De KinderrooMer Eerste Lezing Gevraagd ADVERTENTIEN. VOORSTELLING Letterlievende Vereeniging „J. J. CREMER", J. W. BROUWERS, op Woensdag 21 November 1888, NERLRLANRSCIIE Protestantenbond, Keukenmeid^ DIENSTBODE Gevraagd Tweede Meid, Gevraagd in Whitecbapel, zoo berucht hebben ge maakt. Tengevolge hiervan heersoht te Londen weer veel ongerustheid en onte vredenheid omdat de politie maar niet de hand weet te leggen op den dader, en wel te meer daar deze laatste moord op klaar lichten dag heeft plaats gehad. Te Amsterdam liep Maandag het gerucht, dat de moordenaar aan boord van een Eugelsehe veeboot was gearresteerd. Het is later gebleken dat dit wel heeft plaats gehad, maar dat de gearresteerde, na ver hoor, weer op vrije voeten gesteld is. De president der Fransche republiek beeft aan elke vrouw, die door de gas ontploffing in de mijn te Cransac weduwe is geworden, 100 fr. doen toekomen, en aan elk kind, dat door die ramp zijn va der verloren heeft, 10 fr. Eene dame te St. Anna bij Nijme gen vermiste nit eene gesloten kast telkens geldswaarden, zonder de oorzaak te kun nen uitvinden. Na een nauwgezet onder zoek is het der politie gelukt, in de dienst bode de dievegge te ontdekken, die met een valschen sleutel iu de afwezigheid van mevrouw de kast wist te openen en daar uit het geld wegnam, waarvoor zij zich Teeds allerlei zaken, tot opschik dienende, Jjad aangeschaft. In verband met de gewoonte in sommige gezinnen om als nachtlicht eene kleine petroleumvlam te gebruiken, wordt gewezen op het waarnemen van vergif tigingsverschijnselen door den petroleum- walm. Het is velen bekend, dat hier en daar de westkust van ons land geweldig door de zee te lijden heeft. Dit is ook het geval met het eiland Rottum. Aan de westzijde wordt het kleiner, aan de oost zijde wordt het grooter. Volgens meting van den strandvoogd had het onlangs in 14 dagen 9i/s meter verloren. De woning van den voogd is nauwelijks verplaatst of de fondamenten der laatste woning wor den weder door het zeewater bespoeld. In een hofje aan den Zwarteweg te 's-Gravenhage werd Zaterdag middag de aandacht der buren getrokken door eene brandlucht, komende uit de woning van een man, die daar alleen gehuisvest was. Toen men de woning binnentrad, vond men slechts een nog brandend lijk. Men vermoedt dat de ongelukkige, zijne pijp willende aansteken, daarbij in brand is geraakt. Het lijk is per brancard naar het zie kenhuis vervoerd. De Kerkdiefstallen in Limburg schij nen weder te beginnen. In de Kerk te Vaals is Woensdag een altaarkleed ont vreemd. Het is aan de politie nog niet gelukt den dief te achterhalen. Te Heemstede is j.l. Vrijdagmorgen overleden de heer A. M. Vorstman in leven opzichter van den Haarlemmer meerpolder, welke betrekking bij bijna 40 jaar had vervuld. De overledene, diedeal- gemeene achting genoot was sedert twee maanden gepensioneerd en bereikte den- leeftijd -van ruim 60 jaar. De begrootingen der gemeenten Heem stede en Bennebroek zijn in de jongste raadsvergaderingen vastgesteld als volgt: Heemstede. Inkomsten 26475.005. Uitgaven 26475.00'. Bennebroek. Inkomsten 9831.79. Uitgaven 9831.79. De schietoefeningen met torpedo's aan zij kanaal F zijn wegens het vele ijs op dit kanaal j.l. Zaterdag tijdelijk ge staakt moeten worden. Eene zeer gewenschte inrichting zal naar wij vernemen in het begin des vol genden jaars tot stand