GIER-W ALLY Societeit„DE KROON". Spectacle Concert Varié De Huzaren in het Dorp. N ieuwsbericht en. ADVERTENTiEN. Remonstrantsch. Zangkoor. Schouwtnirg,-Haarlem. Nederlandsck Buitengewone Voorstellingen GRAND FRITS VAN HAARLEM. Kermis te Haarlem. PARK LAAN. Vereenigde Artisten van de Holland- sclic Opera uit de Parkschouw burg te Amsterdam. WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1888, gramma belooft veel goeds op het gebied van paardendressunr, hoogere rijkanst en gymnastiek. De clowns moeten bepaald geestig zijn. Wij twijfelen niet of de acht honderd leerlingen der Openbare scholen die er Woensdag middag eene voorstelling bijwonen, hun bezorgd door de Vereeni- ging «Door Vermaak tot Nut«, zullen er zich wel amuseeren. Ook bevindt zich daar nog een stoom- vélocipede-tent en eene menagerie. De wandeling zullen wij voorloopig hier staken, om in het volgende nummer waarschijnlijk nog enkele zaken meer in bijzonderheden te beschouwen. Reeds Za terdag avond bewoog zich op enkele punten van de stad een menigte wandelaars. Tot laat in den nacht hoorde men nog drukte en hiernaar te oordeelen schijnt men 'tgoed van plan te zijn. Ook Zondag avond na zeve nen begon het weer dmk te worden, ondanks de felle regenbuien, die van tijd tot tijd menigeen een nat pak bezorgden. De plicht riep nu evenwel naar de eerste opvoering van de »Mikado" in den Schouwburg van de Heeren van Lier en daarom nog het volgende omtrent deze Operette, welke vol gens de biljetten tot Donderdag avond el- ken avond gegeven wordt. Bij het opgaan van het gordijn treft u al dadelijk het eigenaardige aanzien van den tooneeltoestel met geheel ën al Japansche teekening en kleur. De cos tumes, de gang, de beweging der Japan ners, de grime der artisten, het onnavolgba re waaierspel, alles brengt een oogenblik in verwarring, doch reeds vóór het eerste koor der edelen gezongen is, volgt ge met gemak de handeling, die zich beweegt om een wet, gegeven door den Mikado (keizer)1, waarbij het coqnetteeren zal gestraft worden met den dood en nu is het juist Nanki-poe, zoon van den Mikado, de vermoedelijke troonopvolger, die zich aan dit kwaad schuldig maakt. Hij is genoodzaakt te vluchten, verzeilt zoo onder een troep muzikanten, leert als zoodanig de jonge Yoem-Yoem kennen en wil met haar trou wen, doch de jonge dame is reeds ver loofd met haar pleegvader Ko-Ko, een gewezen kleermaker, die ook wegens co- quetteeren onthoofd moet worden, maar wegens ontstentenis van een scherprechter zelf tot dit ambt benoemd wordt. De Mikado wil dat Ko-ko nu ook eens in functie zal zijn, doch hij vindt niemand die zich goed willig laat onthoofden. Prins Nanki-Poe is zijn leven moede omdat hij Yoem-Yoem niet kan huwen en nu stelt Ko-Ko hem voor met het meisje te trouwen, mits hij zich na ééne maand beschikbaar stelt tot de doodstraf. Doch alweer is het eene wet die dit niet toelaat. Ten laatste wordt de oplossing gevonden om hem te doen trouwen en toch in het leven te laten blijven, namelijk door een huwelijk van Ko-Ko met eene bejaarde staats dame. Aller grappigste tooneelen, liederen, duetten kwartetten en dansen luisteren het stuk op en verschillende toestanden worden van tijd tot tijd scherp gekekeld. Met bewonde renswaardige losheid en bevalligheid, doch tevens met eene zeldzame eenheid van handeling wordt de Operette afgespeeld en het zou ons volstrekt niet verwonderen als menigeen er nog eens een avondje aan waagde, om het ten tweede male te gaan zien. De zaal was stampvol en het pu bliek gaf