r&- Het Turfschip van Breda Kunst zy ons Doel. Bachvereeniging. „Weldadigheid naar Vermogen". ADVERTENT1EN. Tooneelisten van deMenweRotter- damsclic Schouwkrg- lllaatscliappij, De Twee Grenadiers of het Misverstand. Haarlemsche jewooft Saneert SYMPHQUIE - ORKEST de Heer PABLO DE SARASATE, Mevrouw EMILIE WIRTH, VEREENIGING: Teeken-College Ie elftal der H. F. C. „Excelsior'', waar bij de laatste de overwinning behaalde met 1 tegen 2 goals. Gaarne vestigen wij de aandacht op de tooneelaitvoering te geven door de Tooneelisten van den Nieuwen Rotterdam- schen Schouwburg, directie Alex. Faas- sen Co op aanstaanden Vrijdag in den Schouwburg alhier, als wanneer zullen ge geven wordenHet Turfschipvan Breda en De twee Grenadiers of Het Misverstand. Beidevader- landsche stukken werden door dit gezel schap ter gelegenheid van de onafhanbe- lijkheidsfeesten te Rotterdam met buiten gewoon succes gegeven. Aan de beide stuk ken is nog de geschiedkundige merkwaar digheid verbonden, dat voor vijfenzeventig jaar de toen beroemde tooneelspeler Rosen- veldt daarin de hoofdrollen vervulde, op eene wijze, die hem eene langdurige ge vangenschap van wijle onze Fransohe over- heerschers op den hals haalde. De Vereeniging, hier ter stede ge vormd met het doel om o.a. in zake armver zorging door algemeene samenwerking de noodige eenheid te verkregen, hield Don derdag avond weder eene vergadering. In deze bijeenkomst werden de statuten vastgestelden bepaald dat de Vereeni ging den naam zal dragen: Weldadig heid naar Vermogen, terwijl besloten werd onzen Burgemeester, den heer Mr. E. A. Jordens, het Eere-Voorzitterschap aan te bieden. Tot leden der permanente commissie zijn benoemd de heerenJhr. Mr. A. J. Rethaan Macaré, Voorzitter A. de Clercq, Secretaris Jhr. F. Teding van Berkhout, PenningmeesterF. M. Baron van Lijnden en Mr. A. A. van der Mersch. Verder zullen deel van het be stuur uitmaken de heeren W. R. Blan kenberg, G. J. van Dieren Bijvoet, Mr. N. G. Cnoop Koopmans, G. P. Del Court van Krimpen, Mr. H. J. D. D. En schedé, P. Loosjes, S. R. A. van der Meulen, J. J. van Minden, Dr. J. van Praag en Dr. L. C. Proot, Tevens is be sloten tot het houden van eene openbare vergadering ten einde het doel en den werk kring der Vereeniging voor ieder te kunnen uiteen zetten. Deze vergadering, waarbij discussie zal uitgesloten zijn, zal gehouden worden op Vrijdag 23 November a. s. des avonds te acht uur in de groote zaal der Sooiëteit Vereeniging, waarbij de te genwoordigheid van alle belangstellenden, ook van de dames, zeer gewenscht is. Het doet ons genoegen nog te kunnen mededeelen, dat het Eere-Voorzitterschap door onzen burgemeester aanvaard ie. Wij vernemen nader, dat het eerste Concert, door de Haar!. Mannen-Zangver- eeniging „Crescendo" te geven, waarbij tevens het 12y2 jarig bestaan der Ver eeniging zal worden gevierd, zal plaats hebben op Zaterdag 8 December a.s, in de Concertzaal der Sociëteit Vereeniging dat als solisten zullen optreden Friiulein Leontine von Dötscher uit Berlijn en de Heer J. J. Rogmans uit Amsterdam en dat o. a. door „Crescendo" zullen worden voorgedragen de nummers waarmede zij onlangs te Amsterdam is bekroond. Het kunstlievend publiek wacht dezen avond zeker een waar kunstgenot. De gezondheidstoestand dezer ge meente was in de afgeloopen maand Oc tober wederom zeer