HAARLEMSCH PREDIKBEURTEN Eerste Blad. No 56. Uitgave van DË ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86: Tiende Jaargang. 144. van ZATERDAG 14 Juli 1888. op ZONDAG 15 Juli 1888. Nederd. Herv. Kerk. N ieuwsberichten TELEPHOONNUMMER TÉLEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk Prijs per Advertentie ran 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT t Dinsdag- en Vrijdagavond Advertmtiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo rtwgdijk nog worden geplaatst Groote Kerk. Voorm. 10 nre, Hoog. Avondmaal. Nam. 2 ure, P. Peaux, pred. te Wijk aan Zee. Dankzegging. 's Avonds 6 nre, Snethlage. Dankzegging. Nieuwe Kerk. Vrije benrt. Voorm. 10 nre, Smeding. Jans-Kerk. Voorm. 10 nre, Moeton. Avondmaal. Bakenesser Kerk. Vrije beurt. Voorm. 10 ure, E. A. G. van Iloogenhuize, pred. te Dordrecht. (Voor Escher). Waalscke Kerk. Voorm. 10 ure, Bebry. Christelijk Gereform. Gemeente. (Ged. Oudegracht). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Mulder. Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 'e Av. 5 ure, Schotel. Lnthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, Poolman. Lidmaat bevestiging en Voorbereiding. Kerk der Vereenigde Doopsgezinden Voorm. 10 ure, de Lanoy. Kemonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, Dr. I. Knappert, Hooglepraar te Amsterdam. Honderdag nam. 12Va ure, Tideman. Huwelijkswijding. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. Ds. Smeding zal deze week op de gewone uren zijne catechisanten weder bij zich verwachten. Bennebroek. Voorm. 10 ure, G. van Herwaarden, Avondmaal. Beverwijk. Voorm. 10 ure, J. C. Boon. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Ingezonden. Met welgevallen, las ik in uwe Courant van 11 Juli het ingezonden stuk van „een belastingschuldige" over de plaatse lijke directe belasting alhier. Volkomen ben ik het met hem eens, dat de tegenwoordige vorm dier belasting, on billijk is, aangezien de eerlijkheid der be lastingschuldigen alleen de basis is, en vrij algemeen, op het punt van belasting, zelfs de anders in vele opzichten nauwgezette menschen, het nu juist in deze zoo nauw niet nemen. Wat er aan te doen is, dat deze onregel matige toestand ophoude, een toestand die den lageren en midden burgerstand drukt en by de eerlijk aangegevenen ontevreden heid wekt, dnnkt mij is zoo hier en daar al eens besproken, doch zonder gunstig resul taat, ten minste voorloopig. Het is ontwistbaar, dat de heffing der plaatselijke directe belasting alhier, zooals die thans is ingericht, een gevolg is, van indertijd genomen besluiten van de vroede mannen, die de inwoners dezer gemeente in de raadzaal vertegenwoordigen. Neemt dus de burgerij, de gemeentenaren, of het volk, zoo men ze al belieft te noemen, geen genoegen met die genomen besluiten, dan is er maar één weg open, n. 1. om de per sonen die de belangen van bet grootste gedeelte der burgerij niet naar hunne ziens wijze behartigen, langzamerhand in die raadzaal te doen vervangen, door lieden waarvan zeker te verwachten is dat ze zullen medewerken om dit wel te doen. Een stap in die richting deed een lid der Kiesvereeniging „Vooruitgang" alhier, in eene vergadering in het begin der maand Mei dezes jaars. Voor zooverre mijn geheugen mij niet in den steek laat, wil ik gaarne voor ieder eendie belang stelt in eene belangrijke kwestie als onze gemeente belasting, diens rede zooveel mogelijk weergeven. Eene enkele vraag dan wenschte die Spreker te doen aan de eandidaten voor lid van den gemeenteraad n. 1. deze «Welk gevoelen is hij toegedaan aan gaande de inrichting en den vorm der plaat selijke belasting alhier"? De plaatselijke directe belasting, ter dezer stede meer po pulair bekend onder den naam van «Brood brief", nog bekend onder den meer beleefden of term van Verteringsbrief," of Bloemendaal. Voorm. 10 nre, J. D. van Arkel. Nam. 2Vs ure, J. H. van Arkel. Heemstede. Voorm. 10 nre, J. Vraandijk, Pred. te Haarlem. Voorm. 