Teyler's Stichting- Schouwburg,- Haarlem. 1" CONCERT VOLKSBELANG. TotNutvan'tAIgeineen. De fieséandvlekk Maatschappij tot bev. der Toonkunst. Nieuwsberichten. ADVERTËNT1KN. De voordracht van Prof. Th. JORISSEN van Amster dam, op Woensdag 9 Januari 1889 te houden, zal door ongesteldheid van den spre ker niet plaats hebben. Het NederlanM Toonccl. Donderdag 10 Januari 1889. op Vrijdag 11 Januari 1889, „ARMIMSUS", Oratorium van MAXBRUCH F. VAN DER GOES, MAATSCHAPPIJ: Departement Haarlem. Dinsdag 15 Januari 1889, De Heer J?(T VAN DEN BERG nu plaats Wij hadden pauze. Zoo onder ons bespraken wij het gehoorde. De heer Lamberts kan evenwel met het resultaat van onze overleggingen tevreden zijn, als dit niet reeds mocht gebleken zijn uit de wijze waarop hij gevolgd werd. Na de pauze kregen wij eene novelle van Willem Otto, getiteldDe slag van Waterloo niet zoo bekend, maar ook niet zoo pittig als de admiraal. De novelle vertelt ons van een ouden Waterlooheld, die den luister van het heldenfeit van 18 Juni 1815 heeft zien verbleeken, doch in wiens hart, niettegenstaande de vergeet achtigheid der natie, de oude herinnerin gen nog steeds leven en zelfs voor een oogenblik opleven als, juist op den Wa- terloodag, een zijner bekenden hem een aangenamen dag bezorgt. De oude soldaat sterft van aandoening of van inspanning op dien dag, dat laat de novellist in 't midden. Wij nemen 't den deelnemenden vriend bijna kwalijk, dat bij zooveel notitie van den ouden man neemt; wij komen haast in de verzoeking om den vriend voortaan wat meer voorzichtigheid toe te wenschen als hij slapende hartstochten wakker maakt. maar vol actie droeg despreker de novelle voor. Tot afscheid de Sint Nicolaas surprise in Overbetuwsch dialect. Alweer toonde spreker ook hierin de meester te zijn. Het zoete, mollige Geldersch zoo gekuischt te hooren voordragen zonder eenige pre tentie, zóó eenvoudig of ge het door een blauwoogig Overbetuwsch boerinnetje hoordet vertellen, doet u terugdenken aan den tijd toen de heer Cremer nog in het land der levenden was en met zijn Gel dersch dialect ons boeide en weêr boeide. Wij hadden een prachtigen avond ge had en als wij den heer Lamberts terug wenschen, dan kan niemand ons dit euvel duiden. De spreker voor den volgenden Maan dag is de heer H. A. van der Meulen te Haastrecht. De Oostenrijksche regeering gaat in Dalmatië proeven nemen met de sponsen- kweekerij en zulks naar aanleiding van het welslagen der geslaagde proeven van een Oostenrijkschen geleerde. Bij een inwoner t» Schiedam werd door het opensteken van een blaar aan de pink der rechterhand met een naald, waar aan een draad saaiet was bevestigd, bloed vergiftiging veroorzaakt. De man had den draad saaiet in de geopende blaar gelaten en schijnt met het opensteken der blaar tevens een ader geopend te hebben. Toen kort daarna de rechterhand en daarna de ge- heele arm waren opgezwollen, begaf hij zich naar een geneesheer, die hem raadde naar het Ziekenhuis te gaan. Aan dezen raad heeft de man geen gevolg gegeven hij geloofde dat men hem wel gemakke lijker van het ongemak zon afhelpen. Het treurig gevolg was echter, dat bij Vrijdag is overleden. Een man en eene vrouw, die voorne mens waren met hunne 3 