Eerste Blad. PREDIKBEURTEN No. o Elide Jaargang. 144. XX XX IX Xj ill JXL O O XX met AMSTERDAM. abonnementsprijs: r, mnn r\ a n to t toon van ZA1ERDAG 12 Januari 1889. verschijnt- op ZONDAG 13 Jan. 1889. Nederd. Herv. Kerk. E E 0 3STI E E. Liigave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudeqracht 86. TELEPHOONNUMMER "TTT jfc "T^ °T' TWIT TÏÏT TELEPHONISCHE VERBINDING advertenheblid Per drie maandenf,25. franco p. post ,40. Pry's per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel Dinsdag-en Vrijdagavond. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. meer 5 cents, groote letters naar plaatsrnimte. Advertentiën worden aangenomen tot dinsdag en vrijdag des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden, geplaatst Groote Kerk. Voorm. 10 nre, Smeding. Avondmaal. Nam. 2 nre, Knottenbelt. Dankzegging, 's Avonds 6 ure, Brutel de la Itiviére. Dankzegging. Mienwe Kerk. Voorm. 10 ure, Moeton. Avondmaal. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, J. van Loenen Martinet, pred. te Sandpoort. Vrijdag 's av. 8 ure, Hoog. Voorbereiding en bevestiging van nieuwe leden. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Knottenbelt. Waalsche Kerk. Voorm. 10 ure, Debry. Christelijk Geret'orni. Gemeente. [Ged. Oudegracht). Voorm. 10 nre, 'eAv. 5 ure, Mulder. Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure. Schotel. Donderdag 's av. 8 ure, Schotel. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, B. H. d' Auzon, beroepen pred. te Edam, 's Avonds 6 ure, Poolman. Kerk der VereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, de Lanoy. 'sAvonds 6 ure, de Vries. Kemonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, Tideman. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. Donderdag 's av. 8 ure, Weiss. Chr. Bewaarschool. L. Heerenvest. Maandag 's av. 8 ure, Moeton. Bijbellezing. Luk. 9 57 enz. Lokaal in de Oranjestraat. Dinsdag 's av. 8 ure, Snethlage. Bijbellez_ Kerkvoogden der Herv. Gemeente berich ten met dankzegging de ontvangst van f 2.47 s „voor de nieuwe verlichting", ge collecteerd in de Groote Kerk; op 1 Jan. door Diakenen gecollecteerd in de Groote Kerk f 10.„voor het licht", f 10.van H. „tot aanvulling der verlichting". Door Ds. Smeding is met veel dank ont vangen voor de Chr. school voor on- en minvermogenden uit de catechisatiebus van den Heer Bremer f 3.50 en gecollecteerd 25 Dec. door Diakenen der Ned. Geref. Gemeente (Noorderkerk) f 5. Ds. Tideman zal Dinsdagavond geen les geven Bennebroek. Voorm. 10 ure, G. van Herwaarden. Doopsbediening. Nam. 41/2 ure, G. van Herwaarden. Beverwijk. Voorm. 10 ure, C. J. Brutel de la llivière, Pred. te Haarlem. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gotilag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, J. D. van Ariel. Nam. 21/2 ure> J. V. van Ariel. Heemstede- Voorm. 10 ure, O. Schrieie, Pred. te Zandvoort. Hillegom Voorm. 10 ure, M. Buchli Pest. Houtrijk en Polanen. Voorm. 91/2 ure, W. Beekhuis, Pred. te Uitgeest. Sandpoort. Voorm. 10 ure, geen dienst. Nam. 2 ure, J. van Loenen Martinet. Spaarndam. Voorm. 10 ure, H. J. Bergsma. Doopsbediening. Donderdag, 's av. 7 ure, H. J. Bergsma. Velsen. Voorm. 91/2 nre> JV. Boon Pred. te Beverwijk, 's Avonds, geen dienst. Zandvoort. Voorm. 10 ure, G. Verrijn Stuart. Theoi. Cand. te Amsterdam. Nam. 2 nre, O. Schrieie. Voorbereiding en Doopsbediening. Vocaal- en instrumentaal concert. („Zang en Vriendschap".) De Haarlemsche Liedertafel „Zang en Vriendschap" geeft a. s. Maandag hare eerste uitvoering in de muziekzaal der sociëteit „Vereeniging". Onder de werken van het programma is er één, waarover wij gaarne den inhoud met een kort woord toelichten. Wij be doelen de „Rinaldo" van Joh. Brahms, het hoofdwerk van den avond, zoowel door omvang als door muzikale waarde. De „Rinaldo" is door Brahms op mu ziek gebracht naar een gedicht van Goethe en behandelt eene der tochten naar het Heilige land, in de elfde eeuw door het Westen van Europa