Nieuwsberichten. Voordrachten in Teylers Stichting. Ia vorige lezingen had Dr. van der Ven, door een reeks proeven den nanwen sa menhang aangetoond, die er tnsschen de licht- en warmtestralen bestond. Toemaals toonde hg aan hoe deze eigenlijk soorte lijk niet onderscheiden waren. In de lezing van Woensdagavond was wederom de warmte het onderwerp zijner beschouwingen. Thans evenwel, had hij zich voorge steld, zijn gehoor te overtuigen, hoe de warmte op verschillende wijzen zich voort plant, al naarmate den aard van den mid denstof waardoor zij zich een weg moet banen. Allereerst maakte hij voor dit doel ge bruik van den gevoeligen toestel, reeds in de vorige lezingen ons vertoond, die de gering ste warmteversohillen onmiddelijk op een wijzerplaat aantoont, welke laatste door een schitterend kalklicht, op een groot doek werd geprojecteerd, waardoor dus alle toe schouwers in staat waren de bewegingen van den wijzer te volgen. Twee cilinders van koper en van ijzer, beurtelings belast met een sterk verhit stukje van het laatste metaal, leerden ons dat het eerste metaal bijna de helft sneller de warmte overbrengt dan het tweede. Onder een ster met vijf stralen van ver schillend metaal, werd in het midden een lampje aangebracht. Op de uiteinden der stralen, bevonden zich stukjes phosphorus en terwijl nu het licht bleef doorbranden ontbranden de stukjes phosphorus gernimen tijd na elkander, waardoor alweder het zeer verschillend geleidingsvermogen van rood en geel koper, ijzerlood en zink ten duidelijkste bleek. Dat kurk en hout veel slechter, marmer echter veel beter warmtegeleider is dan de metalen, kwam vervolgens ter sprake ook liet de spreker ons zien hoe door een thermometer te bewijzen was, dat wol in dit opzicht achterstond bij katoen. Reeds bij vorige proeven was aange toond dat het licht door een kristallen plaat die loodrecht op de as is gesneden, anders wordt doorgelaten dan door een plaat die in de lengte van de as der kris tallen is afgesneden thans werd ook bewe zen, dat de warmte zich minder snel voort plant in de loodrechte dan in de overlang- sche richting. Daar het hout deze zelfde eigenschap bezit, wees spreker er op welk een waarborg daarin gelegen was tegen het doodvriezen der boomen, dewijl de koude hierdoor niet zoo snel kan door dringen tot het inwendige van het hout dat overigens door den schors en de bast, toch reeds op bijzondere wijze is beschut. Toen kopergaas boven een gaspit werd gehouden kon het gas dat er door stroomde, boven het gaas worden aangestoken, de vlam ging er echter niet door heen tot aan de pit, ondat de warmte zich te snel over het gaas kon voortplanten. Op dit beginsel berustte dan ook de Davy's lamp der mijnwerkers. Haar licht is door een mantel van kopergaas omgeven, waardoor de hitte van de vlam niet in aanraking komt met het dikwerf ontplof bare gas van de mijngangen. Alle proeven die genomen werden, hier uitvoerig te beschrijven zou ons te ver leiden, slechtsdit zij nog opgemerkt, dat al moest spreker wegens het vergevorderde uur verscheidene achterwege laten, het verschillende geleidingsvermogen der tus- schenstoffen den hoorders allerduidelijkst voor oogen werd gesteld. Ten slotte werden zij nog met een on langs uitgevonden soort van lioht bekend gemaakt. Terwijl in de, bij den aan vang van dit verslag vermelde lamp, steenkolengas met zuurstofgas werd ge brand, liet men om dit nieuwe gas te bereiden de zuurstof gaan door zwavel ether, en dit mengsel zich verbinden met een stroom van zuivere zuurstof. Het kalk licht 't welk hierdoor ontstond, brandde met een verbazend heldere vlam, en werd door spreker voornamelijk aangeprezen voor alle laboratoria en dergelijke inrich tingen waar men geen steenkolengas tot zijne beschikking had. Hij geloofde overigens niet, dat het spoedig in de huiskamer zou schitteren, aangezien de kosten daarvoor wel wat te hoog zouden