De arbeiders, die eenigen tijd geleden Renkum hadden verlaten om in den om trek van Keulen aan de steenfabrieken werkzaam gesteld te worden, zijn terng gekeerd. Het voorgespiegelde hooge week loon werd of niet uitbetaald, of werd zeer verlaagd. De meesten zijn, geheel van middelen ontbloot, te voet te Renkum ge- arriveerd. Uit de statistiek der geboorten en sterfgevallen, voorkomende in de Staats courant, blijkt dat het bevolkings cijfer in Nederland op 1 Jan. 1887 4 390 857 be- i droeg. In 1887 bedroeg het aantal ge boorten 149 157, behalve het aantal le venloos aangegeven, groot 7 749. Met in begrip van deze laatste bedroeg het getal sterfgevallen 94 842, zijnde 21,60 per duizend inwoners. De werkstakingen in de Friesche en Drentsohe venen zijn nog geen enkel jaar zoo menigvuldig geweest als thans. Toch zal de veenbaas aan de verhoogde eischen van den werkman moeielijk knnnen toe geven, aangezien de hooge onkostenre- kening hem dit niet toelaat, terwijl bo vendien de turfprijzen, bij het uitgebreide gebruik van steenkolen en cokes, van jaar tot jaar achteruit gaan. Waar twintig jaar geleden voor de turf 7 a 8 per roede werd uitbetaald, wordt tegenwoor dig gemiddeld 3.50 gemaakt. De heer Paul Kruger is met over- groote meerderheid van stemmen herko zen als President der Tranvaalsehe Re publiek. De torpedisten, werkzaam aan de oefeningen van Zij kanaal F bij Halfweg zijn thans weder naar de werkplaatsen te Amsterdam vertrokken, terwijl hun plaats is ingenomen door een 40 tal andere manschappen. Geregeld zal thans maandelijks eene verwisseling plaats hebben, zoodat alle manschappen met het practische der oefeningen bekend worden. Men deelt ons nog mede, dat de aangele genheden alhier als vaste oefeningsplaats zijn aangewezen, waarbij geregeld 9 maan den de schietoefeningen zullen plaats hebben, terwijl in de overige drie maan den de reparatien aan de maehinerien enz. zullen geschieden. Heeft het afschieten tot nu toe plaats van een steiger, eerlang verwacht men de torpedo-vaartuigen. Te Zandvoort is j. 1. Vrijdag eene koe, lijdende aan de besmettelijke veeziekte, het miltvuur, onder behoorlijk toezicht afgemaakt en verbrand. Ingevolge contracten met Engel- sehe kooplieden werd er in de omstreken van Haarlem, doch vooral te Haarlem mermeer veel jong vee aangehouden en gemest als zijnde later bestemd voor de Londensche markt. HAARLEM, 8 Mei 1888. De Heer Leo Keijzer, muziekonder wijzer alhier, gaf Zaterdagavond met zijne leerlingen eene uitvoering in de bovenzaal der sociëteit „Vereeniging" voor ouders en genoodigden. De verschillende voordrachten op viool en piano voldeden goed en lever den het bewijs, dat de Heer Keijzer zijn taak als onderwijzer ernstig opvat en zijn onderwijs zeer goede resultaten geeft. Naar wij vernemen, zal de Vereeniging „Door Vermaak tot Nut'' aan 800 kinde ren de gelegenheid verschaffen om met de aanstaande kermis het circus Carré te bezoeken. Zaterdag avond gaven de «Tziga- nen« een Concert in den schouwburg I alhier. De opkomst van het publiek was gering. De aanwezigen toonden zich zeer ingenomen met de verrichtingen van deze Hongaren en lieten het niet aan toejui chingen ontbreken. De kracht, het vlek keloos ensemble en de hartstocht, waar mede de verschillende dansen en marschen ten gehoore werden gebracht, wekten aller geestdrift. De directeur, die in de «Chan son hongroise« van Irhas tevens als so loviolist optrad, had als zoodanig veel suoces. De schitterende nationale kleeder dracht, waarin het zevental werkte, ver hoogde den sohoonen indruk van het geheel. Op de Paardenmarkt Maandag 7 Mei alhier gehouden waren aangevoerd 260 paarden, 3 veulens grootendeels inlandsch en gekruist ras. De prijzen wisselden af tusschen 35 en ƒ400. De handel was.tamelijk geanimeerd. CTit het verslag, uitgebracht ter algemeene vergadering van aandeelhouders in de Haarlem Zandvoort Spoorweg- Maatschappij bleek, dat op exploitatie in 1887 een batig soldo van ƒ4161.11 was verkregen en van het aanleg kapitaal groot ƒ600000 