N ieuwsberichten. Sommige tuoneeien maakten dan ook in hooge mate den lachlust gaande. De on gedwongenheid waarmede dit stukje werd gespeeld is zeer te roemen. Toen het gordijn gevallen was, maakte men zich gereed tot vertrekken, doch ook dit geschiedde met de voorbeeldige orde, die steeds de feestelijke bijeen komsten van den Volksbond kenmerkt, want onder de opwekkende tonen van het orchest, dat zich den ganschen avond dapper van haar taak kweet, verliet het publiek in marschtempo de zaal. De bijeenkomst was tijdig afgeloopen tegen elf nur kon ieder te huis zijn. Het onverschrokken optreden in zake volksvermakelijkbeden bewijst dat het Afdeelingsbestuur, den tijdgeest kennende, die in het rechte spoor wenscht te lei den. Wie klaagt over een toenemende zucht naar vermaak, die soms aanleiding geeft tot het bezoeken van plaatsen waar dit niet dan tegen opoffering van veel geld en van veel tijd met de gevolgen ervan te vinden is, heeft wel niet geheel onge lijk, doch den tijdgeest keert men niet door klagen. Niet ieder heeft een vrien delijk, gezellig tehuis en al heeft hij dit dan trekt toch dikwijls de zucht naar iets datbniten den cirkelgang van het gewone tredmolen-leven ligt, hem daarheen, waar een andere omgeving hem leiden kan tot het ontvangen van nieuwe indrukken. In hoever nu die zucht te laken of te prijzen is, hangt geheel af van het karakter van het individu en aangezien het niet mogelijk is alle karakters naar den zelfden maatstaf te beoordeelen, evenmin als het onmogelijk is alle karakters naar één model te vormen, is het zeer te waardeeren, als de bron waaraan men zijn dorst naar ontspanning of uitspanning kan laven, zoo rein moge lijk is. De Letterlievende Vereeniging. „J. J. Cremer" gaf Maandagavond in den Schouwburg haar laatste tooneelvoorstelling van dit seizoen en trad bij deze gelegenheid op met Öe Afwezige, drama in een be drijf of twee tafereelen, door J. L. Wert- heim vertaald uit het Fransch van Engè - ne Manuel. Het bevat een dier geschiedenissen, zoo als zoo menigmaal in het leven kunnen voorkomen. Het ouderpaar Jumelin heeft één zoon, André. De jongen heeft een strengen vader en een al te toegevende moeder. Deze beide uitersten werken na- deelig op het gemoed van den knaap, die, tot zekeren leeftijd gekomen, het ouder lijk huis verlaat, tengevolge van gelde lijke ongelegenheden, welke door den va der met groote opofferingen worden in het reine gebracht. De ouders zijn tengevol ge van de vlucht geheel geknakt, óók financieel. De moeder heeft hare herinne ring aan André behouden, den vader bleef niets dan wrok welke hij niet kan of wil wijzigen. Dokter Pradel, een huis vriend, vermag ook niets op het hart des ouden mans. Zoo is het, dat de tijd vreug deloos voorbij gaat voor het beroofde echtpaar. André is in den vreemde niet onfor tuinlijk geweest. Hij heeft geleden en gestreden, doch kwam ten laatste in eene betrekking, waar zijne opvoeding en zijne kundigheden werden op prijs gesteld en hij huwde met de dochter van zijn patroon. Na een kortstondig huwelijk stierf hij, na zijne jonge vrouw opgedra gen te hebben, bij zijne ouders vergiffe nis te gaan vragen zijne laatste groe ten over te brengen, en zijn kind, een jongetje, aan zijne ouders voor te stellen. Na heel wat scènes, waarbij de moeder haar gevoel niet verloochende, maar de vader zelfs zoo onverzettelijk bleef, dat hij de vrouw en het kind van zijn zoon in het begin niet eens wilde ontvangen, bracht toch het zien van het kind een tegenovergestelde uitwerking bij hem te weeg en al de zwaar beproefden gevoel den zich weer gelukkig. De verschillende partgen werden goed afgewerkt. Waar Mevrouw Jumelin in het drama optreedt, willen wij niet ontken nen dat die rol eigenaardige moeilijkheden bevat. Dit rechtvaardigt evenwel niet den immer huilenden toon waarop de rol ge zegd wordt en die sommige gedeelten hierdoor