zijn. Zoo werd ook dezen avond wederom nieuw licht ontstoken in Teylers gehoor zaal. Concert van de familie Appy. Eon viertal kinderen van den Heer E. Appy uit Amsterdam gaf Woensdag avond een concert in de muziekzaal der Sociëteit „Vereeniging", toegankelijk voor H.H. Leden met hunne Dames. Met groote belangstelling hebben ze ker alle aanwezigen de verrichtingen van deze jeugdige executanten gevolgd en zich verlustigd in hunne muzikale ontwikkeling. Met genoegen ontwaarden wij den grooten vooruitgang van deze jongelieden en zagen opnieuw, wat ijve rige en nauwgezette studie bij de be oefening der muzikale kunstvermogen. Er is talent bij elk van dit viertal en wij meenen te mogen voorspellen, dat Appy's kinderen, die, opgegroeid in eene muzikale omgeving, met zorg worden geleid, eenmaal, den geachten vader tot eere, hunne plaats waardig zullen worden in de muziekwereld. Het pro gramma voor dezen avond bood zeer veel afwisseling en gaf vooral aan Mej. Ernestine als pianiste veel te doen. Be halve hare solo-voordrachten „Ballade" van Reinecke en „Valse caprice" van Rubinstein speelde zij de moeielijke piano-partij in een Trio van Rubinstein en begeleidde bovendien alle andere werken. Deze zwaro taak volbracht Mej. Ernestine op zeer verdienstelijke wijze. Zij toonde zich eene pianiste met meer dan gewone bekwaamheden en deed door haar spel haren leermeester, den Heer Leander Schlegel veel eer aan. Rust in hare bewegingen, eene goede hou ding en schoone aanslag sieren haar spel, terwijl eene groote technische ontwik keling haar in staat stelt moeielijkheden, zooals Rubinstein in zijne werken heeft gebracht, te overwinnen. Nu en dan zouden wij vragen naar meer kleur, naar meer nuanceering, naar meer licht en bruin in dit spel. Wij vertrouwen, dat ook deze dingen die niet aangebracht kunnen worden, maar moeten opwellen uit het hart en eene afspiegeling moeten zijn van een rijk en innig gemoedsleven op rijperen leef tijd niet zullen ontbreken. De rozeknop der lente ontplooit zich in de warme zonnestralen van den zomer tot eene volle, heerlijk bloeiende bloem en ver kwikt dan door geur en kleur. Naast Ernestine noemen wij hare zus ter Nelly. Zij zong eene Aria uit „Mig non" van Thomas, „La Serenata" van Braga en nog een drietal liederen. „Zur Antwort" van Kes, Fruhlingszeit" van Becker en „'t Looze Molenarinnetje van Verhulst. Met allerliefste stem en roerenden eenvoud werden deze nom- mers met goede uitspraak, glaszuiver gezongen. Vooral „La Serenata" voldeed uitstekend en lokte welgemeende toejui chingen uit. Ook haar leermeester, de Heer A. Knoop, mag over het succes zijner leerlinge te vreden zijn. Henri, de violist speelde de „Legende" van Wieniawski en het zevende viool concert van de Beriot. Ook nam hij natuurlijk deel aan Rubinsteins Trio. Zijn spel gaf menig genotvol oogenblik. Het Andante uit het vioolconcert werd rustig gespeeld en was mooi van klank. In het Trio bevorderde zijn spel het keu rig ensemble. De „Legende" beviel ons minder. Het tempo was daarin te lang zaam en de zuiverheid liet te wenschen over. De violoncellist Louis begeleidde in „La Serenata" de stem zijner zuster op muzikale wijze en bewees in de „Ga votte" van Popper, dat hij zijn instru ment reeds vrijgoed beheerscht. In het Trio speelde ook hij met groote rust en veel muzikale intentie. Onze indrukken samenvattende verkla ren wij het Concert van Woensdagavond voor zeer goed geslaagd, en eindigen met den wensch, dat ernstige studie de ontluikende talenten van dit viertal verder in goede richting moge ontwik kelen. B. De Boulangistische, Bonapartistische en royalistische bladen spreken van een coup d'état, op 't getouw gezet door Floquet tegen Boulanger en zijne vrien den. Men gelooft dat Floquet de kamer wijzen zal op het gevaar waarin zich de republiek bevindt en aantoonen dat er eene groote samenzwering bestaat tegen den huidigen