Te St. Petersburg, waarheeD de reis van Kiel uit direct wordt voortgezet, worden bij die gelegenheid luisterrijke feesten ge geven. Verder zal dezen zomer eene bijeen komst met keizer Frans Joseph van Oostenrijk plaats hebben te Weenen of te Gastein. De OostenrijkBohe keizer is ouder dan de czaar, de etiquette zou dus meebrengen, dat het eerste bezoek hem gold, maar de Duitsche keizer schijnt zijn hart gesteld te hebben op vriendschap met Rusland, zelfs ten koste van de eti quette. Toch sohijnt Oostenrijk zich deze veronachtzaming niet bijzonder aan te trekken, of het moest wezen dat het in dit geval zoo heel nauw niet belieft te zien. Of Bismarck mee gaat naar St. Petersburg is nog niet bekend. De groote man behoort er eigenlijk bij, ja, men zou haast zeggen, hij is er onmisbaar. Als hij niet zijn keizer vergezelt, zal er stellig op politiek gebied niet meer verhandeld worden dan de jonge keizer voor zijne verantwoording kan nemen. Toch mag het een gunstig teeken des tijda genoemd worden, dae de hechtheid van het be staande bondgenootschap tusschen de drie keizers op nieuw wordt bevestigd. Dit vormt met Italië een bolwerk tegen in den weg te leggen moeielijkheden van West-Europa. In het Engelsche Lagerhuis is de Tun nel door het Kanaal opnieuw ter spraak gekomen. De voorstanders, warm pleiten de, beriepen zich op de uitspraken van beroemde staat- en staathuishoudkundigen, en op de belangen van den handel. Toch mocht dit alles niet baten; de tegenstan ders waaronder ook de regeering hul digen den regel: In Engeland's insole- ment ligt Engeland's kracht, de voordee- len voor den handel zouden niet opwegen tegen de gevaren welke Engeland's vei ligheid zouden bedreigen, en dan nog de vermeerdering der uitgaven, noodig voor verdediging. De publieke opinie in En geland is tegen een tunnel, en het Lager huis drukt dus in deze den volkswil goed uit. Door middel van een grooten teles- koop zijn de Californische astronomen bezig de planeet Mars te bestudeeren. Zij ontdekten lijnrechte kanalen van duizend en meer mijlen lang en vijftig tot tachtig mijlen breed. Uit de recht heid der kanalen leidden zij af, dat het menschenwerk is en dan zouden die men- schen altijd naar onzen aardschen maatstaf berekend achttien voet hoog moeten zijn. Ondanks de sterkte van het gebruikte telescoop heeft men op Mars geen menschen kunnen ontdekken. Een keizer van Duitschlaud moet naar de meening van het publiek een lievelingsbloem hebben. Keizer Wilhelm beminde de blauwe korenbloem en keizer Frederik het viooltje, maar keizer Wilhelm IISommige Duitsche bladen kwam de vraag belangrijk genoeg voor om er een speciaal onderzoek naar in te stellen. Het is toen gebleken, dat de tegenwoordige keizer aan geen bloem de voorkeur geeft, maar dat de keizerin de gele roos verkiest. Er gaat een gerucht, dat de Fransche politie de vervaardigers van de valsohe vijf honderd francs biljetten op het spoor ie. In de jaren 1884., 1885 en 1886. de drie eerste jaren van het in werking treden der echtscheidingswet, zijn resp. 1800,4600en 4500 huwelijken ontbonden. Van deze zijn 60 percent door de vrouw en 40 percent door den man aangevraagd. De groote meerderheid der paren was tusschen tien en twintig jaren gehuwd geweest. De