Dienstbode, De Schoonmoeder „Kindervoeding1' Nieuwsberichten. ADVERTENTIEN. INEDERLANDSCHE Protestantenbond, VEREENIGING wijziging van Art. 178 der Aig. Politiever- ordening, werd op verzoek van den Heer de Kanter uitgesteld. Verschillende ingediende begrootingen werden goedgekeurd, en zoo kon dan al zeer spoedig de befaamde zaak der over wegen van den spoorweg te sprake wor den gebracht. De voorzitter gaf een overzicht van de lp densgeschiedenis dezer qnaestion bruian te. Pogingen van het Gemeentebestuur om met den Raad van Administratie in over leg te treden, ontwerpen van bewonde renswaardige bouwplannen, volgens de eischen door de Kamer van Koophandel gesteld, afwijzing van het door de Spoor weg-Maatschappij gevraagde subsidie van de helft in de kosten, plotselinge afbreking der onderhandelingen door den Raad van Administratie. B. en W. kwamen daarop tot het besluit voor eigen rekening een brug te doen bouwen, om aan den zoogenaamden onhoud- haren toestand een einde te maken, en hadden thans de plannen gereed om ze ter goedkeuring voor te leggen aan den Raad. Inmiddels wareö'ér en van de Kamer vaB Koophandel en van ettelijke ingeze tenen, zelfs van enkele dames, rekesten ingediend om toch weder het groote plan op te vatten, en in overleg te treden met de H. IJ. Spoorweg-maatschappij. Daarbij kwam, dat het Dagelyksch Bestunr van de buitenwacht, (d. i. het publiek dat in enkele gevallen als buiten wacht goede diensten kan bewijzen) had vernomen, dat de Maatschappij van plan was haar rangeerterrein te verleggen tot by het oude Zandvoortsche station, en dat dan wellicht voor alle toekomstige verbetering de weg zou zijn afgesneden. De Heer von Reeken stelde dan ook voor het kleine plan van B. en W. een drie maanden te verdagen en inmiddels aan de Kamer van Koophandel te verzoeken of Handel en Industrie hunne eischen niet wat lager konden stellen, in de hoop dat de gewenschte inkrimping de vereischte bijdragen van de gemeente meer binnen het bereik harer financieele krachten zou vallen. Z. i. zou het grootsche plan van den Heer Felder, gevoegd by hetgeen daar van het gevolg zou zyn, aan de gemeente ongeveer een half millioen kosten en de hoofdelijke omslag met 30.000 doen verhoogen: De Heer Pigee geloofde niet, dat het bedrag zoo hoog zou zyn, en deed vooral uitkomen, dat niet allen handel en indus trie, maar alle ingezetenen by de voorge stelde wijziging belang hadden. De Heer von Reeken meende daarentegen dat de han del aan de voorgestelde werken veel minder beho -fte had dan aan verbreeding van de sluis te Spaarndam en dat men, met het oog op de Handelskade te Amsterdam, de haven van Vlissingen en zoovele andere kostbare inrichtingen, voorzichtig moest wezen, met het bouwen van groote werken, voor men de zekerheid had dat er wezen lijk behoefte aan bestond. De ingezetenen, die geen handel dry ven, waren met de voorgestelde brug van B. en W. voldoende geholpen. Wilde men echter iets meer, dan moest men het een en ander uit het groote plan laten vallen, handel en industrie moesten zelf iets by dragen als te Wormerveer en men zon zoodoende tot overeenstemming kunnen geraken. De Heer Huet gaf een relaas van eene conferentie door de Kamer van Koophandel met den Raad van Administratie, waarop de Heer Macaré, lid van de speciale com missie die de onderhandelingen had gevoerd, antwoordde en waaruit dan ten slotte bleek, dat er van beide zijden misverstand had geheerscht. Op die wijze was dus ook het formeel bezwaar uit den weg geruimd en kon men weder aan het handelen gaan. Het amendement van den Heer von Reeken werd niet goedgekeurd, maar wel een voorstel van den Voorzitter om de Commissie opnieuw in het leven te roepen, en haar op te dragen e.