144 -LX XX JX JU üi JLY-L O \J XI met AMSTERDAM. Eerste Blad. PREDIKBEURTEN No 90 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86 Tiende Jaargang abonnementsprijs: r. rnt-,r, t-, a i,, x- van ZAIERDAG 10 November 1888. verschijnt* op ZONDAG 14 Nov. 1888. Nieuwsberichten. ■MWÊÊ iHHHHHBÜH TELEPHOONNUMMER A A I 1 T Ijl "IV/T Cl TT T ELEPHONISCHE VERBINDING MRIÏÏIU Per drie maandenf—,25. vhiKöo±ujini franco p. post ,40. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel Dinsdag- en Vrijdagavond Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. Advertenticn worden aangenomen tot dinsdag en vrijdag des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Groote Kerk. Voorm. 10 nre, Knottenbelt. Nam. 2 nre, Smeding 2e Zondag, 's Avonds 6 ure, Snethlage. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, O. Schrieke, pred. te Zandvoort. Jans-Kerk. Voorm. 10 nre, Hoog. Maandag 'sav. 6 nre, Snethlage. Openbare catechisatie. Woensdag 's av. 7 nre, Knottenbelt. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Moeten. Waalsche Kerk. Voorm. 10 ure, Debry. Remonstrant sclie Kerk. Voorm. 10 ure, Tideman. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. Chr. Bewaarschool. L. Heerenvest Maandag 's av. 8 ure, Moeton. Bijbellezing. Luk. 9 10£ enz. flederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 nre, G. van Herwaarden, Beverwijk. Voorm. 10 ure, J. O. Boon, Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gotilag Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 nre, J. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 nre, J. J>. van Arkel. Nam. 2V2 nre, J. D. van Arkel. Heemstede. Voorm. 10 ure, F. E. Dauhanton, Hillegom. Voorm. 10 nre, M. Buchli Fest. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, Smediug, Pred. te Haarlem. Sandpoort. Voorm. 10 ure, J. van I.oenen Martinet. Spaarndam. Voorm. 10 nre, H. J. Bergsma. Velsen Voorm. 9i/2 ure, C. J. Brutel de la Riviere, Pred. te Haarlem. 's Avonds geen dienst Zandvoort. Nam. 21/2 ure, O. Schriecke, ren die chelera-bacillen en typhus-bacillen doodt. Wanneer de rook door water gewas- schen is, verliest hij zijn ontsmettend vermogen. Door den prins-regent van Beieren zijn benoemd tot eere-leden der Konink lijks Kunst-Academie te Munchen, de Ne- derlandsche schildersJ ozef Israels, Mes dag en J. H. L. de Haas, eene onder scheiding, die nog slechts zelden aan buitenlanders verleend is. In Polen is een revolutionnaire vereeniging met wijde vertakkingen ont dekt. Drie en twintig studenten aan een landbonwaeademie zijn gearresteerd, even als een rechter en verscheidene staatsamb tenaren, voor het meerendeel Russen. Al len zijn naar de oitatel van Warschau vervoerd. De revolutionnaire party heeft een proclamatie gepubliceerd, waarin zy het betreurt, dat de aanslag op het leven van den czaar door den kozak te Kntais mislukt is. Zy dreigt met eene herhaling. Door deze proclamatie wordt het be richt van den Daliy Telegraph over den beraamden aanslag te Kntais bevestigd. Officieel was het voor een verzinsel ver klaard. Nog verzekert men, dat een complot tegen den czaar te Sebastopel is ontdekt kort voor de aankomst des keizers aldaar. By de mijnontploffiog te Cransac zijn tot heden een en vijftig lijken te voorschijn gebracht. Door deze ramp zijn een en zeventig kinderen vaderloos gewor den. üit de zoogenaamde geheime fondsen heeft de minister van binnenlandsehe za ken eene som tot ondersteuning gezonden, doch daar die som niet toereikend is, zal by de Kamer een nienw krediet worden aangevraagd. Wegens de ingevallen sterke vorst, vormt zich langs de Tesselsche zeedijken veel ijs. Indien de vorst blijft aanhoudeD, verwacht men reeds morgen belemmering bij het in- en uitvaren der haven. Bij eene verkiezing voor de kamer van hoophandel te Breda zijn ingeleverd twaalf