Nieuwsberichten. De heer Enschedé stemde met deze woorden in. De Voorzitter antwoordde hierop dat reeds lang van verschillende zijden aan merkingen waren gemaakt op de muziek uitvoeringen en dat de Commandant, be sloten hebbende de muziek niet meer te ge bruiken, daarvan aan B. en W. kennis had gegeven. Het was niet gebleken dat onder dit gemis de weerbaarheid der schutterij in 't minste geleden had, en daar de Com mandant geen bezwaar maakte dat de ka pel hare gewone uitvoeringen iu den Hout hield, konden B. en W. vrede hebben met dat besluit. Toen eehtter niettegestaande het ver zoek van den Burgemeester door den Commandant geweigerd werd de kapel in uniform te doen optrekken bij de begrafe nis van den Ridder der Militaire Wil lemsorde, waartoe een Artikel in het be staande Reglement hen het reeht gaf, kon ook spreker niet ontkennen daarover ver ontwaardigd te zijn geweest. De Comman dant had echter tot verklaring zijner han delwijze aangevoerd dat een muziekkorps 't welk door hem niet goed genoeg werd geacht voor de exercitien, even min ge schikt was om de laatste eer te bewijzen aan een Ridder der Militaire Willemsorde. Dit geheele verloop der zaak had ech ter gewezen op het noodzakelijke eener reorganisatie en daarom hadden B. en W. thans een nieuw reglement opgemaakt, na door de Heer Waller omtrent een en ander te zijn ingelicht. Nadat aldus met het verleden was af gerekend, werd het nieuwe Regiementin behandeling genomen. In hoofdzaak wordt hierin aan het college van commissarissen, de geheele leiding en regeling overgelaten, die alleen een afschrift van de rekening aan den Raad heeft over te maken. De gewone uitvoeringen in den Hont zullen blijven plaats hebben en de Bur gemeester zal ten alle tijden de beschik king over het corps houden waar hij zulks noodig zal achten. De Commandant der schutterij zal van het corps gebruik mo gen maken bij de exercities. Na vele discussien werd het Reglement ten slotte vastgesteld, terwijl verder be sloten werd op voorstel van den Heer Enschedé het pensioen van den Heer Mül- ler van 550 op GOO te brengen. Aan de Vereeniging Weldadigheid naar Vermogen werd een lokaal afgestaan in den Doelen. Aan de Heeren Dnyfjes en van der Voort werd opgedragen het onderwijs in het schoonschrijven aan de H. B. S. De kelders onder de Hal werden voor 3 jaren en 3 maanden aan den Heer Kok verhuurd, en een nieuwe regeling gemaakt voor de Vleeschhal, zoowel omtrent het verhuren der banken, hetgeen nu met le Jan. zal geschieden, als ook wat betreft de keuring van het vleesch. Het zal voor taan niet meer geoorloofd zijn aldaar te mager of nuchter vleesch te koop aan te bieden, 't welk, al is het opzichzelf niet afkeuringswaardig, toch den goeden naam van de markt in gevaar zou kunnen bren gen. Aan den Heer Stoel werd een afsluiting van grond bij zijnen tuin in het Kenau park toegestaan. Aan de Wed. Dudink werd een grati ficatie van f 50 verleend. De brugwachters Blankwater en le Nob le verzochten verlenging van wachtgeld, maar zagen hun verzoek afgeslagen. De Heer Holterman werd benoemd tot gasopzichter, Mej. F. H. van Egmond tot onderwijzeres aan de Tusschenschool, Mej. A. A. G. Donck aan school B, de Heer Cnoop Koopmans tot curator, de Heeren Brongersma, J. van Gorkom en G. Pilger tot leden der Commissie voor 't lager on derwijs, en Dr. C. Ekama tot lid der Mu seumcommissie. Over de bezwaarschriften tegen de be lasting werd conform het rapport der Commissie besloten. Aan de directie der gasfabriek die een j brief had gericht aan den Raad, om te ver nemen welke voorwaarden de gemeente wel zou verbinden aan een eventueele verlenging der concessie, zal worden me degedeeld, dat men voorstellen van de zij de der directie zal afwachten. Het tarief van onderstand werd vast gesteld en afgewezen een verzoek van P. Groenendaal c. s. om tegen een retributie van ƒ20 hetgemeentelijk gymnastieklokaal met inbegrip van vuur en licht te mogen