komen. Van Rijks wege zal ten Oosten der Spoorweg brug over het Noordzeekanaal (Hembrug) een overzet en pontveer worden ingesteld waardoor in eene dringende behoefte n.l. de verbinding der Ypolders en Amsterdam met de Zaanstreek wordt voorzien. De aanhoudende en plotseling in gevallen vorst der vorige week heeft ook in de omstreken van Houtrijk en Folanen aanmerkelijke schade aangericht. Naar ons nit V- en Haarlemmermeerpolders wordt bericht zijn aldaar aanzienlijke partijen aardappelen en beetwortelen bevroren. Zijn de aardappelen hierdoor voor het gebrnik ongeschikt geworden, de beet wortelen kunnen niet aan de fabrieken worden afgeleverd, zoodat menige land bouwer hierdoor groote schade lijdt, daar volgens de bestaande contracten hem per geleverd Kilogram wordt uitbetaald. HAARLEM, 13 Nov. 1888. Bij kon. besluit van 7 November is aan den sergeant D. van Ake en aan de muzikanten G. Krnijer en F. Postma bij de d.d. schutterij alhier het eere- teeken tot belooning van eervollen, lang- durigen werkelijken dienst toegekend. In Juni 1888 schreef de afdeeling Haarlem en Omstreken der Maatschappij tot Bevordering der Bouwkunst met het oog op het noodzakelijke en wenschelijke van een uitspanningsoord voor ingezete nen van Haarlem en Omstreken de vol gende prijsvraag uit: „Het inrichten vau de Hertenkamp of een gedeelte daarvan tot ontspanningsoord met behoud van de bestaande boomen en zonder het doorzicht op het Paviljoen te benemen." De Afdeeling stelde daarbij als voor waarde dat de gebouwen, tenten, kiosken enz. de omgeving niet zouden ontsieren. Voor het der bekroning waardig gekeurde ontwerp was uitgeloofd eene prijs van honderd gulden, en voor het daarop vol gende: eene premie van veertig gulden. Op deze prijsvragen zijn ingekomen de volgende acht antwoorden Nederland. 't Is geen offer wat men brengt, als men 't algemeen iets schenkt. Toekomst. Rnst Koest. Critiek Bouw op! Verlaag u niet tot sloopwerk. Glück Auf. Een Cirkel geteekend. Maandag had op de bovenzaal der So ciëteit Vereeniging de tentoonstelling plaats der verschillende plans, en reeds eene oppervlakkige beschouwing deed zien dat elk der inzenders zich had toegelegd om, in verband met de schoone omgeving iets te ontwerpen, dat met deze harmonieerde zonder het fraaie uitzicht door de trotsche boompartijen te belemmeren, terwijl uit de bijgevoegde situatie-teekeningen bleek, dat er ten opzichte van de keuze van plaatsing der gebouwen door een der inzenders ook was aangegeven het terrein beoosten den Kleinen Houweg. Volgens het Maandag bekend geworden rapport der jury van beoordeeling be staande uit de Ileeren. Prof. Gügel te Delft, L. A. Springer te Hilversum, C. Muysken te Amsterdam, J. H. Stoel Az. en J. E. van den Arend alhier werd de prijs toegewezen aan het plan met het motto't Is geen offer wat men brengt als men 't algemeen iets schenkt, waar van ontwerper bleek te zijn de heer J. A. G. van der Steur, terwijl premiën wer den toegekend aan de ontwerpen inge zonden onder het motto: Rust Roest« van den heer J. H. Welsenaar en «Toe komst® van den heer J. van der Ban. De verschillende teekeningen waren fraai van uitvoering. Was het werk van het met den eersten prijs bekroonde plan breed opgevat, niet minder uitvoerig en keurig afgewerkt kwam ons voor het plan «Toekomst®, terwijl eene penteekening, gevoegd by een niet bekroond ontwerp, geteekend