Uit Rome verneemt de Daily News dat er op den spoorweg van Napels naar Erindisi, tusschen Salandra en Grassani, eene 50 meter breede aardstorting heeft plaats gehad, juist toen de nachtsneltrein van Napels passeerde. Deze werd bedolven 90 passagiers werden gedood en 50 gewond De overheid zond troepen, die echter gis teren nog niet er in geslaagd waren, de bedolvenen op te graven. Koning Milan moet den oud-minis ter Garasohanin, raadgever van koningin Nathalie, bevolen hebben het Servisch grondgebied te verlaten. Garaschanin wei gerde aanvankelijk aan dit willekeurig gebod te gehoorzamen, maar zal ten slotte toch gaan. Ook is de president van het Servische consistorie, de aartpriester Ilios, van zijn post vervallen verklaard gelijk men weet, weigerde het consistorie om de echtscheiding van het koningspaar uitte spreken. Het rijksgerechtshof te Leipzig heeft afwijzend beschikt op de aanvraag van Dr. Geff ken's advokaat om zijn cliënt uit de preventieve gevangenis te ontslaan. Onlangs werd melding gemaakt van een Russischen geneesheer, Doctor Gama- lea, die een middel meende gevonden te hebben de cholera door inenting te gene zen en zich zelf aanbood tot het nemen van proeven in dit opzicht. Met den heer Pasteur, wiens leerling hij kan genoemd worden, heeft hg zich vervolgens in be trekking gesteld en deze geleerde heeft hem de vrije beschikking over zijn labo ratorium aangeboden. Thans is hij te Pa rijs aangekomen om van het aanbod ge bruik te maken. Een Italiaansch geneesheer maakt bekend, dat de kokosnoot een middel is tegen den lintworm. In Massowah, waar hij het als geneesmiddel zag gebruiken leverde het uitstekende resultaten en hij heeft in zes verschillende gevallen gecon stateerd, dat de lintworm door kokosnoot met kop en al uit het lichaam wordt ge dreven. De politie te Londen vleit zich, thans den moordenaar van Whitechapel op het spoor te zijn. De thans verdachte is een matroos wiens handteekening gelijkt op een schrijven, dat waarschijnlijk van den moordenaar afkomstig is, maar die matroos doet eene reis naar Frankrijk en men zal hem daar thans moeten opspo ren. In den tusschentijd zal men nog een onderzoek instellen naar een man die in zijn kosthuis een kleedingstuk heeft te wasschen gegeven, waaraan bloedvlekken warenook van deze is men het spoor voor het oogenblik bijster, lntusschen blijft de bevolking nog altijd ongerust en dringt aan op verscherping van het politietoezicht. Een gevecht heeft plaats gehad tus- schen Franschen en Duitschers, maar nog al ver van huis, op de Oostkust van Afrika. Het geval heeft zich als volgt toegedra- dragen Een schip varende onder Fransche vlag werd door agenten eener Duitsche maatschappij aldaar gevisiteerd en aan boord werden ontdekt eenige inboorlingen welke zij voor slaven hielden, waardoor be slag gelegd werd op het schip. Tengevolge raakten de partijen handgemeen. De Duitsche consul heeft onmiddellijk een on derzoek ingesteld. De Fransche Kamer van afgevaar digden heeft het voorstel om op beursspe- cnlatiën eene belasting te leggen, nadat de minister Peytral zich er voor had ver klaard, verzonden naar de commissie voor de begrooting. Niet alleen de paus, maar ook vorst Bismarck is ontstemd over de Italiaansche reis. Zoomin de keizer als de zoon van den rijkskanselier, die zijn vorst vergezelde, moeten zich daar gedragen hebben naar de wijze lessen der staatkunde, door hem met zooveel zorgen in de harten der jonge mannen geprent. Vrijdag middag is de Duitsche kei zer weder uit Rome vertrokken. De koning deed hem uitgeleide en de bevolking juich te de vorsten zeer toe. In de Saksische stad Chemnitz wordt een bond opgericht tot bestrijding van het fooienstelsel. Op de allereerste vergadering stelde een der aanwezigen voor, dat elk lid een onderscheidingstee- ken zon dragen. Dit voorstel werd afge stemd men zag in dat zulks nadeelig zou terugwerken op de