herhaaldelijk ondubbelzinnige blijken, dat het zich uitstekend amuseerde, wat voor de hand ligt, als men weet dat de hoofdpartijen in handen waren van Mej. E. Kapper, en de heeren J. van Biene, J. van Lier, en Bigot. In de zitting der Eerste Kamer van Vrijdag is het voorstel tot herziening van het reglement van orde met algemeene stemmen en bloc aangenomen, na een kort debat over de uitbreiding van het aantal afdeelingen, die door den heer Pijnappel verkeerd, door de heeren de Bruyn en van Naamen van Eemnes goed werd ge vonden. Zaterdag heeft de Kamer met algemeene stemmen goedgekeurd het ont werp tot het tegengaan van den drank verkoop onder de visschers op de Noordzee, nadat de Min. van Buiten). Zaken ver klaard had, dat een ontwerp wordt voor bereid om het visschen door vreemde vis schers in territoriale wateren tegen te gaan. Het ontwerp tot verlenging van den militie-diensttijd werd aangenomen met 31 tegen 8 stemmen, nadat de Min. van Binnenl. Zaken aan den heer van Royen de verzekering had gegeven, dat er be treffende de wet op de levende strijd krachten geen verdeeldheid in den boezem van het Kabinet bestaat. Daarna was de Bank wet aan de beurt. De heeren van Royen, van der Goes van Dirxland en Prins verklaarden tegen te zullen stem men, vooral met het oog op de kapitaal- vergrooting, terwijl de heer van der Goes bovendien het financieel belang van den Staat onvoldoende gewaarborgd achtte. De heeren van Lier en Wertheim wezen op de nadeelen voor den Staat bij ver werping van het ontwerp. Laatstgenoemde achtte uit een koopmansstandpunt den Staat in veel nadeeliger pozitie dan de Bank, met haar verleden in verband en verbond met den handel. De heer van Swinderen zegt, dat de Staat niet speku- lant moet wezen, en dat de Staat dat door deze wet wordt. De Heeren Vening Meinesz en Sis verklaarden vóór het ontwerp te zullen stemmen, de laatste omdat hij zich niet kon vereenigen met het eenzijdig streven om, bij vernieuwing van het oktrooi, meer voordeelen aan de schatkist te bezorgen. De Min. van Fin. verdedigde het ontwerp en speciaal de kapitaal-vergrooting, waarin hij een waar borg zag voor het goed beheer der Bank, terwijl zij een bepaald voordeel voor den Staat oplevert van 33.000. De heer Fransen van der Putte verklaarde zich tegen het ontwerp. Op zijn verzoek, om te trachten de Indiesche saldo's bij de Bank rentegevend te maken, antwoordde de Min. van Kol., dat hij de zaak ter overweging het beBt geschikt achtte bij gelegenheid der regeling van de finantieele verhouding tusschen Indië en Nederland. Zijn Excellentie verklaarde heel naïef, dat hij nu niet gaarne zich zou hooren verwijten, dat hij buiten de orde was. - Na repliek van den heer Wertheim werd het ontwerp met 28 tegen 10 stemmen aangenomen. De Kamer is op reces uiteengegaan. Aanhoudende slagregens hebben eene overstrooming veroorzaakt van de Vier- waldstadterzee, waardoor alle huizen en logementen aan de kaden onder water staan, terwijl de oever-promenade zelve ingezakt is. Groot is in het algemeen de verwoes ting; ook de Gotthardspoor staat gedeel telijk onder water. De regens blijven steeds voortduren en in het gebergte valt er sneeuw. Te Condé-sur-l'Escaut, in Frankrijk, werd door een douane-beambte een groote hond gedood, die, beladen met sigaren, de Belgische grens overging. Op zeer slimme wijze was die contrabande verbor gen. Het lichaam van het dier was van de schouders tot de heupen geschoren en het gladgeschoren gedeelte bedekt met een soort van lijf, nit met haar bezet