stand van zaken dan zal hij eene stemming trachtten te verkrijgen waarbij hij gemachtigd wordt nog gedurende de zitting allen te laten gevangen nemen, die de tegenwoordige regeering in den weg zijn. Men verklaart de bewijzen voor deze duistere plannen in handen te hebben. Men weet zelfs te zeggen naar welke ge vangenissen Boulanger en zijne vrienden zullen gevoerd worden. Natuurlijk houdt men deze berichten voor verzinsels, maar toch teekenen zij niet onaardig den toe stand. Wilson, die sedert een jaar niet in de Kamer was verschenen is Dinsdag weer eens binnen komen waaien. Hij nam zijne vroegere plaats in, doch zoodra hij ging zitten verlieten de om hem zittenden hunne zetels om elders eene plaats te zoeken. Men zegt dat hij gekomen was met het oog op eene mogelijke aanvraag van Veil- Picard om hem te vervolgen. De ontvangsten aan de Groote Opera te Parijs bedroegen in 1887 bijna drie millioen francs. Hierbij moet echter opge merkt worden, dat zij aan hare zangers en zangeressen traktementen betaalde tot een gezamenlijk bedrag van 810.000francs. De best betaalde zanger, Lasalle, geniet 11.000 francs per maand. De leerlingen aan het gymnasium te Berlijn krijgen bij vriezend weer les in het schaatsenrijden in plaats van gym nastiekles. Deze omwisseling valt zeer in den smaak der jongelieden. Het Engelsche schip Great Eastern is voor afbraak verkocht en bracht de som op van ƒ516.000. Het monsterschip zal nu gesloopt worden. Men is van mee ning, dat hiermede een vol jaar zal ge moeid zijn en aan arbeidsloon ongeveer f 7 per 1000 Kg. zal kosten. In de zitting der Belgische Kamer is Dinsdag het eerste artikel der wet van 1873, betrekking hebbende op het gebruik der Vlaamsche taal, als volgt gewijzigd de provincieën Oost- en Wsst- Vlaande ren, Antwerpen en Limburg en in het ar rondissement Leuven wordt in strafzaken het proces, met inbegrip van het requisi toir en de verdediging, in het Vlaamsch gevoerd en het vonnis in het Vlaamsch uitgesproken, behoudens enkele uitzonde ringen." Prinses Mand, een der dochters van den prins van Wales, besteedt een groot gedeelte van haar speldegeld voor armen- giften, maar er zijn zooveel dringende verzoeken om ondersteuning dat haar fonds- je spoedig is uitgeput. Zij heeft nu een middel te baat genomen om haar kas te vullen. Zij verzamelt nl. alle vederen der pauwen op Sandringham en maakt daar van waaiers, welke zij op weldadigheids bazaars te koop aanbiedt. Het feit dat deze waaiers door een prinses zijn gemaakt en bovendien zeer smaakvol zijn, doet hen veel aftrek vinden. Mevw. Boulanger heeft een eisch tot echtscheiding ingediend. Naar men zegt is een schatrijke we duwe, die sedert lang den vurigen wensch koestert een werkzaam aandeel in de lei ding der Fransche politiek te nemen, be reid den generaal de vrije beschikking over hare millioenen te geven, indien hij haar zijn hand aanbiedt. Een gruwelijke moord heeft Zater dag de bevolking van Hamburg in beroe ring gebracht. Dien middag bemerkte een dienstman, dat uit een zware houten kist, die hem naar de strandkade ter bezorging was toevertronwd, bloed lekte. Hij waar schuwde de politie en deze vond in de kist het lijk van een man met vreeselijk ver minkt hoofd. Big kens de bij hem gevon den papieren was het eeu expediteur, H. L. Hiilseberg genaamd, die in de Haven straat te Hamburg woonde. Het lgk was van geld en sieraden beroofd. De vermoedelijke dader is een jong mensch van 32 jaar, Carl Dauth geheeten en stewart op een schip. Te 10 uur 's avonds kwam hij aan het station met iemand bij zich, die een biljet 3e klasse naar Antwerpen voor hem nam. Woensdag avond, omstreeks 9 ure, heeft op de De Ruyterkade te Amsterdam wederom eene brutale aanranding plaats gehad. Een man die zich met zijn zoon tje langs de kade naar zijne woning be gaf, werd door een forschen kerel toege sproken en om een aalmoes gevraagd. De niets kwaads