geregeld van Maandagmorgen tot Vrijdag avond onder bevel van den luit. t/z le kl. Wentholt, voort. Gemiddeld worden er dagelijks van 8 tot 12 proeven genomen. De verste afstand, dien de torpedo's kunnen doorloopen, bedraagt 800 M. op welks eindpunt een ijzeren netwerk is ge spannen. Op elk vak van 200 M. bevond zich nog een net waarin de torpedo eene opening boort, zoodat hierdoor later de diepgang kon worden nagegaan. Van wege het gemeentebestuur van Haarlemmerliede en Spaarnwoude is dezer dagen een onderzoek ingesteld, naar het gevaar dat voor den ringdijk en de pol ders bestaat, als zoo'n projectiel, die eene lengte heeft van 4.42 tot 5.83 M-, te gen den dijk loopt; dit onderzoek heeft echter aan 't licht gebracht, dat er vol strekt geen schade kan worden aangericht. Spoedig zal naar men ons mededeelt een aanvang gemaakt worden met het bouwen van een magazijn voor schiet katoen. Te Halfweg zijn gisteren gearresteerd en naar Haarlem overgebracht twee per sonen, die zich op eene hoeve aan den Houtrakpolder aan diefstal van landbouw- en machinale werktuigen hadden schuldig gemaakt. HAARLEM, 24 April 1888. Wij vestigen de aandacht van onze lezers op het concert dat Vrydag 27 April in het Kerkgebouw der Remonstrantsche Gemeente zal gegeven worden door Prof- fessor August Wilhelmj met medewer king van den beer Rudolph Niemann. Is prof. Wilhelmj met alle recht den eere- titel van Koning der thans levende vio- listen« toegekend, niet minder hoog staat de heer Niemann als pianist. Naar wij vernemen zal Wilhelmj bij deze gelegen heid o. a. Beethoven's beroemde vioolcon cert ten gehoore brengen. In den Schouwburg alhier trad Maandag het Fransche Tooneelgezelschap van Achard op met de Comédie - bouffe en 3 actes Durand et Durand. Het stuk, een samenhang van vermakelijke vergis singen tusschen de beide Durands is een voorbeeld van een kluchtspel, dat niet nalaat de lachspieren van het publiek gestadig in beweging te houden. De eene Durand is kruidenier, de andere advocaat en op dit onderscheid in maatschappelij - ke positie hebbende de beide schrijvers een aantal, meest ongezochte vergissingen gebouwd, op een wijze zooals alleen Fran- schen dit doen kunnen. De comédie heeft uit den aard der zaak niet veel diepte, maar de dikwijls verrassend opkomende vonken van humor, vooral op het eind van het tweede bedrijf geven veel stof tot vroolijkheid. De rol van de beide Durands werden goed vervuld en die van Coquar- dier uitmuntend. Het samenspel was zeer te roemen. Het bouwen van een lokaal met vergaderzaal in de Zijlstraat, ten dienste van het departement Haarlem der maat schappij tot Nut van 't Algemeen, is ge gund aan de heeren J. van Ek en Zoon, alhier, voor 5259. Door Burg. en Weth. dezer ge meente zyn de volgende vergunningen verleendle tot verplaatsing van eene steenhouwerij en zagerij in het perceel in de Ruijchavestraat kad. Sectie A. get. no. 725, aan C. Munninck, 2e tot op richting van eene smederij in het perceel aan de Leidsche straat, get, no. 10ï. LI. Zaterdag is door de politie al hier aangehouden en naar het Huis van bewaring overgebracht eene 18 jarige dienstbode die zich had schuldig gemaakt aan diefstal van geld ten nadeele harer meesteres. VERGADERING- van den Raad der Gemeente Haarlem op WOENSDAG den 25slen April 1888, des namiddags ten een ure. De volgende stukken en punten zullen aan de orde gesteld worden: 1. Voorstel B. en W. omtrent H. B. school met driejarigen cursus voor handel en nijverheid. 2. Id. id. herziening verordenin gen schoolgeld aan drie lagere scholen. 3. Id. id. verlof leerares Mej. A. de Vlaming. 4. Id. id. tarief ledigen beerputten. 5. Id. id. herstelling pomp Ged. O. Gracht. 6. Id. id. adres firma Gebr. Merens omtrent de fabrieksterreinen„de Phoenix." 7. Id. id. rechtsvordering P. J. Schwartz. 8. Mededeeling idem omtrent gedane op zeggen van verhuurde eigendommen, met advies comm. vau tiu. 9. Voorstel idem zaak Duinwater-maat schappij. 10. Idem idem wijziging verkoopprijzen van gronden bestemd voor bouwter reinen, met advies comm. v. fin. 11. Voorstel idem verhuring grond Leid sche vaart, met advies comm. v. fin. 12. Benoeming stembureaux verkiezing raadslid. 13. Voorstel B. en W. verhuring kelder» onder de Vleeschhal," met adiyes comm. van fin. 14. Idem idem verhuring grond Brouwers- kade, met advies comm. v. fin. 15: Rapport comm. v. fin. rekening over 1887, Barbara-Ga8thnis. 16. Rapport idem af- en overschrijvingen begrooting 1887, burgerlijk arm bestuur. 17. Rapport opzichter gasverlichting over Maart. Marktbericht van 23 April. JVitte tarwe. L. pr. f 6.50, H. pr. ƒ7.00. Rogge. L. pr. 4.75 H. pr. f 4.85. Haver. L. pr. 3.00 H. pr. ƒ3.125. Duivenboonen. f 6.70. Aardappelen. Aangev. 310, verk.220 H. L. L. pr. ƒ2.00, H. pr. 3.00 p. Heet. Appelen. Aangev. 28, verkocht 20 H. L. L. pr. ƒ1.50, H. pr. 7.00 p. Heet. Peren. Aangev. 16, verk. 8 H. L. L. pr. 4.00, II. pr. ƒ6.00 p. Ilect. Boter. Aangev. 356, verk. 356 H.L. L. pr. 0.90, H. pr. 1.00 p. Heet Biggen. Aangev. 96, verk. 73 stL. pr. r 5.00, H. pr. '22.00. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 26 April 1888, des namiddags van. 2-3 uur door den Heer W. Ezebman. PROGRAMMA. 1Concert No. 3G.F.Handel. 2Andante uit de 7e Symhonie van BeethovenRitter. 3. Sonate No. 4Mendelssohn. a. Allegro con brio, b. Andante religoso. c. Allegretto. d. Allegro maestoso e vivace. 4. Melodie.Guilmant. 5. finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1888 | | pagina 2