der invoering van het christendom in Rus land een zeer sterk gekleurd telegram naar Kief gezonden had. Men wil dat de keizer den prelaat o. a. toevoegde»Gij wist wel niet goed wat gij deedt I Gij waart niet hij zinnen Gij waart ziek 1" Dat de bisschop den laatsten wenk zal opvolgen en zijn ontslag zal nemen om zijne overi ge dagen in de eenzaamheid van een klooster door te brengen, acht men waar schijnlijk. Dat het voorval te Weenen druk be sproken word is te begrijpen. Niettegenstaande de tegenspraak, houdt men in Berlijn vol, dat nog steeds tusschen den keizer en den rijkskanselier wordt overlegd op welke geschikte wijze de laatste zich van een groot deel zijner politieke werkzaamheden zal kunnen te- rng trekken. Twee jaar geleden was door de Rnssische regeering een belangrijke premie uitgeloofd voor de uitvinding van het best snelvurend geweer. Een officier der genie, in garnizoen te Warschau, heeft naar St. Petersburg een geweer ter mededinging gezonden, waar mede hy zonder twijfel de premie zal verwerven. By de gehouden proeven is omtrent dit nieuwe oorlogswapen gebleken, dat het minder zwaar is dan welk geweer ook, op dit oogenblik bij de Europeesche legers in gebruik; dat de loop nimmer warm wordt, hoe grQOt ook het aantal schoten zp, en dat men er 62 schoten per minuut mede kan doen. Waarschijniyk zal dit modelgeweer onovertroffen blyken tot er een ander komt. Een byzondere kruitsoort, zonder rook en zonder gerucht werkende, is reeds in Rusland bekendde samenstelling ervan wordt geheim gehouden. De Gaulois de bron is niet zeer vertrouwbaar verzekert dat de koning van Griekenland verklaard heeft zijn kroon neer te zullen leggen na het huwelijk van zyn zoon met eene prinses der Duitsche keizerlijke familie. In den laatsten kabinetsraad van het Canadisch ministerie heeft de meerderheid der leden zich er voor verklaard om het land in staat van verdediging te stellen en wel naar aanleiding van ernstige moeie- lijkheden met de Vereenigde Staten. Naar men verzekert, zou de regeering der Vereenigde Staten voornemens zyn een recht van 5 dollars te eischen van elke waggon, die Canadische handelswaren over het gebied der Unie vervoert. Tot den keizer van Oostenrijk is een eigenaardig verzoek gericht door zeke ren Rafael, een ouden Zigeuner. Deze zegt, dat hy kan bewijzen dat hy recht- stieeks afstamt van koning Pharao en wenscht den titel van Zigeunerkoning. Hy belooft te zullen zorgen, dat de Zigeu ners hun dolend leven opgeven en zich als gewone menschen vestigen. Aan dit verzoek zal hy natuurlijk wel eenige voorwaarden weten te verbinden. In het gemeentelijk armbestuur te Antwerpen zyn ettelijke onregelmatighe den, zegge knoeierijen ontdekt, hierop neer komende, dat verschillende bedeelden min der ontvingen dan het bedrag waarvoor zij geboekt stondenhet te weinig betaal- en geraakte in de zakken van de perso den, wier schuld nog moet bewezen wor den. De secretaris en de chef de bureau van afdeeling armbestnnr zyn onmiddel lijk ontslagen en een andere beambte, die ontslag verlangde, maar dit niet verkreeg, omdat men hem voor medeplichtig hield, heeft zelfmoord gepleegd. Het onderzoek wordt intnsschen ijverig voortgezet. On geveer 28.000 families, dus minstens 200.000 personen, werden door het arm bestuur verzorgd. De wassenbeeldengalerij van mad. Tussand te Londen is aan eene vennoot schap overgegaan, met een kapitaal van ruim een millioen gulden. De aandeelen zyn van een pond sterling. De Iersche nationalistische afgevaar digde Redmond is tot drie maanden ge vangenis veroordeeld wegens het opruien van pachters tot verzet tegen de wet. Het gezamelijk inkomen van de vorstelyke families van Europa bedraagt bijna 157 millioen gulden. In Duitschland wordt het meest daarvoor betaald. Er zijn op een bevolking van ruim 47 millioen zielen 22 koninklijke, vorstelyke