-nige nieuwe plan nen te maken, die meer binnen het bereik vielen der gemeente-financiën. De Heer Berkhout wenschte geen deel uit te maken van die Commissie, wegens den indruk door hem by de vorige onder handeling van de zaak verkregen, de heeren Macaré en van de Poll namen de benoe ming aan, en de Heer de Haan werd in plaats van den Heer Berkhout gekozen. Wat er nu met het voorstel van B. en W. geschied is, bleef in het duister. Trouwens het grootste gedeelte der zitting had in het schemerdonker plaats. Dit alleen is vrij zeker te constateeren, dat de oude Commissie wêer is verrezen, en de onderhandelingen over het groote spoor- l wegplan weder zuilen worden aangeknoopt. Een verhooging van de jaarwedden der leeraars aan de H. B. S. met vijfjarigen cursus, wegens het groot aantal leer lingen dat zij hebben te onderwijzen en het groot aantal uren, waarop zy hebben les te geven, kreeg al evenmin haar be- Blag als de spoorwegzaak. Het belang van het onderwijs, het be lang der leeraren en het belang der ge meente, werden op allerlei wijzen verdedigd en toegelicht, maar het werd ten Blotte zoo donker, dat niemand er meer goed uit wijs kon worden en da Heer By voet op het lumineuze denkbeeld kwam om, daar het kwart over vijven was, de zitting maar te sluiten. De Buiten-Societeit (mede op de Agenda gesteld) moest dus nog blijven wachten. Tot leeraar aan het Gymnasium werd de Heer Wolff benoemd. Voor men echter scheidde, werd de Burgemeester geïnterpelleerd door den Heer Macaré over de wijze waarop men by den brand van Dinsdag avond was te werk gegaan. De torenwachter had niet tijdig geseind, de Blangenwagen scheen op het terrein niet in harmonie te zyn geweest met Spuit 10, een groot gedeelte van het materieel was een tydlang overgelaten geweest aan de baldadigheid van het publiek door het vroegtijdig aftrekken der schutterij. De burgemeester gaf het beweerde in hoofd zaak toe, en zeide reeds maatregelen ge nomen te hebben, om dergelijke dingen in het vervolg te voorkomen. Aangaande de zitting der Tweede Kamer, Dinsdagmiddag gehouden, valt slechts te melden, dat de heer A. Schimmelpenninck v. d. Oye, wegens aanneming der betrek king van Kommissari8 des Konings in Utrecht, bericht heeft opgebonden te hebben lid der Kamer te zijn. Het distrikt Lochem is dus vakant. De Indiesche be grooting en de andere reeds gedrnkte ont werpen werden verzonden naar de afdee- lingen. Tot rapporteurs voor Hoofdstuk Marine werden gekozen de heeren Van Wassenaer, Land, J. Schimmelpenninck v. d. Oye, Seret en Hintzen. Op last van de justitie te Arnhem, is een onderzoek ingesteld naar een ge- heimzinnigen brand, die in den nacht van 25 op 26 September eene hofstede onder Eede eene prooi der vlammen deed worden. Zeer bezwarende aanwijzingen zyn er reeds aan het lioht gekomen. Maandag bracht de voormalige mil- lioenenjuflfrouw, Jannetje Struik, in gezel schap van een kofflehuishonder uit Apel doorn, een bezoek te Nijmegen, en trachtte aldaar eene zeer kostbare juweelen broche, alsmede eene chatelaine met gouden re montoir-horloge, bezet met paarlen, te gelde te