A Donderdag hebben de Spaansche ministers gezamenlijk hun ontslag inge diend en het is door de Regentes aange nomen, terwijl Sagasta belast is met het vormen van een nieuw Kabinet. Amerika was al sedert lang het toevluchtsoord voor velen, die het gelnk in hun eigen vaderland niet konden vin den. Doch hierdoor is de Amerikaansche wereld opgescheept geworden met allerlei slag van liede'n, die men in het vaderland gaarne zag vertrekken. Zoo'n vergaarbak van allerlei afval wenscht Amerika niet langer te zijn; dit blijkt genoegzaam uit het onophoudelijk protesteeren tegen im migratie en waartegen reeds verschillende voorstellen bij den Senaat zijn ingediend. Een van deze, ingediend door den heer Farwell van Illinois bevat eene bepaling, waarbij verboden wordt het landen van misdadigers, bedelaars, idioten en krank zinnigen uit het buitenland, aangezien Ame rika zelf ruim voorzien is van lieden tot deze catagoriën behoorende. Ieder landverhuizer zal, wil hij in de nieuwe wereld toegelaten worden, moeten vertoonen een certificaat, afgegeven door den Amerikaanschen consul ter plaatse van de uitklaring, waaruit moet blijken, dat hij niet tot één of meer der vier bovenge- noemden behoort en dat hij voorzien is van de noodige fondsen om zich en zijn gezin gedurende zes maanden te kunnen onderhouden. Wie niet zoo'n dokument kan vertoonen, wordt zonder vorm van proces terug gezonden, terwijl gezagvoer ders van schepen, die handelingen plegen strijdig met bovengenoemde bepalingen, worden gestraft met gevangenis en boete. Voor het geval een en ander wet wordt, zal waarschijnlijk weer moord en brand geroepen worden over Amerikaansche on gastvrijheid, doch de nood dwingt eene re geering wel meer tot het doen van dingen, I die de noodzakelijkheid gebieden. In Frankrijk bestaat een bond tot verheffing van de openbare zedelijkheid, waarvan de Senator De Pressensé voor zitter is. Door dezen is de aandacht der wetgevende macht gevestigd op de schaam- telooze wij ze waarop de schrijvers en drukkers van liederlijke dingen het pu bliek en bij name het jonge Frankrijk bederven, voornamelijk te Parijs. Zoodoen de heeft de Senaat zich ook eens bezig gehouden met de openbare zedelijkheid op de straten te Parijs, welke behalve den goed gehanteerden straatbezem, ook wel eens met den bezem der moraliteit mogen bewerkt worden. De minister van justitie verklaarde, dat van regeerings- wege ook in dit opzicht de wet volkomen wordt nageleefd, doch dat de wet wel oneerbaarheid, doch geen losbandigheid straft en dat het dikwijls moeielijk is tusschen deze beiden de grens te bepalen. De beide adressen aangaande de kwestie zijn verwezen naar de ministers van ju stitie en binnenlmdsche zaken. Op het beroemde kerkhof Pére La- chaise te Parijs worden door de nagelaten betrekkingen der daar te ruste gelegden veel bloemen op de graven gelegd. Een der opzichters had evenwel de leelijke ge woonte die bloemen ten eigen bate te ver- koopen. Op dit feit betrapt, is hij in de afgeloopen week tot zes dagen gevange nisstraf veroordeeld. Het verblijf van den keizer van Brazilië te Milaan is gebleken, nog al duur te zijn geweest. Aanvankelijk was voor logement gerekend op duizend francs per dag, doch door de ziekte des keizers is dit bedrag 65.000 francs geworden in de vijf en dertig dagen en Z. M.| vond dit bedrag niet hoog. Met de bijkomende onkosten kost te bet geheele verblijf te Milaan 400.000 francs. Een der fransche Senatoren heeft een inschrijving geopend tot het bijeen brengen van geld om voor generaal Bou- langer een eeresabel te koopen. Den dag waarop de volkswil hem zal gekozen hebben om Frankrijks zonen ter verdediging naar de grenzen te geleiden, zal hij dit zwaard aangorden. Het geld zal wel bijeen komen maar denkelijk zal de generaal het cadeau wel eens van te voren aanpassen, om zich op nieuw in zelf-be- wondering te kunnen verliezen. Eerstdaags verwacht men weer een groote rede van hemmen peinst er reeds op aan wien de vervaardiging van dit stuk de rede namelijk zal worden opgedragende ondervinding heeft toch reeds geleerd, dat des generaals geestesprodukten in den regel niet van zgn eigen hand waren. Het parlementair mandaat van den heer T.