FAUST. „Haarlem's Zanggenot" FEEBTCQNCEET MUZIEKSCHOOL ADVERTENTIEN. Hollandsch Operagezelschap, Parkschouwburg te Amsterdam. VEttEEÏÏIGIÏTG W. W1EGANT, Na afloop BAL. van de Afdeeling Haarlem der Maat schappij tot bev. der Toonkunst. De commissie uit liet huis van af gevaardigde der Vereenigde Staten heeft haar rapport over het wetsontwerp be trekkelijk de immigratie ingediend. Er wordt voorgesteld het verblijf in de Yereenigde Staten te ontzeggen aan mis dadigers, anarchisten, socialisten en lijders aan zekere ziekten voorts een hoofdelijken omslag ten bedrage van 5 dollars te heifen van alle immigranten. Onder de kandidaten, gekozen door de hervormingspartij voor de aanstaande verkiezingen voor den Londensehen Graaf- schapsraad, behoort ook eene dame, Miss Jane Cobden. Te Parys was men de laatste dagen een en al verkiezing. Boulaoger- en Jacques- mannen trachtten elk zijn aandeel nit den strijd te ontvangen. Hier een billet vóór Boulanger, een oogenblik later een vóór Jacques er overheen geplakt om weer wat later bedekt te worden door eene Boulanger-reclame. Zelfs trachtten de anti- Bonlangisten door glossen op zijn naam en het daaraan verbonden bedrijf de Pa- rijzenaars aanschouwelijk voortestellen wat zij van hem te wachten hadden zij lieten te koop aanbieden halvestuivers broodjes, die er kostelijk uitzagen, doch met hooi gevuld waren. Elk broodje was voorzien van het opsohriftWat Boulan ger belooft en geeft. Te Madrid zijn in de laatste dagen weer ontplofbare bommen gevonden en wel op plaatsen waar, door ze neer te leggen, groote bezwaren moesten overwonnen wor den, o. a door een schildwacht te verschal ken. Thans schijnt men door het vinden van eene briefwisseling de draden van het com plot in handen te hebben. In eene steenkolenmijn van het En- gelsche graafschap Cheshire is eene ont ploffing ontstaan. Zeven lijken van arbei ders zijn reeds te voorschijn gebracht, ter wijl het vermoeden veld wint, dat nog een achttiental om het leven gekomen is. Als men nu Jack the Ripper, de befaamde vrouwenmoorder, niet gevangen heeft, dan vergist de politie te Tunis zich sterk. In die stad heeft men n.l. iemand gepakt op wiens armen vrouwennamen zijn getatoueerd alsmede zijn eigen naam, James Gray. Het is voor den man onge lukkig, dat hij niet kan vertellen waar hij het laatste jaar heeft gewoond en wat hij te Tunis kwam doen. In afwachting van de noodige ophelderingen is hij gepho- De kanonnenkoning Krupp schijnt nog al vertrouwen te stellen in den finan- tieelen toestand van het Turksche rijk, al thans in de afgeloopen week heeft hij te Ant werpen twaalf moneterkanonnen laten in schepen bestemd voor Turkije. Waarschijn lijk was het eene rembours bestelling. Een pas gehuwd paar uit Lyon be zocht op de huwelijksreis Monte Carlo en wijdde zich daar zoozeer aan het spel, dat ten laatste van het vermogen der jong gehnwden niets meer overbleef. Toen vormden zij het plan zich van kant te maken en gaven van hun plan kennis aan een vriend te Nice, die onmiddellijk naar Monte Carlo vertrok om hen, zoo mogelijk te redden. Het was echter reeds te laat. De politie vertelde hem eenvoudig dat de jougelieden dood waren en weiger de bepaald eenige nadere opheldering te geven. Op Teneriffe heerscht een pokken epidemie. Alle poklijders worden uit de stad verdreven. Is nu de familie bemid deld, dan wordt voor hem een hut in het vrije veld gebouwd, anders komt de on gelukkige zonder hulp om. De Fransche minister van