Eerste Blad. PREDIKBEM No. 11 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Elfde Jaargang. van ZATERDAG 9 Februari 1889. Bericht. op ZONDAG lOFebr. 1889. Nieuwsberichten. as TELEPHOONNUMMER TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf,25. franco p. post ,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 uredie alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Aan de abonné's op dit blad wordt bericht, dat tot 15 Fe bruari alsnog gelegenheid zal gegeven worden tot het afhalen der Premie-Scheurkalender tegen inlevering der bon, ge hecht aan de jaarsquitantie. Na genoemden datum zullen wij de vrijheid nemen over de onafgehaalde exemplaren tot andere doeleinden te beschikken Groote Kerk. Voorm. 10 ure, Snethlage. -Nam. 2 ure, J. O. Boon, pred. te Beverwijk. Avonds 6 ure, Smeding. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Iloog. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Brutel de la liivièrc. Woensdag 's av. 7 ure, Jaarvergadering der Afd. Haarlem van de Ned. Zend.-Ver- eeniging. Sprekers: Smeding, verslag, J. H. Wiersma, pred. te Amsterd.rede. Bij het einde der samenkomst wordt aan de uitgangen gecolleeteerd voor het werk der Nederi. Zend,-Vereeniging. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Moeton. Waalsche Kerk. Voorm. 10 ure, Debry. Christelijk Gerefortn. Gemeente. (Ged. Oudegracht). Voorm. 10 ore, 's Av. 5 ure, Mulder. Woensdag 's av. 8 ure. Mulder. Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure. Schotel. Honderdag 's av. 8 nre, Schotel. Lnthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, Mees. Avonds 6 nre, Poolman. Kerk der Vereenigdeüoopsgezinden Voorm. 10 nre, Craandijk. 'e Avonds 6 nre, de Vries. itemonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, J. van Loenen Martinet, pred. te Zandpoort. Met medewerking van het Zangkoor. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 nre, Weiss. €hr. Bewaarschool. L. lleerenvest. Maandag 's av. 8 ure, Moeton. Bijbellezing. Luk. 11 1 eDZ. Lokaal in de Oranjestraat. Hinsdag 'sav. 8 nre, Hoog. Bijbellezing. Lokaal v. de Jongefings-vereeniging. Annastraat. 'Donderdag 's av. 8 u., Knottenbelt. Bijbellez. Ds. de Lanoy kan zijne catechisatiën nog niet waarnemen. Door Dr. Smeding is met veel dank ontvangen, onder de letters D. a. V., 50.voor de Chr. School voor On- en Minvermogenden. Door Hs. Knottenbelt is Zondag na de Godsdienstoefening in de Nieuwe Kerk met dank ontvangen f 1.voor de Chr. School voor On- en Minvermogenden. De Heer Bremer verzoekt zijne leer lingen van Maandagavond, die wensehen aangenomen te worden, op de gewone uren aan zijn huis. Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 ure, G. van Herwaarden. Collecte voor de Kerk. Nam. 41/2 ure, geen dienst. Beverwijk. Voorm. 10 ure, A. P. Duker, Em. pred. te Haarlem. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, J. H. van Arkel. Nam. 2Vs ure, J. H. van Arkel. Heemstede Voorm. 10 ure, H. J. Bergenia. Pred. te Spaarndam. Hillegom- Voorm. 10 ure, geen dienst. 's Avonds 6j ure, M. Buchli Fest. Sandpoort. Voorm. 10 ure, B. Tideman Jr., Pred. te Haarlem. Spaarndam. Voorm. 10 are, geen dienst. Nam. 21/2 ure, H. J. Bergsma. Velsen. Voorm. 9Ve ore, J. C. Boon. Pred. te Beverwijk, 's Avonds geen dienst. Zandvoort. Voorm. 10 nre, O. Schrieke. Nam. 2Vs nre, O. Schrieke. Voordrachten in Teylers Stichting. De vergely kende studie der godsdiensten was het onderwerp der Rede door Prof. Tiele Woensdag jl. in Teylers gehoorzaal uitgesproken. Deze wetenschap (door spreker hiero- graphie genoemd) is van zeer jongen datum en voor weinige jaren is de eerste leer stoel voor haar te Leiden opgericht, op voordracht van den Minister Heemskerk. Dit voorbeeld door Holland gegeven, werd weldra in Engeland en Frankrijk ook in Duitschland nagevolgd en de volhardende en scherpzinnige onderzoekingen der we tenschappelijke wereld hebben dit nieuwe onderwerp van studie reeds zoover ge bracht, dat men met voldoening op be langrijke resultaten kan wijzen. Men is er door voortgezette vergelijking in ge slaagd, de godsdiensten in familiën te groepeeren, en de karakteristiek van twee hoofdsoorten, de hoofdkenmerken althans daarvan ons te doen begrijpen, had spreker zich ten deel gesteld. Die hoofdsoorten zijn de theocratische en de theanthropisohe, waarvan de eerste meestal bij volken van den Semietisr.hen stam, de tweede bij de Arische stammen wordt aangetroffen. Reeds terstond springt in het oog dat in beiden de voorstelling van de schepping der wereld, een geheel verschillende is. Terwijl de theocratische zich voorstelt dat de godheid de wereld heeft vervaardigd, als de kunstenaar zijn werkstnk, op een gegeven oogenblik, nit kracht van eigen machtsvolkomenheid, om daarna die schep ping naast zich en buiten zich te laten voortbestaan, zoolang hij haar het leven wil gunnen, nemen de theanthropische godsdiensten een emanatie aan, een worden van de wereld als uitvloeisel van het god delijke, en