k welijke bedienden in de magazijnen toe 1 te staan, te gaan zitten gedurende den tgd dat zij geene klanten te bedienen hebben. In dien brief wordt op het groote nadeel gewezen, dat het voortdurend staan kan veroorzaken. De Russische bladen zijn met de troonsbestijging aan Keizer Wilhelm II niet erg ingenomen. Hunne redeneering komt ongeveer op het volgende neerDe overleden keizer achtte zich naar hun ne meening geroepen, om Europa te bevrijden vau het Bismarcksche stelsel, in het aftreden van den minister von Pattkamer was daarvoor het bewijs aan wezig. Keizer Wilhelm II staat geheel onder den invloed van den Rijkskanselier en hierdoor is dus altijd volgens ge noemde bladen aan de verwachtingen een einde gemaakt. De kroning van het keizerlijke echt paar als Koning en Koningin van Prui sen zal waarschijnlijk in den aanstaanden herfst plaats hebben. Een bedroevend geval is in den Fransche Senaat ter sprake gebracht: Den 26en October jl. heeft de gouver neur der kolonie Senegal in bezit doen nemen het eiland Alkatras, op de Afri- kaansche kust, uit hoofde van de kost bare guanolagen, die op deze onbewoon bare rots worden aangetroffen. Men liet er vier negers achter ter bewaking van de vlag, onder belofte dat hun voorraad levensmiddelen en drinkwater tegen het einde van December vernieuwd zou wor den. Dit is echter vergeten! Den 2en Februari herinnerde men zich de be lofte en nu zond men er een vaartuig heen. De arme kerels vond men toen le venloos naast de ledige vaten en provi- andkisten. Volgens ministerieel besluit moeten in Pruisen de dissertaties gedrukt zijn op goed papier. Eenigen tijd geleden nu is zoo'n akademisch proefschrift afgewezen, omdat het niet aan dit voorschrift be antwoordde. De promotie kon wel voort gang hebben, maar op last van de phi- losophische faculteit moest de dissertatie op nieuw gedrnkt worden. Als het gerucht waarheid spreekt, dan was de stamvader van de tegenwoor dige keizerin van Duitschland, Storen Matthisen, koster van een kerk te Ko penhagen. Hij leefde van 16531740. Den 20 Juni 1788 kwam in De nemarken onder de regeering van Frede- rik VI de wet tot stand welke den toe stand der boerenbevolking verbeterde. Tot op dien tijd waren de boeren verplicht geweest, tot hun veertigste jaar in hunne geboorteplaats te blijven en verkeerden nog feitelijk in den toestand van lijfei genschap, en toen werden zij van die verplichting vrijgesteld. Ter herinnering aan dat feit prijkte de stad Kopenhagen in feesttuoi en werd Dinsdag een feeste lijke bijeenkomst gehouden waaraan door den Koning, den Kroonprins, de Kroon prinses en door vele autoriteiten werd deelgenomen. Des namiddags werd een optocht ge houden van ruim twintig duizend personen. Van wege de politieke verdeeldheid in den lande is geen eigenlijk nationaal feest gevierd. De Eifïeltoren, die te Parijs wordt opgericht en gereed moet zijn bij de ope ning van de tentoonstelling in 1889, is thans reeds opgegroeid tot honderd meter, dat is ruim zoo hoog als de ütrechtBche domtoren. De beroemde Weener hoogleeraar Billroth neemt het in de Nene Freie Presse op voor den heer Mackenzie, den genees heer van wijlen keizer Frederik. Hij begrijpt den eigenaardigen toestand waarin de Engelsche dokter verkeerde. Geplaatst tusschen de collega's die het nood lottige woord kanker hadden uitgespro ken en zijn patient, wien nog alleen de hoop eenige verlichting kon schenken, was de heer M. genoodzaakt de volle waarheid te bemantelen, niettegenstaan de iemand van zijne ondervinding omtrent de ziektebepaling volkomen op de hoogte moet geweest zijn doch hij heeft dit ge daan als mensoh en als geneesheer. Volgens de Post bedroeg het hono rarium van dr. Mackenzie te San Remo, Charlottenbnrg en Frederikskroon 1500 Mark per dag. De beroemde geneesheer zou voor de behandeling van Keizer Fre derik in bet