HAARLEMSCH Eerste Blad. No. 4 Elfde Jaargang. 144. met AMSTERDAM. van WOENSDAG 16 Januari 1889. Nieuwsberichten. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudeqracht 86. TELEPHOON NUMMER TELEPHONISCHE VERBINDING ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf,25. franco p. post 40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 wre, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Eerste uitvoering „Toonkunst." De uitvoering van de Afd. Haarlem der Maatschappij tot bevordering der Toon kunst, van j.l. Vrijdag avond heeft ons op nieuw overtuigd van den voortgaan- den bloei der Afdeeling en van hare krach tige muzikale ontwikkeling, onder de be kwame leiding van den Heer Eobert. Wij gelooven ons niet aan overdreven lofspraak schuldig te maken, indien wij onze Zang- vereeniging eene plaats aanwijzen onder de beste van ons land. In getalsterkte neemt zij steeds toe en wat meer betee- kent, de kwaliteit der medewerkende leden wordt van jaar tot jaar beter, dank zij het goede muziekonderwijs hier gegeven en den steeds toenemenden smaak voor •degelijke muziek. Dat het kunstminnend publiek den krachtigen wasdom der Haar- lemsche Afd. op prijs stelt, getuige daarvoor zij de eivolle zaal met begunsti gers en leden, is zeker streelend voor het Afdeelingsbestunr en voor de Commis sie van Zang- en Orkestvereeniging en zal vast voor allen een spoorslag zijn, op den goeden weg door te gaan. De „Arminius" van Max Bruch, het ora torium waarmede wij Vrijdag avond ken nis mochten maken, is een werk, dat naar onze meening, meer breedte dan diepte heeft, eene compositie, die meer de belang stelling wekt door degelijke harmonische bewerking, dan het gemoed roert door aangrijpende openbaringen. De koren zijn over het algemeen zeer aangenaam voor het gehoor, terwijl het solowerk waarde krijgt, wanneer de ver tolking ervan is opgedragen aan bekwame solisten, die door stemmiddelen en voor- drachtswijze uitmunten. De orkestrale be geleiding is zeer .schoon en geeft klank-ef fecten en klankschakeeringen, welke uit nemend passen bij de behandelde stof. De eigenaardige combinatiën van de houten blaasinstrumenten, onderling of in verbin ding met koper en kwartet, doen nu en dan zeer verrassende effecten ontstaan. Als geheel is het werk zeer zeker cenc plaats waard onder de goede orato riums. Voor de uitvoering der „Arminius" van Vrijdag avond hebben wij grooten lof. Van dien lof geven wij onvoorwaardelijk aan koor en orkest het leeuwendeel. Bij zonder schoon was de klank van heide. Frischheid en gezonde kracht trokken beurtelings de aandacht. Aan goede nuan ceeringen ontbrak het daarenboven niet. Uit alles bleek, dat er duohtig was ge studeerd. Van de vroeger menigmaal ge hoorde klacht, dat het orkest veelal te sterk is in verhouding tot het vocale ge deelte, kon nu geen sprake zijn. Het klankvolume van de koristen, die wij dan trouwens ook bij honderdtallen gaan tellen, staat met succes de grootste kracht van het orkest. Naast de koren volgden wij met groot genot de verrichtingen der solisten. Blau- waert gaf ons met zijn warm, sympathiek geluid eene goede Arminius. Mocht hier en daar de party voor zijne stem wat hoog liggen, het belette hem niet gloed en ziel te leggen in zijne voordracht. Zijne geheele persoonlijkheid, zijne manier van zingen, maken hem voor de Arminiusparty bij uitstek geschikt. Dit zelfde kan gezegd worden van Rogmans als Siegmund. Ook deze zong prachtig. Trouwens dit behoeft niet meer vermeld te worden. Indien Rog mans goed gedisponeerd is, zingt hij altijd verrukkelijk. Zijne stervens-scène was eene proeve van schoone voordracht. Mej. Ze- gers Veeckens zong hare moeielyke party meer dan verdienstelijk. Hare stem heeft een milden klank. De voordrachtswyze verraadt eene uitstekende vorming. In het vierde deel bewees zij, dat het haar bovendien niet ontbreekt aan kracht. Dat zij evenwel in weerwil van de goede hoe danigheden, welke zij als zangeres bezit, de vlag moest strijken voor Arminius en Siegmund, Mej. Zegers Veeckens zal wel de eerste zijn, dit te erkennen. De Heer Robert, de ziel van het groote geheel, de man die zijne beste krachten geeft voor den bloei van de toonkunst ten onzent, mag met voldoening terng denken aan de goed