H. C. C. „EXCELSIOR". Ned.Ger.Keii (Doleerende), Les Surprises du Divorce, Il ADVERTENT! EN. Buitengewone Voorstelling Tournées Frédéric Achard. VEUVE BVEOSEL, KOORDERKERK" Godsdienstoefening KUNSTNIJVERHEID belang inboezemen, blgven deze openbaar makingen buiten spraak en bniten ver volging. Tot heden zijn alle aanvragen tot voorloopige invrijheidstelling gewezen van de hand en tengevolge hiervan zal Dr. Geffken spoedig naar de gevangenis te Berlijn overgebracht worden. Intus- sehen doet de regeering op verzoek van den keizer veel moeite om alle afschriften van het bewuste dagboek op te sporen en moet zij reeds een twintigtal exempla ren op 't spoor zijn. Volgens latere berichten moet Dr. Geff- ken aangenomen hebben te bewijzen, dat hij van den overleden keizer den last of de vergunning had bekomen het hand schrift drie maanden na zijn dood in het licht te geven. In zake het aanstaande proces is de pers natuurlijk niet tot zwijgen te bren gen. De een laakt, de ander prijst het gedrag van den professor. Een anonymus schreef een brief aan de Köln. Zeitung waarin wordt gezegd, dat de heer Geffken bewijzen geeft te behooren tot die Pruisenhaters en vooral Bisn arckhaters, „zooals men helaas in het eenige Duitsche rijk nog zoo velen vindt". Volgens geruchten zou de profes sor in onderhandeling zijn meteene Parij- Bche firma over de uitgave van het ge- heele dagboek, zoodat zelfs voor het geval de Duitsche pers ten gevolge van de openbaarmaking aan banden wordt gelegd, de Fransche het aangevangen werk zal kunnen voltrengen. Een en ander doet het denkbeeld rijzen, dat heieenige Duitsch- land de vrije uiting der gedachte, zoo noodig tot algemeene ontwikkeling, nog niet is toegedaan. Haar op den duur te onderdrukken zal toch blijken niet moge lijk te zijn. Te Berlijn is een gauwdief tot vijf jaren tuchthuisstraf veroordeeld, die steeds des nachts in de hotels zijn slag sloeg bij de logeergasten. Op zijne nachtelijke tochten droeg hij geheel zwarte kleederen en hij was zoo behendig, dat wanneer soms een bestolene plotseling ontwaakte, deze toch maar meende gedroomd te hebben. Londen, Paiijs, Rome, Weenen, Milaan en andere grote steden reisde hij verscheidene jaren achtereen af maar ten slotte werd hij in het hotel Kaiserhof te Berlin op heeter- daad betrapt. Op den spoorweg van Chambéry bij St. André-Legaz heeft Donderdag ochtend een groot ongeluk plaats gehad, waarbij twee machinisten gedood en zes beambten met een reiziger ernstig gewond werden. Niet ver van die plaats op dezelfde lijn tusschen Chambéry en Lyon had Vrijdag, dus nauwelijks 24 uur later, weder een botsing plaats in den tunnel van Lépin. Ook ditmaal verloren de beide machinisten daarbij het leven, terwijl twee stokers, éen conducteur en verschei den reizigers gekwetst werden. De Parijs-Lyon-Mêdilerunéeop wier lijnen beide ongelukken plaats hadden, zal haar spotnaam Pour-La-Mort op deze wijze nog wel niet spoedig verliezen. Dezer dagen overleed te Saratoga (Ver. St.) de ober-kellner van eeu voor naam logement aldaar, die een vermogen van 60,000 dollars f 150.000 nalaat, en te Paterson een blinde, die zoo goed aller lei soort van geld niet alleen munt stukken, maar ook banknoten kon onderscheiden, dat hij jaren