1 t Woensdagochtend had er een vree- selijk spoorwegongeluk plaats tusschen Blaisy en Dijon. De machinist en acht reizigers zijn gedood en velen gekwetst. Thans doet weer een nieuw bericht in zake het Servische echtscheidingspro ces de ronde. Koning Milan zou namelijk besloten hebben zijn eisch bij het consis torie in te trekken, en de scheiding bij koninklijk besluit te doen plaatshebben. Men acht het echter waarschijnlijker, dat de koning, die verklaart niet te willen hertrouwen, tevreden zal zijn met een gerechtelijke scheiding of eene met weder- zijdsch goedvinden, wanneer de koningin zich verbindt nimmer naar Servië terug te keeren. Men zal zich herinneren, dat een damescomité te Parijs zich onlangs tot de eigenaars der voorname magazijnen gewend heeft met het verzoek om de winkeljuffrouwen te vergunnen achter de toonbank te gaan zitten, als er geen klan ten te bedienen zijn, daar het staan ge durende den ganschen dag nadeelig voor de gezondheid ie. Aan dat verzoek nu is door de meeste magazijnhonders voldaan. Thans dringt het comité ook aan op zon dagsrust voor de winkeldames. Te Havre is een snjet die reeds eenige jaren van zich deed spreken, door zijne vermetelheid in het nitdenken van schelmstukken en het om den tuin leiden der politie. Hij is eerst negen en twintig jaar oud, doch deed reeds groote zaken als jnweelendief, wisselvervalscher en namaker van hand- teekeningen op formulen van autoriteiten. In 1886 bedreef hij een diefstal per telephoon en was toen bijna in handen der gerechtigheid gevallenzijne kracht en sluwheid deden hem zijne vrijheid be houden. Sedert dien tijd leefde hij onder allerlei vermommingen te Parijs, laatste lijk als burggraaf, ia welke hoedanigheid hij het gond met handenvol uitgaf. In Fe bruari 1.1. werd hij by verstek tot twintig jaren tuchthuisstraf veroordeeld, doch thans zal het voorloopig wel met zijne vrijheid gedaan zijn. Te Koningsbergen is een dr. Johann Jacobyfonds gesticht en aan de gemeente ter beschikking gesteld om de rente alle twee jaren te beBteden voor verdere ont wikkeling van begaafde handwerkslieden en voor premiën aan handwerksleerlingen. De minister van binnenlandsche zaken heeft geweigerd de koninklijke bekrach tiging op dit fonds aan te vragen. Daar de bestemming van het geld niet de re den van 's ministers weigering kan zij ri meent men die te moeten zoeken in afkeer van den naam Jacoby, die, zooals bekend is, te zijner tijd heftig oppositie tegen de regeering voerde. Men merkt op, dat de Duitsche regeering ook in deze consequent blijft. Anders ziet men wel eens, dat de oorsprong van geld niet al te nauw keurig wordt nagegaan. Geld is geld, zegt men gewoonlyk. Men schat het aantal bedelaars van beroep in Rusland op 350.000. Als een verslag over deze kwestie de geheele waarheid behelst er valt niet aan te twyfelen, want het is een officieel verslag zijn er in het gouvernement Moskou 52 dorpen, waarvan de inwoners na afloop van den oogst met tien of twintigtallen in wagens hunne woonsteden verlaten om te bedelen, bij welke verrichtingen zij van alle kunstmiddelen der wetenschappelijke bedelarij weten gebruik te maken. Het Bulgaarsehe vraagstuk is nog steeds verre van opgelost en bevindt Tur kije zich in de klem tusschen twee mach tige naburen, waarvan de eene, Oosten- rijk, aandringt op spoedige erkenning van vorst Ferdinand, en de andere, Rusland, het vacant verklaren van deu Bulgaar- schen troon verlangt. In de Köln. Zeitung kwam voor eenigen tijd eene schets voor omtrent het leven van de koloniale soldaten in Neder- landsoh Indië, eene schets die, volgens oordeel van bevoegde zijde, zeer aan on- zijdigheid laboreerde en niet zeer vleiend was voor ons legerbestuur. De Zwolsche courant maakt hierop de gegronde opmer king, dat zulke stukken meestal uit de pen komen van gedemitteerde officieren, verloopen studenten enz. lieden, die meenen dat het voor ons een buitenkansje is als zij zich als koloniaal soldaat