vel vervaardigd, dat juist dezelfde kleur en hetzelfde voorkomen had als het echte haar van het dier, en onder dit lijfje nu werden eenige honderden sigaren ver borgen. Driehonderd Italiaansche landver huizers zijn Zaterdag met het stoomschip Alezia uit New-York naar hun land terug gekeerd wegens gebrek aan werk in de Vereenigde Staten. Dezer dagen werd een verpleegde van het krankzinnigengesticht te Vucht levenloos uit het water opgehaald. Bedoelde verpleegde was gepensioneerd, zoodat zijne weduwe thans dit pensioen moet derven. Naar men verneemt, zal zij dientengevolge eene vordering tot schadeloosstelling te gen het bestuur van gemeld gesticht in stellen. Volgens Semper Virens viert in dit jaar een der meest populaire en verspreide planten het honderdjarig jubileum van haar intrede in de Europeesche culturen, te wetende zoozeer beminde Fuchsia. (S. F. Te Maastricht zal van gemeentewege een laboratorium tot onderzoek van levens middelen worden opgericht. Men meldt, dat een koninklijk bevel naar Indië gezonden is, strekkende tot opheffing van het besluit, waarbij aan Je heeren Sol en De Sturler het verblijf in een gedeelte van Indië is ontzegd. HAARLEM. 7 Aug. 1888. Bij den internationalen wedloop, den 4en Augustus te Ostende gehouden, is bij den wedstrijd van 1600 Meter de Prix de la Ville d' Ostende behaald door den heer Willem Muiier, lid van de Haarl. Footballclub. De heeren S. H. Smith van de South London Harriers en H. Derche van de Racing Club de France behaal den den 2en en 3«n prijs. In den wedstrijd om den Prix de S. M. Ie Roi, afstand 200 Meter, (Level) behaalde de heer Willem Muiier den derden prijs. Zondag avond is van eene bijoute- riekraam op de kermis aan het Wilsons- plein het zeil stuk gesneden, en zijn verschillende voorwerpen ter waarde van 20 gulden ontvreemd benevens een gouden medaillon en eenen bucsking broek. Tot onderwijzer aan de Rijkskweek- 1 school voor Onderwijzers alhier is benoemd de heer F. W. Fick, thans hoofd eener school te Hoorn. Bij het alhier afgenomen eind-exa men der H. B. Scholen in Noord-Holland is o. a. met gunstig gevolg examen afge legd door: F. H. Abbing, F. W. J. Boekhout, J. C. F. Croll, J. W. van Eek, J. G. Mulder, T. G. I. Resink, W. F. O. Schaalje, A. A. van der Steur en L. van der Wilk Jun., allen van de H. B. School met 5j. curcus alhier. Bij den 11. Zaterdag te Nijmegen gehouden wedstrijd in het figuurrijden werd de eerste prijs, een gouden medaille, behaald door de Haarlemsche Velocipede Club. Daar 't de eenigste club was die aan dezen wedstrijd deelnam, werd er om punten gereden. Het N. v. d. D. en de N. R. C. zeggen o. a. 't volgende van dezen strijd Hoewel de eenigste club, welke deelnam, ontving zij voor haar inderdaad prachtig rijden, vooral scherp draaien, werd goed uitgevoerd, toch den eersten prijs. De N. R. C. schrijft: Hare bewe gingen gaven echter van zooveel netheid eu stiptheid blijk, dat de jury haarden eersten prijs meende te moeten toekennen. 't Was ook de H. V. C. die voor de beste deelneming aan den optooht en 't netste costuum den eersten prijs verwierf; deze bestond uit een drinkbeker, met zilveren voet, welke door de Nijmeegsche Wielrijders-vereeniging „Velocitas" den Algemeenen Nederlandschen Wielrijders Bond voor dat doel aangeboden was. On ze Haarlemmers hebben zich dus in Nijmegen weder kranig gehouden. Gisteren is door de politie alhier aan gehouden en naar het hnis van bewaring overgebracht Marcus Velleman, oud 15 jaren, woonachtig te Amsterdam, die zich alhier had schuldig gemaakt aan diefstal van een paar rijglaarzen in den schoenwin kel van v. D. in de Zijlstraat, door wien hij op heeterdaad was betrapt. Dezer dagen is op een land aan den Schotersingel een paard van zijne manen en staart berooft terwijl eene koe belangrijk is verwond. De eigenaar der dieren ver moedt, dat in deze aan wraak ne ming moet worden gedacht. De politie doet onder zoek. Marktbericht van 6 Augustus. Aardappelen. Aangev. 