PREDIKBEURTEN Eerste Blad. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86 Tiende Jaargang, van ZATERDAG 8 December lö88 TEIIPHOONSUMMEE "TT" A A T '|T? "ÏUT TTf TELEPHONISCHE VERBINDING 144. XX X3L JX JLJ JLi XfX O W XX met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden,25. franco p. post ,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stnk. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsrnimte. VERSCHIJNT- Dinsdag- en Vrijdagavond Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. op ZONDAG 9 Dec. 1888. Groote Kerk. Voorm. 10 nre, Hoog. Nam. 2 nre, Knottenbelt. 6e Zondag, 's Avonds 6 ure, Brutel de la liivière. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Smeding. Jans-Kerk. Voorm. 10 nre, Moeton. ■Woensdag 's av. 7 ure, Snethlage. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 nre, Knottenbelt. Waalsche Kerk. Voorm. 10 ure, Hebry. Christelijk Gereform. Gemeente. (Ged. Oudegracht). Voorm. 10 nre, 's Av. 5 nre, Mulder. Woensdag 's av. 8 ure. Mulder. Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 nre. Schotel. Honderdag 's av. 8 nre, Schotel. Luthersche Kerk. Voorm. 10 nre, Mees. 'b Avonds 6 ure, Poolman. Kerk der Vereenigdelloopsgezinden Voorm. 10 nre, de Lanoy. Avonds 6 nre, de Vries. Kenionstrantsche Kerk. Voorm. 10 nre, K. Horst,pred. teDokkum. Met medewerking van het Zangkoor. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 nre, Weiss. 's Avonds 6 ure, Weiss. De Zending. Chr. Bewaarschool. L. Heerenvest. Maandag 'e av. 8 nre, Moeton. Bijbellezing. Luk. 9 :37 enz Lokaal in de Oranjestraat. Hinsdag 's av. 8 nre, Hoog. Bijbellezing. Lokaal v. de Jongelings-vereeniging. Annastraat, Donderdag 'sav. 8 u., Knottenbelt. By bel le z. Ds. Snethlage kan Donderdagmiddag van 35 «re niet catechiseeren. De hniscatechisaties van Ds. Moeton voor knapen en meisjes worden nog tot nader aankondiging uit gesteld. Nederd. Herv. Kerk. Bennebioek. Voorm. 10 nre, geen dienst. Nam. 41/s ore, G. van Herwaarden. Beverwijk. Voorm. 10 nre, J. C. Boon. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 nre, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 nre, J. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 nre, J. H. van Ar kei. Nam. 21/2 ore, J. H. van Arkel. Heemstede Voorm. 10 ore, F. E. Daulanton. Hillegom. Voorm. 10 ore, M. Buchli Eest. Houtrijk en Polanen. Voorm. 9Vs ore, P. Peaux Pred. te Wijk aan Zee. Sandpoort. Voorm. 10 nre, O. J. Niemeijer Candidaat Spaarndam. Voorm. 10 nre, II. J. Bergsma. Velsen. Voorm. 91/2 ure, G. van Herwaarden, Pred. te Bennebroek. Zandvoort. Voorm. 91/2 ore, Gronemeijer, Pred. te Amsterdam. Nam. 21/2 ore, geen dienst. Het Gemeenteverslag. Vervolg) In hoofdstuk VI, Medische en Gemeentepolitie, wordt omtrent de toestanden die invloed kunnen uitoefenen op de volksgezondheid, gemeld, dat de reiniging der straten, wegen en wateren geschiedt door en voor rekening der ge meente. Aan het verslag van den opzich ter over dezen tak van dienst ontleenen wij het volgendeHet personeel bestond, behalve den opzichter, drie meesterknechts, een voorwerker en een schrijver uit 71 arbeiders en 3 jongens. Tot het verza melen van het vuilnis en de haardasch is de stad verdeeld in 12 kringen en dit op halen heeft plaats, behalve des Zaterdags, in de voormiddag uren. De tonnen wor den naar gelang de behoefte verwisseld. 