ondernomen, met het doel, het graf van Christus te ontrukken aan de handen der Turken. Hetzelfde onderwerp werd door den Noordschen componist Niels W. Gade in zijn „Kruisvaarders" in het breede be handeld. Rinaldo is een der kruisridders. Met zijne gezellen is hij op weg naar het Oos ten. Eene tooveresse, Armida, weet hem op geheimzinnige wijze te naderen en te brengen onder den invloed van hare schoon heid. Hij zwicht spoedig voor hare be koorlijkheden, en blijft met haar verwijlen in het schoone tooverlandte midden der landouwen, waar liefdes adem van veld en bloemen geurt. Zijne tochtgenooten beproeven, hem los te rukken van de betoovering, die zijn geest in boeien heeft geslagen; zij wijzen hem op het onmannelijke van zijn gedrag, doch niets kan baten, hij blijft gekluis terd. Dan nadert men hem met een schild van spiegelend diamant. Bij het aanschou wen van zijn beeld, huivert hij. Hij ver acht zich zeiven in het kleed der schande, werpt het van zieh af en trekt met de zijnen naar de beminde landen. Dit werk van Brahms is in onderschei - ding van vele zijner compositiën zeer begrijpelijk. De koren zijn frisch geschre ven. De Rinaldopartij voor tenor-solo is zeer zangerig, terwijl het geheel breed, hier en daar uiterst fijn, is geïnstrumen teerd. De heer Rogmans zal als Rinaldo optreden. Met het oog op eene voorloopige kennismaking van het werk, is het zeker velen kunstlievende leden aangenaam daar toe Zondag avond gebruik te mogen maken van de generale repetitie. Het tweede belangrijke werk van het programma behoeft geene toelichting. Het beleg en ontzet van Leiden is een van de meest bekende feiten uit Neerlands worstelstrijd tegen Spanje. Richard Hol heeft het onderwerp, naar het gedicht van Sohimmel, op zijne eigenaardige wijze, in den echten vjlkstoon geschreven. De heer F. H. van Duinen nit Amsterdam vervult er de Van der Werff partij in. De Psalm van onzen stadgenoot, den heer Ph. Loots, waarmede het concert geopend wordt, is door de HH. zangers met ingenomenheid beoefend. De wijze van bewerking ver raadt een zeer bekwame hand. Ongetwij feld zal de uitvoering ervan de heteekenis van dit buitengewone concert van de Liedertafel „Zang en Vriendschap" ver- hoogen. B. De raadszitting van Woensdag j. werd door den Burgemeester met een uienwj aars- groet aan de leden geopend. Onder de daaropvolgende mededeelingen kwam voor een brief van den districts schoolopziener met de mededeeling dat de nieuw gestichte school aan de Leidsche Vaart door hem was goedgekeurd, waar aan hij een woord van lof toevoegde voor de wijze waarop de arohitekt der gemeen te, dien bouw had ontworpen en ten einde gebracht. De Heer de Kanter sprak hier bij den wensch uit, dat de school ook in de praktijk zal blijken te voldoen. Voor het herhalingsonderwijs hebben zich aan school B 22, aan de Tnsschen- school 12 en bij den cnrsus voor dienst plichtigen 5 leerlingen aaDgemeld. De groote toename van het aantal leer lingen aan de Hoogere Bnrgerschool met vijfjarigen cursus en de vermeerdering der lesuren, die daarvan het gevolg was, deed de commissie van toezicht en B, en W. er op bedacht zijn de tractementen van enkele leeraren te verhoogen. De vorm waarin dit het beste kon ge schieden bleek ten slotte deze te zijn, dat men een maximum van lesuren stelde, en voor elk uur daarboven een bepaalde som vaststelde. Het Dagelijkse]* bestuur, wenschte in dezen geest een beslnit van den Raad uit te lokken dat tot grondslag zou dienen, voor een te dezer zake te ont werpen verordening. Toen deze grondwet in behandeling kwam, bleek het echter dat men haar even goed achterwege had kunnen laten, en alles overlaten aan den gewonen wetgeverde Verordening. In- tusschen werd een voornaam punt, dat in de Verordening zal geregeld moeten worden, breedvoerig besproken. Het gold j de splitsing der klassen. Die splitsing toch veroorzaakt het meerdere aantal les uren, en heeft daardoor invloed op de finantiën der gemeente. Zal hierover nu