geslaagde uitvoering van Vrij dag avond. Aan hem aller dank B. Concert van „Zang en Vriendschap." Het buitengewone concert van de Lie dertafel „Zang en Vriendschap"buiten gewoon door de omvangrijke werken van het programma en de instrumentale bege leiding ervan, Maandag avond in de muziekzaal der sociëteit „Vereeniging" ge geven, mag in alle opzichten uitnemend geslaagd heeten en heeft zeker aan het in grooten getale opgekomen publiek veel genot verschaft. Met genoegen zien wij ook deze Zangvereeniging, die weldra haar zestigjarig bestaan hoopt te vieren, zich onder de aangename en degelijke leiding van den Heer Robert krachtig ontwikke len en de belangstelling in die ontwik keling van de zijde van Haarlem's kunst minnend publiek. De uitvoering van Maan dag avond heeft, meenen wij, bewezen, dat „Zang en Vriendschap" die belangstelling waard is. De Liedertafel bezit uitstekende krach ten en ernstige, ijverige studie stelt haar instaat uitvoeringen te geven, die mee kun nen tellen en genoemd mogen worden, in het op muzikaal gebied veel eischende Haarlem. De vier belangrijke muziekwerken wer den door het krachtige koor con amore gezongen. De „Rinaldo" slaagde zeer ge lukkig, even als de, uit den aard van het behandelde onderwerp aantrekkelijke com positie van Hol „Leidens ontzet". Dat er bij het laatste werk nu en dan wat te veel geestdrift was en er een enkele keer te vroeg werd ingevallen, willen wij niet verzwijgen, maar wie zou bij zooveel ge lukkige, prachtige oogenblikken dit niet willen vergeten, vooral nu de vlekjes geen stoorenden invloed hadden op den gang van het geheel? De Psalm van den Heer Loots opende waardig het concert. De bescheiden com ponist werd na de uitvoering ervan door de zangers opgeroepen en ontving uit de handen van den president der Liedertafel eene lauwerkrans. Dat deed ons en zeker allen, die oprechte waardeering koesteren voor jeugdige veelbelovende talenten goed. Het solowerk van den avond was in uitstekende handen. Rogmans zong de ver bazend moeielijke Rinaldoparty onberis pelijk. Zóó, dat het ons was alsof Brahms deze partij voor hem had geschreven. In het werk van Hol vroeg hij als burger van het benarde Leiden op aangrijpende wijze naar zijn kind, zijn eenig kind. Rogmans heeft opnieuw aller hart ge stolen. Dat zijne heerlijke kunstenaars gaven ons nog menigmaal mogen ver kwikken en goed doen, is zeker aller ll wensch. Naast Rogmans gewagen wij met inge nomenheid over den zang van den Heer van Duinen. Zijn schoon basgeluid is uit stekend geschikt voor de partyen van Alva en van der Werff, Zijn gebed: -Vader ia den Hemel -Die de bron den moeden kemel »'t Lam de vruchtbre weide wijst" enz. klonk treffend schoon. Zijn „nooit"! nooit I" zóó beslist en zóó kalm, dat bet inderdaad eene muitende bende volks zou hebben doen terugdeinzen. De Heer L,, die als delletant bereid willig de Valdez zong, verdient daarvoor een woord van dank. Het orkest werkte uitmuntend en be wees opnieuw, dat de taak der begelei ding in deze handen veilig is. De stem ming tusschen kwartet en blaasinstrumen ten was gelukkiger dan bij de uitvoering van Toonkunst. Wij meenen, dat wy de Liedertafel „Zang en Vriendschap" en den Heer Ro bert, die ook van dezen kring de ziel is, geluk mogen wenschen met hare eerste uitvoering. B. Weten en Werken. Maandag avond waren wij onder 't ge hoor van den Heer Vermeulen uit Haas trecht, die ook verleden jaar voor ons optrad en toen een goeden indruk had achtergelaten, blijkbaar uit de goede op komst. Spreker herinnerde, dat den vorigen zomer in enkele couranten te lezen had gestaan, van de noodzakelijkheid om min stens éénmaal in een zomer een reisje te maken en zoo lichaam en geest nieuwe veerkracht te schenken na ingespannen arbeid op kantoor of werkplaats. Nu her innerden wy ons dat geschrijf, maar wegens het onbereikbare van de verwe zenlijking hebben we er toen maar niet te lang over nagedacht en de behandelde stof rustigjes zich laten oplossen in den dagelijkschen chaos van berichten en stel lingen en theoriën, die voor ons waarde loos zijn, niet denkende, dat spreker ze nog eens zou bezigen als inleiding tot eene voordracht over huiselijkheid. Het gekke van het courantenartikel werd nog eens in een helder licht