met een cirkel, met recht verdienstelijk mag ge noemd worden. De afdeeling had in haar programma niet tevens eene raming der kosten ge vraagd. Naar het velen voorkomt, zal het bekroonde plan wel het duurste zijn en als zoodanig bij eventueels uitvoering misschien niet gevolgd kunnen worden. Toch kan het geen kwaad, dat er de aan dacht op wordt geveBtigd, hoe een hoekje van de Hertenkamp ingericht zou kunnen worden tot een uitspanningsoord, Haarlem en zijne omgeving waardig, en ook uit dit oogpunt is men der Afdeeling Haarlem en Omstreken dank schuldig voor hare be moeiingen in deze. Maandag bezocht de Erfprins van Saksen Meiningen, vergezeld van den heer von Heiden uit Meiningen, het stedelijk Museum van schilderijen en oudheden op het Raadhuis te Haarlem. Met bijzondere belangstelling werd het museum bezich tigd. Tot ingenieur-directeur der gasfabrie ken te Amsterdam, is benoemd de Heer H. Salomons, directeur der gasfabriek alhier Gisteren nacht omstreeks een ure is brand uitgebroken ten huize van de koopvrouw M. Peper in de Witstraat No. 13. De brand is ontstaan in een schuur achter hare woning, welke schuur geheel is uitgebrand. De oorzaak is onbekend en niets verzekerd. De brand werd door den agent van politie A. M. Verkerk ont dekt, en door dezen met behulp der buren gebluscht. 11. Zaterdag namiddag hadden zich vijf kinderen gewaagd op het ys in de Leidsche vaart met het gevolg dat allen er door zakten. Vier werden dadelijk ge red maar het vijfde, een 7 jarige knaap is verdronken. Toen hij werd opgehaald door de familie Renaud aldaar woonachtig, waren de levensgeesten nog niet geheel uitgedoofd, maar alle aangewende pogingen om die weder op te wekken zijn tever geefs geweest. Zondag was het vijf en twintig ja ren geleden dat de heer H. J. Scholten hier ter stede, als lid der commissie van toezicht op het stedelijk mnseum van schil derijen en oudheden op het Raadhuis in betrekking is geweest. Met grooten ijver en liefde voor de kunst heeft de heer Scholten tot den bloei van gemelde Kunst verzameling bijgedragen. Het college van Burgemeester en Wethouders zond den heer Scholten in een erkentelijk schrijven zijne gelnkwenschen. In eene gehouden vergadering van leden kiezers voor de Kamer van Koop handel en Fabrieken van de Kiesvereeni- ging Vooruitgang alhier zijn voor de aan staande verkiezing voor leden van die Kamer met algemeene stemmen als kan didaten gekozen de aftredende leden, zijnde de heer Th. Figee, Mr. R. H. J. Gallan- dat Huet, E. J. Westerveld en H. T. Peltenburg. Volgens Art. 26 van het regle ment waren tot deze vergadering alleen uitgenoodigd de leden kiezers voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken. Marktbericht van 12 Nov. GRAAN- EN ZAADMARKT. Witte tante f 7.25 8.50. Kogge ƒ5.40, 5.70. Haver f 3.25, ƒ3.30. Garst 4.50, ƒ5.80. Paardenboonen f 5.50, 6.75. Groene erwten f 9.75. Afloop van de verkooping van Huizen, gehouden den 10 JNov. 1888, in de Gouden Leeuw, te Haarlem. No1Een Heerenhuis met Tuin en Erve, Ke naustraat No. 5 B, ƒ7570, opgehouden. n 2. Een Huia en Erve, Spaarne No. 4, ƒ5 125, E. J Jonkbloedt. n 3. Een Huig en Erve, Patientiestraat No. 5, ƒ850, J. Sweers. 4. Een Huis en Erve, naast het voorgaande No. 3, 825, J. Sweers. 5Een Huis en Erve, naast het voorgaande No. 1, ƒ840, D. Veen. 6. Een Huis en Erve, Tuinstraat No. 1 B. 7Een Hui» en Erve, naast het voorgaande Nó.IC. lie perceelen No. 6 en 7 te zamen, ƒ1390 H. Lasscbuit. 