bevolking van België bedroeg op 31 December 1887, 5.974.743 zielen. De talrijkst bevolkte gemeente was Antwerpen met 210.554 inwonersde minst bevolkte, de gemeente Zoetenaij, telde 36 inwoners. Uit Weenen wordt gemeld, dat de Russische regeering zich zou verstaan heb ben met de kanselarij te Berlijn met betrek king tot de regeling der Bulgaarsche kwestie en dat onmiddellijk na het vertrek van keizer Wilhelm II nit St. Petersburg eene gewichtige mededeeling zou gedaan worden aan de mogendheden die het tractaat van Berlijn onderteekend hebben. De kanselarij-beambte Cabannes uit Elzas, die in December 1887 gevangen genomen en veroordeeld is wegens land verraad, is in zijne gevangenis gaan mor ren omdat zijne medeplichtigen, even schuldig als hij, ongestraft bleven. Dit gevoel van onrecht heeft hij niet kunnen onderdrukken en zoo is hij gekomen tot onthullingen, welke aanleiding gegeven hebben tot de arrestatie van nog drie personen, die nauw betrokken waren bij het leveren van allerlei gewichtige be scheiden van militairen aard aan Frankrijk. De consul-generaal van Brazilië, in het laatst van 1886 overleden, heeft zijn vermogen, na aftrek van eenige legaten zevenhonderd duizend mark bedragende, aan de stad Berlijn vermaakt met het doel eene stichting daar te stellen, waaruit aan onverzorgde meisjes uit den beschaaf den stand, doch zonder onderscheid van godsdienstigegezinte, een jaarlijksche rente uitgekeerd kan worden. Voorloopig zal het getal bevoorrechten niet groot zijn, aange zien een deel der renten moet strekken tot vergrooting van het fonds, ten einde, wanneer het kapitaal een zekere sterkte bereikt heeft, een asyl te stichten dienende tot gelijk doel als boven vermeld is. Al zijn de werkstakingen afgeloo- pen, de bittere gevolgen blijven toch voor velen niet achter. Zoo werd de vorige week bij de rechtbank te Heerenveen de zaak behandeld van een zestig jarig werkman, die door mishandeling gedwongen was geworden, zich bij de werkstakers aan te sluiten en een paar dagen later stonden drie mannen terecht, die een man, welke niet met hen wilde gaan, bij de beenen meesleepten. Hu trachtten de drie beschul digden het wel te doen voorkomen, alsof ook zij door een raddraaier gedwongen waren geworden tot deelneming aan de werkstaking, maar de eisch tegen hen was niettegenstaande dit, acht maanden gevangenisstraf. De Tentoonstelling van Kunstnijver heid te 's-Gravenhage is thans geheel gereed, nu de afdeeling Oude Kunstnij verheid ook voor het publiek toeganke lijk is. De lokaliteit is prachtig versierd met gobelins en andere wandbedekkingen, terwijl een belangrijke verzameling porse lein en gouden en zilveren voorwerpen zijn ingezonden. Volgens het Vaderland is niet alleen het traktement van den Gouverneur- Generaal van Neder 1. Indië gebracht van 160.000 op 132.000, maar ook de uit- rustings- en reiskosten zijn aanmerkelijk ingekrompen, namelijk resp. van 60.000 en 20.000 op f 20.000 en 8.000. Hoe een flesch water waarin een bloedzuiger, als weerglas dienst kan doen, deelt het Gewerbeblatt fur Wurtemberg mede. Een flesch, waarvan de opening bedekt wordt met een stukje grof linnen, wordt voor drie vierden met water gevuld en met den bloedzuiger er in voor het ven ster geplaatst. Blijft