gunstig. Van in de wet genoemde besmettelijke ziekten werden ter gemeente-secretarie aangegeven3 geval len van mazelen, 1 geval van febris ty- phoïdea en 1 geval van angina diptherina met doodelijken afloop. Het sterftecijfer was lager dan in de vorige maanden en bedraagt met 6 levenloos aangegeven 82. Verhouding der overledenen tot 1000 in woners per jaar voor deze maand berekend 19.5. Aan lichaamszwakte stierven 12, aan kanker 7, aan aanhoudende koorts 2, aan hersenziekten 5, aan croup 2, aan organische hartgebreken 2, aan ziekten der ademhalingsorganen 26 (waarvan 5 aan keel- en longtering of bloedspuwing), aan ziekten der spijsverteriugswerktuigen 8, aan andere oorzaken 8, aan onbekende oorzaken 3 personen. Naar de leeftijden was de sterfte als volgtbeneden 1 jaar 28, van 15 jaren 14, van 514 jaren 2, van 1420 jaren 3, van 2050 ja ren 7, van 5065 jaren 8, van 6580 jaren 12, boven 80 jaren 2. Geboren zijn 62 jongens en 55 meisjes. - Bij de godsdienstoefening der Nederduitsch Gereformeerde Kerk (dolee- rende) zal op Donderdag 22 November a. s. des avonds te 8 ure in de „Noor- derkerk" optreden de heer L. Spoel, pre dikant te Kampen. zullen waarschijnlijk geplaatst worden aan de weverij van de firma Sweering Co. te Ibbenburen in Westfaleu. Gevoerde onderhandelingen hadden tot resultaat, dat reeds acht wevers naar Ibbenburen zijn vertrokken, terwijl de overigen denken te volgen, zoodra zij de verzekering heb ben aldaar een redelijk weekgeld te kun nen behalen. Te Groningen had zich Zaterdag een man in eene bakkerij verscholen en wel met minder goede bedoelingen. Toen hij even wel gerucht hoorde en voor ontdekking vreesde, sprong hij in een stroopvat, doch wist later te ontsnappen. De stroop uit het vat had zich echter aan zijne kleeding en aan zijn schoeisel medegedeeld en de vluchteling liet dus, waar hij zich bewoog, een kleverig spoor achter, waardoor de politie in staat was hem bij tijds op te nemen. J.l. Vrijdag zijn de schietoefenin gen met torpedo's aan zij kanaal F. ge staakt geworden. De kanonneerboot no. 7 is naar Am sterdam vertrokken, terwijl een deel der materialen enz. naar 's Rij kaj marinewerf aldaar zijn vervoerd. Van wege de genie is men aan de versterkingen in den laatsten tijd te Haar- lemmerliede en Spaarndam opgeworpen, thans bezig met het bouwen van twee flinke bergloodsen, die bij het fort „de Liede" bij Penningsveer en in de batterijen te Spaarndam zullen verrijzen. Als een bijzonderheid wordt ons uit den IJpolder gemeld, dat men een volgend jaar bij wijze van proef aldaar zal trach ten de bewerkingen die het vlas na zijn bloeitijd moet ondergaan, mede aldaar te doen plaats hebben. Zooals men weet, wordt dit product steeds tot dit doel naar Zee land of de Zuidhollandsche eilanden ver voerd. De beetwortelsnikerfabriek „Hol land" te Houtrijk en Folaneu verwerkt thans door de aanwending van de nieuwste machines en verbeteringen op velerlei ge bied het dubbele van voor enkele jaren. Thans bedraagt dit circa 19.500 K.G. suiker per 24 uur. Einde December zal het 25 jaar geleden zijn dat het vroegere gemeentelandshnis van Rijnland „Zwa nenburg" tot beetwortelsuikerfabriek werd ingericht; alleen de campagne vanl882/83 werd niet gemaakt. Zaterdag namiddag vervoegde zich bij den veehouder L. onder de gemeente Sloten een net gekleed heer, voorgevende