My Sweetheart. TotNutvan'tAlgemeen. Vier Séances ADVERTENTIEN. Buitengewone Voorstelling Anglo-American Musical Comedy-Co. Bovenzaal van de „Vereeniging". MAATSCHAPPIJ: Departement Haarlem. De Deer JUSTUS VAN MAIM Jr, De personen die te Berlijn den groo- ten postdiefstal gepleegd hebben, zijn te Hamburg gevat, waar zij bij het wisselen van coupons de aandacht trokken, een aanzienlijke waarde werd nog in hun bezit gevonden. De toren van Eiffel heeft thans eene hoogte bereikt van 178 meter; 122 meter zullen er nog bijkomen, en deze hoogte, rekent men, zal tegen het einde van Ja nuari bereikt zijn. Uit Odessa wordt aan de Daily News geseind, dat de directeur van den Kaukasischen spoorweg, die wegens het spoorwegongeval van Borki, waarbij de keizerlijke familie in levensgevaar ver keerd heeft, zou worden afgezet, zelfmoord heeft gepleegd. Omtrent de oorzaak der ontsporing meldt het officieele blad, dat ter plaatse zelf de Czaar in persoon aan een geadarme- officier een stuk van een half vergane rail heeft ter hand gesteld, om als overtui gingsstuk bij het onderzoek te dienen. In eene broodbakkerij te Kralingen werd Zondag nacht brand ontdekt De bewoners werden gewektin de slaap kamer ontwaarde men een dikken rook. Het slaapvertrekje der kinderen was reeds bijna niet meer te bereiken en toen de kinderen buiten gebracht waren, bleek het dat de levensgeesten reeds uitgedoofd waren. Ofschoon alle pogingen in het werk werden gesteld om de kinderen te behouden, mocht niets baten, zoodat door den inmiddels geroepen geneesheer slechts kon worden geconstateerd, dat de kinde ren, drie in getal, oud 4, 6 en 7 jaren, door verstikking waren omgekomen. De beklagenswaardige ouders hebben door dit onheil al hun kroost verloren. Zes personen uit het huisgezin van Prof. Meyer te Wageningen zijn in de vorige week hevig ongesteld geweest na het gebruik van roggebrood. Uit een monster rogge, door den bakker, van wien het brood afkomstig was, verstrekt, is gebleken, dat in een ons rogge 41 korrels bolderikzaad voorkwamen, eene hoeveel heid, groot genoeg om de vergiftigings verschijnselen te kunnen verklaren. Volgens de bulletins van den toe stand van Z. M. den Koning was Zater dag verbetering ingetreden. De nacht was vrij goed geweest en de ontsteking aan merkelijk verminderd, waardoor Z. M. weer voedsel tot zioh kon nemen, doch oogenschijnlijk bleef de toestand ernstig. Dr. van Vlaanderen is steeds in de nabij heid des Konings. Maandag luidden de berichten steeds geruststellender, zoodat de vrees voor oogenblikkelijk gevaar geweken schijnt. De keelaandoening, waaraan Z. M. lijdende was is genezen, zoodat er geen verdere offieieele berichten worden verwacht. Naar men uit Batavia meldt, moet minister Keuchenius eene missive tot den Indischen leger-commandant hebben ge richt, om hem uit te noodigen tot het nemen van maatregelen tegen de buiten- huwelijksche samenwoning van mannen en vrouwen in de kazerne. De Echo vermeldt de volgende daad van menschenliefdeAan boord van het oorlogschip Friso, commandant kolonel G. Doorman, op reis van Nederland naar Suriname, stierf de matroos le kl. v. d. B., die eene weduwe met drie kinderen te Nieuwediep achterliet. Voorafgegaan door bevelhebber en officieren, werd door de bemanning eene collecte gehouden, welke de belangrijke som van 400 op bracht deze gelden zullen aan de wedu we worden uitgereikt. Te Utrecht