huren. Niettegenstaande de principieele behan deling van het Reglement van het mu ziekkorps, werd zoodoende toch nog de geheele Agenda afgehandeld. Alleen een nieuwe instructie van ver schillende gemeente ambtenaren werd tot een latere gelegenheid uitgesteld. Het debat over vier ontwerpen tot be krachtiging van provinciale heffingen in i Friesland werd Dinsdag in de Tweede Kamer voortgezet. Was in de vorige zit ting de heer Veegens tegen deze heffingen opgekomen, en had hij de fiscaliteit van Gedep. Staten van genoemd gewest gegispt, de heer Zaayer achtte drie der heffingen billijk, alleen niet die voor het Kanaal van Nieuwezijlen naar Harlingen. De Leeuwardsche afgevaardigde-beweerde, dat het hier geen verhooging, maar een betere verdeeling der tollen gold. De heer A. v. Dedem zag ook geen bezwaar in even redig hoogere rechten voor de stoomvaart. De heer Oppedijk verdedigde de vier hef fingen en trok nu ook party voor de Ged. Staten van Friesland. Besloten werd de wet op den boterhandel in de volgende week Donderdag in de afdeelingen te on derzoeken. De Min. van Binnenl. Zaken verdedigde vervolgens de provinciale hef fingen in Friesland als billijk, niet over dreven, en niet belemmerend voor de stoom vaart. Het ontwerp Stroobos-Lemmer werd aangenomen met 55 tegen 32 stemmen, het ontwerp Nieuwtzijlen-Harlingen ver worpen met 46 tegen 42 stemmen. Aan genomen werden de ontwerpen voor de Terbandsterbrug bij Heeren veen en de schutsluis in de rivier de Linde. De begrooting voor de Landsdrukkerij werd vervolgens goedgekeurd. Bij de begrooting voor het domeinfonds werd verworpen met 39 tegen 35 stemmen het amendement der Kommissie van Rap porteurs, om het saldo der domeinen te blijven bestemmen voor spoorwegen, en niet, zooals de Min. van Fin. goed oor deelde, voor gewone uitgaven. Woensdag was de Surinaamsche begroo ting aan de beurt. De oud-Goeverneur van Suriname, de heer Smidt, voerde 't eerst het woord. In een uitvoerige rede vestigde hij de aandacht er op, van hoe groot belang Suriname was voor Neder- land's handel en nijverheid. Spreker drong aan op vervorming van de Koloniale Sta ten in een advizeerend kollege met mu- nicipaliteits bevoegdheidop detacheering van Nederl. ambtenaren tot uitvoering van verordeningen op bevordering der groote kultures; op aanvoering van meerdere werkkrachten, werkkrachten nit de Nederl. werkeloozen, en op aankweeking van parti- knlier initiatief. De heer van Rylandt sloot zich bij het gesprokene aan. De heer Schimmelpenninek v. d. Oye vroeg in lichtingen omtrent de emigratie en de ta bakskuituur. De Min. van Kol. deelde in hoofdzaak de denkbeelden van den heer Smidt, maar wilde ook de voorlichting van den nieuwen Goeverneur afwachten. Het nieuwe emigratie-kontract met Britsch- Indië heeft de Min. niet bekrachtigd O wegens de ongunstige voorwaarden. De Min. van Buitenl. Zaken deelde mede, dat Frankrijk de Konventie geteekend had omtrent eene regeling der grensscheiding tu8schen Suriname en Cayenne door arbi trage. De konventie zal onderworpen wor den aan de Staten-Generaal, waarna een arbiter zal worden gekozen. De Surinaam sche Begrooting werd aangenomen. De aangekondigde interpellatie van den heer Schepel volgde thans. Op de vragen van den interpellant betreffende het verbod van invoer van vee in Duitschland, verklaar den de Ministers van Buitenl. en Binnenl. Zaken, dat in geen gemeente van Gelder land besmettelijke longziekte heerscht, en dat het in Dnitschland afgemaakte rund, dat aanleiding heeft gegeven tot het ver bod, waarschijnlijk geleden heeft aan acute longontsteking. Ernstig tracht de Nederl. Reg. de Duitsche te overtuigen van de ware toedracht. De heer Schepel drong op een nader onderzoek aan, en wenschte, dat de Reg. den Nederl. gezant te Berlijn aanschrijve, een nader onderzoek van de overblijfselen van het verdachte rnnd uittelokken. De Min. belooft het onderzoek zullen voortzetten. Bij eene kerkelijke