verbinden en dat het hun toekomt ten aller spoedigste i den officiersrang te worden aangeboden. In Indië aangekomen, zien zulke personen zich bitter teleur gesteld in de behoefte aan offi cieren is voldoende voorzien, en een aller nauwkeurigst onderzoek naar het verleden dezer Duitschers, voorafgegaan door een examen dat hooge eischen stelt, staat hun meestal in den weg om den officiers-rang te bereiken. Zoo blijven dan de meesten gewoon soldaat of brengen het hoogstens tot onder-officier. Ma afloop van hun dienst- tijd in het vaderland teruggekomen, weten zij niet genoeg te schelden op het leger, waarin zij zelf de plaatsing hebben gezocht waar zij goed gekleed, goed betaald, goed gevoed en goed behandeld zijn. Het bewijs evenwel dat het Nederlaudsche Koloniale leger nog zoo slecht niet is, wordt geleverd door de vele Duitschers, onderofficieren zoowel als minderen, die zich na afloop van den diensttijd voor een nieuw engagement aanmelden. Te Arnhem trok by eene vechtpartij van een paar knapen de kleinste zijn mes en bracht daarmede den ander eenige wonden aan het hoofd toe. Diens toestand moet niet zonder zorg zyn. Te 's-Gravenhage moeten de honden weer gedurende vier maande gemuilkorfd worden. Men meldt uit den Haag het over lijden van den gepensioneerden luitenant- generaal J. J. van Swieten, Staatsraad in buitengewonen dienst. De diensten, door generaal Van Swieten in onze Indische oorlogen bewezen, welke hem tot de hoogste militaire waardigheden deden opklimmen, en laatstelijk de vaderlandslievende toe wijding waarmede hij, op gevorderden leeftijd en reeds gepensioneerd, het opper bevel over de tweede Atjeh-expeditie aan vaardde, zyn genoegzaam bekend. Generaal van Swieten was, met Z. M. de eenige gerechtigde tot het dragen van het grootkruis der Militaire Willemsorde. Te Tjalleberd wordt reeds sedert eenige dagen een achttienjarige jongeling vermist, die zich voor de rechtbank te Hee renveen zou hebben te verantwoorden we gens gepleegde oplichteryen. Men vermoedt, dat hy zich in wanhoop van het Even heeft beroofd Een geestelijke, op reis naar Wes telijk Zeenwsch-Vlaanderen, was te Vlis- singen aangekomen, en vervolgens in de meening dat hy zich op de stoomboot naar Breskens begaf, had hy, den stroom der reizigers volgende, plaats genomen op de mailboot der maatschappij Zeeland, die spoedig daarna naar Qneenboro ver trok. Eerst toen het te laat was, bemerkte de man, dat hy verkeerd was geloopen. Er zat voor den verdwaalden niets an ders op dan naar Queen boro mede te varen en van daar onmiddelyk met de nachtboot terug te keeren. De benoeming van den heer Sol tot lid der rekenkamer te Batavia, door den eenen heltig bestreden, door den ander even vurig verdedigd, al naarmate de party die men voorstaat, dit meebrengt, wordt ook besproken in de Standaard. Het blad zegt, volgens geruchten vernomen te hebben dat reeds de vorige regeering plan had tot die benoeming en de tegen woordige minister dus Blechts uitvoering had gegeven aan dit plan. De N. Rott. Ct. weet evenwel te verzekeren, dat het voornemen by de vroegere regeering zelfs nooit is opgekomen en het gerucht dus een verzinsel ie. Uit een en ander maakt men op, dat de minister wel wat ver gegaan is in zyn pogingen om de uitzet ting van den heer Sol op die wijze weer goed te maken, In een Drentsch dorp is onlangs een bedelaar overleden, die, najaren lang geleefd te hebben van de „algemeen be kende Nederlandache weldadigheid", nog een penningske had overgelegd voor den kwaden dag dat aangegroeid was tot een kapitaal vau vijftienduizend gulden, waar van by testamentaire beschikking dertien duizend gulden aan zijne pleegdochter en twee duizend gulden zyn adsistent ten deel viel. De vier wintermaanden bracht hy geregeld te Amsterdam door. Een boerdochtertje te Wissekerke, juist even oud als prinses Wilhelmina, zond vededen jaar aan H. K. H. een gelukwensch op den verjaardag, wat door een vriendelyk telegram beantwoord werd. Thans