veearts te zijn en daar hij juist in den omtrek zijn beroep had uitgeoefend en aldaar had gehoord dat de hem zoo wel bekende zwarte bles van L. die hij steeds bij zijn vorigen meester had bediend, ook mankeerende was, zoo vrij was ook hier zijne diensten aan te bieden. Deze werden gaarne aangenomen en de veearts bracht voor bezoek en te leveren medicijnen 3.75 in rekening. Zijn knecht die buiten stond, zou hij de medicijnen laten bezorgen of men kon ook den zoon des veehouders wel doen mede gaan; L. vertrouwde hem ech ter volkomen en is dientengevolge nog wachtende op zijne medicijnen, zoodat zijne lichtgeloovigheid hem geld heeft gekost. HAARLEM, 21 Nov. 188S. Hier ter stede heeft zich op verzoek van hst Hoofdcomité, eene commissie ge vormd, ter bevordering van het plan tot oprichting van een herstellingsoord voor dronkaards. De namen van de Leden der commissie zijn: A. van Stralen, Eere Voorzitter; C. J. Brutel de la Rivière, VoorzitterP. E. H. Bodel Bienfait, Penningmeester; J. M. A. Hoogvliet, Secretaris; Jhr. Mr. A. V. Teding van Berkhout, D. de Clercq, Mr. M. G. P. Del Court van Krimpen, C. Eekhout, Pb. S. Frauk, Dr. S. Fyan, A, S. Graue, Mr. Th. De Haan Hugenholtz, Mr. W. A. 't Hooft, A. C. de Koek, J. Krol Kz A. C. Kruseman, Ed. de Lanoy, Jhr. Mr. Th. L. L. Prins, A. van der Voort Az. en N. Weill. Naar wij vernemen zal in eene meeting op Maandag 26 November a. s. in de So ciëteit de Kroon, de zaak door den heer Mr. H. Goeman Borgesius, lid der Tweede Kamer en Voorzitter van den Volksbond, worden toegelicht. Voor belangstellenden worden toegangs kaarten gratis beschikbaar gesteld. Zondag j.l. had er een Footballwed- strijd plaats tusschen het 2e elftal der Amsterdamsche Voetbal-vereeniging en 't VERGADERING van den Raad der Gemeente Haarlem, op WOENSDAG den 21 sten Nov. 1888, des voormiddags ten een ure. De volgende stukken en punten zullen aan de orde gesteld worden 1. Voorstel B. en W. gronden Buiten- Sociëteit, met amendement van den heer W. Stolp. 2. Id. id. aanleg trottoir Florapark. 3. Id. id. Nortonwel Nieuwe Groen markt. 4. Id. id. Binnenspaarne. 5. Id. id. intrekking besluiten verhuring gronden Leidsche vaart. 6. Adres wed. J. H. SchotKok, ver zoek om tot ultimo Februari a. s. te mogen big ven wonen in het Prinsenhof. 7. Id. P. J. Schwartz, verzoek om ver gunning behoud bovenbouw op den vestmuur bij de Amsterdamsche poort. 8. Voorstel B. en W. herhalings-onder- wijs, met advieB comm. v. toez. lager onderwijs en antwoord van B. en W. 9. Id. id. opdracht schoonschrijven H. B. S. 10. Id. id. verhuring banken Vleesohhal, met advies der Kamer van Koophan del en Fabrieken. 11. Id. id. afwatering riool Schooterweg. 12. Id. id. verhuring kelders Vleeschhal, met advies comm. v. fin. 13. Id. id. afsluiting grond Kenaupark, met id. 14. Rapport comm. v. fin. Ie supplet. begroot, dienst 1888, St. Elisabeth's of Groote Gasthuis. 15. Voorstel B. en W. gratificatie wed. R. Dudinkvan der Iloek, met adv. comm. v. pensioenen. 16. Id. id. adres D. Blankwater, eervol ontslagen brugwachter. 17. Id. id. benoeming opzichter gasver lichting. 18. Aanbeveling lid comm. v. toez. stedel. museum 19. Voorstel B. en W. herziening veror dering geneeskundige armen-verzor- g'ng- 20. Id. id. herziening instructiën gemeen te ambtenaren. Afloop van do verkooping van Huizon, gehouden den 17 Nov. 1888, In do Gouden Leeuw, te Haarlem. No. 1. Bouwterrein, Kleinen Houtweg, 2. Dito, naast liet voorgaande. 