maken. Beide voorwerpen moeten nog overblijfselen zyn van Jannetjes vroegere schatten De millioenenjulfrouw en haar gezel schap maakten te dezer zake weldra ken nis met de politie, die de kleinoodiëen ten behoeve der eventueele rechtmatige eigenaars in bewaring meende te moeten nemen, en Jannetje met haar gezelschap onverrichterzake huiswaarts liet gaan, in afwachting van de dingen, welke komen zullen. HAARLEM, 12 Oct. 1888. De zaak van Hoogerbeets zal, naar wy vernemen, eerst in de maand Novem ber voor de rechtbank alhier behandeld worden. De winter-collecte tot het aanschaffen van brandstoffen en andere winter behoef ten, Dinsdag gehouden door collectanten der Israëlietische gemeente alhier, heeft f 475.69 opgebracht. ORGELBESPELING in de Groote- ot St. Bavokerk alhier op Dinsdag 16 Oct. 1888, des namiddags van 1—2 uur door den Heer W. Ezerman. PROGRAMMA 1. Concert op. 7, No. 4G. F. Handel 2. Toonstuk No. 2Niels W. Gade. 3. Sonate No. 5Mendelssohn. a. Andante. b. Andante con moto. c. FinaleAndante. 4. Marche religieuseGigont. 5Chor aus Mendelssohn's PaulusMarkull Haarlem,) n Ootober lg88. Zutphen, Tegen November wordt gevraagd eene nette van goede getuigen voorzien. Persoonlijk of franco brieven letter Z by den boekhandelaar A. VER- NOUT, Warmoesstraat. Door den Commissaris des Konings in Noord-Holland zyn benoemd tot zetters voor 's Rijks directe belastingen in deze gemeente de heeren J. Sabelis, E. J. Wes- terveld en J. H. Koolhoven, Zondag a.s. den 14 October zal op het Museum van Kunstnijverheid alhier, de verzameling plaatwerken, voorstellende de bouwkundige en decoratieve onderdee- len van het slot Fontainebleau nog ten toongesteld zyn. Zondag is de toegang vrij. Gedurende de maand September zijn in de Stuivers Spaarbank van den Volks bond ingebracht 534 posten met een be drag van f 1348.70. Terug betaald 45 posten met een bedrag van ƒ513.245., terwijl 28 nieuwe boek jes zijn ingeschreven. Gisteren namiddag omstreeks 5Vs uur is een man van middelbaren leeftijd met grysachtigen baard, wiens naam en woonplaats vooralsnog onbekend is geble ven, bij het stappen van de tramomnibus in de Zijlstraat gevallen en overreden door een wagen, geladen met steenkolen, die by het voorbij rijden met'de tram in bot sing kwam, waarbij een der wielen over zijn hoofd is gegaan, dat daardoor belang rijk werd verwond. Hij is per brancard door de politie naar het St. Elisabeths Gasthuis overgebracht, alwaar hij om streeks 9Vs nre is overleden. Bij de godsdienstoefeningen der Nederduitsch Gereformeerde Kerk (dolee- rende) zal op Zondag 14 October 1888 in de „Noorderkerk" des voormiddags te 10 nre en des namiddags te 6 ure optreden, de heer D. Koffijberg beroepen predikant te Maassluis. Donderdag den 18 October 1888 des avonds ten 8 ure de heer Dr. W. Gee- sink predikant te Rotterdam. Voorwerpen, gedeponeerd aan hot Commissariaat van Politie,die dage lijks (uitgezonderd des Zondags; van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Een bril in étui. Eene portemonnaie waarin een sleutel. Eene zwartzijden en-tous-cas. Een onderofficiers-sabel kwast.Een paar kinderwanten. Een boekje, getiteldblikken in het leven der werklieden. Een boek, getiteld(l'a- mant des danseuses). Een bloedkoralen armband met gouden sluiting. Een fan tasie-armband. Eene zweep. Een bloedkoralen armband met gouden slniting. Een wandelstok. Een dames-handwerk zakje. Een brnin