In September a.s, zal Jeanne Lorette nit de gevangenis te Arnhem worden ontslagen, zijnde haar straftijd alsdan vervuld. Voor eenige jaren bestond er in onze bladen eene soort ven manie om den oud sten «nog levenden" oudstrijder van '15 te ontdekken. Die naijver heeft thans een tegenhanger gevonden in de zucht om de «oudste bekende torenklok" aan te wijzen. Na de oudste klok te Pijnakker kwam de nog oudere te Eagum, en nu is de alleroudste te Boyl in de Friesche gemeente Westtellingwerf gevonden. Deze is van 'tjaar 1300. Onlangs beviel een vrouw van een arbeider te Oudvosmeer van tweelingen. Voor de vierde maal verblijdde zij haar man op die wijze. Niet alle tweelingen bleven echter in leven. Onder den titelSociale nooden en Zondagsrust verscheen een werkje van de hand des heeren S. Ulfers, dat wel de aandacht verdient van hen, die zoeken naar de oplossing van de maatschappelijke vraagstukken, niet zoozeer wegens de nieuwheid der ontwikkelde denkbeelden, dan wel door de frissche opvatting en de open wijze waarop de schrijver de maat schappelijke wanverhoudingen in verband brengt en gedeeltelijk wil herstellen door zondagsrust. In menig opzicht gelooven wij den schrijver recht te moeten doen wedervaren, wanneer hij de oorzaak der stoffelijke, verstandelijke en zedelijke noo den van het volk gedeeltelijk bij het volk zelf zoekt, als hij wijst b. v. b. op het feit, dat het volk te arm is om schoolgeld te betalen, voor zijne kinderen, maar wel geld weet te vinden om tweemaal zooveel te betalen aan sterken drank (welk geld echter op verre na niet wordt betaald uitsluitend door het volk);als hij aanwijst dat de geldverspilling, of beter gezegd de weinige zorg bij het volk veel kwaads brouwt, doch ook hart ge noeg voor het volk heeft om het op te heffen door den man in de eerste plaats terug te schenken wat hem kan doen zijn meer dan de broodwinner; de huisvader, en de opvoeder van zijn gezinhet volk terug te schenken de zondagsrust. De lezing van het geschriftje zal me nigeen kunnen opwekken om in zijnen kring in genoemden zin nuttig werkzaam te zijn. Men bericht uit Steeg dat de beken de letterkundige W. J. Hofdijk ernstig ongesteld is. Bij kon. besluit is aan eene staats commissie opgedragen, zoowel uit een ge neeskundig als uit een militair oogpunt te ouderzoeken, welke nieuwe middelen kunnen worden te baat genomen om de berri-berri-ziekte te bestrijden en om hare nadeelige gevolgen voor het Indische leger zooveel mogelijk op te heffen of althans te lenigen. Tot lid en voorzitter dier com missie is benoemd Dr. Th. Mac Gillavry, hoogleeraar in de faculteit der geneeskun de aan 's rijks universiteit te Leiden. De Nederlandsche, in vereeniging met de Duitsche politie, is er in geslaagd den koetsier te achterhalen, die de vier personen gereden heeft, welke den rijks ambtenaar Crijns te Vaals, terwijl deze het rijtuig wilde visiteeren, gruwzaam mishandelden. Men hoopt nu ook spoedig de daders op het spoor te komen. De Asser courant maakt eene opgave openbaar waaruit blijkt, dat door de ver- veners niet zooveel verdiend wordt, als in der tijd door den heer Domela Nieuwen- huis was beweerd. Te Put (L.) is door deu rijksveld wachter verbaliseerd tegen zekeren Re- then en huisvrouw, die in den morgen van 23 dezer om 5 uur hunne woning verlieten en hun 9 jarig zoontje aan een boom in eene weide hadden vastgebonden, waar het kind, schreiende van honger, 's namiddags om 3 uur werd gevonden. Door de politie ondervraagd, verklaarden de ouders het kind niet naar hun werk te kunnen medenemen, maar steeds aan een boom vast te binden en, zoo voegden zij er bij, dit ook te zullen blijven doen. Sedert eenigen tijd miste men nit de kas van het station Nijkerk van de Nederlandsche Centraalspoorweg-maat- schappij eenig geld, nu eens meer, dat weder minder, zonder