91/s Hillegom. ure, M. Buchli Pest. Houtrijk en Polanen. Voorm. 9!,- nre, C. J. Brutel de la Rivière, Pred. te Haarlem. Sandpoort. iVoorm. 10 ure, Jvan Boenen Martinet. leent zich dus te opzichte dezer belasting misschien zeer juist, als wordende daar mede bedoeld eene belasting die juist de meest broodetende bevolking der gemeente treftwant onder den beleefden vorm van Verterings belasting, wordt van die klasse geheven een inkomsten belasting, aange zien hun ganscb inkomen, aan dagelijksche behoeften enz. wordt verteerd terwijl de meer geforluneerden van hun inkomen slechts van datgene hebben te betalen, wat zij als vertering beschouwen, en vermits van de eerstgenoemden hun inko men, naar den aard der betrekking die zij bekleeden, met een oogopslag door eene spitsvondige of scherpziende Com missie van beoordeelaars, bij benadering wel eenigszins nauwkeurig is te bepalen, en het verterings bedrag dus betrekkelijk juist is aan te geventerwijl van dengene die in overvloed leeft, het zoo moeielijk valt, diens vertering ook maar bij hon derdtallen aan te geven, of na te gaan, zoo blijkt duidelijk, dat weder hier de min dere man blootstaat, in de meeste mate te worden getroffen. Deze soort van belasting bestaat dus eigenlijk uit twee klassen, n. 1. uit eene waarvan, van die 't minst kan missen al lee genomen wordt, en uit een tweede dis 't meeste kan missen, en waarvan maar juist genomen wordt, wat ze behoeft te missen om aan de voorschriften omtrent de heffing van deze belasting te voldoen. Deze laatste betaalt dus de juiste Ver terings belasting, en de eerste eene in komsten belasting. „Dit is m. i. een zeer ongelijke toestand." „De tijden die niet alleen voor den werkman, maar ook voor den kleinen en midden burgerstand zeer ernstig zijn de strijd om het bestaan ook in die klasse, alles vraagt de lasten die elk moet dra gen, zoodanig te verdeelen, dat ze voor ieders krachten berekend zij ndat eer lijkheid, billijkheid en rechtvaardigheid op den voorgrond treden, dat alhoewel op het punt van belastingen moeielijk iets te vinden zal zijn, dat allen zal bevredigen, het doel van ons streven moet zijn, man nen te kiezen, die met terzijde zetting van eigenbelang of voordeel, het volks belang beoogen, die toestanden als deze onder de oogen dnrven zien en den moed bezitten mede te werken, met de enkele raadsleden, die meermalen tegen den vorm vorm wel onder den wettischen stempel van ()ezer belasting hun stem lieten hooren «plaatselijke directe belasting', behoeft Spaarndam. Voorm. 10 ure, geen dienst. 's Avonds 6 ure, II. J. Bergsma. i Velsen. 7oorm. 91/2 ure, Ü.J.LRuijsch van Bugteren Pred. te Nieuw-Vennip. 9 Avonds geen dienst. Zandvoort. roorm. 10 ure, O. Schriecke, Avondmaal. |Nam. 21/a ure, O. Schriecke, Dankzegging. m.i. groote herziening." «Het is dus mijne vraag, die- zoo ik zeker weet, de vraag is van tal van velen, ook al behooren ze niet tot deze vereeniging, en die ik hoop de vraag zal worden van gansch deze vergadering Welk gevoelen is de candidaat toegedaan ten aanzien van vorm of inrichting dezer belasting in het algemeen, eene vorm, die na gedane erva ringen in het oog van vele raadsleden nog de beste onder de soorten schijnt te zijn van de vormen, die de plaatselijke directe belastingen, die de eer hadden sinds de laatste jaren onze stedelijke kas te vul len, heeft aangenomen." «Mijns inziens is dit nu juist zoo niet. De bedoelde belasting zooals die thans is ingericht, is eene soort van die belastingen, waarbij duidelijk in het oog springt, dat de werkman, de kleine en middenburgerstand, dus de volksklasse, bet meeste er aan be taalt, altijd aannemende dat de cijfers vol gens het kohier, werkelijk geïnd worden, wat zeker voor de kleine en middenbur- genstand boven allen twijfel verheven is. „De populaire naam" „Broodbrief" ont en te strijden tegen den ongelijkmati- gen druk, hier ter stede door den tegen- woordigen vorm der plaatselijke directe belasting veroorzaakt." Tot