ontstond Vrijdag tusschen twee veekoopers zulk een hevige twist over een kalf, dat zij weldra handgemeen werden en in het vuur van den strijd niet eens bemerkten, dat een derde van de gelegenheid gebruik maakte om zioh het kalf toe te eigenen, althans zioh er mede te verwijderen. Eerst nadat zij door omstanders waren gescheiden, werd de vermissing ontdekt en begaf zich het tweetal, thans als vrien den, op onderzoek, waarbij het hun ge lukte het vermiste kalf op den Leidschen weg terug te vinden, echter zonder ge leider, daar deze, zich achtervolgd ziende, zich verwijderd had. Door een bewoner van Watergraafs- meer nabij Amsterdam is bij de politie aangifte gedaan van de vermissing van 240 stuks ruwe diamanten. HAARLEM, 6 Nov. 188S. Door het gemeentebestuur zijn de volgende vergunningen verleend Aan de directie der Haarlemsche brood- en meelfabriek tot uitbreiding van die inrichting aan de Bakenessergracht No. 71/73 aan D. Wartena tot oprichting van eene bewaarplaats van petroleum in den kelder van het perceel aan de Ged. Oude Gracht No. 95aan L. van Leer Co tot uitbreiding van de steendruk kerij door stoom gedreven in de peroeelen aan het Spaame get. No. 19, 21 en 23 en aan de Spaarnwouderstraat get. No. 35 en aan H. Hartel tet oprichting van eene Blachterij in het perceel aan de Spaarn wouderstraat get. No. 62. Een stuk naar een Fransch onderwerp) uit het Hoogduitsch werd door het Hol- landsch Tooneelgezelschap van Van Lier Vrijdag avond in den Schouwburg gegeven onder den titel van Mijn zoon. Het stuk stelt kijkjes voor uit een tot welvaart ge komen burger gezin bestaande uit de ou ders IJzerman en hun zoon Ernst. Op dezen zoon vereenigen zij al wat van liefde in hun is. Ieder denkt dat zijn uil een valk is en zoo zagen de goede menschen in hun zoon een genie en laten hem studeeren. Deze geschiedenis kost IJzerman veel geld en toch had de bevooroordeelde man zeer goed kunnen bemerken dat de wagen niet recht liep, doch zijn geloof aan de soliditeit van Ernst was niet te wijzigen, zelfs niet toen bij een bezoek aan de stu dentenkamer maar al te wel bleek dat Ernst van geen enkele jongelieden- of studentendwaasheid was vrij gebleven, terwijl een handige vriend, óók een niet studeerende student, den ouden lieden han dig een rad voor de oogen draaide. Toch brak ten laatste de bom Iob een geld schieter wist den ouden IJzerman, dien eindelijk de schellen van de oogen waren gevallen te plukken en uit te schudden tot hij zijn vroeger handwerk weer moest opvatten Alle schuld van dien ommekeer van zaken bedekte hij voor zijne vrouw, waar in hij slaagde door de hulp van eene pleegdochter, wier vonden en listen om de oude juffrouw IJzerman onkundig te laten omtrent den waren toestand wezen lijk lof verdienen. Toch kwam nog alles goed terecht. Ernst werd naar zee gezon den en kwam na vijf jaren als een ver standig jonkman terug. Twee huwelijken volgden en de familie IJzerman was weer gelukkig. Als volksstuk heb ik niets tegen Mijn zoon, hoewel om ééne bedenking te ma ken, geen man of vrouw uit het volk hunne dochters zullen willen toevertrouwen aan mannen wier levensrichting door den drang der omstandigheden gewijzigd, nog geen doorslaand bewijs gegeven hebben van doorgaand goed levensgedrag, evenmin als het niemand in het hoofd zal komen zul ke huwelijken als in Myn zoon als de ontknooping, als het goed slot te willen beschouwen, van een