dat men den dader kon nagaan. Voor een paar dagen evenwel mocht het den brigadier-titulair der rijks- veldwacht gelukken den dader op heeter- daad te betrappen, terwijl deze bezig was de lade, waarin het geld geborgen is, open te breken. Het is een elfjarige jongen, die zijn misdrijf reeds bekend heeft. Vorst Alexander van Battenberg heeft een paar dagen te Domburg vertoefd. Hij logeerde in het Bad-Hótel onderden naam van Von Hartenau en is Zaterdag weder vertrokken. In een huisgezin te Helder zijn zes personen ziek geworden door het ge bruik van bedorven vleesch. Door de plaat selijke gezondheidspolitie is een onderzoek dienaangaande ingesteld. Volgens de Asser Courant worden plannen gereed gemaakt tot oprichting van een emigratie-maatschappij naar Trans vaal. Een persoon te Groningen had op zich genomen voor eene hulpelooze vrouw, die vergunning had met een lijst langs de huizen te gaan, de giften op te halen. De cijfers had hij na de ontvangst be- driegelijk op de lijst veranderd en zoo had de vrouw minder ontvangen, dan haar was toegedacht. De politie heeft tegen den vervalscher procesverbaal opgemaakt. De commissie, die zich te Amsterdam heeft gevormd met het doel een adres-bewe ging op touw te zetten, ten einde van het gemeentebestuur te verkrijgen, dat maat regelen worden genomen tegen de ergernis en den overlast, welke de burgerij heeft van de openbare onzedelijkheid, heeft succes op hare pogingen, althans in zoover, dat misschien nog nooit een adres bij den gemeenteraad is ingediend met zooveel handteekeningen voorzien, als dat, waar bij de bewoners der verschillende wijken hunne instemming betuigen met de klach ten van hen, die den overlast uit de eerste hand hebben, de bewoners van het cen trum der stad. Het aantal adhaesie-betui- gingeu bedraagt ongeveer 4000. Door den scheepstimmerman S. v. d. Ster te Vlaardingen is een scheepje vervaar digd ter lengte van 2 M. 97 cM., van boven gemeten; het heeft den vorm van een schooner en is getuigd als een kotter. De vervaardiger heeft het bestemd voor plei- ziervaartuig of om bij zeilwedstrijden dienst te doenniet om de zee te bevaren. Bin nen kort zal het te Rotterdam ter bezich tiging worden gesteld. De vervaardiger is iemand, die geheel zonder opleiding zich heeft geoefend en reeds op de vis- scherij-ten toon stelling te Londen eene zil veren medaille verwierf voor een door hem vervaardigd scheepje. H. K. II. prinses Wilhelmina heeft uit haar eigen tuin op het Loo aan het weeshuis der herv. gemeente te Apeldoorn eene groote mand met verschillende prach tige bessen gezonden, ten behoeve van de aldaar verpleegd wordende kinderen. -Volgens het Handelsblad had een werkman bij de Spoorwegmaatschappij, na wat veel gedronken te hebben, zich in een geladen goederenwagen te rusten gelegd en niet bemerkte dat de wagen, voor Duitschland bestemd, door de rijks ambtenaren werd geplombeerd. De man werd niet eer wakker voor de wagen te Utrecht was aangekomen. Toen begon hij leven te maken en was de hulp van een ambtenaar noodig om den gevangene te verlossen, waarna hij naar zijne woon plaats werd terug gebracht. Het gratis reisje zal hem nog'duur genoeg komen want de Spoorwegmaatschappij geeft hem in 't vervolg geen werk meer. Te Leeuwarden is Zondag namiddag de winkel van „Eigen Hulp" geheel uitgebrand, zonder dat men de oorzaak van den brand wist op te sporen, aange zien de winkel des Zondags voormiddag te tien uur gesloten wordt en er dan niemand in het perceel aanwezig is. Thans is de winkelhouder ter beschik king der justitie gesteld, op grond dat er een houten kistje, hetwelk was opge geven eene vrij aanzienlijke geldswaarde te bevatten, gevonden is, gesloten en van binnen geheel ongeschonden, doch zonder dat papier of geld er in te vinden was. De rekening der gemeente Benne- broek