het dier rustig op den bodem fraai weder. Kruipt hij uit het water regen of sneeuw. Zwemt hij onrustig heen en weerwind. Is hij buiten het water onrustig Storm of onweer. Voor het geval van een proef neming sluite men de flesch zoo, dat het dier er niet uit kan en toch lucht kan krijgen. De lastige, stekende muggen, die het raenschdom soms bijna tot het uiterste drijven, zouden nu eigenlijk nog tot de nuttige insecten behooren, naar de En- gelschman Thomas beweert. Hij deelt mede, dat zij vier en twintig dagen leven en zij slechts acht daarvan azen op ons bloed. De overige zestien dagen zouden zij be steden tot het verdelgen van allerlei schadelijke organismen. Alleen is het te bejammeren, dat de muggen niet juist allen op denzelfden datum hun intrede doen in dit ondermaansche. Men zal dus wijs doen de muggen, die men snappen kan, voorloo pig dood te slaan. Het is waar, dat iedere slag een fijn organisme vernietigt, maar dit weegt niet op tegen de slapelooze nachten, die deze insecten bezorgen. Door den heer Domela Nieuwen- huis is een wetsvoorwerp ingediend, strek kende tot het schadelijk maken van de zoogenaamde gedwongen winkelnering. Het voorstel tracht dit te bereiken door te bepalen dat iedere werkgever zijn dienst personeel uitbetaalt in gangbare Neder- landsche munt, op plaatsen waar geen sterke drank wordt verkocht. Van het loon mag alleen bij geval van schade, toegebracht door schuld van den arbeider, gekort worden, en bij verschil in deze beslist een scheidsgerecht. Tot het koopen door ar beiders in winkels door of van wege den werkgever gehouden, mag geenerlei drang uitgeoefend worden. Overtredingen worden gestraft met boete van 100 tot f 250, bij wanbetaling door hechtenis van hoog stens 25 dagen. Bij herhaling van over treding wordt gestraft met 6 en 12 maan den gevangenisstraf, ontzetting van kies recht en kiesbevoegdheid gedurende 4 jaar en van het recht tot uitoefening van het beroep van winkelhouder. Betreft de overtreding tappers, dan wordt het ver gunningsrecht ingetrokken.Een overgangs bepaling luidt als volgt: De schulden der arbeiders, ontstaan tengevolge van het inkoopen van winkelwaren in den win kel der werkgevers, worden van staats wege afbetaald in dier voege, dat -/3 van de geboekte schuld zal worden vergoed. Utrecht heeft een aldaar bij oud en jong algemeen bekende vrouw uit de volks klasse op bijna lOOjarigen leeftijd door den dood verloren: Trui üitermark, ge woonlijk Trui de marketentster genoemd, een vrouw, die in 1830 met het bataljon Utrechtsche schutters uittrok als marke tentster en Bedert elk jaar op de nationale feestdagen in hare marketentster-uniform in het openbaar verscheen en baren schut ters het traditioneele borreltje ging tappen. In het Drentsche Barger-Oosterveen zijn ongeveer 100 bunders boekweitvel den vernield, ten gevolge van het over slaan van het vuur van het naburige veen, dat men brandde. Een eigenaardige kwestie heeft zich voorgedaan op de jongste vergadering van de coöperatieve broodbakkerij- en ver- bruiks-vereeniging De Hoop te 's Graven- hage. De Heer B. H. Heldt, lid der Tweede Kamer, had zijn verlangen kenbaar gemaakt om als lid en verbruiker dezer coöperatieve vereeniging te worden ingeschreven. Het