lang kassier was in een restaurant. Den 18 October, den verjaardag van keizer Frederik, zal de eerste steen voor zijn mausoleum gelegd worden. Koning Humbert laat te Milaan ter herinnering aan keizer Wilhelms bezoek in Italië, twee gouden medailles slaan, van 73 ml. middellijn. Thans is het ceremonieel vastgesteld waarmede keizer Wilhelm II en paus Leo XIII elkaar zullen ontmoeten. De keizer begeeft zich uit het hotel der Duitsche ambassade bij het Vaticaan naar den paus in een koets getrokken door vier paarden, expresselijk voor dit doel uit Berlijn naar Rome gezonden. Boulanger is weer te Parijs, waar hij zich het air geeft van een zéér merk waardige, zéér boog geplaatste, of ten minste zéér gewichtige persoonlijkheid. Volgens eene mededeeling van een Bona- par tistisch blad verleent hij drie dagen per week audiëntie, doch slechts aan hen die van een aanbevelingsbrief voorzien zijn Rond komen de royalistische orga nen er voor uit, wat men met hem voor heeftBoulanger tot dictator verheffen als overgangsmaatregel tot het koningschap en dan heeft het werktuig uitgediend. HAARLEM, 9 Oct. 1888. Bij Kon. besluit is eervol ontslag verleend aan de heeren B. J. Prins en I. van Taack Trakranen als le luitenants der d. d. schutterij alhier, terwijl als zoo danig zijn benoemd de heeren Mr. L. C. Kronenberg en B. de Jong, thans 2e luitenant. In de vergadering van het Depar tement Haarlem der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, Maandagavond gehouden, zijn tot bestuursleden van de Kweek school voor Onderwijzeressen herkozen de heeren A. C. Kruseman en Mr. A. C. Waller, tot commissaris van de Volks bibliotheek gekozen de heer H. L. C. Petri en tot kommissaris van de Spaar bank de heer B. Schagen van Soelen. De ballon VEtoile PolaireZondag middag te 5unr van den Stadsdoelen opgestegen, is te 6'/,, uur te Alfen zon der onheil neergedaald. Alleen kregen de reizigers een nat pak. Zondag namiddag omstreeks één uur keerde een heer langs den Zijlweg van eene wandelrit huiswaarts, toen het paard aan den hol ging en in woeste vaart terecht kwam in het koffiehnis in de Zijl straat, hoek Zijlvest, waarbij de berijder en de koffiehuishouder belangrijk verwond werden en nog al schade aan glaswerk en meubelen werd toegebracht. Het paard is hollende naar zijn stal ternggekeerd. Vrijdag a. s. zal in den Schouwburg alhier een enkele opvoering plaats hebben van „Les Surprises du Divorce" en van „Veuve Durosel". De hoofdrollen zullen vervuld worden door M. Fred. Achard, die genoeg bij ons publiek bekend is; Mme Toudoure, die te Parijs uitermate voldaan heeft in Mile. Crénom; Mil. H. Becker; M. M. Ch. Pascal, die het laatste jaar in „Constantin" veel succes heeft gehad, eindelijk M. Alfred Worms. Stellig zal Vrijdagavond de Schouwburg druk bezocht worden door onze Haarlem- scho tooneelvrienden, wanneer men weet dat èn de keuze der stukken, èn de per sonen, die de hoofdrollen zullen vervullen, overal veel succès hebben gehad. Gisteren avond ten 10'/4 ure is een felle brand uitgebroken in perceel No. 7, gelegen in de Groenendaalsteeg, beneden gebruikt tot bergplaats van meubelen enz. door den eigenaar, den koopman JP. Mok, Zaterdag 6 Oct. jl. had in de Haar lemmermeer de aangekondigde