ontsiert. Het is natuurlijk niet ieder gegeven, zich dadelijk bij een eerste opvoering in den toestand van het oogen- blik te verplaatsen, maar Manuel's bedoe ling kan met de mevrouw Jumelin geen soezende, suflende, altijd klagende, oude vrouw bedoeld hebben. Verschillende too- neelen zijn er, waarmede zij had kunnen woekeren doch deze bleven voor haar verborgen. De rol was nu eigenlijk eene aaneen schakeling van weemoedsklankenhet ainhoiren verwekte al het tegenoverge stelde van hetgeen in de bedoeling des sohrijvers lag en de naargeestigheid werkte blijkbaar ongunstig op de overige perso nen in het stuk. Het blijspel met zang in één bedrijf De Postiljon van Maria Theresia, miste den vluggen gang van zaken, noodig om de plompe aardigheden van het stukje goed te maken. Hoe deftig, hoe plechtig was de Paquita, hoe stijf theatraal de Robrecht. Ridder Salsburg en Vitus, voornamelijk de laatste, waren tamelijk bevredigend. Sommige coupletten werden gezongen in een lijkzingen-tempo. De ongekende warmte in de zaal zal niet gunstig op het spel gewerkt hebben, evenmin als het dit deed op de stemming van het publiek op de gaanderij,waartoe ook de verslaggever behoorde, dat bij een hitte, ik weet niet van hoeveel graden, van de hoogte reikhalzend uitzag naar het einde, welk lang gewenscht oogenblik te kwart voor twaalven aanbrak. In het tweede tafereel van De Af wezige was het rumoer in koffiekamer erg hinderlijk voor hen die in hooger sfeeren al hun aandacht aan het stuk wijdden. Als sommige heeren gednrende de voorstelling hunne conversatie wen- schen voort te zetten, mag dit niet zijn ten 1 koste van hen, die meenen dat de foyer \an den Schouwburg hiertoe niet dadelijk de aangewezen plaats is. Zaterdag morgen luidde het bulle tin, dat den toestand deB keizers meldde „In den toestand des Keizers is sinds gisteren geen verandering gekomen. In den ochtend was de koorts nagenoeg ver dwenen." Het bulletin van Zondag en Maandag was ongeveer in den zelfden geest. De Russische regeering heeft beslo ten de Joden uit Helsingförs te verdrij ven. Alleen zij die in het leger dienst doen en hunne kinderen mogen big ven. Tegen dezen maatregel verzet zich de Finsche pers met allen nadruk. Naar men verzekert, heeft keizer Frederik aan den rijkskanselier den titel van hertog en voor zijne zonen dien van prins aangeboden, maar Bismarck heeft, onder aanvoering van bedenkingen van materieelen aard, voor deze verhooging van stand bedankt. Generaal Boulanger is een pensioen van 10.500 francs toegekend. Men vraagt zich af hoe het mogelijk is, dat de generaal die, naar het zeggen van da dagbladen, arm is, onder deze omstandigheden zijn enorme nitgaven goed maakt. Kwade tongen verspreiden het ge rucht, dat hg financieel bijgestaan wordt door speculeerende bankiers. Drie en zeventig sollicitanten heb ben zich aangemeld voor de betrekking van veldwachter te Gonderak. Salaris 350. Men verneemt thans, dat binnen kort verschillende verveners in Drente de verdere werkzaamheden zullen doen staken. Zij zijn hiertoe gedwongen door de onbillijke eischen, die zij den laatsten tijd moesten toestaan. Te Dedemsvaart is in eene vergadering van verveners, waarbij ook de Commissaris des Konings tegen woordig was, een tarief voor arbeidsloonen gesteld. Wie hiervoor niet verkoos te werken, kon heengaan. Dit tarief is met zeventien afgevaardigden uit het werk volk besproken en men is van gevoelen, dat er zal worden doorgewerkt. Een korporaal der infanterie uit Nijmegen is naar de Mookerhei geloopen en heeft daar zijn wapens en kleeding- stukken begraven. Hij is toen verder ge gaan, medenemende eenig geld hem ter hand gesteld tot het betalen van reke ningen. - In den laatsten tijd werden bij som mige mensehen te Baardwijk kippen ver mist, zonder dat men kon gissen, waar ze bleven; totdat de politie dezer dagen de ontdekking deed, dat ze bij iemand in een