3Tot Amotie de opstal van een Ileerenhuis 4. Bouwterrein. Kleinen Houtweg. 5. Huis eu Erve met Tuin, naast het voor gaande No. 29 A. 6Bouwterrein, in het verlengde van de Baan. - 7Dito, naast het voorgaande 8. Dito, naast het voorgaaude. - 9. Dito, naast het voorgaande. *10. Dito, naast het voorgaande. - 11. Dito, naast het voorgaaude. .12. Dito. naast het voorgaande. .13. Dito, naast het voorgaande. 14. Bouwterrein, Rustenhurgerlaan. .15. Dito, naast het voorgaande. 16. Dito, naast het voorgaande. 17. Dito, naast het voorgaande. .18. Dito, naast het voorgaaude, 970, opgeh. .19. Dito, naast het voorgaande, f 950 A. Glaser. 20. Dito, naast het voorgaande, 940 P. v. d. Stad. No. 1, 2 en 3, uit de hand verkocht. No. 4 en 5, 11310, J. F. von Glahn qq No. 6 tot eu met 13, ƒ9765, J.F. von Glahn qq. No. 14 en 15 uit de hand verkocht. No. 16 en 17, 1985, P. Hoogeveen qq Marktbericht van 19 Nov. GRAAN- EN ZAADMARKT. Witte tarwe f 7.20 7.75. Rogge ƒ5.25, 5.75. Haver f 3.20, (3.375 Duivenboonen f 7.40 7.65. Paardenboonen f 5.25. Groene erwten ƒ7.40 ƒ10.375. Kanariezaad f 7.80. Marktbericht van 19 Noyember. Aardappelen. Aangev. 390, verk. 360 H.L. L. pr. ƒ2.00, H. pr. 4.25. Appelen. Aangev. 290, verk. 270 H. L. L. pr. ƒ3.00, H. pr. f 9.00. Peren. Aangev. 290, verk. 250 H. L. L. pr. 3.00, H. pr. f 6.00. Boter. Aangev. 344, verk. 344 Kilog. L. pr. 1.25, H. pr. 1.50 p. Kilog. Biggen. Aangev. 228, verk. 210 St., L. pr. ƒ4.50, H. pr. ƒ15.00 pr. st., ORGELBESPELING I in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 22 N or1888, des namiddags van 2—3 uur door den Heer W. Ezerman. PROGRAMMA. 1. Fuga op den naam BachSchumann. 2Koraalbewerking op „Wie Schijn leuchtet der MorgensternG. Flügei. 3. Sonate No. 3S. de Lange. a. Allegro maestoso. bAndante religioso c. Moderato. 4. Variatien op: Wilhelmus van NassauenBrandts Buijs. 5. Finale. Op verzoek wordtin, plaats van de „KLEINE ODETTE" door de DirectieALEX. FAASSEN Co., op Vrijdag 23 November 1888, ten tooneele gevoerd Geschiedkundig Tooneelspel in 3 bedrijven, Gevolgd door Blijspel in 3 Bedrijven. Aanvang 7y2 uur. Balcon 1,49; le Loge ƒ1,25; Parterre 1,2e Loge 0,80; Gaanderij ƒ0,40. Deze beide stukken worden geheel op dezelfde wijze als bij de feesten te Rotterdam opgevoerd. op Dinsdag 18 December 1888, des avonds te 7Vs uur, in de Muziekzaal der Sociëteit „VEREENIGING", met medewerking van het uit Utrecht, onder leiding van den Heer C. CO ENEN. Solisten Viool-Virtuoos uit Madrid. Concertzangeres uit Aken. Eerevoorzitter: Mr. E. A. JORDENS, Burgemeester van Haarlem. OPENBARE VERGADERING in de groote zaal der Sociëteit «Ver eeniging# op Vrijdag 23 No vember, des avonds ten 8 ure. Uiteenzetting van doel en werk kring van «Weldadigheid naar Ver mogen#. Alle belangstellenden wor den beleefd tot bijwoning uitge- noodigd. Toegang vrij. Het Bestuur RETHAAN MACARÉ, Voorz. A. DE CLERCQ, Secr. De eerste Kunstbeschou wing met introductie van Dames, zal gegeven worden door de Maat schappij „Arti et Amicitiae", te Amsterdam, op W Oensdag 21 November 1888, des avonds ten 7 )/2 °re> 'n t'e Bovenzaal der Sociëteit „Vereeniging". Het Bestuur: H. SAVRIJ, President. F. J. RIEPSAAME, Secretaris,

Haarlemsch Advertentieblad | 1888 | | pagina 2