verkiezing te Borger bleek, na het openen der bus, dat er dertien stembriefjes meer ingeleverd waren, dan er kiezers waren geweest. Uit den vorm en het handschrift der briefjes, waarop steeds dezelfde naam voorkwam, heeft men kunnen afleiden dat dit door éen kiezer is gedaan. Dewijl aldaar geen officieele briefjes worden gegeven, was dit mogelijk. De verkiezing is dientengevolge door het stembureau onwettig verklaard. De Berlijnsche Politische Nahrich- ten waarschuwt, niet heel vriendschappe lijk, de Duitsche kapitalisten tegen deel nemen aan de nieuwe Russische leening, daar da conversie slechts een dekmantel is, zegt dit blad, voor geheel andere en ver reikende oogmerken der Russische politiek. Daartoe mee te werken zou een eroote misgreep zijn. Liever grype het Duitsche kapitaal deze gelegenheid aan om zich van zijn Russische verbintenissen los ta makeD. Dat men op drie-en-tachtig-jarigen leeftijd nog lust heeft om te trouwen tnet een bruidje van even in de zeventig, is haast niet te begrijpen. Toch heeft dit plaats gehad met een paar oudjes nit het Bovengasthuis te Kampen. Doch hoe men er toe kan komen in een zwart iakensch pak en wit vest begraven te willen wor den, gaat een menschenverstand te boven. Het gekst is, dat men niet meer kan vragen om welke reden een inwoner van Hoensbroek zoo beschikte, want de be grafenis heeft al plaats gehad. Tnsschen de stoombooten Holland en Friesland heeft tnsschen Stavoren en Enkhuizen eene aanvaring plaats gehad ten gevolge van zwaren mist. Nadat de passagiers van het laatste schip op de Holland waren overgesprongen en de brie ven en pakketten waren overgeladen is de Friesland spoedig gezonken, de schade aan de Holland is niet grootzij heeft in den boeg een gat van 7,5 dM. lang en breed. Naar het U. D. verneemt, heeft de heer C. van der Linden, de begaafde or kestdirecteur van het Nederlandsch Ope ragezelschap te Amsterdam, aangemoedigd door den bijval, dien zijne opera Catha- rina en Lambert mocht verwerven, eene tweede opera in bewerking. De tekst zal ditmaal eene bladzijde bevatten uit onze eigen geschiedenishij is ontleend aan het tooneelspel Joan IVoutersz van Schim mel, en voor het beoogde doel bewerkt door den heer Van der Ven, tooneel-re- gisseur van het Nederlandsch Operagezel schap. Deze nieuwe oorspronkelijke opera zal waarschijnlijk reeds in het volgend seizoen worden opgevoerd. Het verbruik van gedistilleerd a 50 pet. per hoofd in Nederland, gedurende het jaar 1886, onlangs door de regeering bekend gemaakt, was in Noord-Brabant 16.61; Gelderland 8.52; Zuid-Holland 10.48; Noord-Holland 11.71 Zeeland 5.59; Utrecht 10.88; Friesland 7.50; Overijsel 9.11; Groningen 10.44Drente 7.12 Limburg 3.14. Over het geheele rijk was het 8.99. Verder was het te Amsterdam 15.12, Arn hem 16.82, Breda 14.88, Delft 14.72 Dordrecht 13.56, 's-Gravenhage 15.34, Haarlem 13 96, 's-Hertogenbosch 15.39, Maastricht 3.35, Nijmegen 15.53, Rotter dam 14.55, Schiedam 6 72, Tilburg 9.42, Utrecht 16.35, Zwolle 17.48. HAARLEM, 7 Dec. 188S. Woensdag morgen werd den kinde ren van de vier kostelooze scholen alhier eene aangename verrassing bereid door de leerlingen van de meisjesschool aan de Wil- helminastraat. OnJer den morgenschool tijd ontvingen de Hoofden der eerstge noemde seholen ter uitdeeling eene flinke bezending St. Nikolaaskoek, ingekocht voor door met vreugde bijeengebracht geld van de meisjes. Met smaak en zeker ook met eene dankbare gedachte aan de kleine geefsters werd het gezondene gebruikt. Gedurende de maand November is in de Stuivers Spaarbank van de afdee- ling Haarlem van den Volksbond Ingebracht in 421 posten 653.25, te rugbetaald in 47 posten f 400.07. Terwijl 10 nieuwe boekjes zijn afge geven. Zondag den 9 dezer znllen op het Museum van Kunstnijverheid alhier nog tentoongesteld zijn de verzameling gekleur de en ongekleurde platen, voorstellende verschillende stadsgezichten uit de midden eeuwen en der