wedstrijd plaats tusschen één der eerste wielrijders nit ons land, den heer P. W. Scheltema Be- duin van Amsterdam en den Hit van den heer de Jong uit Venneperdorp. De uitslag was, dat de wielrijder den 18 jarigen Hit over een afstand van 3 K. M, een paar seconden voor was. Tijd van Schel tema 4 m. 14 s.tijd van den Hit 4 m. 16 s. Na dezen wedstrijd werd er nog een gehouden voor wielrijders, afstand 6 kilo meters. De Tweede prijs werd in 13 min. 36 sec. behaald door den heer F. L. Heil van Haarlem. Het U. D. geeft den raad horloges des morgens op te winden en niet des avonds, aangezien sterk gespannen horloge- veeren vooral in den winter door de nach telijke koude dikwijls blijken gesprongen te zijn. Het bestnur van het waterschap de Berkel te Loohem zond een schrijven als dienstbrief aan het adres van den heer burgemeester van Zntfen met een f. De brief is teruggekomen. Aan de ach terzijde stond met blauw potlood geschre ven «Geweigerd omdat Zutphen niet met ph. is geschreven.® Het verhaal klinkt haast te dwaas om geloofd te worden. Naar wij v-ni-m n, zal eerstdaags te Amsterdam eene vergadering worden gehouden van de invloedrijkste ingezete nen van Haarlemmermeer en Aalsmeer, waarin de middelen zullen worden bespro ken, die men als partiknlieren kan aan wenden, tot verkrijging eener spoedige, zoozeer gewenschte tram verbinding met de hoofdstad. Bij het graven van een put in den Grooten IJpolder heeft men jl. Vrijdag een gesloten metalen pot gevonden, waarin zich een vijftal zeer oude gedenkpenningen bevonden. Bedoelde voorwerpen zijn aan een kunstkooper te Amsterdam verkooht voor 22. VERGADERING van den Raad der Gemeente Haarlem, op WOENSDAG den 10den Oct. 1888, des namiddags ten een ure. De volgende stukken en punten zullen aan de orde gesteld worden 1< Herstemming amendement Mr. W. A 't Hooft, om uit het slot van bet voorstel van B. en W. houdende be paling van de jaarwedde van den nieuw benoemden leeraar aan het gymnasi um, weg te laten het woord „academi- sc/ien." Het slot van bedoeld voorstel luidt aldus 12100. 's jaars, „om te klimmen en tot f 2250.„zoodra hij den academisehen graad van doctor zal hebben behaald en voorts onder de ver hoogingen omschreven in het aange haalde besluit van 1882". 2. Voorstel B. en W. bebouwing van grond aan de Projectstraat benoorden den Zijlweg. 3. Id. id. op rekest A. van der Lande, om wijziging van Art. 178 der Al gemeene politieverordening. 4. Id. id. vaststelling eerste suppletoire begrooting dienst 1888, met rapport comm. v. fin. 5. Id. id. id. tweede suppletoire begroo ting dienBt 1888, met rapport idem. 6. Rapport comm. v. fin. begrooting 1889, Burgerlijk Armbestuur. 7. Id. id. begrooting 1889, schutterij. 8. Voorstel B. en W. overbrugging spoorweg, met adviezen comm. van fabric, en Kamt r van Koophandel en Fabrieken, en een vijftal adressen. 9. Id. id. H. B. school met vijfjarigen cursus, met adres Mr. 11.11. J. Gallan- dat Huet. 10. Id. id. gronden Buiten-sociëteit. 11. Aanbeveling Curatoren Leeraar Gym nasium Klassieke talen. Marktbericht van 8 Oct. GRAAN- EN ZAADMARKT. Witte t ar tee f 6.25, f 8.90. Kogge, f4.75, ƒ5.— Haver, f 3— ƒ3.10. Garst. f 45.40. Groene ericten. f 8.10. Uapucijners. f 9.75. Kanariezaad. f 8.25. Marktbericht van 8 October. Aardappelen. Aangev. 