ontving het boerinnetje weer een telegram van het kroonprinsesje, en nadat zy haar per telegraaf gefeliciteerd en bedankt had, ontving zy van prinses Wilhelminr een doos met speelgoed. Een soldaat, die Donderdag avond omstreeks elf uur voor de militaire wacht aan de gevangenis te 's-Hertogenbosch op post stond, ontdekte een persoon in het kreupelhout, dat den muur der gevange" nis omgeeft. Nadat de schildwacht de ge bruikelijke sommatie had verricht, waar schuwde hy „Sta, of ik schietwaarop hy ten antwoord kreeg„kom maar hier, dan zal ik jou doodschieten". Hierop loste de soldaat een schot, dat den onbeken de in den borst trof, wat oogenblikkelijk den dood ten gevolge had. By onderzoek bleek, dat men niet met een ontvluchten gevangene, maar met een werkman uit de stad te doen had. De reden, waarom die persoon zich op dat uur daar bevond, schijnt nog niet bekend te zyn. Tegen de drie personen te Amster dam, die verdacht zyn zich schuldig te hebben gemaakt aan het vervaardigen en in omloop brengen van valsch geld, is negen, zeven en vijf jaren tuchthuisstraf gerequireerd Iu verband met den gezondheids toestand van Z. M. den Koning wordt medegedeeld, dat de nieuwe zitting van de Staten-Generaal niet door den Koning in persoon zal geopend worden. Een vijftienjarige knaap uit Amers foort heeft dezer dager te Brummen een paard gestolen en voor f 7.50 verkocht. Hy is te Wageningen door de politie gearresteerd. Aan de buitenlandsche ondernemers, die te Scheveningen stierenspelen wilden tot stand brengenis de vergunning daartoe door de gemeentelijke autoriteit geweigerd zijn. HAARLEM, 11 Sept. 188S. In de algem. verg. der leden van de Liedertafel Zang en Vriendschap op Vrijdag avond den 7en Sept. was den Heer A. Beernink, aftredend president, eene aan gename verrassing bereid. Nadat door Z. Ed. een hartelijk woord tot afscheid was gesproken bij het neder- leggen van zijne waardigheid was het oud ste lid der Liedertafel, de Heer G. Oos tenbroek, de tolk van allen toen deze hem bedankte voor alles wat hij eerst als penningmeester, later als president gedaan heeft om den bloei van de Veree- niging te bevorderen. Het was den leden dan ook eene be hoefte geweest, om den man, die geduren de de laatste jaren op zoo uitstekende wijze de vergaderingen geleid heeft, een stoffelijk blijk van hulde aan te bieden, een bewijs, hoe men zijne verdiensten op den rechten prijs heeft weten te schat ten. Een prachtige spiegel werd hem daarna als souvenir aangeboden. De Heer Beernink, getroffen door dit bewijs van genegenheid, bedankte den Heer Oostenbroek voor diens harte lijke en welgemeende bewoordingen, on allen voor dit blijk van sympathie, waar na door hem de beste wenschen werden geuit voor den bloei van Zang en Vriend schap. Door een aantal leden van de Lie dertafel Zanggenot werd, bij gelegenheid van een uitstapje, Zondag namiddag te Lisee een zanguitvoering gehouden. Het programma werd flink afgewerkt, en be vatte een vijftal koornummers, twee num mers a en b voor kwartet, een tenor-solo en een bariton-solo. De talrijke aanwezi gen waardeerden ten zeerste hetgeen hun hiermede te genieten werd aangeboden en gaven door hartelijke toejuichingen hier van blyk. Heden ochtend 6 uur vertrokken van hier en uit de omstreken een 660 tal personen waaronder zeven priesters te bedevaart naar Kevelaar. Blijkens het verslag van den heer N. van der Sleen aan de Vereeniging tot Bevordering der Volksgezondheid, was het gehalte der melk, geleverd door de Haar- lemsche Melk-Inrichting gedurende de maand Augustus 1888 als volgt Soortelijk v Vaste gewiekt. stoffen. Maximum 1.032 3.4 °/0 12.6 Minimum 1.030 3.1 °/0 11.4 Gemiddeld 1.0308 3.31 °/0 12.15% Betreffende den gezondheidstoestand dezer gemeente in de afgeloopen maand Augustus kan het volgende worden mede gedeeld Ter gemeente-secretarie werden van in de wet genoemde besmettelijke ziekten aangegeven 3 gevallen van febris typhoïdea, 1 geval van roodvonk, 1 geval van mazelen en 1 geval van angina diph- therina, terwijl 1 lijder aan febris typhoïdea en aan angina diphtherina bezweekHet totaal der overledenen was hooger dan in 1 de laatste maanden en bedraagt met 5 levenloos aangegevenen 99. Verhouding der overledenen tot 1000 inwoners per jaar, voor deze maand berekend: 23. 