en her togelijke families, die een jaarlyksch inko men ontvangen, van 40/mm. gulden. Daarop volgt Turkye, dat jaarlijks 38 millioen gulden noodig heeft. De keizerlyke familie in Rusland geniet jaarlyks 29 millioen gulden. Maar 't voornaamste ge deelte hiervan wordt door de kroondo meinen opgebracht, die 1000 maal groo- ter zyn dan Nederland en door de goud en zilvermijnen. Naar een correspondent te Rome aan het Journal des Débats meldt, heeft de paus den nuntiën te Madrid, Brussel en Parijs opgedragen algemeene katholie ke vergaderingen te beleggen, gelijk te Freiburg gehouden werd. Elk dezer ver gaderingen moet een plechtig besluit ne men, waarbij herstel van de wereldlijke macht des pausen geëischt wordt. Door deze demonstratie moet de meening ge neutraliseerd worden, als zou het verblijf van keizer Wilhelm te Rome den tegen- woordigeu stand van zaken als wettig bestaande erkennen. Voor eenigen tyd gingen geruchten, die er op wezen, dat Bismarck het zich gemakkelijker wilde gaan maken, op de zelfde wijze als Moltke dit gedaan heeft. Nu scheen het, dat hy hiertoe van mee ning was de afzonderlijke Staats-secreta rissen te maken tot afzonderlyke minis- terien, doch dit gerncht is tegengespro ken, hoewel het toch gebleken is, dat o. a. Beieren over deze zaak gepolst is. Hetgeen over deze zaak in den laatsten tyd geschreven is doet zich samenvatten als volgt: De parlementaire invloed zal zich meer en meer doen gelden; menige verande ring zal daarvan het gevolg zyn. Volgens de overtuiging van Bismarck behoort evenwel eene regeering met de vertegenwoordiging niet in overleg behoeven te treden omtrent de buitenlandsche politiek en de slagvaar digheid van het leger en hy moet daarom van meening zyn, dat beide aangelegen heden uitsluitend behooren te berusten in handen van den monarch. De paus heeft ditmaal de gewijde gouden roos toegekend aan de dochter van den keizer van Brazilië, die als prin ses-regentes tijdens de afwezigheid van haar vader de wet tot afschaffing der slaverny onderteekende. De nuntius te Rio Janeiro zal het sieraad den 29 dezer aan prinses Isabella ter hand stellen. Naar men verneemt, zyn de schul den van koning Lodewijk II van Beieren byna geheel afbetaald. Vele der kunst schatten zyn verkocht en vooral de entrees die zeer hoog waren van de bezoe kers der koninklijke kasteelen hebben be langrijke sommen opgebracht. Er wordt bericht, dat voor eenige dagen eene processie van ongeveer hon derd bedevaartgangers gevolgd van eenige karren door de gemeente Neerpell den weg naar Scherpen heuvel trokken. De bevolking van het plaatsje en zelfs de douanen begroetten eerbiedig de vrome pelgrims. Te laat moest men vernemen, dat de bedevaartgangers smokkelaars wa ren en elk der mannen vijftien honderd sigaren bij zich hadden, terwijl de karren beladen waren met zes duizend kilogram tabak. Ter beschikking van het verkie- zingscomitié te Chicago zal zich stellen eene brigade van vrouwen en meisjes te vormen door zekere juffrouw Davis, die zich ten doel stelt door straatmanifesta ties werkzaam te zijn ten gunste van de heeren Harrison en Morton, de republi- keinsche candidaten voor het President schap en het Vice-Presidentschap. De Fransche Kamer heeft in het afgeloopen jaar in honderd zittingen voor achttien honderd francs ean de Cologne gebruikt. Zondag namiddag heeft te Meppen (Pruisen) eene hevige botsing tusschen twee Duitsche goedertreinen plaats gehad. Enkele spoorwegbeambten hun aantal was nog niet bekend zijn gedood of gekwetstruim dertig geladen goederwa gens werden geheel vernield. De Daily News verneemt uit Rome dat op Sicilië weder rooverbenden he' hoofd opsteken. Zy hebben een dorpsbur" gemeester naar het gebergte ontvoerd ui' een landhuis nabij Aleame. Ondanks he' aanbieden van een belangrijk losgeld, heb" ben de roovers den zoon gedood en ver wondden zij de vrouw en de dochter van hunnen gevangene. Met de overstroomingen moet het in Tyrol treurig gesteld zijn. Op den Bren ner staan de treinen stil. Te Bregenz, waar alles onder water staat, zijn men- schenlevens te betreuren. Trente is even eens overstroomd. De gasfabriek is hier door mede onbruikbaar gemaakt. De gepensioneerde luit. kolonel Ver- stege van het O.