bestuur was van meening, dat de heer Heldt, niettegenstaande zijn lidmaatschap der Kamer, toch behoorde tot de klasse der arbeiders, en dat er als zoodanig tegen zijne toetreding geen bezwaar kon bestaan. Deze meening vond evenwel bij ver schillende leden warme bestrijding; men eindigde met het voorstel aan te houden. Gedurende het tweede kwartaal dezes jaars zijn alleen van Amsterdam 3947 landverhuizers naar New-York ver trokken. HAARLEM, 3 Juli 1888. Voor het maken van een rechtsge- bouw alhier, Zaterdag aan het Departe ment van justitie te 's Gravenhage aan besteed, was minste inschrijver C. Eijsvoo- gel te Aarlanderveen, voor ƒ67.440. Den eersten Juli is de vacantia van de school voor Kunstnijverheid begonnen. Daar de Teeken-, Schilder- en BoetBeerstu- dien der leerlingen op de Haagsche Ten toonstelling van oude en nieuwe Kunst nijverheid en op de Tentoonstelling van decoratief schilder- en Beeldhouwwerk die op het Museum van Kunstnijverheid te Utrecht gehouden wordt tentoongesteld zijn, zal dit jaar zoo als gewoonlijk in de lokalen der Teekenschool, geene Tentoon stelling gehouden worden. De cursus zal primo September weder beginnen. Het Museum van Sohilderijen en Oudheden op het Raadhuis alhier is in Juni jl. bezocht door 316 betalende en 366 niet betalende personen. Gedurende de afgeloopen maand zijn door de politie alhier 24 personen vervolgd wegens dronkenschap op straat. In de maand Juni van het vorige jaar was dit getal 43, dus 19 meer. Staat van de Aardappelen-en Bo termarkt over de maand Juli. Aardappelen.Aangev. 2695verk.2060 H.L. L. pr. f 1.00, H. pr. ƒ9.00 p. Heet. Boter. Aangev. 1476, verk. 1476, K.G. L. pr. 0.90 H.pr. 1.35 p. K.G. Biggen. Aangev. 487, verk. 408 St., L. pr. f 5.00 H. pr. 19.00 p. st. Marktbericht van 2 Juli. Witte tarioe. L- pr. f 7.20. Rogge. L. pr. f 5.10. Marktbericht van 2 Juli. Aardappelen. Aangev. 160, verk. 160 H.L. L. pr. 1.00, H. prf 6.50 p. Heet. Boter. Aangev. 308, verk 308, Kilog. L. pr. 110, H. pr. 1.40 p. Kilog. Biggen. Aangev. 109, verk. 80 st., L. pr. 6.00, H. pr. 18.00. pr. st., Afloop van de verkooping van Huizen, gehouden den 30 Juni 1888, in de Gouden Leeuw, te Haarlem. No. 1 Een dubbel Huis en Erve met Tuin. Kruisstraat No. 5. ƒ12340,//. C.Tomlergh, 2. Een Huis met Pakhuis en Erve, Zijstraat tusschen Leidsche- eu Brouwersstraat, No. 36 eu 38, f 1790, A. van Santen. 3. Een Huis eu Erve, Zijstraat tusschen de Leidsche- en Brouwersstraten 32 U, 880, G Seeing. n 4. Een Huis en Erve, Zijstraat tusschen de Leidsche- eu Brouwersstraten 32 T, 845, G. Seeing. 5. Stalhouderij met Woonhuis, Koetshuis en Paardeustalling en Erve, Houtplein No. 28 Niet geveild. 6. Een Koetshuis, Wijde Geldeloozepad No. 51, Niet geveild. 7. Een Huis en Erve met Tuin, Wijde Gel- delooozepad No. 49 naast het voorgaande. Niet geveild. 8. Een Huis en Erve met Tuin, naast het voorgaande No. 47. Niet geveild. - 9. Een Huis en Erve met Tuin, naast het voorgaande No. 45, Niet geveild. - 10. Twee Huizen en Erve met Tuingrond, Heerenhek No. 16 en 14. Niet geveild. 11. Tuingrond, naast net voorg. Niet geveild. - 12. Een Winkelhuis en Erve, Spaaruwouder- straat, No. 67, f 2475, Opgehouden, v 13. Een Winkelhuis en Erve, naast het voorg. No. 65, 2070, J. B. Laeschii.it - 14. Een Pakhuis eu Erve, Houtmarkt, No. 49 zw. ƒ3475, AI. Mok. - 15. Een Winkelhuis en Erve, Parklaau, No.72, ƒ5300. Droste qq. 16. Een Huis eu Erve, Nassaulaau No15,17 zwart en rood. Niet geveild. 