geheel ongeveer 250 000 Mark ontvangen hebben. Volgens een telegram uit New-York I is de hitte aldaar ondragelijk. Zondag kwamen verscheidene gevallen van zon nesteek voor. Bij den Post- en Telegraafdienst in Frankrijk zijn tegenwoordig ruim vijfdui zend vrouwen werkzaam. De traktemen ten loopen uiteen tusschen 800 en 4000 francs. Na dertigjarigen diensttijd hebben zij aanspraak op pensioen. Bij de Fransche bankinstellingen zijn meer dan vier hon derd vrouwen werkzaam. In de omstreken van Bingen woed de Zaterdag een onweder, dat van zes uur des namiddags tot des nachts twee uur aanhield en waarbij aan de spoorwegen veel schade werd toegebracht. In de om streken van Munster am Stein stond het water een meter hoog; in de dorpen die het dichtst bij de bergen liggen werden eenige huizen en molens neergeworpen en zijn eenige menschenlevens te betreuren. Vrijdag is het stoffelijk overschot van den compmist Lndwig van Beetho- vens van het Wahringer kerkhof te Wee- nen opgegraven en in plechtigen optocht naar het Central Friedhof aldaar overge bracht. Beethoven was in Januari 1827 overleden en met groote eerbewijzen ter grave gebracht. Tot 1863 bleef het overschot daar rusten. In dat jaar werd het op verzoek van den Musikverein in een nieuwe kist geplaatst daar de oude geheel vergaan was, by welke gelegenheid een afgietsel van den schedel werd ge nomen. De vermaarde schaakspeler Zuker- tort is de vorige week te Londen plot seling overleden. Hij had den leeltijd van zes en veertig jaren bereikt. Men zegt, dat zijne gezondheidstoestand minder gun stig is geworden, nadat hij in het begin van dit jaar in Amerika door Steinitz verslagen was. De wedstrijd waaraan hij deelnam is tijdelijk gestaakt. De mensch is het hoofd der schep ping is de theorie. De praktijk leert dikwijls het tegendeel. Worden niet de knolgewassen menigmaal door insecten verteerd, voor ze voor ons gebruik geschikt zijn, en doen de vogels en de rupsen zich niet te goed aan onze steenvruchten en ander ooft? Heeft niet het graan zyne vijanden en kaapt de druifluis ons niet de druiven voor den neus weg En dan nog de bacteriën Wat spelen d i e een hoofd rol in onze moderne samenleving. Nu komt ten laatste? de beruchte Sylpha opaca, die reeds in Zuidelijk Frank rijk zooveel onheil stichtte, by de te veld staande beetwortelen, nog een bezoek brengen aan onze beetwortel-akkers. Het genotmiddel suiker, en by name beet wortel-suiker, wordt dus ook al in eerste instantie genoten door een insect, en wel een leelyke zwarte tor met een puntig achterlijf, en zoo spant alles samen om den mensch het leven zuur te maken, hebben zij genoeg te doen om zich tegen verschillende vyanden te verdedigen en zijn zij genoodzaakt zich tegen al die machten, groote en kleine, in voortdurenden staat van tegenweer te stellen. Twee zeer groote onde lindeboomen op het marktplein te Eindhoven waren tot op zekere hoogte van een planken be schutting voorzien, dat verleden week moest vernieuwd worden, waardoor het benedengedeelte der stammen bloot kwam. Toen deed zich het verschijnsel voor dat in den hollen onden stam zich een nieuwe lindeboom had ontwikkeld die reeds een goeden omvang heeft. Het Bestuur van he t Vondelspark te Amsterdam is niet te vreden over de wielryders, aangezien zy menigmaal zon der noodzaak aan rijtuigen, voetgangers en by name aan kinderen overlast ver oorzaken. Tegen deze onbehoorlijkheden zyn zy nu door het Bestuur op behoor lijke wijze gewaarschuwd, door in herin nering te brengen de maatregelen, die door of vanwege de politie in sommige Duit- sohe steden tegenover de wielryders geno men zyn. In den nacht van 11. Zondag op Maandag is ten huize van den Heer Delcourt, woonachtig te Velsen, diefstal met braak gepleegd. Uit een benedenver trek is een ijzeren kistje, waarin 350 aan bankpapier en zilvergeld