glacé handschoen. Een stuk van een vergulden armband. Een nieuw donker-bruin kinderborstrokje en eene knot wol van dezelfde kleur. Een witte vrouwenzak waarin een zak doek. Een sleutel aan een eind koord. Een sleutel. Een muilkorf. Terug te bekomen bij L. Fris, Nassau- laan, No. 34 G. boven, een kinderregen mantel. bij J. de Graaf, Nobelstraat, No. 15, een gouden ring met haarwerk, waarop 4 letters. idem, bij vrouw Oxe- naar, Lange Raamstraat No. 19c., een granaten armband van twee snoeren met gonden slniting. idem, bij J. Kooreman, Bannesteeg No. 14, een onderstuk eener gouden oorbel. Marktbericht van 10 October. Aang. en verk. 72 stapels, uitmakende 9281 kazen, wegende 18461 K. G. Hoogste prijs per 50 K. G. f 25.50. VEEMARKT, 10 October. Aangev. I'rijs. 26 Koeien ƒ120.— k f 210.— 1 Stier 65. 7 Pinken d 60.s> 90. 116 Schapen 14.23. 17 N. Kalveren 7.13. 9 Paarden. 60.»300. Marktbericht van 11 October. Aarda-ppelen. Aanger. 107, verk. 107 H.L* L. pr. 2.00, H. pr. ƒ4.25. Appelen. Aaogev. 20, verk. 16 fi. L. L. pr. ƒ4.00, H. pr. f 7.00. Peren. Aangev. 212, verk. 180 H. L. L. pr. 3.00, H. pr. 7.00. ZEVEN- EN-DERTIGSTE MUZIEKUITVOERING in den Hout op Zondag 14 October 1888, des namiddags van 2 -4 uur, door het Stedelijk Muziekkorps van Haarlem, onder directie van den Heer M. H. Muller, Kapelmeester. PROGRAMMA. 1. Marsch, Le Cinquauteuaire de Chemin de FerGovaert. 2. Ouverture. Une Ronde de Nuit. Patrie. 3. Valse, EstudiantiuaWaldteufel, 4. Eine Kunstier RevueSteteveld. 5Ouverture de L'AfricaineJL'Anglois. 6. Valze Les PatiueursWaldteufel. 7Potpourri La Fille du Regiment de Donizettiarr:M. H. Müller. 8. Le 25me Anuiversalre, Marsch.Baudonck. Koninklijke Ver- eeniging: Het Nederlaiidseh Tooneel. Donderdag 18 October 1888, (1 ste Voorstelling ti. h. abonnement Tooneelspel in 2 bedrijven van OCTAVE FEUILLET. Daarna: naar nLes Surprises du Divorce", Blijspel in 3 bedrijven. Regie LOUIS BOUWMEESTER. Aanvang 7 uur. Baloon 1.99; le Loge 1.75; Parterre f 1.50; 2e Loge f 1.25; Gaanderij f 0.50. Plaatsbespreking aan den Schouw burg Woensdag van 13 en Don derdag van 103 nur a 10 Cts. extra per plaats. Voor de 7 voorstellingen van het Ned. Tooneel, welke dit jaar znllen plaats hebben op Donderdag 18 October, 29 No vember, 27 December, 10 Januari, 14 Februari, 7 Maart en 25 April, bestaat gelegenheid zich te abon- neeren op Maandag en Dins dag 15 en 16 October van 13 nnr in de Directie-kamer van den Schouwburg. By genot van vaste plaats betaalt men de gewone entree-pry zen zonder koBten van plaatsbespreking en worden de kaar ten daags voor iedere voorstelling aan huis bezorgd. (783) Afdeeling HAARLEM. Maandag 15 October, des avonds ten 8 ure, zal in de groote zaal van „De Kroon" als Spreker optreden de Heer P. H. HUGENHOLTZ, Voorganger van de Vrije Gemeente te Amsterdam. Onderwerp: Mededeelingen om trent zijn bezoek aan Amerika. Namens het Bestuur, M. J. MEES. De Leden hebben het recht tot introductie. te HAARLEM. De Commissie voor „Kindervoe ding" noodigt de inschrijvers dezer Vereeniging uit tot bijwoning eener Vergadering op Woensdag 17 October a. s., des avonds ten 8 nre, in de nienwe zaal van het Nutsgebonw, waarin door haar en door de Hoofden van Scholen rap port zal worden uitgebracht. Getrouwd: Mr. A. J. HESHUIJSEN, Adj. Commies le KI. Ier Frov. GriJJïe van Noord-Holland, en C. C. DE JOSSELIN DE JONG.

Haarlemsch Advertentieblad | 1888 | | pagina 2