17. Een Villa, «Quisiana" aan den Straatwegte Zandvoort, No. 283, ƒ2125 V.F.Maks. - 18. Een bewijs van Aandeel groot ƒ500, Socië teit -Trouw moet Blijken", iOül/jpCt. G.F. Evelein. 19. Een bewijs van Aandeel groot 100 der Maatschappij -Tot nut van 't Algemeen" No.163,100 pCt F .BouwenhorstMulder. - 20. Een Aandeel Haarlemsche Tramway Maat schappij groot ƒ250,No.212. 77pCt.jP. Broste. 21. Een Aandeel alsvorenNo. 213. 77pCt., PBouwen korst Mulder. 22. Een Aandeel als voren No. 214, 82 pCt. P. Broste 23. Een Huis en Erve met Tuin, aan het Korte SpaarueNo. 7. 4075, J. G.Stammeijer qq. 24. Een Gebouw, Schooterweg No. 43, 2005. opgehouden - 25. Een Huis en Erve, Korte Zijlstraat No 14, 1750, JBoeree. 26Een Huis en Erve, Donkere Spaarne No6, ƒ2655,A. v. Brederode. 27 Een Huis en Erve, Korte Heerenstraat No. 2 zw. en r. ƒ2345, Wv. Leeuwen. - 28. Een Huis en Erve, de Haasstraat No. 5, ƒ1275, Ik'. v. Leeuwen en Pv. Kessel. 29. Een Huis en Erve, Lange Heereuvest.No. 36, 920 IP. tenPierik. 30. Een lluis eu Erve, Lange Heereuvest No. 102,ƒ750 Kooij. - 31Een Huis en Erve met Tuintje, Nauwe Gel deloozepad, No. 16. - 32. Een Huis en Erve met Tuintje, naast het voorgaande.No. 18. 33. Een Huis en Erve met Tuinije, naast het voorgaande, No. 20. 34 Een Huis en Erve met Tuintje, naast het voorgaande, No. 22. No. 31 34 gecomb., 3605. Opgehouden. ZESTIENDE MUZIEKUITVOERING in den Hout op Woensdag 4 Juli 1888, des avonds ten half acht uur, door het Stedelijk Muziekkorps van Haarlem, onder Directie van den Heer M. H. Mülier,Kapelmeester. PROGRAMMA. 1Rotterdamsche Passage-Marsch Bouwersarr. Joor. 2Ouverture, Jean de Paris, Bou.dif.l'. arr. M. II Mülier 3Pautaisie Sur le Cccur et la Main Le Cocq. 4. Huzaren Quadrille of de nieuwe Lanciers. le Uitvarr..'/, H. Mülier. 5. Pautaisie, Robert le Diabic. arr. Jou CoenenMeijerbeer. 6. Ouverture, Berlin wieesWeiut und LachtConradi. 7. La Plus Belle WalsWaldteufel. 8Potpourri, Die FledcrmausStrauss. 9. Finale. Casparone Marsch. Millöekerarr. M. II. Muller. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 5 Juli 1888, des namiddags van 2—3 uur door den Heer W. Ezerman. PROGRAMMA. 1. Fuga No.4 op den naam Bach..Schaman. 2. AdagioMendelssohn 3. Concert in A-lïur, Op. 7 No.2. .Handel. voor Orgel bewerkt door sde Lange. 4Andante graziosoVdlckmar. 5Lieder ohue WoiteMendelssohn 6Finale. Sociëteit //Vereeniging." Concert op Don derdag 5 Juli 1888 's avonds 7K uur, van het 1 Rotterdamsch Harmonie Orkest, onder leiding van den Kapelmeester Professor KARL MiiLLER BERGHAUS. PROGRAMMA. 1FestmarschBlumentritt. 2. Ouverture -Ilka"F.Boppler. 3. Ave Maria v.Schubert arr.A'.Mülier Berghaus 4. Grande Fantaisie brillante sur /opéra ..l'Africaiue" do Meyerbeeran.Clément. 59e Symphocie von Beetho- arr .K. Mülier Berghaus. a Allegro ma non troppo en poco maestoso. b. Molto vivace. c. Adagio molto cantabile 6. Rigaudon von Raff. .arr.K.MullerBerghaus 7Estudiantina Walzer iiber SpauischeVolksmelodienWaldteufel. 8. Die Wilde JagdMichaelis.

Haarlemsch Advertentieblad | 1888 | | pagina 2