vermoedende man haalt zijne beurs uit den zak, en terwijl hg daarnit eenig geld wilde nemen, ontving hij van den onbekenden kerel een slag in het aan gezicht, zoodat hij bedwelmd neerviel, terwijl uit neus en mond bloed stroomde. Op het angstgeschreeuw van het kind i kwam spoedig hulp opdagen, en werd de geslagene, nog steeds bewusteloos, in een huis in de nabijheid opgenomen en kort daarna per raderbaar naar het gasthuis vervoerd. De aanrander vluchtte met de gestolen, vrij goed gevulde beurs. Yan hem is nog geen spoor ontdekt. Te Maastricht vervoegden zich Maan dag twee net gekleede personen, voorge vende kunstschilders te zijn, bij een der ingezetenen om kamers te huren. Toen men het over den huurprijs eens was, gingen de heeren op hunne kamer om een volgbriefje voor hunne koffers te schrij- ven. Yan die gelegenheid maakten zij te vens gebruik om uit eene openstaande kamer een gouden horloge en dito ketting te ontvreemden. De diefstal werd eerst ontdekt toen de beide oplichters zich reeds lang hadden verwijderd, onder voorwend sel van naar een expediteur te gaan. In die zelfde stad werd Woensdag mor gen aan alle venters van buiten de stad, onder voorgeven dat er gebrek aan ruimte was, eene standplaats op de markt voor kramerijen geweigerd. De faecaliën en het afvalwater der gemeente Gorinchem worden afgevoerd langs de gemeenten Schelluinen en Peur- sum, door den Schelluinschen vliet. De de bewoners van genoemde dorpen hebben geen ander drinkwater, dan dat wat de vliet oplevert. Welke invloed dit evenwel op den gezondheidstoestand uitoefent, leeren de sterftecijfers. Te Schelluinen overleden t in 1887 een van de 19 en te Peursum een op de 14 zielen. Als men nu nagaat dat het sterftecijfer in Nederland een op 50 was in 1887, dan pleit dit wel voor de waarheid der stelling: dat het drinken van verontreinigd water schadelijk voor de gezondheid is. Bij Koninklijk beBlnit is bepaald dat tot frankeering van brieven en andere stukken postzegels zullen ingevoerd wor den van 7Va, 221/2 en 100 cents en dat j deze zegels te rekenen van 15 December voor het publiek zullen verkrijgbaar zijn. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie,die dage lijks (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Een ledige aardappelenzak. Een witte zakdoek, waarin haakwerk voor een Sprei. Eene dameshaarspeld. Eene bruin sajetten kous. Een boezeroen. Drie steenkolenzakken. Twee portemonaies met eenig geld. Een paar zeemlederen handschoenen.Twee diverse witwollen kindersokjes. Een aliminium potlood houder met een middenstuk van perl d'amour. Een zwarte tricot dames handschoen. Een tweewielige handwa gen. Twee mansboorden. Een inkt lap in den vorm van een leeuwenkop. Eene oliebroek. Een griffelkoker. Eene bruinzijden voile. Eene gutta percha regenjas. Een dames balsohoen, Een sleutel. Terug te bekomen bij G. van der Spek, Korte Vlamingstraat no. 3, een pak ge merkte graanzakken. Bg den heer de Vries, Nieuwe Gracht no. 44, een paar zwarte kousen eene knot sajet en brei pennen. In een der tramwagens achtergelaten Een taschje met eenige tramkaartjes en eene parapluie. Nog steeds onafgehaald, vier ladders. VEEMARKT, 28 November. Aangev. Prijs. 31 Koeien f 220.— h /T,15. 1 Stier d 100. 2 Vaarzen 110.a slOO. 2 Graskalvereu 25. 21 N. Kalveren 12.7. 126 Schapen 23.13.— 8 Paarden 250.35. Marktbericht van 28 November. Aang. en verk. 53 stapels, uitmakende 6937 kazen, wegende 14278 K. G. Hoogste prijs per 50 K. G f 26.50. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier op Dinsdag 4 Dec. 1888, des namiddags van 1—2 uur door den Heer W. Ezerman. PROGRAMMA. 1. Toonstuk No. 3Niels W. Gade. 2. Choral-AndanteBaitiaans. 3. Sonate No. 1.....Lemmens. a. Allegro moderato, h. Adagio. c. Marche pontificale. d. Fuga. 4CommunionGigout 5. Finale. Gedrukt bij De Erven Loosjes te Haarlem.

Haarlemsch Advertentieblad | 1888 | | pagina 8