éon Somzée, den ondernemer der Brussel6che tentoonstelling komt Dins dag in herstemming. Nu vertelt een Ant- werpsch blad van dezen heer, dat hij aan zijne kiezers een bewijs van toegang tot bet bezichtigen der tentoonstelling zond, tevens dienende voor hunne familie. Het begeleidend schrijven dient daarenboven om hen uittenoodigen zgn werk de tentoonstelling te komen bezichtigen, ten einde te kunnen beoordeelen of dit niet is een werk in het belang der hoofd stad en van het dierbaar vaderland. Het Belgische blad vindt deze verkiezings manoeuvre zeer onbeschaamd. Wij, Noord- Nederlanders zouden dezelve minstens onge hoord vinden en tochwie weet of zelfs zoo'n kunstgreep in Btaat zou zgn om ons te doen opschrikken uit den rustigen dommel waarin ons staatkundig leven uog steeds verkeert. Terwijl bij onze Zuide lijke broeders in den verkiezings-tijd aller hartstochten gespannen zijn, ieder er prijs op stelt zijne meening ingang te doen vinden, weten wij niet eens het juis te midden te bewaren tusschen hun voortvarenden verkiezingsijver en onze flauwe onverschilligheid. Maar bij hem heerscht de regelwij zullen 't zeggen omdat die plicht ons is opgelegdbij ons huldigt men gemakshalve den regel't zal zonder ons wel gereed komen. De heer J. van 't Lindenhout, di recteur der weesinrichting te Neerbosch, is bij Kon. besluit benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Men meldt uit Groningen, dat de rijksbetaalmeester aldaar zich van het leven heeft beroofd. Een aanzienlijk tekort in zijne kas, waaromtrent evenwel niet veel met zekerheid wordt medegedeeld, zon de oorzaak van de daad zijn. Door de Amsterdamsche politie zijn Woensdag weer twee kwartjesvinders, Duitschers, gearresteerd. Zij zullen over de grenzen gebracht worden. De berichten omtrent het vinden van het wrak der Hollandsche bark Maria Theresia hadden allen schijn te vermoeden dat het toeval in deze alles gedaan had. Er. is evenwel speciaal naar het wrak gezocht met daarvoor ingerichte werk tuigen en het vinden is dus te danken aan de volharding en opoffering der zoe kers. Tot heden zijn reeds ongeveer vier honderd blokken tin geborgen. - De sterfte in de voornaamste steden van ons land heeft zich in de maand April 1.1. verhouden als volgt: Haarlem 19.7; Leeuwarden 20.3; Groningen 20.7; Leiden 21.4; Maastricht 21.6; Dordrecht 22.7; Rotterdam 25.6; Utrecht 25.4;'s-Hertogen- bosch 30.8; Arnhem 39.1; alles per 1000 inwoners. Haarlem staat in deze opgaaf het gunstigt. Te Heinenoord zgn twee jonge runderen tengevolge van lood vergiftiging gestorven. Het lood is waarschijnlijk in den vorm van loodwit door de beesten opgenomen en die stof kan zich nergens anders bevonden hebben dan in het straat- vuil, dat door den eigenaar ter bemesting van het land gebruikt werd. Het driejarig zoontje van den sta tionschef te Epe geraakte Zaterdag ochtend bij het rangeeren, door niemand opgemerkt, onder een wagen geladen met ijzererts, tengevolge waarvan het lichaampje hevig verwond werd. Na een uur van smartelijk lijden volgde de dood. Door eenige invloedrijke personen uit verschillende plaatsen des lands werd nabij Harskamp en Otterloo (gem. Ede) een groot stuk heidegrond (255 hectaren) aangekocht, met het doel werk te ver schaffen aan landloopers en bedelaars, door ontginning van heidevelden, en het arm bestuur te Borger heeft een perceel heide veld aangekocht om dit bij wijze van werkverschaffing voor de boschoultuur te bereiden. Van verschillende zijden komen weer, als ieder jaar, berichten omtrent het verdrinken van