in dat 593 028.345 was besteed. Het personen vervoer bedroeg 269 845 zijnde 51000 meer dan in 1886, welke vermeerdering evenwel niet opwoog tegen den verlaagden prijs der speciale retourkaarten gedurende het zomerseizoen. Naar dien maatstaf had het aantal reizi gers 97800 meer moeten bedragen. Eenige leden van het Hollandsche Opera-gezelschap gaven j. 1. Vrijdag in den Schouwburg alhier de bekende ope rette „De arme student" (der Bettelstu- dent) van Carl Miilöcker. Aangekondigd was „de Huzaren van het dorp" van Maillart, doch eene ongesteldheid van Mevr. Albers-Jahn maakte eene verande ring noodzakelijk. Al was nu ook deze verandering geen verbetering, daar Millöckers werk niet vergeleken kan worden bij „Les dragons de villars", toch gaf de uitvoering veel genoegen en zullen zij, die hunne eischen niet te hoog stellen, en bij lichte kost op muziekaal gebied knnnen leven, zich den gang naar den Schouwburg niet hebben beklaagd. Den inhoud van „De arme student" herinnert men zich. De gouver neur van Krakan, Ollendorf, een kranig, levenslustig militair, had de schoone Laura, dochter van de Russische gravin Novals- ka op den blanken schouder gekust. Door deze stoutigheid was hij bij haar in on genade gevallen en had zelfs van de spij tige schoone eene grove beleediging moeten ondergaan. Zij had hem in het openbaar een klap met haren waaier gegeven. Dat verdroeg een oud-soldaat niet straf feloos. Die slag vervulde hem met wraak tegen de familie Novalska en van nu af haatte hij alle vrouwen metonverzoenlijken haat. In overleg met majoor Wangenheim was spoedig een plan tot wraakneming klaar. Twee arme Poolsche studenten, die zich in de gevangenis te Krakau bevonden, werden ontslagen, van veel geld voorzien, en als aanzienlijke prinsen bij de Novalska's geïntroduceerd. Na de kennismaking was de oude gravin, die door geldgebrek ge plaagd, met verlangen naar eene toekomst voor hare dochter uitzag, in de wolken. De jongelui waren het ook spoedig eens en het duurde slechts kort of Laura was met den jongen prins door den echt verbonden. Toen men na het huwelijk in groote vreug de ten huize van de gravin bijeen was, werd de pret helaas wreed verstoord door de komst van een ordelooze bende volks, die met geweld binneudrong, op allerlei wijze de gelukkige Laura bespotte en den qua8i-prins ontmaskerde. Op de vraag van de ontstelde gravin, wat dit alles beduidde, behoefde de eenmaal beleedigde gouverneur, die zich aan het hoofd van den troep stelde, slechts met helsche vreugde te antwoorden„ach ik heb haar toch maar op de schouder gekust',, om haar alles duidelijk te maken. Moeder en dochters zijn der wanhoop ten prooi en ook de arme stndent Simon, bij wien zich eene werkelijke liefde voor Laura ontwikkeld heeft, schaamt zich diep over zijne schandelijke misleiding. Dat wij het meteen en ander niet te ern stig moeten gaan meenen en in het geheel niets anders dan een grap behoeven te zien, bewijst de geheele opzet van deze operette en de tallooze fijne en minder fijne aar digheden, die er ons in worden gegeven. De Heer Albers speelde en zong de gouverneur-partij prettig en los. De tenor, de Heer Jahn-Defossez voldeed als student uitstekend. Hij beweegt zich gemakkelijk en zingt zeer muzikaal. Zijn collega, de andere student, de Heer Derickx, die, wij vergaten het te vermelden, met goed ge volg het hof maakte aan de jongste doch ter der gravin, Bronislava, heeft eene goede stem. Hij tremuleert echter ver schrikkelijk en die akelige gewoonte be dierf zijn succes. Mejuffrouw van Reims, die als j'ongste dochter met hem eenige liefdes-duetten zong, deed dat op keurige wijze. In meer dan een opzicht bekoorde zij niet het minst door haren eenvoud en door de aantrekkelijke schuchterheid, waarmede zij zich onder de anderen bewoog. Voor haar werd de welwillendheid van het publiek gevraagd, daar ze Mevr. Albers ver ving en weinig tijd tot voorbereiding had gehad. De wijze, waarop zij werkte, was derhalve dubbel verdienstelijk. Mevr. Culp-Kiehl, Laura, is meer