-I. leger heeft eene bro chure geschreven, waarin de gepensioneerde luit. kolonel J. I. De Rochemont, schrij ver van eene brochure over den generaal Jan van Swieten, op verregaande wyze wordt beleedigd, en wel zóó dat men oordeelde dit eene uitdaging van den laatstgenoem de ten gevolge moest hebben. Die uitda ging bleef evenwel uit, niettegenstaande de heer Verstege zijne getuigen reeds had aangewezen. Naar aanleiding van een en ander meent men, waren de ridders der Militaire Willemsorde per circulaire bij een geroepen met het doel om te trachten te verkrijgen, dat de luit. kol. De Ro chemont als ridder der Mil. Willemsorde worde geschrapt. Te Meppel weigerde Zaterdag avond, juist toen het tyd was de lichten te ont steken, de gasfabriek plotseling haren dienst. Ofschoon het gebrek, dat niemand kon voorzien of voorkomen, spoedig ge vonden en verholpen Was, had men toch nog gelegenheid, eenige vroolijke tooneel- tjes te beleven: zoo werd o. a. op het stadhuis een huwelijk bij kaarslicht ge sloten. In de Van Limburg Stirumstraat te 's-Hage is een pakhuis ontdekt, bevat tende een aantal voorwerpen van verschil lenden aard, zeer waarschynlyk verkre gen door oplichting. De politie kent by name den vermoe- delijken dader en houdt zich bezig met een onderzoek naar het verblyf van den persoon. In het Limburgsche dorp Stamprooi hebben Zondag nacht ongeregeldheden op de kermis plaats gehad. De politie trad handelend op, en een persoon werd door een karabijn-kogel van een maréchaussée gedood. De minister van oorlog heeft een adres ontvangen van eenige leden van het orkest, dat het vorige jaar in den Park schouwburg te Amsterdam speelde en mede onderteekend is door de heeren W. Stumpff, Joh. M. Coenen en Fr. Wede- meijer. Het bevatte een klacht over de on billijkheid, dat de leden van de stafmuziek van het 7de regiment infanterie in dien Schouwburg spelen en alzoo aan de bnrgermusici eene onbillijke cuncurrentie aandoen. Volgens de laatste berichten behoeft 's konings gezondheidstoestand geen be- zorgheid meer in te boezemen. Wel gingen voor eenige dagen niet dan ongunstige geruchten en sloeg men, door den spoed waarmede de volksvertegenwoordiging werd bijeen geroepen tot het in behande ling nemen der voogdy wet, allicht geloof aan dezelve. Een heel ouderwetsche manier van geldbewaren is zeker een bloempot en die begraven in den grond. Een tuinman te Zoeterwoude vond dit echter de veilig ste manier tot belegging van 300. Maar bij het begraven werd hy zeker bespied, althans binnen korten tijd was het geld verdwenen. De conducteur Van Hom, van de Amsterdamsche Omnibus-Maatschappij, die den hoofdconducteur Ekkert met drie pi stoolschoten doodschoot en zich daarna zelf zwaar verwondde, is niet overleden gelyk bericht werd, zijn toestand is zelfs gunstiger. Als een bijzonderheid wordt medege deeld, dat een Zandvoorter visscher Vrij dag eenen steur ving, die hij te Scheve- ningen aan de markt bracht. Het dier woog naar gissing 155 kilo, was circa 51/2 voet lang en bracht den vanger de som van 58 op bij publieken verkoop. Een voor zoover wy ons herinne ren geheel nieuw middel tot geldmakery is te Deventer in praktijk gebracht. Een rolletje dat vijftig centen moest inhouden bleek te bestaan uit eenige stukken ijzer. Aan de beide uiteinden van het rolletje was één cent. HAARLEM, 18 Sept. 1888. Voor de eerste uitvoering van de Afdeeling Haarlem der Maatschappij tot bevordering der Toonkunst zal in studie genomen