28071 karren asch, vuilnis enz. zijn in 1887 aangevoerd en 276.636 tonnen, of ongeveer 806 per dag. In 3242 perceelen waren te zamen 3736 tonnen in gebruik. Gedurende 1887 zijn des nachts 1249 maal putten geruimd. Het schoonhouden der straten heeft in den namiddag plaats. Het opruimen der sneeuw vorderde eene uitgaaf van ƒ258.305. De gebouwen der mestverzamelplaats waren in goeden toestand en het onder houd van het materiaal wordt door eigen personeel verricht. Het getal paarden bedroeg 19. Vier paarden werden door andere vervangen. De mestverkoop bedroeg ƒ25018.10. De dienst der gemeentereiniging leverde een nadeelig saldo van ƒ24322.84. In den zomer worden geregeld de stra ten besproeid, waarvoor duin water gebruikt wordt. Op verzoek van geneeskundigen werden van gemeentewege zes woningen ontsmet en in zes gevallen kleederen, beddegoed enz. De gezondheidstoestand was gunstig» doch de vrij hevig gewoed hebbende ma- zelenziekte gaf aanleiding tot het epide misch verklaren ervan. Het sterftecijfer aan die ziekte bedraagt 18. Wordt vervolgd Aan Question Bruiante". Eer staat ons Haarlem in Bretagne; Eer Bjvo in een notendop Eer eet de koningin van Spanje De Brederoosche duinen op Eer komt John Buil ons needrig vragen Om hulp in 't ver Egypteland; Eer zal 'k in Juli schaatsen dragen; Eer roept een stekelvarken brand Eer draag 'k mijn hoed het onderst boven Eer trilt van schrik een koeken hart; Eer laat zich Dnitschland d'Elzas roo- ven Eer krimpt een deurkozijn van smart Eer houdt een slof een predikatie, De Mellekbrug een twistgesprek Eer denkt een kip van speculatie Zich over kleurenblindheid gek Eer eet ik chocola met kerry En drinkt een zuig'ling wijnazijn, Of leert men zingen aan een merrie Of bonwt men kerken van satijn Voor dat een echte zoon van 't Sparen Het schendig feit ooit zal bestaan Met kalmen blik hem aan te staren, Die aan den Hout de hand durft slaan. II. Door Vermaak tot Nut. Wie Donderdagavond in de gelegenheid was, in den Schouwburg te zijn en thuis gebleven is, heeft zich bepaald benadeeld. Niet omdat een beroemd actenr of eene begaafde actrice aan het woord zou zijn; niet omdat de kunst daar het eerste en het laatste woord zou spreken, maar om onze Ilaarlemsche schoolkinderen van tus- sohen zeven en tien jaar te zien genieten Zooals al gedurende eenige jaren, geeft de Haarlemsche Vereeniging „Door Ver maak tot Nut" elk jaar twee kinder feesten, één voor de oudste leerÜDgen in den zomer, en één aan de jongere met Sint Nicolaas. Bij die feesten hebben alleen zij toegang die door getrouw schoolbezoek en door goed sohoolgedrag meestal treft men beide eigenschappen te gelijk in de zelfde kinderen zich dit voorreeht hebben waardig gemaakt. Zoo waren Donderdag 415 kinderen bijeen en heel netjes naast elkaar gezet in bovengenoemd lokaal. De gaanderij was open gebleven, waardoor meer toezicht mogelijk was. Onze jongelui waren vroeg genoeg bijeende meeste werden door vader of moeder gebracht. Een flink orchest bracht het jonge pu bliek al spoedig in de vroolijkheid en de voetjes accompagneerden de melodie dat het een aard had. Maar te lang moet het niet duren. Toen dus al heel gauw de heer Bamberg zijne goocheltoeren aanving bleef de aandacht gespannen. En wezenlijk fraaie, onderhoudende toeren weet Bamberg te geven; met kaarten, met bekers, met borden, met doeken met alles, ja zelfs met den beroemden zak van grootvader Bamberg, die steeds het kinderhoofd doet dnizelen en versteld staan. Hoe doet hi) dat? Hoe komt hij daar zoo gauw aan? Honderden vragen die onopgelost blijven Maar mooi 1 Niemand verveelt het er Daar te kijken en te meer, daar Bamberg zijn pnbliek soms laat meegoochelen en hij thans zijn zooDtje eenige toeren liet uit voeren. Tusschen de afdeelingen in is er panze, maar juist dan zijn de kinderen, en niet minder de zeven Bestuursleden druk in de weer. Kolossale manden krentenbrood en beschuit worden dan rondgedeeld en be schamend ving gebracht ter plaatse waar het behoort, altijd met behulp van de chocolade, waarmee men natuurlijk bij zoo'n gelegenheid niet karig is. In dien tijd vergaat u natuurlijk hooren en zien, als ge ten minste niet aan kinderen ge woon zijt, want niet juist altijd worden de gesprekken in den vereischten conver satietoon gevoerd. De kinderen zijn hier onder elkaar, zij hebben pret; van dwang of zoogenaamde ingetogenheid dus geen sprake in de panze. Maar daar rijst weer het scherm, even raakt de tooverstaf van Bamberg de woelende massade napraters