590, verk. 510 H.L. L. pr. 1.50, H. pr3.00 p. Heet. Peren. Aangev. 16, verk. 16 H. L. L. pr. 10.00, H. pr. 12.00. Boter. Aangev. 188, verk. 188 Kilog. L. pr. 1.10, H. pr. 1.50 p. Kilog. Biggen. Aangev. 44, verk. 39 st., L. pr. 5.00, H. pr. 15.00. pr. st., Marktbericht van 0 Aug. GRAAN- EN ZAADMARKT. Witte tarwe, ƒ8.25. 8 00. Rogge, ƒ2.80. Karweizaad. f 13 per 50 Kilogram. Buiten-Societeit „Trou moet Blycken". Concert op Dinsdag 7 Aug 1888, 's avonds 7J4 ure, door de Staf muziek v. h. 3e Reg. Infanterie, onder directie van den Heer N. A. BOUWMAN. PROGRAMMA. 1. „Wilhelm III" Ma rectiBouwman. 2. Ouverture „Obéron"Weber. 3. „Les patineurs"valse de concertWaldteufel. 4. Fantaisie sur „les Dragons de VillarsBouwman. 5. Ouverture GuillaumeTell"..Rossini. 6. Souvenir de l'opéra „Lakmé" .Delibes. 7- a* Brautzug a. d. Volkslebeu. .Grieg. b. Arlequin a. d. Maskenbftll scènePopper. 8Rhapsodie Hongroise de F. LisztBouwman. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 9 Aug. 1888, des namiddags van 2—3 uur door den Heer W. Ezekman. PROGRAMMA. 1HochzeitsmarschMendelssohn 2Ave Maria sur le 1 e. Prélude de BachGounod. 3. Fluit Concert (le deel)Rinck. 4. Variatien op WilhelmusBrands Buijs. 5. Variatien op 't Engelsche Volks liedRinck. 6. Finale. UITVOERING op Donderdag 9 Augustus 1888, des middags ten 12 ure precies. Liederen 122, 207, 204, 206. De leden worden vriendelijk uit- noodigd vooral trouw op te komen. A» «ij) Koninkl. Vereen. Donderdag 9 en Vrijdag 10 Augustus 1888. Tooneelspel in 5 bedrijven of 6 tafereelen en een voorspel. De hoofdrollen worden ver vuld door Mevronw FRENKEL Bouwmeester en den Heer LOUIS BOUWMEESTER. Aanvang 8 uur. Balcon 2,le Loge 1,75; Parterre 1,50; 2de Loge 1,25; Gaanderij f 0,50. Plaatsbespreking van 10—3 uur k 10 Cts. extra per plaats. Yan af Dinsdag 7 Augustus 1888 en vervolgens eiken avond gedurende de kennis; DOOR HET Internationale Variété- en Spe cialiteiten-Gezelschap, onder directie van den Heer Optreden der nieuwste en grootste Specialiteiten en Excentriciteiten. Eiken avond afwisselend Pro gramma. Zie verder de groote biljetten en programma's met uitgebreide om schrijving der werkzaamheden. Groot Orkest onder leiding van den Heer PUSCH. Aanvang der Voorstellingen te 8 UT©. Doorloopende Entréekaarten voor alle Concerten, Matiné's en Bals zijn te bekomen in de Sociëteit. Standplaats met de kolossale Schouw burgloge (Les Dragons de Villars). Opéra Comique in 3 bedrijven van A. MAILLART. Meer dan 200 maal met uitbundig succes opgevoerd. De Hoofdrollen worden vervnld door de DamesMevr. CULP— Kiehl, Mevr. M. ALBERSJahx, de Heeren FELIX DERICKX, S. POONS en HENRI ALBERS. Het koor bestaat nit 30 Dames en Heeren, allen uit den Parkschouw burg. Groot orkest. Nienwe costumes, coiffures, prui ken enz. van de firma MEIJER VAN DER BENGEL te Amsterdam. le Rang ƒ1,49; 2e Rang ƒ1,—; 3e Rang ,75; 4e RaDg f—,40. Plaatsen te bespreken van af Zondag, van 10 nur 's morgens k 10 ct. extra. Uittreksel van den tekst ,15. Opening 1 Va uur. Aanvang 8 uur.

Haarlemsch Advertentieblad | 1888 | | pagina 2