onderwijs heeft voorgeschreven, dat voortaan ieder kind, hetwelk tot den leeftijd van tien jaar gekomen is, niet op school kan worden toegelaten of gehouden tenzij het gerevac- cineerd ie. Een waarschijnlijk eenig feit in de historie der diplomatie wordt uit Buda pest gemeld. De Turksche consul-generaal, Minur Bey was aldaar overleden, aanzienlijke schulden nalatende. Zijn schuldeischers legden beslag op zijn lijk op het oogen blik dat het naar Konstantinopel zou vervoerd worden. Het lijk werd verzegeld en naar de morgue gebracht. Negen dagen is het aldaar gebleven. Te vergeefs seinde de nieuwe consul-gene raal Assin Bey naar Konstantinopel om instructies en om geld. Ten slotte tastte hij in zijn eigen beurs en liet het lijk naar Turkije transporteeren. De favoriete van den sultan van Marokko is een Spaansch meisje uit An- dalusië. Door familieomstandigheden werd zij gedwongen zich naar Afrika in te Bchepen om daar haar geluk te beproe ven. Toen de dienaren der Marokkaansche majesteit de schoone Andalusische zagen, werden zij door haar schoonheid getroffen en stelden zij alles in het werk om haar voor den harem des keizers te veroveren. Dit gelnkte slechts door list en bedrog Eerst was zij verbijsterd en diep onge lukkig, wilde eten noch drinken en pro beerde zelfs eens, terwijl zy een bad nam, zich met een gouden naald te dooden. Deze poging gelukte sleoht, want zij viel alleen in onmacht. Toen poogde zy het hof te maken aan een Eunuch, maar deze bleef ongevoelig. Dit hinderde de schoone zeer, zij veranderde van taktiek, en op het oogenblik is zy in Fez de favoriete. Onlangs kwam een der Eunuchen in haar geboorteplaats om castagnetten en een gui taar te koopen zy hoopt met deze muziek de wolken van het voorhoofd van haar tyran en het verdriet over haar eigene verloren vrijheid te verdry ven. Dure tijden zyu het voor Italië. Er is gebleken, dat het tekort op de begroo ting thans 100 millioen bedraagt, maar dat dit in Juni a. s. tengevolge van de in gewilligde buitengewone credieten het cij fer van 400 millioenen bereiken zal. -Het Berlynsche persbureau beperkt zyn werkzaamheid niet alleen tot het Duitsche rijk. De vroegere hoofdredacteur der Engelsche St. James Gazette heeft in een door hem gepubliceerden brief mede gedeeld, dat in den laatsten tijd herhaal delijk pogingen zijn aangewend om dit blad voor de Duitsche regeering te winnen. De tegenwoordige hoofdredacteur ontkent, dat Bismarck eenige controle over de St. James Gazette uitoefent. Men verneemt, dat in de provincie Zuidholland door den commissaris des Ko- nings aan de burgemeesters eene reeks van vragen zijn voorgelegd, betrekking hebbende op den veldarbeid van vrouwen en kinderen. Door de Amsterdamsche politie is te Delft een valsche munter aangehouden. De man is kleermaker van beroep en liet zich by den burgerl. stand te Amsterdam af- en overschrijven naar Utrecht, terwijl men op het spoor kwam, dat hij te Delft een v kamer had. waar hij zijn muntersvak uitoefende. Twee reolierchéurs hebben hem daar ijverig bezig gevonden met het ver vaardigen van valsch geld. Het officieel bulletin van het Loo van Zaterdag luidde als volgtDe toe stand van Z. M. den koning blijft bevre digend. H. D. had een rustigen dag en ge bruikt ook meer voedsel. De nacht was echter iets minder kalm. De berichten van Zondag en Maandag stemden in hoofdzaak hiermede overeen. Maandag luidde het officieel bericht: 's Konings toestand blijft voor het oogen blik