over 1887 is iu de jongste raads vergadering vastgesteld op: inkomsten 8404.26 uitgaven 8236.66 Voordeelig saldo 167.60. Ook onder de gemeente Heemstede komen onderscheidene gevallen van besmet telijke varkensziekte (vlekziekte) voor. De vorige week zijn van wege het ge meentebestuur nog een drietal dezer die ren afgemaakt. Zaterdag nacht heeft men de verre gaande laagheid gehad twee koeien, loopende in eene weide onder Spiering- hom, gemeente Sloten, bijna geheel van hunne staarten te berooven. De politie meent echter den dader, een voormalige knecht van den eigenaar, op 't spoor te zijn. De laatste der in deze streken overgebleven steppenhoenders zijn thans ook gestorven. Yan de zwermen die in den voorzomer van dit jaar in Noordholland verdwaald waren, werden er in den Groe ten IJpolder zonder veel moeite eenigen gevangen en zorgvuldig bewaard en op gepast. De meesten dezer dieren vlogen zich dood tegen de wanden hunner gevangenis De landbouwer E. evenwel had het geluk, door ze een bijzonder ruime verblijfplaats te geven, tot nu toe in het leven te behouden, ze voederende met het gewone voedsel der kippen, afgewisseld door eenig dierlijk voedsel. Zaterdagmorgen lag een der hoenders dood in het hok, terwijl de tweede j.l. Maan dag hetzelfde lot trof. Als een treurige bijzonderheid verdient vermelding dat de arbeider Jansen aan den Ringdijk der Haarlemmer meer woonachtig, van de hectoliter aardap pelen die hij van zijn land had gerooid slechts 29 liter overhieid die niet door ziek te waren aangetast. Treft deze ongunstige^aardappeloogst ook in 't bijzonder den landman, niet minder de talrijke arbeiders, die op een stukje grond bij hunne woning veelal hun geheele winterprovisie verbouwen. HAARLEM, 28 Aug. 1888. Wij vestigen de aandacht op de in het blad van heden voorkomende annonce, dat de lessen der Teekenschool voor Kunst nijverheid aanstaanden maandag 3 Sep tember weder zullen beginnen. Het ver heugt ons te kunnen berichten, dat de toevloed der leerlingen elk jaar grooter wordtvooral is de dagklasse weder aan zienlijk toegenomen. De gunstige gelegen heid, die zoowel de Dames als de jonge lingen aldaar vinden, om zich op het gebied der teekenkunst en der Kunstnij verheid te bekwamen, heeft van de school een centrum van artistieke ontwikkeling gemaakt, waarvan thans verschillende standen der samenleving gebruik maken. - In de vergadering van Vrijdagavond j. 1, van de Haarlemsche Liedertafel »Zang en Vriendschap«ia tot President gekozen, in plaats van den Heer A. Beernink, die als zoodanig heeft bedankt, de Heer E. de Lanoy. Ook werd in deze vergadering door het Bestuur medegedeeld, dat »Zang en Vriendschap» niet deel kan nemen aan den zangwedstrijd, uitgeschreven door de Liedertafel „Zanglust" te Amsterdam, om dat de Heer W. Robert het verplichte koor voor bovengenoemd concours heeft geschreven en bovendien als directeur van de feestgevende vereeniging zitting zal nemen in de jury. Zondag is de Noorderkerk in de Ridderstraat in gebruik genomen. De voorganger bij de eerste godsdienstoefe ning in het nieuwe bedehuis, de heer B. van Schelven, predikant te Amsterdam, had bij zijne openings-rede tot tekst ge kozen Hebreen XII: 28 en 29. Zondag j.l. hield de Postduiven Ver eeniging „De Snelvlieger" alhier een prijs kamp met oude en jonge duiven van Esschen (België). De duiven werden te 8 uur in vrijheid gesteld met Z. O. wind. Ie. prijs A. Ziggelaar 9.581/2 uur. 2e. Chr. F. Lunow 10.13 3e. A. J. Bronkhorst Jr. IO.I41/2» 4e. P. Eaber 10.18 5e. Joh. Jung 10.30 x> 6e. H. Jung 10.53 Nog waren er 5 poelen prijzen beschik baar gesteld. Ie. poelen prijs A. Ziggelaar IO.I51/2 nur. 2e. idem 10.181/3 3e. P. Faber 10.25 4e. Joh. Jung 10.30 5e. idem 10.30 Bovendien was nog een prijs uitgeloofd door een lid der Vereeniging voor de twee eerstaankomende