290, verk. 270 H.L. L. pr. ƒ2.00, H. pr. 4.00. Appelen. Aangev. 310, verk. 250 H.L. L. pr. ƒ4.00, H. pr. f 8.00. Peren. Aangev. 460, verk. 410 H. L. L. pr. 3.00, H. pr. f 7.00. Boter. Aangev. 188, verk. 188 Kilog. L. pr. 1.15, H. pr. 1.55 p. Kilog. Biggen. Aangev. 141, verk. 120 St., L. pr. ƒ5.00, H. pr. ƒ17.00 pr. st., ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 11. Oct. 1888, des namiddags vsn 33 uur door den Heer W. Kzzkman. PROGRAMMA. 1. Prelndium en FugaJ S.Bach. 2. Andante (5e Sympkonie)..Beethoven-Fitter. 3. Sonate....llaillij. a. Allegro maestoso. b. Andante. c. Allegro coobrio. 4. Trauermarseb aus der Gót- terdararaernngW agner. 5. Finale. en boven bewoond door het huisgezin van P. W. Boller, slachtersknecht. De brand is op de bovenachterkamer ontstaan tijdens de bewoners afwezig waren en vermoe delijk door het springen van een petro leumlamp,die brandende was achtergelaten. De bovenwoning is geheel uitgebrand ter wijl het beneden gedeelte vooral door het water belangrijk is beschadigd. De brandweer, opgeroepen door de brandklokken en de brandBeinen, was in zeer korten tijd ter plaatse aanwezig. De hulp van den slangenwagen, met de wer king van drie spniten, waaronder die der vrijwilligers, en drie brandkranen waren noodig tot beteugeling van het gevaar. Niettegenstaande de brand hevig was, heb ben door het snel en krachtig optreden der brandweer de aangrenzende en de overliggende perceelen geen brandschade geleden. Tegen elf nnr was men den brand meester. Alles was verzekerd. Bij de godsdienstoefeningen der Nederduitsch Gereformeerde Kerk (dolee- rende) zal op Woensdag 10 October 1888 in de „Noorderkerk" des avonds ten 8 nre optreden de heer J. Langhout, beroepen predikant te Haarlem. Donderdag II October 1888, door het Gezelschap der Nieuwe Rotterdamsche Schouwburg-Maatschappij Directie: ALEX. FAASSEN Co. II Blijspel in 4 bedrijven naar het Italiaansch. Bureau 6Vs unr. Aanvang 7Vs nnrt Balcon 1,49; le Loge/I. 1,25; Parterre jl. 1,2e Loge 0,80 Gaanderij ft. 0,40. Plaatsbespreking Woensdag van 13 en Donderdag van 103 unr. Yendredi le 12 Octobre 1888, une seule representation de Comédie en trois actes, ET Comédie en un acte. liidean a 8 heures. Balcon 2,50le Loge f 2,25; Parterre f 2,2e Loge ƒ1,50; Gaanderij 0,60. Bureau de location de 10 a 3 heures. (696) In de algemeene vergadeting van Zaterdag j. 1. is besloten tot 't op richten van een Adspiranten- aldeeling voor jongelieden van 1215 jaar uit den gegoeden stand. Degenen, die tot het vormen van deze mede willen doen, moeten zich zoo spoedig mogelijk schriftelijk wenden tot den Secretaris. Namens liet Bestuur J. WIARDA, Jansstraat 8. N. B. Dezen winter zal er gelegen heid zijn tot football. te HAARLEM. in de Ridderstraat. op Woensdag 10 October 1888, 's avonds te 8 ure, door den WelEerw. Heer J. LANGHOUT, beroepen Predikant te Haarlem. >7 te HAARLEM. Gedurende den winter-cursns zal voor leerlingen van het Gymna sium en de Hoogere Burgerschool des Maandags en Donderdags avonds een afzonderlijke teeken-CUrSUS worden ingesteld. Nadere inlichtingen zyn te verkrij gen hij den Directenr der school.

Haarlemsch Advertentieblad | 1888 | | pagina 2