6. Aan lichaamszwakte stierven 13, aan kanker 3, aan stuipen 6, aan hersenziekten 7, aan cronp 2, aan kinkhoest 5, aan hart ziekten 2, aan ziekten der ademhalingsorga nen 29, (waarvan 14 aan keel en longtering of bloedspuwing), aan ziekten der spijsver teringswerktuigen 9, aan andere oorzaken 9, aan onbekende oorzaken 7 personen. Naar de leeftijden was de sterfte als volgt: beneden 1 jaar 37, van 15 jaren 17, van 514 jaren 3, van 14—20 aren 4, van 2050 jaren 11, van 50 65 aren 8, van 6580 jaren 4, boven 80 aren 3. Geboren zijn84 jongens en 85 meisjes. Voor de derde maal binnen eenige maanden is de bierhuishouder v. E. woon achtig in de van Marumstraat, door de politie bekeurd ter zake het verkoopen van sterken drank in het klein zonder de daartoe vereischte vergunning. Door de politie alhier is in beslag genomen een valsche galden voerende de beeltenis van Koning Willem III en het jaartal 1859, blijkbaar bestaande uit lood, De toestand van de drie gewonden bij het drama op den Dreef is op heden zeer bevredigend. De Heer B. leed de laatste dagen nog al pijn, maar die is op het oogenblik zeer verminderd. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Poli tie,die dage lijks, (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Een gouden halsketting met dito kruisje. Eenige briefkaarten en postzegels. Een scbropzaagje. Een blauwrood dasje. Twee stukken laken en een knoop van een regenmantel. Twee hamers. Eene zwartzijden parapluie. Eene kope ren broche. Een schoolboek. Een spoeltje eeuer naaimachine. Eene dames naaimandje. Een geelzijden handschoen. Een en-tous-cae. Eenige sleutels. Een zakje met een sleutel. Twee sleutels aan een touwtje. Eenige muilkorven. Terug te bekomen bij K. E. van Hui zen, Klaverstraat No. 3, een gonden oor knop met diamanten steen. bij C. J. Stokman Groote Houtstraat No. 135, een zilveren savonet-horloge. bij van 't Hoff, Morinnesteeg, eene portemonnaie waarin eenig geld. In een der tramwagens achter gelaten Een R. C. kerkboek. Marktborioht van 10 September. Aardappelen. Aangev. 160, verk.l60H.L. L. pr. ƒ2.00, H. pr. ƒ4.25. Appelen. Aangev. 250, verk. 210 H. L. L. pr. ƒ4.50, H. pr. f 7.00. Peren. Aangev. 590, verk. 520 H. L. L. pr. 2.75, H. pr. 7.00. Boter. Aangev. 212, verk. 212 Kilog. L. pr. 1.10, H. pr. 1.50 p. Kilog. Biggen. Aangev. 59, verk. 44 et., L. pr. 5.00, H. pr. 17.00 pr. et., Marktbericht van 10 Sopt. GRAAN- EN ZAADMARKT. Rogge, f 5.50, ƒ5.10. Haver, ƒ3.125. Groene erwten, ƒ9, 6.50. Oliezaad, f 8.75. Bruin mosterdzaad, ƒ16, ƒ15.50. Kartceizaad. per 50 K.G. ƒ12. Tot sluiten van de Avond-Uitvoeringen. VIER EN DERTIGSTE MUZIEKUITVOERING in den Hout op Woensdag 12 Sept. 1888, des avonds ten half acht uur, door het 8tedel\jk Muziekkorps van Haarlem, onder Directie van den Heer M. H. Müliek,Kapelmeester. PROGRAMMA. 1. Marsch, Les EburonsSteenebrugeu. 2. Ouverture, Die Weisse Dame.Boildieu. 3. Polka Mazurka, Le Bouton D'or.Briffaux. 4. Liederen PotpourriMendelssohn. 5. Fantaisie, LucieDonizetti. 6. Ouverture, Kobin des Mers.Nihoul. 7. Valse, Mon RêveWaldteufel. 8. Le Reveille de la Nature. Polka Solo Pieolo-Christophe. 9. Fautaisie Les Mousquetairs.de Varneij. Op verzoek. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 13 Sept. 1888, des namiddags van 23 uur door den Heer W. Ezermab. PROGRAMMA. 1HochzeitsmarschMendelssohn. 2. Andante (Be Sympbonie)Beethoven 3. Sonata No. 6Mendelssohn. 4. a. AbcndliedSchumann. b. Ave MariaGounod. 5. Hallelujahh...;..Hiindel 14 September, des namiddaga lün3 ure, ORGEL-CONCERT met ZANG, ter gelegenheid van het 150jarig bestaan van het Orgel.

Haarlemsch Advertentieblad | 1888 | | pagina 2