actrice dan zangeres. Zij wil in de laatste hoedanig heid steeds meer uit de dingen halen, dan er werkelijk in zit en komt zoo tot groote overdrijving. Toch had zij nu en dan gelukkige oogenblikken, o. a. in de duetten met Simon. Het koor zong goed, terwijl het orkest zich mede beij verde den totaalindruk zoo gunstig mogelijk te maken. De betrekkelijk goede opkomst van het publiek, goed met het oog op het reeds ver gevorderde seizoen, en hetvele dat dezen winter op muzikaal gebied gegeven werd, heeft ons in de overtuiging versterkt, dat het geven van opera's in Haarlem succes kan hebben. Met genoegen verne men wij dan ook, dat de ij verige schouw burgdirectie, bij voldoenden steun van de zijde van het publiek, in een volgend speelseizoen een poging zal aanwenden om ook in dat opzicht aan veler verlangen te kunnen voldoen. B. Gisterenavond vergaderde de Ver eeniging „Volksbelang" in de bovenzaal van de Soc. „Vereeniging" met het doel, een candidaat te stellen voor de a. s. gemeenteraadsverkiezing. Vóór men daar toe overging, werd een voorstel van het Bestuur, om met de Kiesvereeniging „Vooruitgang" samen te werken bij ver kiezingen, in behandeling genomen. Op de volgende voorwaarden, in overleg met het Bestuur van,, Vooruitgang" vastge steld, zal men beproeven samenwerking tot stand te brengen. 1. De Kiesvereeniging „Vooruitgang" geeft aan kiezers en nietkiezers in hare bijeenkomsten dezelfde rechten. 2. Tot veertien dagen na het sluiten van de overeenkomst kunnen leden van „Volks belang" zonder ballotage lid worden van „Vooruitgang", tegen eene contributie van 25 et. 3. „Volksbelang" houdtop kiesveree niging te zijn en schrapt de des betreffen de artikelen uit haar reglement. Met 52 tegen 29 stemmen werd dit voorstel aangenomen. Indien nu de leden van „Vooruitgang" deze voorwaarden aannemen, zal er voortaan ééne kiesver eeniging in vooruitstrevenden zin bestaan. Als candidaten voor den gemeenteraad werden vervolgens genoemd de H.H. J. Sahelis en C. Prins. De laatste had zich evenwel, met het oog op de candidatuur van den Heer J. Sabelis in Vooruitgang", terug getrokken. Met 65 tegen 7 stemmen werd besloten den Heer J. Sabelis te steu nen. De overige leden hielden zich buiten stemming, omdat zij dit besluit na de eerstgenomen beslissing voor onwettig hielden. Daar geen twee dercj,e der leden tegen woordig was, mocht „Volksbelang" vol gens het reglement genoemden Heer niet tot candidaat proclameeren. Het hoofd der politie te l?reda heeft een schrijven gericht aan de hoofden der scholen aldaar, waarin wordt uitgenoodigd te waarschuwen tegen straatschenderijen, waaraan de jeugd zich op ergerlijke wij ze overgeeft. Natuurlijk meent het hoofd der politie het goed, maar de vraag is of het schrijven wel aan het goede adres is. Een paar agenten van politie meer tot surveillance bij hetaan-en uitgaan der scho len zou misschien meer doeltreffend zijn. Te Haarlem hebben de ingezetenen ook nog al eens last van de straatjeugd. Het bederven van ramen en deuren, pas be schilderd, het werpen van vuil binnen openstaande deuren en ramen, het bezoe delen der kleederen van netgekleede kin deren, het inwerpen van ruiten met oata- pulten, het uitjouwen van gebrekkigen enz. enz. zijn aaa de orde van den dag. Het zou evenwel onbillijk zijn voor deze ongerechtigheden de onderwijzers verant woordelijk tewillen stellen;onderwijzers zijn geen straatpolitie en bovendien hebben zij kans bij optreden tegen de kleine over treders in botsing te geraken met het publiek, dat altijd de fraaie leer schijnt toegedaan een op de daad betrapten straat schender in 't gelijk te stellen, zooals nog onlangs geschiedde toen een winkelier, die een jongen een paar oorvegen toediende omdat hij een zijner winkelruiten had in geworpen, het zóó te kwaad kreeg met eenige vrouwen, dat de man zich wijse lijk terug trok, bevreesd als hij was voor de uitgegalmde smaadwoorden der breed sprakige straatschenders - beschermsters. Wij blijven van meening, dat een paar agenten van politie méér