familiedrama als dat der IJzerman s. De heer Mutters had van de vaderrol een fraaie type gemaakt. Vooral in het laatste bedrijf gaf hij een goede kop te aanschouwen. De overdreven liefde tot zijn zoon gaf hij goed weder, terwijl ook de oogenblikken van opkomenden twijfel schoon te noemen waren. De moederrol was in handen van mevrouw Albregt-En- gelman. Hare soberheid in spel en geste vormde met dat van Mutters een goed geheel. Mejuffrouw Van Biene had een aardig rolletje: Haar beschaafd spel kenmerkt zich door goede uitspraak. Hetzelfde kan gezegd worden van den heer Malherbe in de rol van Ernst. Wat deze acteur levert getuigt van veel studiehij maakte in dit opzicht een gunstige uitzondering op enkele andere heerenrollen, die soms wel wat aan de rust van het stuk te kort deden, door het veroorzaken van soms onnoodige be wegelijkheid. Bewonderd hebben wij de lenigheid en de vaardigheid van den heer van Beem, dié in zijn rol als danser zich loffelijk van zijn taak wist te kwijten. Het samenspel valt te roemen en de dikwerf lachwekkende tooneelen vonden veel bijval. De opkomst was slecht. Voor den dienst tusschen Haarlem en Bloemendaal heeft de heer M. Maas aldaar, een tram-omnibns doen vervaar digen, die wat samenstelling betreft veel meer practisch schijnt dan de thans be staande van de H. O. B. trammaatschappij. Het afnemen der wielen ging tot nu toe steeds met vrg wat moeite gepaard dat bezwaar is thans opgeheven en evenals bij een gewoon rijtuig kunnen de wielen worden afgenomen, natuurlijk komt dit het schoonhouden en smeren ten goede, ook het onverkwikkelijke bobbelen der in ge bruik zijnde tram-omnibussen is geheel voorkomen. Met goeden uitslag is een proefrit gehouden de omnibus is gemaakt door de heeren Gebr. Kimman, rijtnigfa- briekanten te Haarlemhun fabriekaat wordt door deskundigen met lof besproken. De aanvaBg van den leergang, te geven door den Heer P. H. van der Leij van wege de Nederlandsche Maatschappij van Tuinbouw en Plantkunde, afdeeling Haarlem en omstreken, zal plaats hebben op Donderdag 15 November a. s., van 7 tpt 8Vs uur 's avonds. In den afgeloopen nacht te ruim 2Vs ure werd door den agent van politie Moot alhier aan het Kennemerplein aan gehouden een persoon, in het bezit van een zak met levende konijnen, die bij zijne nadering in een ledige goederen wagen, die aldaar op straat stond, was geklommen. Aan zijn verzoek hem naar het politie-bureau te volgen weigerde hg te voldoen en haalde eensklaps een mes te voorschijn, waarmede hij den agent, die hem inmiddels had vastgegrepen, een aantal sneden over de rechterhand toe bracht, zoodat deze hem moest loslaten. Ook stootte hg den agent den signaalhoorn uit den mond, waarmede hg hulp wilde roepen en ging daarna op de vlucht met achterlating van den zak met konijnen. Later is gebleken, dat die kongnen waren ontvreemd van verschillende erven in de Rozenstraat. De dief is vermoedelijk een polderwerker met hooge zijden pet op. Door de politie is Zaterdagnamiddag naar het huis van bewaring overgebracht Jan Jonker, oud 25 jaren, schilder, ge boren te Dokkum, die zich des morgens had schuldig gemaakt aan diefstal van een zak met koffieboonen welke in een wagen in de Zijlstraat stond. Even te voren was hem aan het politiebureau voeding ver strekt. Den diefstal had hij gepleegd om onder dak te komen, daar hg reeds eenigen tijd te vergeefs naar werk had gezocht. De