stembiljetten, waarvan een in blanco. Dezer dagen vertoefden te Grave Dnitsohers, die in de winkels rondgingen, ten einde geld in te wisselen tegen rijks daalders en guldens met de beeltenis van Willem III en het jaartal 1873. Bij onderzoek bleek, dat men te doen had met bedriegers; de politie, van een en ander in kennis gesteld, trok zich de familie aan en transporteerde ze Zondag jl. over de Duitsche grens. De Nederlandsche commissie voor de tentoonstelling te Parijs neemt na 10 November geen aanvragen meer aan, aan gezien reeds nu de geheele ruimte, bestemd voor de Nederlandsche afdeeling, zoo goed als ingenomen is. Er schijnt in Zuidholland weereen colporteur aan 't werk te zijn, die voor namelijk aan dienstmeisjes een boek aan biedt, dat per post zal toegezonden wor den, als men inteekent, doch 't moet vooraf betaald worden. Tot heden heeft nog niemand het boek ontvangen. Te Harlingen is wegens den lagen waterstand in zee in dagen gefli stoom boot uit Holland aangekomen. De commissie, welke zich te Rotter dam had gevormd om eene algemeene feestviering op 17 November a. s. voor te bereiden, heeft besloten de feestelijk heden, met het oog op's Konings gezond- heidstoestands, geen voortgang te doen hebben, terwijl van wege Burgemeester en Wethouders eene kennisgeving is open baar gemaakt, strekkende om de toebe reidselen tot het feest te staken en tot later nit te stellen. Woensdag avond is te Rotterdam besloten het onafhankelykheidsfeest op 17 November toch te doen plaats tenzij het le ven des Konings inmiddels in gevaar mocht komen. Dit besluit werd genomen op grond van een regeerings-telegram, waarin om trent de gezondheid van Z. M. de meest geruststellende verzekering werd gegeven. De drnk bezochte vergadering ging onder het zingen van het volkslied uiteen. Bur gemeester en Wethouders en de Commissie hebben thans in verband hiermede be sloten tot de feestviering op den gemel- den datum te zullen medewerken. Dat schimmelplanten gevaarlijk kunnen zyn, bleek verleden week in een Znidhollandsch dorp. Een vrouw had een kloof in de hand, en voor verzachting Btreek zij er wat reuzelvet in, doch het ongelnk wilde dat daarop schimmel stond. Bijna onmiddelyk begon de hand op te zwellen, en vervolgens de armnog den zelfden dag was de vrouw een lijk. In het laatst der vorige week is aan de fabriek van de firma Jannink te Enschedé eene werkstaking uitgebroken, doch thans niet door loonsvermindering, want het loon der werklieden by die fir ma is hooger dan elders, maar over het toepassen van het boetestelsel. De fabriek is thans voor de werkstakers gesloten. Wegens de onrechtvaardigheid der strike kunnen deze bij de andere fabrikanten geen werk bekomen. In de fabriek wordt het werk met een twintigtal wevers voort gezet en worden pogingen gedaan om nieuwe arbeiders te krijgen. Wanordelijkheden hebben tot heden niet plaats gehad. De plotselinge ingevallen vorst is oor zaak, dat het vee in de omstreken van Hout rijk en Polanen thans is gestald, ofschoon er nog gras genoeg aanwezig was. Was de hooi oogst dit jaar bijzonder ongunstig, de flinke grasgroei in het najaar, waardoor het vee lang buiten kon blijven, kwam deze eenigszins ten goede. Dit jaar zal met 't oog op den bij velen geringen hooi- voorraad veel gebruik worden gemaakt van pulp (schillen der beetwortelen) dat al meer en meer als uitmuntend veevoeder wordt aangewend. De beetwortelsuiker fabriek Holland" levert thans reeds veel af tegen den prijs van f 5.50 per 1000 K.G. In tegenstelling met de berichten dezer dagen in enkele bladen voorkomende omtrent de plaatsing van een Rijks maga zijn voor nat schietkatoen in den IJpolder, wordt ons bericht, dat dit zal komen tusschen het Westzaner veer en de Atjeh- hoeve. Het tijdelijk staken der schiet oefeningen is vastgesteld op 14 December, de weder aanvang op 16 Maart 1889. Donderdagmorgen is afgebrand de landhoeve „Landlnst" van en bewoond door J. Hopman, staande aan den Spaarn- dammerdijk, gemeente Sloten. De Amster- damsche en de gemeentelijke brandweer slaagden er in de belendende perceelen te behouden, doch de woning brandde geheel nit, zoodat eene aanzienlijke partij hooi Christelijk Gereform. Gemeente. (Ged. Oudegracht). Voorm. 