worden het Oratorium van Max Brnch »Arminius« Op. 43 voor Koor, solostemmen en Orkest. Verleden Zondag speelden onze cric ketclubs ïHaarlemtt en »Run« eene wed strijd tege.n elkaar, waarbij laatstgenoemde met 55 punten verslagen werd. Dat was grootendeels te danken aan de Heeren P. Steen en H. Schregardns. De eerste heeft uitmuntend gekeept; do tweede heeft uitmuntend gebowld. Voor belangstellenden laten wy de sco- ringlijst volgen. Ie innings „Haarlem". Ie innings „Run". H. v. Bremen 18 G. Wiarda 12 A. Borger 32 W. IJselijk 0 W. Burger 0 H. Menod 0 P. Charbon 2 C. Kerbert 10 H. Schregardus 26 H. Postma 7 P. Steen 1 IV. Kuipers 1 C. Kerbert 4 H. v. d. Togt 1 W. v. Doorn 2 J. Klinkhamer 2 A. Sloog 0 Wuuder 4= I. Sloog 1 J. Postma 2 W. Calen (not out) 0 K. Korenblik 3 extra's 13 extra's 5 2e innings „Haarlem". HvBremen 1 W. Calen 1 A. Borger 5 PCharbon 2 H. Schregardus 0 WBorger 9 WvDoorn 3 PSteen 0 C. Cerbert 1 ASloog 1 S. Sloog 1 extra's 3 47 2e innings „Run", G. "Wiarda W. Useldijk HMenod C. Kerbert HPostma WKuipers H. v. d. Togt ■1 Klinkhamer "W under J. Postma K. Korenblik extra's 27 24 Vrijdag avond omstreeks elf uur was een fatsoenlijk gekleed heer door eeu tot heden onbekende oorzaak te water geraakt in de Nienwe gracht ter hoogte van de Kruisbrug. Het personeel van de juist passeerende tram bemerkte het on geval en had het genoegen den man met behulp van een der passagiers uit zyn lastige positie te bevrijden. Bij de gehouden aaanbesteding van de fourages ten dienste van de troepen te paard was minste inschrijver de heer H. van Breemen te Amsterdam. Hooi 52; Stroo 26Haver 74 ets. per 10 K.G. Commissarissen van den Sohouw- bnrg te 's-Hage hebben het besluit ge nomen, dat voortaan bij de voorstellin gen de dames in stalles, parquet en parterre hunne hoeden moeten afzetten. Ieder, die wel eens in de noodzakelijkheid is geweest zijne blikken naar 't tooneel te moeten werpeD, juist tusschen een of meer paren torenhoogs dameshoeden door, zal zijn innigen wensch niet kunnen onderdruk ken, dat ook door onze Schouwburgdirectie dergelijke maatregel mocht genomen wor den, zou zij waarschijnlijk kans van slagen hebben te meer, daar de dames over 't algemeen niet zoo onwelwillend zijn om aan een hiertoe te doen verzoek te voldoen, mits de maatregel algemeen zij. Omtrent de drie door revolverscho ten verwonden kon thans gemeld worden dat de toestand van allen zeer gunstig is. De heer B. kan zich reeds weder op straat bewegen, ofschoon de kogel nog niet verwijderd ie. De dienstbode zal ook bin nen eenige dagen hersteld zyn. H. is uit het St. Elizabeths Gasthuis per brancard naar het huis van bewaring overgebracht, bi) hem is de kogel met goed gevolg verwijderd. Zondag ontving het stedelijk Muse um van Schilderyen en Oudheden op het Raadhuis alhier een bezoek van den Hon- gaarschen schilder Mnnkaczy. Marktbericht van 17 September. Aardappelen. Aangev. 370, verk. 310 H. L. L. pr. ƒ1.50, H. pr. ƒ4.50. Appelen. Aangev. 210, verk. 180 H. L. L. pr. 3.50, H. pr. 6.00. Peren. Aangev. 560, verk. 510 H. L. L. pr. ƒ2.50, H. pr. ƒ5.00. Boter. Aangev. 308, verk. 308 Kilog. L. pr. 1.10, H. pr. 1.50 p. Kilog. Biggen. Aangev. 96, verk. 81 st., L. pr. 5.00, H. pr. 16.00 pr. st., Marktbericht van 17 Sept. GRAAN- EN ZAADMARKT. Witte tarwe 6, 8.75. Rogge, 5.50, 5.55. Haver, ƒ3.05. Garst. ƒ4.50, ƒ6. Groene erwten, ƒ8, 9.50. Capucijners. f 10, ƒ10.75. Bruin mosterdzaad, ƒ16.50, ƒ17.50. Kartoeizaad. ƒ11.75 per 50 K.G. 0RGELBESPELIN6 in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 20 Sept. 1888, des namiddags van 2—3 uur door den Heer W. Ezeeman. PROGRAMMA. I. Preludium en FugaJ. S. Bach. 2. Andante uit Mendelssohn's 4e SymphoaieB- Schaab. 3. Fantaisie, Variationen und Pugc F. Kauffmann. 4. AdagioO. Merkel. 5Finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1888 | | pagina 2