achterhuis werden gelokt, geplukt, geslacht en vervolgens gegeten. Het is te vermoeden, dat de kippensoep slecht be komen zal aan de vermoedelijke schuldi ge, eene vrouw van bij de 70 jaren. Dinsdag, kort na de opening van de zitting, zal de Tweede Kamer des na middags ten 3 ure eene openbare verga dering houden tot het benoemen van commission, belast met het onderzoek van de geloofsbrieven van de leden. In een buitengewone vergadering van aandeelhouders van het Paleis van Volksvlijt te Amsterdam zijn met over- groote meerderheid de voorstellen-Huizin- ga tot algeheele verandering der exploi- taf ie van het Paleis aangenomen. Als een bijzonderheid wordt gemeld, dat een eendenhouder te Wieringerwaard onlangs op éen dag van 116 eenden 113 eieren verkreeg. In de omstreken van Dwingeloo en Diever richten de wilde varkens groo te schade aan op de bebouwde akkers. De gehoudene jachten leveren, jammer genoeg, niet het gewenscht resultaat op. Thans is men begonnen met de uit dieping van het Spaarne nabij Spaarndam, alwaar een ondiepe plaats der scheepvaart veel ongemak bezorgde. Eene algeheele uitdieping en het vergrooten de schut sluizen te Spaarndam, waardoor de zee schepen te IJmuiden binnenkomende Haarlem zouden knnnen bereiken, blijft echter achterwege, of beter gezegd sohgnt bg de zoo dikwijls reeds besproken uit gewerkte plannen te blijven. HAAKLEM, 1 Mei 1888. Zaterdag is het Museum voor Kunst-nijverheid alhier bezocht door Z. K. H. den Groothertog van Saksen. De Inrichting, alsmede de Teekenschool aan deze verbonden wekte zeer de belang stelling van den hoogen bezoeker. Aan het zesde jaarverslag der Utrecht- sche Hypotheekbank is het volgende ont leend De Bank sloot in 1887 hypotheken tot een bedrag van f 740850. Op 31 De cember 1887 had zij van hare verschil lende debiteuren te goed 3362246,52. Aan hare aandeelhouders keert zij over 1887 een dividend uit van 1°/0. Gedurende dezen winter heeft de Heer van der Wal wederom een cursus gehouden over het hoefbeslag. Onlangs, (28 April) gaven zijn leerlingen zoowel theoretisch als praktisch bewijzen van de bekwaamheid, die zij zich in dit opzicht hadden verworven in tegenwoordigheid van het Bestuur der Afdeeling vau de Holl. Maatschappij van Landbouw, welks voorzitter, de heer Lieftinck, de leerlingen geluk wenschte met hun vorderingen en den Heer van der Wal, dat het hem te beurt was gevallen, na het zwaar onge val dat hem had getroffen thans weder geheel hersteld zich aan deze taak te kunnen wijden. Meer en meer blijkt het, dat deze nuttige instelling belangstelling wekt, en het ware te wenschen, dat geen der smeden in den omtrek van Haarlem deze gelegenheid ver zuimden om zich in zijn vak te volmaken. De geëxamineerden Scholtz van Spaarn dam, Hessels, Slingerlandt en Janssen Hendriks van Haarlem, benevens Tiebout van Haarlemmermeer verkregen na afloop van het examen ieder een diploma van de AfJeeling. De belangstelling in dezen cursus is een doorslaand bewijs, voor de behoefte aan vakscholen in ons land. Het museum van schilderijen en oud heden op het raadhuis alhier werd in de af geloopen maand bezocht door 200 personen tegen betaling en door 337 personen kosteloos. Door het gemeentebestuur is ver gunning verleend aan J. Eichhorn tot oprichting van eene smederij in het perceel aan de Oude Groenmarkt No. 16. De korporaal van het 7de regiment infanterie te Naarden, die in verband met den aldaar gepleegden patronendiefstal heeft terechtgestaan, is door den krijgsraad alhier vrijgesproken. Zaterdag namiddag omstreeks 4 uur is in den Zijlsingel alhier verdronken een 3-jarig knaapje, dat spelende te water was geraakt, en dienzelfden namiddag is een driejarig meisje door een bierwagen overreden. Het kind is levensgevaarlijk gewond. Door de politie alhier zijn in de afgeloopen maand 31 personen vervolgd wegens dronkenschap op straat. In de maand April van het vorige jaar was dit getal 50, dus 19 meer. Afloop van de verkooping van Huizen, gehouden den 28 April 1888, in de Gouden Leeuw, te Haarlem. No. 1. Huis en Erve met Tuiu, Kruisstraat No 6 ƒ10750. 