ontvreemd. De zilverlade is ook open gevonden maar daaruit wordt niets vermist. Niettegenstaande de herhaalde waar schuwingen, hebben te Utrecht de zooge naamde kwartjesvinders jl. Zaterdag toch weer van een buitenman 125 weten machtig te worden. Zaterdag namiddag is vlak boven Arnhem een hevig onweder losgebroken waarbij op verschillende plaatsen de blik- sem is ingeslagen. Terzelfder tijd vond een wolkbreuk plaats waarbij als in een oog wenk in sommige straten twee a drie voet water stond en de kelders en beneden verdiepingen werden overstroomd. Onder de Linden vertoonde eene ruïne. Het huisraad kon bijna niet in veiligheid ge bracht worden, terwijl in de voorsteden mede tal van kelders waren ondergeloo- pen en men moeite had het vee in de stallingen tijdig te bergen. Daarbij vielen nog hagelsteenen die bijna al de veld vruchten en groenten in den omtrek van Angeren8tein vernielden. Ook te Utrecht woedde een vreeselyk onweder vergezeld van stortregen en hagel, waarbij ook op enkele plaatsen de bliksem insloeg, doch waarby een begin van brand nog tydig kon gebluseht worden. Het schijnt den Minister van Ko loniën ernst te zyn met het reeds vroeger vermelde streven om nauwkeurig bekend te worden met den stand der zaken in Atjeh, althans is op 's Konings bevel de adsistent-resident R. van Assen ter Oost kust van Atjeh per telegraaf naar den Haag opontboden. Men meent, dat dit in verband staat met pacificatie-plannen in den geest van herstelling van het sultanaat. Tegen aanstaanden Zondag was de schutterij te Assen opgeroepen tot het houden van parade, ter gelegenheid van het uitreiken der insigniën van de Mili taire Willemsorde aan den fuselier van het Nederl. Indische Leger, R, Yisser. Zeven schutters hadden gemoedsbezwaren en hadden zich dien ten gevolge per re quest tot den minister gewend. Thans is eene aanschrijving ontvangen, waarby de parade een dag later wordt gesteld. Voor de academiefeesten te Delft, te houden aan 815 Juli, is de maskerade ontleend aan de Delftsche wonderdokter van Mevrouw Bosboom Toussaint en stelt voor de Bruidstocht van Juliaan van Eg- mond en Mabelia Graswinkel. Men zoeke het onderwerp evenwel niet in den roman; alleen de namen der deelnemende perso nen heeft men er aan te danken. De optocht zal bestaan uit 4 groepen 1. De magistraat van Delft en de hoog heemraden van Delfland: 2. het bruidspaar Juliaan van Egmond en Mabelia Graswinkel, voorafgegaan door bruidsmeisjes en gevolgd door familie leden. 3. Maurits, graaf Willem Lodewyk en eenige edellieden uit zyn omgeving,^ver gezeld door edelen van Delft, als hooge gasten van het bruidspaar. Êen aan het bruidspaar vereerd geschenk, gedragen door 4 pages en vergezeld van lijfwacht; 4. de gezellen van de gilden, waaraan voorafgaat een gildewagen, prijkende met het geschenk der gilden en bewaakt door de Delftsche schuttery. In verschillende gezinnen te Am sterdam zyn ziektegevallen voorgenomen, die worden toegeschreven aan het gebruik van schadelijke melk. Zelfs is een der aangetasten reeds bezweken, een oppassend huisvader, die een onverzorgd huisgezin achterlaat. Als een bewijs, dat het hooi duur zal zyn, deelt men mede, dat in den Wil- helminapolder, gemeente Biervliet, op een openbare verkooping 15 gemetten onge veer 7 Hectaren Lucerneklaver ver kocht werden tegen 70, ƒ80 en f 90 per gemet behalve de onkosten. Ook in Overijsel wordt het hooi duur verpacht en bovendien valt de opbrengst zeer tegen. Voor vijf jaren werd een postduif, te Kaatsheuvel te huis behoorende, te Antwerpen opgevangen. Het beest werd opgesloten gehouden en broedde daar dik wyls. Eenige dagen geleden liet men de duif voor het eerst los enkeerde on- middelijk naar haar oude hok te Kaats heuvel terug. Eenige weken geleden werd uit eenen winkel in de Wilhelmina-galerij te 's Hage een stuk zijde ter waarde van ƒ80 