dan tot heden, maar dan een paar die voor geen geruch tje vervaard zijn heel wat meer zou den kunnen uitrichten dan de vermanin gen van onderwijzers ooit zullen vermo gen. Zonder de gewenschte vrijheid van beweging voor onze jongens te willen belemmerd zien, zoude het wensohelijk zijn, dat aan hunne uitspattingen behoor lijk paal en perk gesteld werd, even als aan de bemoeizucht van hen die, door kwalijk geplaatst medelijden met de over treders, de politie tegenwerken in plaats van mede te werken tot het versterken van de meening die de jeugd schynt toe gedaan te zijn, n. 1. dat op de straat, dus buiten behoorlijk toezicht, alles toe gestaan is. Zooals men zich zal herinneren, had de Vereeniging „de Haarlemsche spijskoke- rij" de ondersteuning der ingezetenen ver zocht, tot het bijeenbrengen van het door haar benoodigde kapitaal groot ƒ20.000.In eene vergadering van deelnemers is thans gebleken, dat slechts voor 12.000 was in geschreven. De oorzaak van dezen minder gunstigen uitslag moet worden toegeschre ven aan de meening van velen, dat de zaak, die de algemeene belangstelling wekt, wel zonder hunne medewerking zal tot stand komen, onbekendheid met de behoeften van dat deel der arbeidende klasse, wier ondersteuning de Vereeniging in de eerste plaats bedoelt en ten laatste dat de aandeelen van 100 te groot zijn voor sommigen die toch gaarne willen medewerken tot het doel der Vereeniging. In verband hiermede wordt thans de gelegenheid opengesteld om in het ren teloos aandeelen kapitaal deel te nemen voor bedragen van ƒ50 en ƒ25. Met nadruk wordt nog eens gewezen op het streven der Vereeniging om ieder, zonder verschil van godsdienstige ge zindheid, in de voordeelen, die zij aanbiedt, te doen deelen. Mogen nog velen onzer stadgenooten zich opgewekt gevoelen, de Vereeniging in haar ernstig streven kracht dadig ter zijde te staan. Zondag namiddag is in het Noorder- Spaarne een zeilbootje omgeslagen, waarin de brugwachter R. en acht kinderen ge zeten waren, die allen te water zijn ge raakt. Door de hulp van eenige schippers zijn zij met veel moeite gered. Bij de godsdienstoefeningen der Nederduitsch Gereformeerde Kerk (dolee- rende) zal op Donderdag (Hemelvaartdag) 10 Mei 1888 in „Felix Favore" des voor middags ten 10 ure optreden de Heer P. Goedliuijs van Amsterdam. VERGADERING van den Raad der Gemeente Haarlem op WOENSDAG den 9sten Mei 1888, des namiddags ten een ure. De volgende stukken en punten zullen aan de orde gesteld worden: 1. Goedgekeurde besluiten. 2. Voordracht B. en W. ontwerp-over- eenkomst duinwater-Maatschappij. 3. Id. id. hervorming H. B. school met driejarigen cursus, ter opleiding voor handel en nijverheid. 4. Id. id. herziening verkoops prijzen gemeentegronden, bestemd voor bouwterrein, met advies comm. v. fin. 5 Id. id. herziening verordening schoolgeldheffing aan de twee tus schen scholen. 6. Id, id. benoeming lid burger lijk armbestuur. 7. Id. id. benoeming onderwijzeres tusschenschool. 8. Benoeming leden commissiën onder zoek en loting voor de schutterij. Marktbericht van 7 Mei. Witte tarwe. L. pr. 7.35 H. pr. ƒ6.50, Rogge, f 4.90. 4.85. Haver. L. pr. f 3.00. H. pr. 2.90. Aardappelen. Aangev. 170, verk. 115 H.L. L. pr. ƒ2.00, H. pr 3.25 p. Heet. Appelen. Aangev. 7, verkocht 3 H. L. L. pr. 5.00, H. pr. f 7.00 p. Heet. Boter. Aangev. 480, verk. 480 H.L. L. pr. ƒ0.90, H. pr. 1.05 p. Heet. Biggen. Aangev. 59, verk. 49 st., L. pr. p 4.50, H. pr. 19.00. DERDE MUZIEKUITVOERING in den Hout op Donderdag 10 Mei, (He melvaartsdag) des namiddags van 2—4 uur, door het ötedelyk Muziekkorps van Haarlem, onder Directie van den Heer M. H. Mbliek. Kapelmeester. PROGRAMMA. 1Pas redouble. Le Prix d'HouneurCamvez. Eerste uitvoering. 2Ouverture. FestivalChr. Bach 3 Columbus. PolonaiseClarens. Eersic uitvoering. 4. Fautaisie. L'AfricaineMeijerbeer. 5Louise. OuvertureCanivez. 6. Fautaisie. AidaVerdi an\ Kom. Eerste uitvoering. 7.0, Scböner Mai. WalzerStrams. I 8. Potpourri. CarmenBizet.

Haarlemsch Advertentieblad | 1888 | | pagina 2