31. Jol es - 2. Koetshuis en Paardeustalling, Bovenwoning en Erve, Gedempte Raamgracht No. 27, zw. en rd. 5500, L. G Prins, - 3. Heerenhuis met Tuin en Erve, Kenaustraat No. 5, 8300, P. Muller. 4. Heerenhuis en Erve met Tuin, naast het voorg. No. 5, ƒ8300, II J. Geijl JCz. 5. Heerenhuis en Erve inet Tuin, naast het voorg. i\ o 5, 7700, J. van Cam-pen. - 6. Huis eu Erve met Tuin, Raamvest No. 9, 3875, G. C. Alerens qq. - 7. Huis en Erve, Korte Zijlstraat No. 7, f 2050, P. Iloogeveen. - 8. Zomer- en Winterverblijf, gen. „Gliphoeve" ouder de gem. Heemstede f 8030, N. Mons. - 9. Huis en Erve met Tuingrond. Witte Heerensteeg No. 7. 10. Pakhuis eu Erve, nevens het voorg. No. 9, No. 9 en 10 tez. 3770, P. Muller. - 11. Huis en Erve met Tuin, Ripperdapark 27, f 6025, A. J. Gaykema qq. 12. Koetshuis en Paardenstal met Koetsierswo ning en Erve* Spaaruwouderstraat No. 10, 4700, A. v. d Linden qq. - 13. Huis en Erve, llagestraat No. 23^2050, J. II. Daudey qq. 14. Huis en Erve, Olieslagerslaan No. 17. - 15. Huis en Erve, Olieslagersiaan No. 19. No. 14 en 15 tez. 1460, S. Mons. - 16. Winkelhuis en Erve, Gierstraat No. 54, 4850, J. lloning. 17. Huis en Erve met Tuintje, Heerensingel No. 19, 2250,D. v. Sluijvenberg. 18. Huis en Erve, V ogelkoopsteeg No. 3. Niet geveild. - 19. Winkelhuis en Erve, Van Marumstraat 53, Niet geveild. 20. Huis en Erve, Osseuhoofdsteeg No. 7, f 400, L. J. v. Os. 21. Grond, aan de Heeren Zandvaart te Heem stede f 675, Mr. W. II. Smit. Vborwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie,die dage lijks, (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Een duimstok. Een dames-borduur - mandje. Eene dubbele 10 sports-ladder. Een zakje met eenig geld. Een jongens jasje. Een tweewielige handwagen, waaraan slechts één wiel. Een kin- derschoentje. Een oud gestreept boe zeroen. Eene portemonnaie, waarin eenig geld. Een geëmailleerd zilveren armband. Een wandelstok. Een hamer. Een sanella parapluie, op den stok is een metaalplaatje bevestigd, waar op gegraveerd A. G. H. v. d. A. - Twee zakmesjes. Een paternoster. Een vrouwenhemd, een kussensloop en een vronwenonderbroek. Een ring, waaraan eenige sleuteltjes. Een ring, waaraan een zeer grooten sleutel. Eenige sleutels. Terug te bekomen bij Vallenduuk, Klein Heiligland no. 62, een wandelstok. In een der tramwagens achtergelaten Een paar handschoenenEen paar bruin glacé handschoenenEen zil veren medaille, Atjeh 18731874. Marktbericht van 30 April. Witte tarwe. L. pr. 6.50, H. pr. 7.25 Haver. L. pr. f 2.80. H. pr. f 3.00. Bruine boonen. f 10.00. Groene erwten, f 5.60. Aardappelen. Aangev. 290, verk.290 H. L L. pr. ƒ2.00, H. pr. f 3.25 p. Heet. Appelen. Aangev. 12, verkocht 6 H. L. L. pr. 1.50, H. pr. f 7.00 p. Heet. Boter. Aangev. 344, verk. 344 H.L. L. pr. f 0.95, H. pr. f 1.10 p. Heet. Biggen. Aangev. 76, verk. 61 st., L. pr. 5.00, H. pr. 20.00. Staat van de Aardappelen- en Bo termarkt over de maand April. Aardappelen.Aangev. 2058verk.ll89 H.L. L. pr. 2.00, H. pr. 3.25 p. Heet. Appelen. Aangev. 307, verk. 216 H.L. L. pr. 4.50, H. pr. f 8.00 p. Heet. Peren. Aangev. 83, verk. 52 H.L. L. pr. f 4.00, H. pr. f 6.00 p. Heet, Boter. Aangev. 1724, verk. 1724 K.G. L. pr. 0.90 H.pr. 1.20 p. K.G. Biggen. Aangev. 480, verk. 386 st., L. pr. 4.50 H. pr. 23.00 p. st. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 3 Mei 1888, des namiddags van 2—3 uur door den Heer W. Ezekman. PROGRAMMA. 1. Fuga No. 6 op den naam Bach.Schumann. 2. Andante uit Mendelssohn's 4e Symphonic7-- Schaal). 3. Sonate op. 5de Lange Jr. a Maestoso. b. Andante. c. Finale. 4. Concert fantasie opO Sanctissima. Lux. 5Finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1888 | | pagina 2