bediening in ho tels, koffiehuizen, schouwburgen, of waar elders de uitreiking van fooien invloed op de bediening kan hebben. Om het bedienend personeel handiger te doen worden in het geldwisselen, zal elk lid voorzien moeten zijn van een blik ken muntstuk. Dr. Mackenzie's verweerschrift wordt van verschillende kanten aangevallen door de geleerden, die met 's keizers ziekte in verband stonden. Thans is het weer prof. Tobold die op het geschrift uit wetenschap pelijk oogpunt den stempel drukt van waardeloosheid en uit een zedelijk oogpunt dat van verachtelijkheid. Nauwelijks is de Duitsche keizer weer te Berlijn of men hoort van aan stalten tot eene nieuwe reis, thans naar he; Spaansche hof te Madrid, dat waar schijnlijk nog den aanstaanden winter zal plaats hebben. Dusdanig bezoek zon naar men meent, te Madrid slechts als een beleefdheidsbezoek beschouwd worden, omdat de openbare meening aldaar zeer gekant is tegen het sluiten van zekere bondgenootschappen De begrooting voor de stad Parijs, die dezer dagen den gemeenteraad zal wor den aangeboden, wijst in ontvaügst en uit gaaf een cijfer van 320Va millioen francs aan. In Engeland staat men aan den vooravond van eene grève op groote schaal. Niet minder dan 240.000 mijnwerkers hebben gedreigd de volgende week het werk te stakeD, indien hun loon niet met 10% verhoogd wordt. De werkstakers hebben bewilligd in een loonsverhooging van 5%, maar hiermede nemen de arbei ders geen genoegen. Met het oog op den naderenden winter zou deze werkstaking èn voor de arbeiders èn voor de werkge vers èn voor de geheele Engelsche indus trie ernstige gevolgen kunnen hebben. Te Calais vloog de Fransche petro- leumboot Ville Calais, een vaartuig van 1884 ton, tengevolge van een ontploffing in de lncht. Het schip brak midden door en het voorschipj zonk, terwijl het ach terschip boven water branden bleef. Men vond reeds 15 verminkte lijken en men vreest, dat nog meer personen bij deze ramp het leven verloren hebben. Krachtens besluit van den Saksi- schen minister van oorlog is aan twee Fransche officieren, die verdacht werden spionnen te zijn, het verblijf te Dresden, waar zij zich ophielden, ontzegd. Volgens een gerucht zou het huwe lijk van prinses Victoria, dochter van kei zer Frederik, met prins Alexander van Battenberg tijdens het bezoek van haar moeder op Windsor Castle gesloten wor den. Een Duitsch blad wijst met cijfers aan, dat de ongelukken op de Engelsche spoorweglijnen betrekkelijk gering zijn geringer dan men in het buitenland wel denkt. Vooral is het verlies aan men- schenlevens op Engelsche spoorwegbanen betrekkelijk weinig. Het blad schrijft dit toe aan de doelmatigheid en nauwkeurig heid van het toezicht op de Engelsche spoorwegen. Volgens Truth heeft keizer Wilhelm op zijn tegenwoordige reis de volgende geschenken medegenomen voor de dienst bare geesten van eiken rang en stand van de door hem bezochte souvereinen: 30 armbanden en 80 diamantringen, twintig met brillanten bezette sterren van de or den van den Zwarten en Rooden Adelaar, 150 zilveren sterren, 50 doekspelden, zes eeredegens, 40 photographieportretten van de keizerlijke familie, groot formaat in vergulden lijsten, 30 gouden horloges met kettingen, een honderd sigaren-kokers met zijn monogram op gouden plaat. Het Engelsche blad berekent de waarde dezer geschenken op een millioen, een ongewone verkwisting voor een vorst uit het huis der Hohenzollern. Door het ministerie der openbare middelen van vervoer in Rusland zijn alle soorten van kaartspel aan de reizigers in de spoorwegwagens verboden. Zij, die dat verbod overtreden, zullen worden gestraft overeenkomstig de bepalingen der op dit onderwerp betrekking hebbende wet. Een cargadoorsbediende te Delftzijl ver wijderde zich Zaterdagavond in de richting van Groningen, een aanzienlijk bedrag aan geld medenemend dat hij zioh ten nadeele van zijn patroon had