personen door het zwem men. Meestal zijn het slecht geoefende zwemmers of personen die aan de eene of andere ongesteldheid lijden en dikwijls personen die zich alléén, zonder iemand bij zich om in geval van nood te kunnen helpen, te water te begeven. Dank zij de pogingen van het hoofd der school in den Houtrakpolder kan dezer dagen den kinderen een uitstapje naar Zandvoort worden verschaft. Kleine bijdragen, wekelijks door de kinderen gestort, maken dat een en ander voor 't grootste deel uit eigen middelen kan worden bekostigd. Het torpedokanon bij het afschieten der torpedo's aan zijkanaal F, bij Halfweg, sedert eenigen tijd in gebruik, is overge bracht naar den Helder om geplaatst te worden op de „Johan Willem Friso". HAABLEJI, 19 Juni 1888. Door de afdeeling „Haarlem en om streken der Maatschappij ter bevordering van Bouwkunst" is de volgende prijsvraag gesteld Het inrichten van de Hertenkamp te Haarlem of een gedeelte daarvan tot ontspanningsoord, met behoud van de be staande boomen en zonder het doorzicht op het Paviljoen te benemen. Hiervoor zijn uitgeloofd een prijs van f 100 en eene premie van f 40. De antwoorden worden voor 1 October ingewacht. Volgens het verslag der Com missie voor het godsdienst onderwijs, uit gaande van de afdeeling Haarlem van den Nederlandschen protestantenbond, werd op 1 Mei 1887 door 59 leerlingen deel ge nomen aan het onderwijs, terwijl dit ge tal op I Mei 1888 102 leerlingen bedroeg. Voor belangstellenden is dit verslag verkrijgbaar bij de leden der Commissie, de Heeren Mr.Th.de Haan Hugenholtz, M. Wijt en D. J. A. Westerveld. Bij eene in de vorige week van wege het Brandwezen hier ter plaatse op de Groote Kerk genomen proef is geble ken, dat wanneer door middel van de Waterleiding het water met behulp van de vaste slang tot de ongeveer dertig meter hooge goten bij de ballustrade wordt geleid, de druk van de Waterlei ding alsdan nog sterk genoeg is om het water van daar uit nog zes meter om hoog te brengen, dus, van den grond af gerekend, eene hoogte van 36 meter. De heer W. Gosler bereidt eene uitgave voor, die ongetwijfeld met veel ingenomenheid zal worden begroet. Het geldt n.l. eene levensbeschrijving van Keizer Frederik, door Edouard Simon, den bekenden anteur van Keizer Wilhelm en zijne regeering", Prins Bismark" en andere historische werken. Zijn onze gegevens juist, dan zal deze biografie, ongeveer 14 vel druks beslaande en voor zien van een fraai allegorisch omslag, reeds binnen een paar weken het licht zien, tegen den zeer lagen prijs van 1.90. De inteekening is alom bij den Boekhan del opengesteld. II. Zaterdag nacht zijn door de politie aangehouden twee personen, die zich aan diefstal van een aantal stamrozen en andere planten in verschillende be woonde tuinen aan den Overveenschen weg onder de gemeente Bloemendaal hadden schuldig gemaakt. Zondag avond is door de politie in bewaring genomen een 17 jarige stal houdersknecht, die in beschonken toestand een paard gespannen voor een rijtuig had mishandeld aan de Parklaan; door zijn wilde rijden was het paard gevallen, waar door het rechteroog van dit dier uit de kas gestoten en het bloed uit diens bek vloeide. Tegen hem is proces verbaal opgemaakt. Gisteren namiddag is een 10 jarig meisje van een koopman in potten en pannen, liggende met een schuitje in het Donkere spaarne, hoek Koudenhorn, aldaar te water gevallentoen zij weder aan wal was bleek het dat zij eene verwonding aan het hoofd had volgens hare opgave ver oorzaakt doordien zij met het hoofd op een steen was terecht gekomeneenige omstanders beweerden echter, dat zij door haar moeder, die beschonken was, was mishandeld. Gisteren namiddag is in de Groote Houtstraat eene 50 jarige vrouw van een slagerskar gevallen waarbij haar linker schouder is ontwricht. Van 16 Mei tot 16 Juni 11., zijnde de eerste maand waarin de honden alhier vol gens