jaarlijksche turfcolleete, heden gehouden door Diakenen der Ned. Herv. Gemeente, heeft opgebracht 1195.185. Zaterdag avond is twist ontstaan in eene slaapstede in de Witstraat alhier, tusschen twee kooplieden, genaamd Van Leeuwen en Jansen, veroorzaakt door de vrouw van eerstgenoemde, die een hond van laatstgenoemde had geschopt. De slaapsteehouder wilde daarom die vrouw, die beschonken was, uit zgne woning verwijderen, waarbij J. hem behulpzaam zoude zijn. V. L. trok daarop partij voor zijne vrouw en viel J. aan met een groot mes, waarmede hij hem twee belangrijke verwondingen aan het hoofd en eene diepe en gevaarlijke aan het linkerbeen, "ter lengte van 19 centimeter, toegebracht. De verwonde, 36 jaren oud, is per draag baar naar het gasthuis, en de dader, oud 50 jaar, naar het huis van bewaring over gebracht. Marktbericht van 5 Nov. GRAAN- EN ZAADMARKT. Witte tante f 7.25 8.50. Haver 3.30. Duivenboonen f 77 25. Faardenloonen f 6.50. Groene erwten 10. Kanariezaad. f 7.75. Marktbericht van 5 Noyember. Aardappelen. Aangev. 410, verk. 410 H.L. L. pr. ƒ2.00, H. pr. ƒ4.25. Appelen. Aangev. 370, verk. 330 H. L. L. pr. ƒ3.00, H. pr. f 8.00. Peren. Aangev. 220, verk. 195 H. L. L. pr. 3.00, H. pr. 5.00. Boter. Aangev. 212, verk. 212 Kilog. L. pr. 1.30, H. pr. 1.50 p. Kilog. Biggen. Aangev. 210, verk. 193 st., L. pr. ƒ4.25, H. pr. ƒ15.00 pr. st., ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 8 Nov. 1888, des namiddags van 2—3 uur door den Heer W. Ezerman. PROGRAMMA. 1. Preludium en I(1ugaJ. S. Bach. 2. Andante uit de 7e Symphonic.Beethoven. 3. Sonate No. 6Eheiuherger. a. Preludio. bIntermezzo c. blarcia religiose d. Fuga. 4OffertoireWelij 5. Marsch uit het Oratoruim JephtaHiindel. Impressario voor Holland Gebr. VAN LIER. WOENSDAG 7 November 1888. Een enkele DOOR DE VAN Mr. J. A. TRESSI en Mrs. EMILY KENNION. Comedie-Vaudeville in 3 bedrijven. Aanvang 7% uur. Balcon 1.99, Eerste Loge 1.75, Parterre 1.50, Tweede Loge 1.25, Gaanderij 0.50. Plaatsbespreking aan den Schouw burg Dinsdag van 13 en Woens dag van 103 nur, 10 Cent» extra per plaats. H^jr* Tekstboekjes verkrijgbaar a 10 cents. (348) met medewerking van de Heeren JOSEPH CRAMER, JOH. STEENMAN, HENRI BOSMANS en H. W. HOFMEESTER. Inteekening bg DE ERVEN DOOSJES, den HAARL. BOEK- en MUZIEKHANDEL en den Heer H. N. MUL. De Vier Séances: Voor een Heer fl. 6. Voor eene Dame fl. 4. (349) L. SCHLEGEL. Buitengewone Vergade ring met Dames, op Dinsdag 13 November 1888, des avonds ten acht uur, in de zaal der Sociëteit „de Kroon". Spreker: van Amsterdam. Voorts zullen de volgende Heeren in den aanstaanden winter eene lezing bonden Op II December 1888 de Heer Dr. JOHs. DYSERINCK van Rotterdam. Op 15 Januari 1889 de Heer J. C. VAN DEN BERG van Heerenveen. Op 12 Februari 1889 de Heer WILLEM VAN ZUYLEN van Rotterdam. De dameekaarten znllen dezer dagen aan de leden worden toege zonden, en worden zij die nog tot bet lidmaatsohap willen toetreden, nitgenoodigd daarvan kennis te willen geven aan den Penningmeester den Heer P. DOOSJES, Ged. Oudegraoht. Het Bestuur: H. JACOBI, Voorzitter. Ed. DE LANOIJ, Secretaris. Op den 1 Nov. is te Boxmeer plotseling overleden onze geliefde Vader, den WelEd. Heer J. VAN CLEEFF Dz., in den ouderdom van 75 jareD. BERTHA VAN CLEEFF. ANNA VAN CLEEFF. Haarlem Nov_ ,gg_ Amsterdam Volstrekt eenige kennisgeving

Haarlemsch Advertentieblad | 1888 | | pagina 2