8. Een Huis en Erve, Tninstraat No. 1 H, /1490, B. H. A. eu J. J. 1. Kosters. 9. Een Huis en Erve, Tuinstrsat No. 9B. 10. Een Huis en Erve, naast het voorgaande No. 9 A. De perceelen No. 9 en 10 te zamen ƒ1395, B H. A. en J. J. Kosters. 11. Een Winkelhuis en Erve, Spaarnwouder- straat No. 88, ƒ1525, G. Veen. f 12. Een Winkelhuis en Erve, Molensteeg No. 14, ƒ1605, A. H. Poortman qq. 13. Een Winkelhuis en Erve, Witte Heeren- steeg No 53 A, 510, C. Ade Bruijn. 14. Een Winkelhuis en Erve, Rozenpriëel- straat No. 34; ƒ1600, G. Veen. 15. Fen Huis en Erve, Voortingstraat No. 21 16 Een Huis en Erve, naast het voorgaande No. 23. De perceelen No. 15 en 16 te zamen ƒ1485, G. Veen. 17. Een Huis en Erve, Groot Heiligland No. 21, ƒ2030, opgehouden. 18. Een Huis en Erve, Anthoniestraat No. 19, ƒ1200. opgehouden. Marktbericht van 12 November. Aardappelen. Aangev. 290, verk. 290 H.L. L. pr. 2.00, fl. pr. ƒ4.00. Appelen. Aangev. 310, verk. 290 H.L. L. pr. ƒ3.00, H. pr. 8.00. Peren. Aangev. 205, verk. 180 H. L. L. pr. 3.00, H. pr. 5.00. Boter. Aangev. 320, verk. 320 Kilog. L. pr. 1.35, H. pr. 1.55 p. Kilog. Biggen. Aangev. 190, verk. 171 st., L. pr. 4.25, H. pr. ƒ14.00 pr. st., ORGELBESPELING in de Groote- of 8t. Bavokerk alhier, op Donderdag 15 Nov. 1888, des namiddags van 2—3 uur door den Heer W. Ezerman. PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaJ. S. Bach. 2. Andante en VariatienA. Hesse. 3. Sonate No. 1Mendelssohn. a. Allegro moderato. b. Adagio. e. Recit en Finale. 4. MélodieGuilmant. 5. Finale. Donderdag 15 Nov- 1888. door de Tooneelisten van het Theater Tivoli te Amsterdam. Directie Cu. DE LA MAR. Beroemd drama in 5 bedrijven of 7 lafereelen. Aanvang 7Vs uur- Baleon en le Loge ƒ0,99; Par terre ƒ0,80; 2e Loge 0,60Gaan derij 0,30. Plaatsbespreking Woensdag en Donderdag. (419) Beschermheer de Heer J. T. Cremer, {Lid v. d. Tweede Kamer der Sla ten Gen.) door den WelEerw. Heer van Bovenkerk. des avonds te 8 uren, in den Schouwburgsalon. Introductiekaarten voorHH. Vreemdelingen zijn ingev. art. 20, H. h. Reglement, op den Spreekavond a 1,verkrijgbaar aan het bureau van den Schouwburg. Namens liet bestuur, G. J. VAN GASTEREN, Pres. G. VAN DEN BERGJrz., (420) Secret.-Penoingm., Afdeeling HAARLEM. Donderdag 15 November, des avonds teD 8 ure, zal in de Bovenzaal van de «Vereeniging® als Spreker vóór en nó de panze op treden de Heer J. J. VAN HILLE, Pred. te Zaandam. (421) Namens iiet Bestuur, M. J. MEES. Mevrouw TEN HOUTE DE LANGE, Wilhclminastraat, vraagt tegen 1 Februari een flinke ed kunnende koken en werken. Adres in persoon. (422) Tegen 15 Dec. wordt eene fat- gevraagd. Zich te vervoegen bij Mevr. LEVERT, Schoterioeg 11. 1 Febr. eene nette Werkmeid, P. G., die ook koken kan. Zich aan te meldenDreef 30. (424) te Haarlem terstond, een Keuken meid, P. G., voor vast of anders als noodhnlp, goed kunnende koken en ook huiswerk willende verrichten. Hnur honderd gulden behalve wasch- geld en verval. Zonder goede ge tuigen is aanmelding onnoodig. Br. fr. onder No. 425 aan de Erven LooBjes. Mevrouw VEEN, Koningstraat 23, vraagt met Februari een flinke die zeer netjes kan strijken. een fatsoenlijke Juffrouw voor het opdoen van de droge wascb. Adres fr. br. No. 427 aan de uitgevers dezes.

Haarlemsch Advertentieblad | 1888 | | pagina 2