toegeëigend. Doch de telegraaf en de politie slaagden er in hem reeds Zondagochtend te Groningen in hechtenis te nemen. Bijna geheel het gestolen beJrag was nog in zijn bezit. Volgens een bericht in de Staatscou rant zullen wij, in verband met de dik wijls onjuiste berichten, omtrent den ge zondheidstoestand van Z. M. den Koning van tijd tot tijd worden ingelicht. Z. M. is thans hersteld van zijne catarrahle ziekte en neemt in lichaams- en werkkrachten toe, doch de groote gevoeligheid en de moeielijkheid van beweging vorderen groote voorzichtigheid met betrekking tot het genieten van de buitenlucht. Verschillende groepen werkloozen te Amsterdam hebben zich Vrijdag, na een onderhoud met den burgemeester, bij groote werkgevers aangemeld om werk te vragen, wat hun echter niet kon gege ven worden. Thans is besloten aan den gemeenteraad een adres te zenden met verzoek om werkverschaffing en steun. Ook zullen pogingen aangewend worden om van liefdadigheids-genootschappen onder den eenen of anderen vorm steun te erlangen. Een Duitscher, voornemens naar Amerika te vertrekken, heeft aan de po litie te Amsterdam kennis gegeven, dat hij met een anderen Duitscher in eene tapperij in de Korte Amstelstraat, met eenige onbekende personen heeft zitten kaartspelen, waarbij hij 75 en zijn kame raad 100 dollars 2500) verloren heeft. Rechercheurs hebben de zaak onderzocht. De tapper zegt, niet bemerkt te hebben, dat in zijn tapperij grof om geld gespeeld werd en dat hij de personen niet kent. Iemand, woonachtig in de St. Annastraat, is intusschen als de bewuste speler gear resteerd. Op het eiland Curagao heeft men erg te klagen over droogte; in negen maanden heeft het er bijna niet geregend. De bevolking ondervindt de nadeelen van dezen toestand, die kon verholpen worden, als men de moeite nam om het water dat in den regentijd van de bergen naar zee stroomt, in flinke rnime vergaarbak ken te bergen voor den tijd van nood. In de gemeente Koewacht is Woens dag een hert gezien door een jachthond weed het uit een boscbje opgejaagd, waarna het ijlings de vlucht nam. Van de her komst van het dier is nog niets bekend misschien is het wel hetzelfde, dat dezen zomer daar eenigen tijd heeft rondgezwor ven en dat, na ten tweedemale »het kamp" ontvlucht te zijn, zijn bezoek eens komt hernieuwen. De aardappeloogst is in de beide IJpolders thans afgeloopen en geeft even als elders alle reden tot klagen. Valt de hoeveelheid tegen, de kwaliteit laat ook veel te wenschen over, terwijl de ziekte ook hier honderden Hectoliters slechts als veevoeder geschikt heeft gemaakt. Ten gevolge van den enormen aanvoer uit het buitenland, voornamelijk uit Pruisen, stij gen de prijzen weinigmen besteedt hier thans 3.50 k f 4. Is de oogst der aardappelen dit jaar alzoo zeer nadeelig voor den landbouwer niet minder wordt hierdoor getroffen de arbeider of daggelder, die veelal op een stuk grond bij zijne woning den geheelen wintervoorraad heeft staan, waarvan thans veelal slechts j, ja zelfs bruikbaar is. De jacht geeft in de IJpolders in vergelijking met vorige jaren, veel stof tot klagentot nu toe werden aldaar Blechts weinig hazen geschoten. HAARLEM, 23 Oct. 1888. Gedurende eenige dagen zullen op het Museum van Kunstnijverheid alhier eenige ornamentale, gekleurde ontwerpen worden tentoongesteld welke sedert 1 September 1888 vervaardigd zijn door de leerlingen der Teekenschool die aan ge noemde inrichting is verbonden. Voor de vier betrekkingen van Ad junct-Inspecteur van Politie alhier hebben zioh ongeveer 60 sollicitanten aangemeld. 11. Zaterdag avond is een 19 jarige jongeling, werkzaam in de draaierij aan de werkplaats der H. IJ. S. Maatschappij alhier, met de linkerhand tusschen eene machine geraakt, waarbij twee vingers zijn verpletterd, die later zijn geamputeerd. 