bevelschrift op straat voorzien moeten zijn van een muilkorf, zijn door de politie alhier 84 honden opgevangen zonder muilkorf; tegen 45 eigenaars is proces verbaal opgemaakt, waaronder 9 die dade lijk het maximum der boete ad f 10 hebben betaald. VERGADERING van den Raad der Gemeente Haarlem op WOENSDAG den 20slen Juni 1888, des namiddags ten een ure. De volgende stukken en punten zullen aan de orde gesteld worden: Installatie nieuw inkomeud lid. 1. Voorstel B. en W. vaststelling suppl. begroot, staat af- en overschrijvin gen en staat beschikking post onvoor ziene uitgaven, dienst 1887, met ad vies comm. van financiën. 2. Idem, idem, vaststelling primitief ko hier plaatselijke directe bel. dienst 1888. 3. Benoeming lid plaatsel. comm. van toe zicht lager onderwijs. 4. Benoeming vroedvrouw. 5. Nader voorstel B. en W. omtrent grond langs de scheepmakerij van H. T. Pellenburg. 6. Voorstel idem, verkoop grond Zomer- vaart, met advies comm. v. financiën. 7. Idem, idem, hervorming Burgeravond school, met amendement van vijf raadsleden. 8. Voorstel raadslid J. Krol Kzn., om trent H. B. S. met driejar. cursus, ter opleiding voor handel en nijver heid. 9. Voorstel B. en W. wijziging regle ment drie lagere scholen. 10. Idem, idem, uitgang Prinsen Bolwerk. 11. Rapport comm. van fin. rekening 1887, Burgerl. armbestunr. 12. Idem, idem, 2e suppl. begroot. St. Elis. of Groote Gasthuis, dienst 1887. 13. Idem. idem, rekening 1887 schutte rij- 14. Verzoek ontslag leeraar gymnasium. 15. Idem, idem, onderwijzer kostelooze school lett. D. 16. Mededeeling B. en W. .intrekking voorstel voetstraat Verl. Oranjebooms laan. 17. Rapport gasopzichter over Mei. Marktbericht van 18 Juni. Aardappelen. Aangev. 112,verk.39H.L. L. pr. f 1.50, H. prf 3.50 p. Heet. Boter. Aangev. 308, verk 308, Kilog. L. pr. f 100, H. pr. f 1.25 p. Kilog. Biggen. Aangev. 123, verk. 102 st., L. pr. f 500, H. pr. f 15.00. pr. st., Marktbericht van 18 Juni. Witte tarwe. L. pr. f 7.10. Rogge. L. pr. f 5.10. DERTIENDE MUZIEKUITVOERING in den Hout op "Woensdag 20 Juni 1888, des avonds ten balf 'acht uur, door het Stedelijk Muziekkorps van Haarlem, onder Directie van den Heer M. H. Mülier, Kapelmeester. PROGRAMMA. 1. Marschc Militaire. Trompet tes et BassesPainparé. 2Ouverture. GustaveAuBer. 3Fantaisie, les Coutes d' Hoff mannOffenbach. 4. Nijverheids Mursck, GecoiupM. 11. Mülier, 5. Fantaisie, Le Petite FaustServe. 6Ouverture. Les Joyeuses Com- mères de WindsorNico/ai. 7. Anna Polka, voor PistonL Wagner. Uittevoeren door den ür.Muijllaert. 8. Wiener Blut. WalzerStrauss. 9. Putpouri Carmen.Bizet. Sociëteit //Vereeniging." Concert op Don derdag 21 Juni 1888, 's avonds VA uur, door De Koninklijke Militaire Kapel van het Regiment Grenadiers en Jagers, onder directie van den Heer W. VAN DER LINDEN. PROGRAMMA "1 FeestmarscbW.v.d.Linden 2Symphonic No. 4. (arr. F. Dunkier.)Niels W. Gade a. Andantino allegro vivace egrazioso. b. Andante cou moto. c. Scherzo. c. Finale allegro molto vivace. 3. Einleitungzu der Opc'r,, Lorely" Max Bruch. (arr. F. Dunkier.) 4. Grande Fantaisie sur „Le songe d'une nuit d'été," opé ra de A. ThomasBuisscns 5. Ouverture „Phcdre" (arr. W.v. d. Linden)J. Massenet. 6. Meditation adoptée au Ier Prélude de BachCh. Gounod. 7. Concert Fantaisie uit de opera „Rigoletto"Verdi. gearrangeerd en voortedragen voor Alt Saxophone solo door den Heer L. Bennard. 8. a. Nordisches Volkslied). b. Brautmarscb 9. Grande Fantaisie dram&tique de l'opéra „Les Huguenots de Meyerbeer,I- Dunkier.. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, ort Donderdag 21 Juni 1888, des namiddags va 23 uur door den Heer W. Ezkrman. PROGRAMMA. 1Preludium en FugaJ. B. Bach. 2. AdagioM'rI" 3. Sonate 5Mendelssohn.. a. Andante. b. Andante Con-moto. c Allegro maestoso. 4OffertoireGuilmant 5. Finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1888 | | pagina 2