zooverre dien spreker. Mij dunkt, als de kiezers, die in deze toch de per sonen zijn die het in haaden hebben, door wien zij geregeerd znllen worden, alvorens een keuze te doen, zich eerst goed op de hoogte stilden of de aangewezen personen de rechte mannen zijn, dat dan veel on rechtvaardigheid en ontevredenheid zou kunnen worden voorkomen. «Vertrouwende, geachte Redacteur, dit schrijven iets zal bijdragen tot het besef van velen, dat het mopperen in huis, so ciëteit of vriendenkring over slechte toe standen niets helpt, en men zichzelve een bewijs van onvermogen geeft, als men niet, door de handen aan den ploeg te slaan, hierin verbetering tracht te brengen, heb ik de eer te zijnna dankbetuiging voor de verleende plaatsruimte, De Tweede Kamer is Dinsdag weder bijeengekomen, na vrij lang rnst te hebben genomen. Een vijftal leden, wier ge loofsbrieven onderzocht eu goedbevonden waren, werden toegelaten en namen zit ting. Het onder de ingekomen ontwerpen behoorende voorstel-Domela Nieuwenhnis kon door den voorsteller niet mondeling nader toegelicht worden, daar hy afwezig was, en werd dus naar de afdeelingen verwezen. Door de op nieuw saamge- stelde afdeelingen werden tot voorzitter gekozen de heerenE. Cremers, van Hou- ter Schimmelpenninek van Nyenbeek, Schimmelpenninck van Nyenhuis en Reu- ther; tot ondervoorzitters de heerenv. d. Schrieck, Goeman Borgesius, Reekers, v. d. Feltz en de Savernin Lohman. Tot leden der Kommissie voor de verzoek schriften werden benoemd de heeren Engelberts, Land, v. Nunen, Harte en v. Wassenaer Catwijk. Het voorstel van den voorzitter om na eenige kleinere ontwerpen ook te behandelen het voorstel de Savornin Lohman-Schaepman tot herzie ning van het Reglement van Orde gaf aanleiding tot vrij wat disknssie. De heer Schimmelpenninck van Nyenbeek acht te met het oog ook op de vele amende menten van de Kommissie van Rapporteurs, het voorstel nog niet vatbaar voor behan deling, en stelde voor het in de herfst- zitting te behandelen. De heeren Roëll, Kerdijk en E. Cremers kwamen kraohtig tegen dit uitstel op. Zy vonden het voor stel van den Lochemschen afgevaardigde niet gemotiveerd en schenen te vreezen, dat het wel eens tot een uitstel ad Calendas groecas kon leiden. De heer Rutgers van Rozenburg vroeg, hoe de heeren Lohman en Schaepman,die vroeger op spoed aandrongen, over uitstel daGhten, waarop de heer de Savornin Lochman antwoordde, dat hy het raadzaam achtte, de voorstel len der komm. van Rappt, die geen amen dementen zijn, maar een nieuw voorstel, nader te onderzoekenhij ontried de zaak nu in behandeling te nemen. De heer v. Houten wilde bovenal de Bankwet afdoen, over welke,in welken zin ook, een beslissing moet vallen, wat hij niet mogelijk achtte, indien dezen zomer nog de zeker veel tyd eischende Reglementsherziening moet be handeld worden. Na eenige replieken wilde de Voorzitter het voorstel-Schim- melpenninek in stemming brengen, waar tegen de heer v. Houten zioh verzette, die meende een tegenvoorstel te moeten doen omtrent de volgorde der stemming. De Voorzitter betwistte hem het reoht daartoe, tenzij de heer van Houten eene motie voorstelde. De heer v. Houten stelde nu als motie het voorBtel des Voor zitters in stemming te brengen vóór het voor stel Schimmelpenninck, welke motie ver worpen werd met 46 tegen 42 stemmen. Daarna werd het voorstel-Sohimmelpen- ninck aangenomen met 46 tegen 42 stem men. Van de rechterzijde stemde alleen de Voorzitter tegen, en van de linkerzijde alleen de heer van Houten voor. De officeeele ziekte geschiedenis van keizer Frederik is thans openbaar gemaakt. Het is samengesteld uit de ingediende rapporten van negen Duitsche professoren. Het stuk bestaat uit honderd bladzijden en het is een doorioopende aanklacht tegen Dr. Mackenzie. Er blijkt uit, dat reeds in Mei 1887 de ziektebe paling door de Duitsche heeren met vol komen juistheid heeft plaats gehad. De

Haarlemsch Advertentieblad | 1888 | | pagina 1