11. Zondag morgen omstreeks 8 Va ure is brand uitgebroken in de smederij van C. van Cuijk, gelegen aan de Gedempte Oude Gracht No152, vermoedelijk ont staan door onvoorzichtigheid met vuur. Het stroo waarmede een aantal nieuwe kachels waren ingepakt stond in brand toen deze door de bewoners werd ontdekt. Verscheidene kachels en materieel in de smederij zijn beschadigd. Door de politie met haar slangenwagen is de brand onder toezicht van den staf der brandweer ge- bluscht. Dcor een baldadige hand zijn in den nacht van 11. Zondag op Maandag ten huize van den heer H., Deurwaarder bij 's Rijks Direkte-belastingen, twaalf glas ruiten ingeslagen. Op de door de Afdeeling „Haarlem en omstreken" der Maatschappij tot be vordering der Bouwkunst uitgeschreven prijsvraag ter inrichting van de Herten kamp of daar buiten gelegen terrein tot ontspanningsoord zijn ingekomen 8 ant woorden onder de volgende motto's Nederland. 't Is geen offer wat men brengt, als men 't algemeen iets schenkt. Toekomst.— Rust Roest.— Critiekf Bouw op Verlaag u niet tot sloopwerk. - Glück Auf. Een Cirkel geteekend. Zondag den 2 len October werd van Velzen naar Alkmaar en terug een weg wedstrijd gehouden tusschen de Heeren J. C. Burkens en K. J. Schorer, leden der Haarlemsche Velocipede Club. De Heer J. C. Burkens kwam als over winnaar terug en had den afstand (41 Km.) afgelegd in 1 uur 44 min. terwijl de Heer K. J. Schorer daartoe 1 uur 56 minuten gebruikte. Eerstgenoemde had den laatste boven dien nog 4 minuten voorgift gegeven. Door dezen wedstrijd heeft de Heer Burkens met 7 minuten alle tijden gesla gen welke tot nog toe door Leden der H. V. C. gemaakt waren. Donderdagavond geeft in de Socië teit „Vereeniging" Frits van Haarlem's Grand spectacle Concert varié van Am sterdam eene uitvoering. Frits van Haar lem heeft voor „elk wat wils" en trekt overal volle zalen. Thans heeft hij zich verzekerd van de medewerking van den beroemden kunstschaatsenrijder Axel Paul sen, eene aantrekkelgkheid te meer. Onder zulke omstandigheden is aanbeveling vol strekt overbodig. Met 1 Januari e. k. zullen de leden dei* Kamer van Koophandel en fabrieken aftreden de heeren T. Figee, Mr. R. H. J. Gallandat Huet, E. J. Westerveld en H. T. Peltenburg. Bij de godsdienstoefeningen der Nederduitseh Gereformeerde Kerk (dolee- rende) zal op Donderdag 25 October in de „Noorderkerk" bij de Dankzegging des avonds te 8 ure optreden, Ds. H. W. van Loon predikant te Amsterdam. Correspondentie. Op de vraag van „eene geabonneerde", waarom toch bij het vegen der straten door de Gemeentereiniging zulke massa's stof opstijgen, zooals nog den afgeloopen Zaterdag namiddag in de Kruisstraat en Maandag namiddag aan de Zijlstraat, kun nen wij niet antwoorden. Wij meenden dat de Gemeentereiniging, bijzonder in destra- ten met druk verkeer, steeds voor twaalf uur des voormiddags haar werk verrichtte, dat dan bij het straatvegen altijd behoor- lijk vooraf besproeid werd, en dit wel te meer, omdat de Gemeentereiniging, eene stedelijke inrichting, anders handelende, aan de Burgerij al een zeer slecht voor beeld zou geven. Red. Marktbericht van 22 Oct. GRAAN- EN ZAADMARKT. Witte tartte f 6.25 7.35 Haver, 3.3.10. Garst. ƒ4.60. Groene erwten f 9.25 ƒ9.40. Bruin mosterdzaad 12.50. Marktbericht van 22 October. Aardappelen. Aangev. 460, verk. 410 H.L, L. pr. ƒ1.75, H. pr. ƒ4.25. Appelen. Aangev. 3.60, verk. 2.90 H. L. L. pr. 3.00, H. pr. ƒ6.00. Peren. Aangev. 310, verk. 270 H. L. L. pr. 3.00, H. pr. 6.00. Boter. Aangev. 344, verk. 308 Kilog. L. pr. 1.10, H. pr. 1.50 p. Kilog. Biggen. Aangev. 190, verk. 145 st., L. pr. 5.00, H. pr. ƒ14.00 pr. st., ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 25 Oct. 1888, des namiddagj van 2—3 uur door den Heer W. Ezekman. PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaJ.S.Bach. 2. TrioIlesse. 3. 8onateGuilmaut. a. Allegro. bPastorale. c. Finale. 4. ImprovisationTöpfer. 5. Finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1888 | | pagina 2