bevredigend. De krachten komen lang zamerhand by, ofschoon de laatste 24 uren de Hooge lijder minder rustig is geweest. De vraag is opgeworpen of onze twee-en-een-halve-cents-stnkken niet met een korteren naam bedeeld konden worden en allerlei antwoorden zyn daarop gege ven. Zelfs is de Russische naam »kopek" aan de hand gedaan, De beste raad heeft echter de directeur van het koninklijke penningkabinet gegeven. Wil men het muntstuk herdoopen, zoo noeme men het een »Groot", de oud-Hollandsehe benaming van een halven stuiver. Te Wildervank heeft een troep vol wassen boerenzoons en boerenknechten den politieagent aldaar deerlijk mishandeld. Met schaatsen hebben ze hem in het aan gezicht en den hals zwaar verwond, hem op den grond geworpen, geschopt en ge trapt, zijn sabel in een ijsbijt gesmeten en hem van den wal op het ijs geschopt, waar hij in bewusteloozen toestand is ge vonden. De gekwetste heeft hevige wond koortsen. Tot predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Heemstede is beroepen Ds. B. J. Swaan te Gouda. De uitslag van den schaatsenwed- strijd te Hamburg, Vrijdag gehouden was voor de Nederlandsche rijders zeer gunstig. In beide afdeelingen werd twee aan twee gereden. In de eerste afdeeling (baanlengte 1609 meter) behaalden Pander, Jurrjens en Couvee de overwinning resp. in 3 m. 17 s., 3 m. 18 s., en 3m. 25 e., Uit de tweede afdeeling (baanlengte 3218 meter) traden dezelfde Nederlanders als over winnaars te voorschijn, doch nu in deze volgorde: Jurrjens in 6 in. 484/s s., Pander in 6 m. 56 s. en Couvée in 7 m. 151 /s s., De Deen Hansen en de Duitschers Gro- nemann en Harms werden in beide wed strijden totaal verslagen. Mej. G. Beerling, Bloemgracht 121 te Amsterdam, waarschuwt ouders en voog den, die jonge meisjes naar Amsterdam zenden om een dienst te zoeken, dat op de booten en bij aankomst van deze en van de treinen zich dikwijls mannen en vrouwen bevinden, die onder den schijn van meisjes voort te helpen en diensten of logies bezorgen, haar in slechte huizen lokken en geheel in hare macht weten te krijgen. Zij geeft daarom den raad om voor men de meisjes zendt, nauwkeurig naar den aangeboden dienst te onderzoeken en ver klaart zich bereid in dit onderzoek behulp zaam te zyn. De gemeenten Lisse en Sassenheim zullen telefonisch worden verbonden met het Rijkstelegraafkantoor te Hillegom, het welk voorzeker voor den uitgebreiden bloembollenhandel behoefte was. Niets duurt er eeuwig. De onlangs te Haarlem opgerichte Argentijnsche bond, waarvan wij meermalen melding maakten, is reeds ontbonden. Ook de rederijkerskamer „Vooruitgang zij ons streven" te Houtrijk en Polanen en de zangvereeniging „de Harmonie" al daar zijn na een bestaan respectievelijk van 3 en 2 jaar ontbonden. HAARLEM, 22 Januari 1889. Het Rotterdamsche gezelschap, on der directie van Alex. Faaesen gaf Vrijdag avond in den Schouwburg alhier „Olym- pia". Het gezelschap, hoewel niet schitterende als eene ster van de eerste grootte, staat bij het Haarl. publiek gunstig bekend vandaar dat het jammer was, dat er menige zitplaats „a prendre" was. Mevrouw Kley, in de rol van Olympia, voldeed goed, vooral in den scène toen zy tegenover de maitresse stond van haren echtgenoot, haar waardige houding, haar fiere taal uitgesproken met verontwaar diging, hare verpletterende blik kwamen goed tot hun recht. Mevrouw Korlaar vatte haar rol goed op en acteerde daarbij heel aardig. De heer Faassen was onver beterlijk en de heer