de Raad of de Direc teur beslissen. De Heeren Krol en Hnet wenschten dan alleen een besluit van den Raad als de voorgestelde splitsing onmid- delijk vermeerdering van uitgaven ten ge volge had, de Heer von Reeken daarentegen wenschte de splitsing der klassen te re gelen in de Verordering door het noemen van het cijfer der leerlingen. Hij beriep zich hierbij op het voor beeld van Amsterdam, Utrecht en een paar andere aanzienlijke Bteden, alsmede op het voorbeeld van lager en hooger onderwijs waarbij evenmin de splitsing werd over gelaten aan het Hoofd der schooi. De Raad moet de koorden van de beurs in handen houden was het denkbeeld van hen die met den Heer von Reeken medegingezrterwijl de andere Heeren, den Directeur zooveel mogelijk wilden vrijlaten in het beheer zijner schooi. De heer Lodewijks werd benoemd tot lid der Commissie van toezicht op het lager onderwijs, de heer Hooghwinkei tot lid der Commissie van de gymnastiek- school, de Heer D. de Haan tot regent van het Barbara Gasthuis de Heer Tuijtel, definitief tot leeraar aan de H. B. school met 3 jarigen cnrsus. Het bouwplan van den Heer Beanfort werd verworpen. De Raad verkoos zich niet te verbinden tot het aanleggen van een plantsoen hetwelk de heer Beanfort in dat plan had opgenomen en tot voorwaarde gesteld. De uitgifte van een zakelijk verslag zal op de gewone wijze worden voortgezet. Op voorstel van den fleer de Kanter, werd evenwel besloten aan de uitgevers van Haarlem's Dagblad te verzoeken op gelijke wijze als de Haarlemsche Courant, eenige afdrukken van hnn verslag ter be schikking van de leden te stellen, omdat deze beide verslagen zich onderling zonden kunnen aanvallen. Het aanbod van genoemde uitgevers om voor/ 1200 een stenografisch verslag te le veren, werd voorloopig gewezen van de hand. Goedgekeurd werd de bebouwing van open grond aan de Barendsestraat. Aan de wedu we J. Schouten-Ursem werd een onderstand van 2 's weeks toegekend. De overeenkomst met Trou moet Blijken werd nog niet vastgesteld. De Heer Huet vond het aantal van 13 muziekuitvoeringen daarin voorgesteld, wel wat gering. Hij wenschte dat men eens onderzocht hoeveel er in de laatste jaren gegeven waren, om daarna een beslnit te nemen hoeveel men nu voor het vervolg zou eischen. Dien overeenkomstig werd be sloten. De leden der commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs hadden naar aanleiding van de regeling van het teeken onderwijs op de Burgeravondschool, met het Gemeente bestuur een briefwisseling ge voerd waarin eenige scherpe uidrukkingen waren voorgekomen. Niettegenstaande in de vorige zitting de Heer Maoaré er in ge slaagd was eene verklaring van den Bur gemeester uit te lokken, waarbij al wat in de gemaakte opmerkingen grievends was gelegen, werd verwijderd, scheen de commissie hiermede echter niet voldaan en diende heden haar ontslag in met uitzon dering van den Heer Jacobi,die in de vergadering niet tegenwoordig was geweest. De commissie kon zich niet nederleggen bij de beschuldiging over den directeur eener school, wiens verdiensten door nie mand zijn betwist, een voor hem grievend oordeel te hebben uitgesproken De brief der commissie werd voor ken nisgeving aangenomen. Het rapport van den gasopzichter werd mede voor kennisgevirg aangenomen. De Heer de Kanter vroeg hierop nog zoo mogelijk bespoediging der zaak van de Leidsche Vaart en bevordering eener onderwijzeres aan de Tasschenschool, en hierop werd de zitting gesloten. Nederiandsche Politiebond. Een praetische en doeltreffende vorm om belangstelling te toonen in het lot der beambten van politie, doet zich voor, nu de heer L. H. Rubens, algemeen agent voor den Nederlandschen Politiebondpen sioen-, weduwen- en weezenfonds, bezig is bijdragen in te zamelen voor eene opge richte weduwen- en weezenkas en pensi oenfonds. De diensten, welke de politie bewijst, worden in het algemeen meer gevoeld dan gewaardeerdmaar wanneer het op waar-

Haarlemsch Advertentieblad | 1889 | | pagina 1