duiven welke behaald werd door de duiven van den Heer A. Ziggelaar. De Heer C J. Smits, van Mei 1874 tot Februari dezes jaars lid van den Raad onzer gemeente is gisteren in twee en zestig jarigen ouderdom overleden. De ontslapene, een man van handel en industrie, was mede eene reeks van jaren, lid van de Kamer van Koophandel en Fa brieken. Ook de Bank van Leening telde hem gedurende geruimen tijd onder hare bestuurders. Op den verjaardag van H. K. H. Prinses Wilhelmina zal op het terrein bij de cavalerie-kazerne eene parade gehouden worden door de hier in garnizoen zijnde cavalerie en infanterie. By den Cricketwedstrijd om de gou den Bondsmedaille tusschen de C.C. »01ym- pia« uit den Haag en «Rood en Wit« alhier was de overwinning aan de zyde van »01ympia«, welke den match won met eene meerderheid van slechts twee runs. Naar wij met zekerheid vernemen, zal door de afdeeling Haarlem van den Volksbond eerstdaags weder een feestavond worden gegeven, waarvoor van verschil lende zyden reeds medewerking is toege zegd. De afdeeling Haarlem van den Ne der]. Bond voor Oud-Onderofficieren zal, ter viering van den verjaardag van H. K. H. Prinses Wilhelmina der Nederlanden op Vrydag 31 Augustus a.s. des avonds om 8 uur eene feestelyke byeenkomst houden, in de bovenzaal van Cafe »Neuf" Groote Houtstraat. Beschermers en Donateurs hebben, met hunne dames, toegang tot deze byeenkomst. Door dtn Kerkeraad der Nederduitsche Gereformeerde Kerk (doleerende) te Haar lem is het volgende zestal predikanten, geformeerd, als: J. Langhout, te Anjum; K. Fernhout, te Zwartsluis; Dr. L. H. Wagenaar, te Heeg; G. van Goor, te Bunschoten; J. D. van der Velden, te Buitenpost; Dr. Mr. W. van den Berg, te Voorthuizen. Marktbericht van 27 Augustus- Aardappelen. Aangev. 340, verk. 310 H. L. L. pr. f 1.75, H. pr. ƒ4.00. Appelen. Aangev. 60, verk. 56 H. L. L. pr. ƒ4.00, H. pr. ƒ8.00. Peren. Aangev. 360, verk. 310 H. L. L. pr. 3.00, H. pr. 12.00. Boter. Aangev. 308, verk. 308 Kilog. L. pr. 1.15, H. pr. 1.50 p. Kilog. Biggen. Aangev. 71, verk. 64 st., L. pr. 5.00, H. pr. ƒ16.00 pr. st., Marktbericht van 27 Aug. GRAAN- EN ZAADMARKT. Witte tarwe, f 7.75, ƒ850. Rogge, ƒ5.10, 5.50. Garst. ƒ4.30. Groene erwten, ƒ8. Capucijners. ƒ8. Karweizaad. ƒ12.50, per 50 K.G. Buiten-Societeit „Trou moet Blycken". Concert op Dinsdag 28 Aug. 1888,'s avonds l'ri ure, door de Stafmuziek v. h. 7e Reg. Infanterie, onder directie van den Heer JOHS. ZAAGMAN3. PROGRAMMA. 1. Marche militaire 2. Ouverture -Tannhauier-R. Waguer. 3. Stiindchen "An Sie*Hertel. 4. Fantaisie de l'opéra -Faust* de GounodJob M.Coenen. 5. Ouverture -Guillaume Tell"...Rossini. 6. "Le premier amour* Concert PolkaNeomann. Solo voor Piston door den heer Sasbach. 7. Aufforderung zum TanzC.M.v. Weber arr. Job. Zaagmana. 8. Pautaisie PastoraleW. Wijsman. DERTIGSTE MUZIEKUITVOERING. in den Hout op Woensdag 29 Aug. 1888, des avonds ten half acht uur, door het Stedelijk Muziekkorps van Haarlem, onder Directie van den Heer M. H. MUller, Kapelmeester. PROGRAMMA. 1Marscli Alfred et it Cher al.Painparé. 2. Ouverture de l'opéra Comique -Le Secret*Patrie. 3. Columbus PolonaiseClarens. 4. Cavalier QuadrilleHerzog. 5Potp. Musikaliscbe Tiiuschungcn.Scbrciner. 6. Ouverture «Les Diamants de la Couronne"Auber, 7. Frühliugs-Kinder-Violettes WalzerWaldteufel, 8. Die Kaiser Wilhelms JagdKontsky. 9. Marscb Potp. Altes nnd Neues..Gartner. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhierop Donderdag 30 Aug. 1888, des namiddags van 23 uur door den Heer W. Ezerman. PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaJ. S. Bacb. 2. ToustuckNiels W. Gade. 3. Souate No. 1Lemmens. a. Allegro moderato. bAdagio cMarche pontificale. d. Fuge. 4Ava. Maria (le Prélud. de Bach)Gounod 5. HallelujahHandel.

Haarlemsch Advertentieblad | 1888 | | pagina 2