gesteldwij gaan niet reizen, omdat onze beurs 't niet toe laat, en of men nu dien toestand gezond of niet gezond gelieft te noemen, een feit is, dat wij hoofdzakelijk, doch niet uitsluitend daarom niet kunnen. Spreker wees ons evenwel den weg om op andere wijze te kunnen genieten en wel op eene wijze die onder ieders bereik valtWij bezitten allen een tehuis en hebben een gezin of behooren er toe. Nu, dat tehuis behoort zóó aangenaam te zijn, dat wij er geen andere uitspanning voor wenschen. Onze woning, al is ze klein en laag en verveloos, kan met weinig kosten aantrek kelijk genoeg gemaakt worden. Een potje verf, een rolletje behangselpapier kost niet veel en een bloem of plant brengt geur en kleur en fleur in de somberste woning, m. a. w. wij moeten onze woning gezellig trachten te maken. Van het leven in zoo'n woning hing spreker een aantrekkelijk tafereel op en al gaf spreker toe, dat de toestanden nn juist niet overal zóó zijn, wij moesten toestemmen, dat vele woningen, thans toonbeelden van al wat onrein, ongezellig en onhebbelijk is, met een weinig goeden wil wel om te scheppen zijn in datgene wat spreker bedoelde. Natuurlijk kwamen enkele bedenkingen bij ons op, maar spre ker bad de goedheid die onuitgesproken opmerkingen krachtig te weerleggen. Ten eerste moeten wij de schuld bij ons zelf zoeken, als wij liever elders dan thuis zijn. De huisvrouw, die in deze eeuw niet meer is de slavin, maar de hulpe des mans speelt natuurlijk by dien zin voor goede orde en voor smaak een hoofdrol. Maar zulke vrouwen behooren niet tot de uit zonderingen en als dan de man en de vrouw, bezield door een zelfden geest, werk zaam zijn tot heil van 't gezin, kan 't niet anders of iedere woning kan herschapen worden in zoo'n tempeltje van geluk en vrede als spreker ons schetste en waarvan gelukkig het getal nog zoo gering niet is. Wij waren dankbaar voor hetgeen spre ker ons zoo ongemerkt op 't geweten bond stellig zal het gehoorde aanleiding geven om ons eens duchtig te doen rondzien voor 't geval in ons tehuis dit of dat niet in den haak mocht zijn en voor de jon geren onder ons zullen de aardige tafe reeltjes van huiselijken vrede niet voor niet geschilderd zijn. Als bijdrage volgden na een stukje dat aanleiding gaf tot vroolijkheid. Het han delde over indrukken, verkregen by ver schillende personen omtrent de plaats waar zij wonen, waaruit bleek dat men soms vergelijkingen en gevolgtrekkingen maakt aangaande onze omgeving die of overdre ven te hoog of te laag zijn en waarvan spreker ons eenige vermakelijke voorbeel den mededeelde. Wij bedankten dan ook voor het genot volle avondje met een flink en oprecht De volgende week treedt op de heer Cohen Stuart uit Alkmaar. Sedert Vrijdagavond is de toestand van Z. M. den koning verergerd, door een aanval van hevigen pijn, waarbij zich verschijnselen voordeden, die aan eene attaque deden denken. Dr. Van Vlaanderen bracht den nacht op het paleis door en Dr. Vinkhuijzen werd per telegraaf naar het Loo ontboden. Met het oog op den toestand werden de publieke vermakelijk heden op last van den burgemeester van Apeldoorn geschorst. Zaterdag was de toestand weer veel minder gunstig en na men de krachten af. De nacht van Zaterdag op Zondag werd niet rustig doorgebracht. De eetlust is ge ring en de krachten waren afnemende. Het bulletin luiddeDe Koning heeft den nacht onrustig doorgebracht en in de laatste 24 uren weinig voedsel gebruikt. De algemeeue toestand bleef overigens on veranderd. Het bulletin van Maandag ochtend luid de Z. M. bracht den nacht en ook den laatsten voornacht rustig door. In den na nacht werd den Hooge lijder onrustiger. De algemeene toestand verandert niet en Z. M. blijft weinig voedsel gebruiken. Nog verneemt men dat Z. M. in hooge mate verzwakt is en zelfs niet meer staan kan, tengevolge waarvan Z. M. nu en dan delireert. Eene gehouden buitengewone vergadering van den ministerraad brengt men in verband met den toestand des Konings, terwijl er een gerucht gaat dat, mocht de ongunstige toestand aanhouden, er sprake zou zijn te overwegen, in hoe verre er termen bestaan tot instelling van een tijdelijk regentschap. Dinsdag is de toestand ongeveer dezelfde gebleven.

Haarlemsch Advertentieblad | 1889 | | pagina 1