kinderen Zaterdag met het stoomschip Edam naar de Argen- tynsche republiek te vertrekken, en daar om reeds al hunne bezittingen hadden opgeruimd, zijn op het oogenblik, dat zij zich aan boord begaven op hun besluit te ruggekomen, en weder naar hunne woon plaats, Tilburg, teruggekeerd. Te Amsterdam loopen personen rond, die trachten zilver vergulde horloges aan den man te brengen voor echt gouden. Reeds is in een koffiehuis een persoon op deze wijze bedrogen, waardoor de po litie de aandacht op het feit kon vesti gen. Hetgetal nieuwjaarskaartjes, ten poBtkantore te Amsterdan bezorgd, zoo van daar als uit de provinciën, wordt op een half millioen geschat. Het rijksgesticht Ommerschans be vatte op 31 December 1888 bijna duizend verpleegden. Op 1 Januari deszelfden jaars was dit getal slechts 495. Volgens betrouwbare mededeeling ligt de reden van Dr. Schaepmans reis naar het Zuiden niet in eene ernstige ongesteldheid. Sedert de vermoeienden werkzaamheden der laatste dagen neemt de heer Schaepman eene kleine vacantie. De Rijn zit vol drijfijs. De gierpont bij Renkum is ingenomen en bierdoor het verkeer met vaartuigen naar de Betuwe gestremd. Twee meisjes uit een der Twentsche dorpen raakten dezer dagen handgemeen in eene herberg waar zij met hare vrijers zaten te drinken, en wel omdat een der cavaliers wat veel met de beminde van zijn kameraad praatte. In de woede van het gevecht wierpen zij de tafel en de kachel om en veroorzaakten eene schade van tien gulden, welke door de aanvalster met genoegen betaald werd omdat zij het gewonnen had. Omtrent de gezondheid van Z. M. den Koning kan worden medegedeeld, dat deze afwisselend is. Z. M. houdt sedert 31 December zijne kamer. De werklust blijft echter onverzwakt. De Staatscourant meldtVolgens ver klaring van de geneesbeeren des Konings heeft zijne Majesteit de laatste weken meer last gehad van zijn chronisch igden. De krachten van den Hoogen Lijder nemen in den laatsten tijd niet toe. Prinses Wilhelmina krijgt les in de photografie, waarin de Prinses veel genoe gen vindt. Verder deelt men uit den Haag mede, dat de Heer Ketjen, de eervol ontslagen kapitein bij het Indiesche leger in de laatste dagen door den minister Keuchenius gehoord is in zake de stukken, betrekking hebbende op zijn ontslag, welke stukken, door den minister nit Indië opgevraagd, thans aan het ministerie van koloniën berusten. Tot commies aan het Departement van Koloniën is, naar men zegt, benoemd een predikant met verlof hier te lande. Deze wordt belast met de aangelegenheden der zending in Indië. Te Sloten is het 3 jarig zoontje van den landbouwer Van Schaijk in een bijt achter de woning geraakt en ver dronken. In Zijkanaal D. is Maandagmiddag de '16 jarige zoon van den Groninger turf schipper Geers bij het schaatsenrijden op een zwakke plaats door het ijs gezakt en verdronken. Niettegenstaande het ijs minder vertrouwbaar en voor een deel ook slecht berijdbaar was, bewogen zich Zondag en Maandag langs de Amsterdamsche en Haarlemmertrekvaarten reeds eenige schaat senrijders, die visa versa zich naar een der beide hoofdsteden begaven. Kostte Zondag dit reisje reeds enkelen een nat pak, die zich te ver van de omzichtig aangelegde baan verwijderden, ook