worden door de naast of bij hen zit- tenden op kwajongensmanier of zoo tot zwijgen gebracht.... stil is het! Thans zijn het de Bestuursleden die de aandacht vragen. De president, de heer Dyserinck, vertelt op eenvoudige wijze, dat veertig kinderen zij zitten zoo wat bijeen een spaarbankboekje krijgendat zij spaar zaam moeten zijn, maar in de eerste plaats ordelijk; dat er veel kinderen zijn die kattekwaad uitvoeren op de straat, maar zolke kinderen stellig hier niet in de zaal zijn Hoe groot het getal was dergenen, wier geweten op dat pnnt niet geheel zuiver was, is niet te bepalen, doch zeker zullen menigen jongen waarschijnlijk de woor den van den heer Dyserinck nog wel eens op het juiste moment te binnen schieten en dan heeft de Vereeniging ook weer in dit opzicht wat nuttigs gedaan. Bamberg sloot den avond met zijne lachwekkende levende portretten, die zoo goed voorstellen wat de heer Bamberg wil en toen was het feest afgeloopen. Neen, nog niet; eerst nog de traditioneele St. Nicoiaas- koek in ontvangst genomen en dan naar huis om nog lang aan den genotvollen avond te denken. Dat zulke kinderfeesten, eigenlijk school feesten, nnttig zijn, wie betwijfelt het. Zelfs ons gemeentebestuur erkent de belangrijke diensten die de Vereeniging hierdoor aan de School bewijst en de Onderwijzers zijn in de eerste plaats diep doordrongen van haar nut. Toch is het nog de vraag of de Vereeniging wel genoeg gesteund wordt, te meer, daar eigenlijk elk burger direkt of indirekt bij haar welzijn betrokken is. Vraagt eens aan het Bestuur hoe groot het getal gezeten burgers is, wier hulp voor de Vereenigiog nog altijd tot de vrome wenschen behoort, en toch voorwaarts moet de Vereeniging! Wij mogen baar den algemeenen, den wel verdienden Bteun niet weigeren. Wie bij draagt bevordert het volksgeluk, wie geen lid is, stuit het. Inlichtingen verkrijgt men natuuriijk het best bij het Bestuur dat bestaat uit de HeerenP. Dyserinck, J. H. Koolhoven, G. C. Merens, P. J. Prinsen Geerligs, Mr. A. W. Thöne, Mr. W. H. Smit en C. J. Smits CJz. KRONIEK, In de Raadszitting van Woensdag j.l. werd behalve de aangekondigde punten nog ter kennis gebracht een brief van den Heer Evelein met aanbod van een stnk grond aan de Gemeenteeen rekest van de bewoners van het Verwnlft om de kermistenten weder aldaar te mogen heb ben een rekest van den Heer Hamelberg en een van den Heer Krelage welke Btuk- ken allen in handen van B. en W. wer den gesteld. Aan Mej. Tielenins Kruijthoff werd op haar verzoek eervol ontslag ver leend als onderwijzeres aan de Opleiding- school Allereerst kwam nu een voorstel aan de orde waarbij B. en W., van oordeel dat het gemeentelijk muziekkorps niet meer aan de eisehen voldoet, in overwe ging geven het korps met 1 Jan. a. s. te ontbinden en aan den kapelmeester eene gratificatie te verleenen van 550. Door deskundigen zon dan een nienw korps in het leven geroepen worden, onder toezicht en beheer van een college van commissa rissen, bestaande nit een lid van den ge meenteraad, den commandant of een officier van de schutterij, een lid van het bestuur van Tron moet Blijeken en de Vereeniging, van de Bach vereeniging en de Maatschappij van Toonkunst. Gedurende 3 jaren zou aan dit corps een subsidie van 6000 worden verzekerd. De Heer de Kanter is niet ingenomen met de wijze waarop de tegenwooordige kapelmeester door den Commandant der schutterij is bejegend, toen deze besloot in de eerste plaats geen gebruik meer te maken van de muziek en daarna, niette genstaande het verzoek van B. en W. weigerde de kapel in uniform te doen uittrekken bij de begrafenis van een Ridder der Militaire Willemsorde. Daardoor zijn. niet alleen B. en W. maar ook indirect de Raad smadelijk bejegend, en het verwon dert hem dat het Dagel. Bestuur niet ter stond maatregelen genomen heeft om der gelijke feiten in 't vervolg te voorkomen.

Haarlemsch Advertentieblad | 1888 | | pagina 1