Renaissance van de voor naamste steden van België en Frankrijk. Zondag toegang vrij. Verleden jaar vormdedeheer S. Rippe van Rotterdam, de ook te Haarlem gun stig bekende declamator, het plan te dezer stede eene voordracht te houden en met ingenomenheid maakten we hiervan inder tijd melding. Door verschillende omstandigheden kon toen echter de voordracht geen voortgang hebben, doch naar men ons verzekert, heeft in 't begin van Januari a. s. de heer Rippe het voornemen er aan gevolg te geven. Den beminnaren van fraaie decla matie zij deze gelegenheid aanbevolen hun wacht een waar kunstgenot. Donderdagochtend had op de be graafplaats der gemeente de begrafenis plaats van Ds. W. van Oorde. Een aantal vrienden en bekenden was getuige van de plechtigheid. Aan de groeve werd een woord van innige waardeering gesproken door de Heeren Dr. Tideman en Ds. Mees- De aanwezigen werden door den zoon des overledenen bedankt voor de eer zijnen vader bewezen. Bij de godsdienstoefeningen der Nederduitsch Gereformeerde Kerk (dolee- rende) zal op Zondag 9 December a. s. des voormiddags te 10 ure en des na middags te 6 ure in de „Noorderkerk" optreden de heer P. Josso van Amster dam. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 30 Nov. G. F. Evelein en M. H.Evelein. 5 Dec. JC. Jongkees en AJDuinker. JHMenkeenM. v.d. Goes. R.K. de Graaf en E. v.d. Vijgli.G.J. Mes en J A rps GETROUWD. 5 Dec. AC. Melis en M. J.Smit.—C. Vrolijk en R. de Haas. GEBOORTEN. 30 Nov. A.M. Roest geb. van Peperstra ten dJRadsma geb .v.d Meer dS M.Swenneker geb.v. Bilderbeek z.G. Hol lander geb. van Aalderinkd.M. de Wilde feb. Copraij z1 Dec. A. J. Uitendaal geb. amp d.A. D. Heesemans geb. v. Noort z.2 Dec. M. W. Dingjan geb. Kroon z. AKopjes Nieman gebSchuurman zEP J anssen v Raaij gebBalabréga zJ Schor nagel gebWapstra z3 DeeS. Mok geb de Jonge d.F. C. Jansen geb. Habichd. H. J van Zutpben geb. Mi et dE. Bak ker geb. Wernik d.A.Verzijlbergengeb. van Os d.4Dec. C. Stadtgeb. Benjamin z.A. Smit geb. Helmerz. E. de Wilde geb. van Duin z.-- A. M H IJzerdraat geb. Buckmann z5 Dec.H. JNienkemper geb. Marinus zGL vDijk gebLemmers z 6 Dec. A. M. Homburg geb. Burgers z. OVERLEDEN. 29 Nov. T. Woutersfimd. d. Kl.Houtstr. W. M. v. Honschooten 8 md. d. Rozen- prieelstr.1 Dec.P. Mok 35 j. KI. Houtstr. J. M. P. Lieshout geb. Heidveldt 27 j BannestC. Jde Graaff 19 md. z. L. Boo- gaardstr. W. en D. Winkel28 dg. d.enz. Breestr.2 Dec J. Veen4j.z. NGeld. PadAv.d. Schaar 21 jLHeerenvest P J. J. BekkerS md. z. Kruisweg.M. ten Pierikgeb. Klingers78j. Leidschevrt C. Cruijce57 jZoctestr. W. v.Oorde 76 j. Florapark4 DecJ Blei 4 jdKIHout str.5 Dee. JE. Avan Koningshoven 2 d. Zaksteeg. Voorwerpen, gedeponeerd aan hot Commissariaat van Politie,die dage lijks (uitgezonderd des Zondags; van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Een paternoster in étui. Eene wagen- moer. Eene tabaksdoos. Eene porte- monnaie waarin eenig geld. Een bruin- wollen wantje. Eene pompoen van eene infanterie-schako. Eene horlogeketting van wit metaal. Een eiken paal. Eenige lappen waarin 1 K. G. boter. Een balfhemd met boord. Een kinder overschoentje. Eene zilveren oorbel. Een zilveren oorknop. Een lap stof waarin een paar wollen kinderwantjes. Een nikkelen hondenhalsband. Eenige sleutels. Terug te bekomen bij vrouw Vosknijl, Lange Raamstraat No. 33, een zilveren armband. Idem bij vrouw de Zeeuw, Bakkumstraat, twee witte lijfjes. Idem bij J. J. Lubbers, Hagestraat No. 16, eene gouden medaillon. In een der tramwagens achtergelaten t Een eau-de-cologne flesch met verguld- zilveren dop. VEEMARKT, 5 December. Aangev. Prijs. 15 Koeien f 180.i t 130. 4 Pinken 80.60. 5 Graskalveren 40.s 30. 14 N. Kalveren 13.8. 76 Schapen 26.44.— 31 Biggen 8.6. 8 Paarden 250.— 25.— Marktbericht van 5 December. Aang. en verk. 4S stapels, uitmakende 5731 kazen, wegende 11778 K. G. Hoogste prijs per 50 K. G f 26.75.

Haarlemsch Advertentieblad | 1888 | | pagina 2