Maan dag kwamen niet allen er goed af. Tu8schen Sloten!ijk en Halfweg zakte n.l. een jongmensch door het ijs; zijn kameraad hem ter hulpe komende, onder ging, op deze zwakke plaats gekomen, het zelfde lot. Gelukkig werden beiden, echter niet zonder moeite door een paar passee- reude voerlieden gered. Ofschoon het eenige nachten achtereen flink heeft gevroren, heeft deze vorst blijkbaar weinig ijs ge maakt, hetgeen thans, nu de dooi weder is ingetreden, zeer duidelijk merkbaar is. HAARLEM, 8 Januari 1889. De nieuwe school aan de Leidsche Vaart, is Maandag met eenige pleohtig- heid in gebruik genomen in tegenwoor digheid van sommige autoriteiten. De leerlingen trokken allen in optocht uit het hulplokaal in het Proveniershuis naar het nieuwe lokaal, waar, na het zingen van een toepasselijk lied, door het hoofd der schooi, den heer C. de Vries Hz., eene toespraak werd gehouden en door den Wethouder Dr. C. G. von Reeken mede een belangstellend woord werd ge sproken. Den 27 Februari zal alhier vanwege het hoofdbestuur der Hollandsche Maat schappij van Landbouw met medewerking van de afdeeling Haarlem en Omstreken eene hengstenkeuring gehouden worden. Door den minister van Oorlog is hier voor eene prijs van 500 toegestaan. Bij dezen prijs is door de afdeeling ƒ250 gevoegd op voorwaarde, dat de hengst tot 15 Juli 1889 beschikbaar zal geweest zijn binnen den kring der afdeeling tegen 10 dekgeld. In het afgeloopen jaar is het ste delijk museum van schilderijen en oud heden op het raadhuis alhier bezocht door 3867 personen tegen betaling terwijl aan 3896 bezoekers vrije toegang werd ver leend. - Door Directeuren van „Teyler's Stichting" is ter vervulling der vacature ontstaan door het overlijden van Da. W. van Oorde tot directeur benoemd de heer Dr. D. de Haan. In de Rijks-postspaarbank werd alhier in de maand December ingelegd ƒ9750.97 en terugbetaald 10.422.46. Het laatst uitgegeven boekje droeg het nummer 3899. Het goedkeuringsmerk, gedurende het jaar 1889 te bezigen, zal zijn: bij den ijk er herijk der maten en gewichten de letter Z, schuin gesteld in den gewonen drukvorm, en bij den ijk van gasmeters de koninklijke kroon. Door de politie alhier is aangehou den een 18 jarige marinier in garnizoen te Amsterdam, die op 2 December 11. van zijn corps was gedeserteerd. Hij was ge kleed in bnrgerkleeding, zijne militaire uitrnsting had hij aan eene onbekende verkocht. Heden morgen is van onder het ijs in de Leidsche Vaart opgehaald het lijk van den 63 jarigen metselaar E. M. die sedert gisteren namiddag werd vermist. Op 31 December 1887 bedroeg de bevolking der gemeente 48675 zielen. Zij is in het afgeloopen jaar door geboorte en vestiging, na aftrek van overigden en vertrek uit de gemeente vermeerderd met 1165 personen en bedroeg alzoo op 31 Deo. jl. 49840, waarbij moeten gevoegd worden 1080 personen behoorende tot het garnizoen, de gevangenis en een krank zinnigen gesticht. Er zijn 23 tweelingen geboorten geweest, gehuwd zijn 312 paren. VERGADERING van den Raad der Gemeente Haarlem, op WOENSDAG den 9den Jan. 1889, des voormiddags ten een ure. De volgende stukken en punten zullen aan de orde gesteld worden 1. Goedgekeurde besluiten. 