Chrispijn bleef van 't begin tot het einde goed in zijnen rol. Zijn spel was los en bevallig, dat blijkbaar op het publiek een aangenamen indruk maakten. De heeren Nieuwland en Wa- gemans gaven door hun komiesch spel, hier en daar wat overdreven, eenige ver- poozing. Bij de heden gehouden stemming voor twee leden van den gemeenteraad zijn uitgebracht op ieder 823 stemmen. Ds. J. Langhout hield Zondagavond zijne intrede als predikant bij de Nederd. Gereform. gemeente (doleerende) alhier naar aanleiding van Psalm 51 20. na des morgens door Ds. B. van Schelven van Amsterdam bevestigd te zijn, Marktbericht van 21 Jan. GRAAN- EN ZAADMARKT. Witta tarwe f 5.75, f 7.40. Haver f 2.50, 3. Garat ƒ4.90, ƒ5. Huivenboonen f 6.80, 7.10. Paardenboonen f 5.90, f 6. Groene erwten f 7, 7.75. Marktbericht van 21 Januari. Aardappelen. Aangev. 280, verk. 140 H.L. L. pr. ƒ2.00, H. pr. ƒ4.00. Appelen. Aangev. 58, verk. 39 H. L. L. pr. ƒ4.00, H. pr. ƒ9.00. Peren. Aangev. 16, verk. 11 H. L. L. pr. ƒ4.00, H. pr. ƒ5.00. Boter. Aangev. 140, verk. 140 Kilog. L. pr. ƒ1.45, H. pr. ƒ1.60. Biggen. Aangev. 29 verk. 21 st. L. pr. ƒ5.50, H. pr. ƒ14.00. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 24 Jan. 1889, des namiddags van 23 uur door den Heer W. Ezerman. PROGRAMMA. 1Preludium eu FugaJ. S. Bach 2. AdagioBeethoven. 3SonateFinck. a. Allegro moderato. b. Andante. c. Allegro risoluto. 4. Andante en VariatienHesse. 5. Finale. van den Directeur: J. G. DE GROOT# Vrijdag 25 Januari 1889» Groote Opera in 5 Bedrijven of 11 Tafereeien. Mnziek van Chs. GOUNOD. Aanvang 7Vs ure Balkon ƒ2.1ste Loge ƒ1.75, 1 2de Loge en Parterre ƒ1.50, Gaan derij 0.60. Plaatsbespeeking zooals gewoonlijk. Ter herdenking van hetTwintig- jarig bestaan onder directie van den Heer Eerelid der Vereeniging op Zaterdag 26 Januari 1889, des avonds ten acilt UUr, in de Muziekzaal der Sociëteit „DE KROON». Met welwillende medewerking van den Heer P. MARTIN Eerelid der Vereeniging (Fluitist), den Heer Gr. P. VA.N IERSEL, uit Waalwijk (Bariton). Introductiebewijzen zijn ver krijgbaar bij de Boekbandelaars DB ERVEN LOOSJES, Ged.Oudegrachtr en bij den Heer D. BREMER, Kleine Houtstraatvoor een Heer en Dame a 0.99, voor eene Dame a 0.50. Tekstboekjes a 10 et. (119) DIRECTEUR de Heer L SCHLEGEL. Onderwijzers: Zang: Mej. A. BASTIAANS en de Heeren W. ROBERT en L. BERCKENHOFF. Piano De Heeren L. SCHLE GEL, E. APPY en W. ROBERT. Viool: De Heer W. ROBERT. Violoncelde Heer E. APPY. Theorie: De Heer W. H. C. SCHMöLLING. Mochten zich leerlingen voor het onderwijs in Blaas-Instrumen- ten opgeven, dan kan het Bestuur, bij voldoende deelneming, ook daarin onmiddellijk voorzien. Het schoolgeld bedraagt per half jaar In de Solo-Zangklassen..../ 30, Koor-Zangklassen.7, Solo Pianoklassen35, gewone Pianoklassen. 25, Vioolklassen35, Violoncelklassen 35, Theorieklassen22,50 Voor kinderen uit één gezin wordt in de Pianok lassen. verminde ring van schoolgeld toegestaan. Le den der Afdeeling genieten eene korting van vier gulden per jaar. Reglementen zijn gratis aan de School te bekomen. Ouders of Voogden, die kinderen op de School wenschen te plaatsen, worden verzocht daarvan schrif telijk aangifte te doen aan den Directeur (adres aan de School Lange Veer straat No. 5), met opgaaf of de nieuwe leerlingen al dan niet reeds onderwijs hebben genoten. Aanvang van den nieuwen cursus 1 Februari a. s. Het Bestuur der Afd. voorn., J. K. TADEMA, Secr.

Haarlemsch Advertentieblad | 1889 | | pagina 2