ontvreemd, maar de dief was niet te vinden. Zaterdag heeft de politie de hand kunnen leggen op den dader, den be diende in bedoelden winkel, en tevens het stuk zijde in beslag genomen bij eenen opkooper. Als een voorbeeld van een krachtig gestel by hoogen ouderdom, meldt men van een 99-jarig persoon te Oudheusden die de vorige week zelf met eene zeis eenig hooiland maaide, dat achter zyne woning is gelegen, en een paar dagen later kon men hem zijn hooi zien verzamelen, op eenen wagen stapelen en huiswaarts voeren. Te Rotterdam viel Vrijdag aan de West zeedijk een spreeuw neer op een vijf jarig knaapje, waardoor het kind zoodanig schrikte, dat het aan de gevolgen is overleden. HAARLEM, 26 Juni 1888. Bij de schermwedstrijd Zondag door den „Onderlinge Schermcursus", in het lokaal Plancius te Amsterdam gehouden, is de eerste prijs, een verguld zilveren medaille, behaald door den heer A. J. Meijerink, lid van „Bato" alhier, bij den wedstrijd op de sabel. LI. Zaterdag namiddag is een kind van 16 maanden, in de Voorzorgstraat al hier, aangevallen door een haan die het verschillende verwondingen in het aange zicht en aan den hals heeft toegebracht. LI. Zaterdag is uit een turfschip, liggende in het spaarne alhier een zilve ren cylinderhorloge ontvreemd. VERGADERING van den Raad der Gemeente Haarlem op WOENSDAG den 27sten Juni 1888, des namiddags ten een ure. De volgende stukken en punten zullen aan de orde gesteld worden: 1. Voorstel B. en W. ontslag huur Gym- nastiekschool aan Vereeniging „Con cordia". 2. Id. id. ontslag huur walgrond Spaarne en Burgwal, firma L. Saielis Jr. 3. Id. id. afbraak perceelen OoBtvest. 4. Id. id. speelplaats Opleidingsschool voor meisjes. 5. Id. id. verhuring grond Barrevoete- steeg en rapport Comm. van finantiën. 6. ld. id. toelating tegen betaling van een kind op kostelooze school. 7. Benoeming tijdelijke Wethouder. 8. Rapport rechtsgel. commissie, gebruik van grond bij buitenverblijf „Ein- denhout". 9. Id. id. stoombooten Spaarne. 10. Voorstel B. en W. overwegen Spoor weg. 11. Id. id. pomp Nieuwe Groenmarkt. 12. Procesverbaal kasopneming. 13. Rekest A. Okhuysen c. s. veran dering benaming „Breesteeg" in Bree- StraaP' Marktbericht van 25 .Tiinj^ - Aürétapjpeien. Aangëv." iruyvérk. 80 H.L. L.pr. ƒ1.00, H.pr. 7.00 p. Heet. Boter. Aangev. 356, verk 356, Kilog. L. pr. f 100, H. pr, f 1.35 p. Kilog. BiggenAangev. 106, verk. 89 at., L. pr. 5.00, H. pr. 17.00. pr. st., Marktbericht van 25 Juni. Witte tarweL. pc. f 7.25. lioggeL. pr. ƒ5.00. VIJFTIENDE MUZIEKUITVOERING in den Hout op Woens Jag 27 Juni 1888, de& avonds ten half acht uur, door het Stedelijk Muziekkorps van Haarlem, onder Directie van den Heer M. H. Muller, Kapelmeester. PROGRAMMA. 1. Marsch, Treu die FahneBerger. 2. Ouverture de Concert.v.d. Biest. 3. Fautaisie OriginaleBaudonck. 4. Frühlingsholfnung. Lied O. W.Franke. 5. Potpourri Le Carillonneur de Bruges Gris ar. 6. Ouverture, Ein Morgen,.Mittag und Abend in Wien..Suppé. 7. Walzer, Mein TraumWaldteufeL 8. a. Romence, L'Absence de van Thai. Solo voor Es Clarinet uit te voeren door den heer Wiegantarr. Beilschmidt. b. I.a Patrouille EnglaiseUilenberg. 9Finale Potpourri Les Mousquetai- resde barney. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 28 Juni 1888, des namiddags van 2—3 uur door den Heer W. Ezerman. PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaJ. S. Back. 2. Choral-AndanteJ. G. Bastiaans, 3. Concert fur die Orgel zu vier Handen und doppelte Pedal met medewerking van den Heer A. L. HoogA. Helfer. a. Maestoso. b. Tripel oder Doppel Fuge mit Choralzeile „Ein feste Burg ist unser Gott." e. Canon in der Octave. d. Doppel Canon, zu der Choralmelodie „Seelen- bniutigam." e Allegro determinate. f. 6 stimmige Fuge. 4. Variaticn op bet Engelsche V olksliedRinck. X

Haarlemsch Advertentieblad | 1888 | | pagina 2