10 nre, 's Av. 5 nre, Mulder. Woensdag 'sav. 7V2 nre. Dankstond voor 't gewas. Klein Heiligland). Voorm. 10 nre, 's Av. 5 ure. Schotel. Lnthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, Mees. 's Avonds 6 ure, Poolman. Kerk der Vereenigdeüoopsgezinden Voorm. 10 ure, Craandijk. Avondmaal. Avonds 6 nre, de Vries. Dankzegging. Lokaal in de Oranjestraat. Dinsdag 's av. 8 nre, Hoog. Bijbellezing. Lokaal v. de J ongelings- vereeniging. Annastraat. Donderdag 'e av. 8 u., Knottenbelt. Bijbellez. De collecte voor de Doetinchemsche Stichtingen op den vorigen Zondag heeft opgebracht f 152.67 5 De turfcolleote door Diakenen der Ned. Herv. Gemeente gehouden heeft opgebracht ƒ11','.18®. Dp<y Ds. Smeding is ontvangen voor het dak dhr bewaarschool f 2.van N.N. De Britsche gezant by de Veree- nigde Staten van N. A., Lord Sackville, heeft zich onlangs zeer onvoorzichtig uitge laten over de staatkunde van den President en aan zyne gedaohtengang werd in het belang der tegenpartij de noodige open baarheid gegeven. Dat dientengevolge Lord Sackville zijn ontslag zou genomen hebben als Britsch gezant te Washington, blijkt niet juist te zijn. De Amerikaansche re geering beeft aan den Britschen gezant zijn paspoort gezonden en de Engelsche regeering van dit feit in kennis gesteld. Volgens eene News Agency zal Lord Sackville onverwijld naar Eogeland terug- keeren, en is de heer M. H. Herbert be noemd tot Britsch zaakgelastigde te Was hington. Er wordt mede verzekerd, dat de Britsche regeering zich over de handel wijze der Amerikaansche regeering op dit stuk niet zal uitlaten, alvorens de uitslag der presidentsverkiezing in de Vereenigde Staten bekend zal zijn. Uit Weenen wordt medegedeeld, dat alle Servische bisschoppen aan den metro- politan- bisschop van Belgrado hun ont slag hebben ingezonden naar aanleiding van de anti-kanonnieke uitspraak in zake de echtscheiding tussohen het koninklijke paar. In sommige winkels te Berlijn wer den te koop aangeboden portretten van keizer Frederik op zijn sterfbed. De ver koop werd echter in de laatste dagen be- moeielijkt, daar ieder kooper op een hier toe bestemde lijst moest teekenen. Men schreef de oorzaak van dit beletsel aan keizer Wilhelm toe, doch thans is geble ken, dat dit geschiedde op verzoek van keizerin Frederik. Uit Genève wordt gemeld, dat het water-reservoir bij Souzier, dat dienst doet voor den electrischen spoorweg van 1 Vevez naar Chillon, en dat 6 millioen liter water bevatte, gisteren ochtend ge barsten is. Daardoor zijn eenige omlig gende dorpen overstroomd. Twaalf perso nen zyn omgekomen en vele gekwetst. De keizerin van Oostenrijk, die te genwoordig op Korfu vertoeft, is voorne mens een reis te maken naar West-Indië en de Vereenigde Staten. Keizerin Elizabeth lijdt hevige rhenmatische pijnen, die haar zenuwgestel aantasten. Zij is steeds ver gezeld door twee dames, die van dr. Mezger i geleerd hebben hoe zij haar behandelen moeten. Reeds gernimen tijd golden tabaks rook en andere aromatische berookingen als ontsmettings-middelen, echter zonder bepaalde redenen. Thans vestigt prof. Fokker de aandacht op de proefnemingen van Fassenari, in het Centralblatt fur Bacteriën und Farasitenbinde, waaruit schijnt te blijken, dat de tabaksrook de ontwikkeling van bacteriën belemmert, terwijl sommige soorten 0. a. de zware Virginias en Cavours, rook zouden leve

Haarlemsch Advertentieblad | 1888 | | pagina 1