2. Voorstellen B. en W. Hoogere Bur gerschool met vijfjarigen cursus, met voorstel mr. Gallandat Huet en amen dementen mrs. IFaller, Cnoop Koop- mans en Rethaan Macaré. 3. Trekking afdeelingen zittingsjaar 1889, 4. Benoeming lid plaatselijke commissie van toezicht lager onderwijs. 5. Idem lid commissie van toezicht ge meentelijke gymnastiek-, scherm- en dansschool. 6. Idem regent Barbara-Gasthuis. 7. Idem stembureaux verkiezing twee raadsleden. 8. Voorstel B. en W. definitieve benoe ming van J. G. Thij tel tot leeraar H. B. school ter opleiding voor handel en nijverheid. 9. Idem idem wgziging bouwplan gron den bezuiden Zijl^eg. 10. Idem idem uitgifte zakelijk verslag, met adres Directeuren-uitgevers Haar lem's Dagblad. 11. Idem idem bebouwing open grond Bareudsestraat. 12. Idem idem onderstand wed. J. Schou ten- Ursem, met advies commissie v. pensioenen. 13. Idem idem ontwerp - overeenkomst „Trou moet Blijcken. 14. Brief van de leden der commissie van toez. scholen middelbaar onderwijs, houdende bericht van ontslag. 15. Rapport opzichter gasverlichting over November. 16. Voorstel B. en W. wgziging instruc tion gemeente-ambtenaren. Marktbericht van 7 Januaii. Aardappelen. Aangev. 340, verk. 60 H.L. L. pr. ƒ2.00, H. pr. ƒ4.00. Appelen. Aangev. 30, verk. 18 H. L. L. pr. ƒ3.00, H. pr. 5.50. Peren. Aangev. 21, verk. 12 H. L. L. pr. 3.00, H. pr. 5.00. Boter. Aangev. 128, verk. 128 Kilog. Biggen. Aangev. 51 verk. 42 st. Marktbericht van 7 Jan. GRAAN- EN ZAADMARKT Witte tarwe f 5.90, 6.65. Rogge f 4.50. Haver ƒ2.75, ƒ3. Garst t 4.20, ƒ5.45. Duivenboonen 7. Bruine loonen f 11, ƒ13. Groene erwten ƒ8.50. Kanariezaad ƒ6.85. Karweizaad f 10.10, per 50 K. G. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 10 Jan. 1S89, des namiddags van 23 uur door den Heer W. Ezerman PROGRAMMA. 1. Preludium eu PugaMendelssohn. 2. AndanteVolekmar. 3Concert fantasieHesse i. Ave MariaBach-Gounod. 5. 11 i:it-Concert (le deel)Rinck. 6. Finale. Koninklijke Ver- eeniging (4e Voorstelling van het Abonnem.) Drama in 5 bedrijven of 8 tafereelen. Aanvang 7 uur. Prijzen en plaatsbespreking zooals gewoonlijk. (791) Afdeeling »HAAKLEM«. des avonds te 7 uren, in de Sociëteit „VEREENIGING". Solisten: Mej. B. ZEGERS VEECKENS, Alt, Utrecht. De Heeren J. J. ROGMANS, Tenor, Amsterdam. E. BLAUWAERT, BarytonBrussel Donderdag 10 Januari ALGE- MEENE REPETITIE. NB. De voorwaarden van toegang en plaatsbespreken voor Leden en Donateurs met hunne Dames zijn op het programma vermeld, dat aan alle Leden en Donateurs is toege zonden. (795) OPENBARE VERGADERING Donderdag 10 Januari 1889, 's avonds acht uur. Boven zaal „Vereeniging". Spreker: de Heer te Amsterdam. OnderwerpDe Fransche Revolutie. Toegang voor n iet-leden 25 Cents. (796) Buitengewone Vergade ring met Dames, op des avonds ten acht uur, in de zaal der Soeieteit „de Kroon". van Heerenveen. De dameskaarten zullen dezer dagen aan de leden worden toege zonden, diploma's zijn alleen per soonlijk geldig, en worden zij die nog tot het lidmaatschap willen toe treden, uitgenoodigd daarvan kennis te willen geven aan den Penning meester, den Heer P. LOOSJES, Ged. Oudegraeht. (797) Het Bestuur: II. JACOBI, Voorzitter. Ed. DE LANOIJ, Secretaris.

Haarlemsch Advertentieblad | 1889 | | pagina 2