in voortdurenden samenhang daarmede verbonden. Dezelaatsten stellen het wereldbestuur af- hankelij k van den wil van goede en booze geesten, kennen aan den mensch een zekere invloed toe op zijn levensbetrekkingen, onderwerpen de godheid aan de eischen der rechtvaardigheid, en stellen boven alles een soort van fatum waaraan zelfs de goden ondergeschikt zijn. Noch in den tijd, noch in de rnimte, zijn de goden dezer godsdiensten oneindig. Van enkelen kennen wij de geboorte, van anderen acht men den ondergang niet twijfelachtig. De theocratische godsdiensten (het Jahvisme, het Islamisme, enz.) daaren tegen kennen hnn goden onbeperkte heer schappij toe, hun wil is wet, hun bestaan, is eeuwig, booze geesten en menschen zijn niets dan werktuigen in hunne hand, slaven van hunnen wil. Hnn naam is koning, vorst en heer, terwijl zij bij de andere groep (bp Grieken, Romeinen en Germa nen) als vader en moeder worden aan gesproken en voorgesteld. Bij uitzondering komt by de Semietisehe volken de godheid in aanraking met enkele uitverkorenen onder de menschen. Dan Dog wordt hy niet aanschouwd, maar in wolken en donderslagen wordt zyn na- bijbeid slechts vermoed. De Ariërs van hunnen kant, staan in veel nauwer be trekking tot haar. Vele stervelingen wor den na een leven vol heldendaden opge nomen onder de goden (apotheose) of wel goddelijke wezens dalen neder op de aarde, nemen menschelijke vormen aan en be wegen zich als huns gelyke (incarnatieën). De offers der theocraten zyn eerbewyzen of zoenoffers, de offers der theanthropen een soort van beding of overeenkomst tnssehen den offeraar en zijn god. De eersten dragen dan ook meest een bloedi ger karakter dan de laatsten. Het men- schenoffer blijft Jang blyken in zwang. De tempels zyn by den een toeganke- lyk voor een ieder, by den ander zorg vuldig afgescheiden van al het profane en alleen toegankelyk voor de koogepriesters op enkele dagen des jaars. Zoo ziet men de beide hoofdrich tingen, overal zich in leer zoowel als in eere- dienst openbaren. Waartoe leidt nu een eenzydige ont wikkeling van deze beiden De theocratische godsdienst voert in de eerste plaats onverbiddelyk tot een onbe perkte alleenheerschappij der koningen, die regeeren nit naam van God en tegen alle volken, die zich niet aan hen onder werpen, de oorlogen des Heeren voeren. Vervolgens komt nit dit beginsel een fatalisme voort, dat, zooals de geschiede nis der Arabieren ons leert, zelfs by de meest ontwikkelde staten ten slotte alle beschaving vernietigt en opoffert aan de eischen van den godsdienst. Eindelyk spruit hieruit voort een onverdraagzaam heid, die geene grenzen kent en tot de afschuwelykste vervolgingen aanspoort. De ware menschelykheid gaat hierby vaak onherroepelyk te gronde. De theantropische godsdiensten leiden op hunne beurt vaak tot een verlagen van het goddelyke, dat allen eerbied daar voor ondermynt en rechtstreeks tot athe- isme voert, of wel tot eene verzinnelyking van al het godsdienstige, waarby de mensch tot het grofste by geloof vervalt. De geschiedenis van het Christendom is de geschiedenis van den stryd tnssehen deze twee beginselen, waarby op verschil - lende plaatsen en in verschillende eeuwen, dan weer het een, dan weer het andere de overhand behield. Reine menschelykheid en reine vroom heid moeten nevens elkaar blyven bestaan en gehandhaafd worden, en al staan beide richtingen juist in onzen tyd weder stren ger dan ooit tegenover elkander, de po gingen van hen die ze zoeken te vereeni gen, moeten eens zegevieren, al znllen wij hunne zegepraal dan ook niet meer be leven. Met deze woorden besloot spreker zyne redevoering, waarby de verschillende stel lingen door een rykdom van voorbeelden uit de geschiedenis der godsdiensten werden gestaafd. Ryk van inhond en schoon van vorm, vermocht zy het gehoor van het begin tot het einde toe te boeien. Door den geneeskundigen adjur.ot- inspectenr in Noordholland zyn de ma zelen in de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude epidemisch heerschende ver klaard. Voor een groot gedeelte heerseht deze ziekte in de afdeeling Spaarnwoude, waar de openbare school de laatste dagen slechts door enkele leerlingen werd bezocht. De school is thans voorloopig gesloten. Ook in de andere afdeelingen der ge meente komen onderscheidene gevallen HAARLEM, 8 Februari 1889. In de 1.1. week gehouden verga dering van Commissarissen der Stuivers Spaarbank werd door den penningmeester, den Heer W. D. Nolting, rekening en ver antwoording gedaan, en verslag uitge bracht over het afgeloopen jaar. Uit dit verslag bleek, dat in 1888 zyn Ingebr. 5533 posten meteen bedrag van/10170.501 Terugbet. 511 - 10870.28s Zoodat het gemiddeld bedrag van inbreng is ƒ1.84 en van terugbetaling ƒ21.27. In 1888 zyn ingeschreven 22'2 nieuwe deelnemers. Het saldo der Stuivers Spaarbank be droeg op 1 Januari 1889 ƒ12121.05, ver schuldigd aan 86G deelhebbers. Aan rente is aan de deelhebbers uitbe taald of op hunne rekening bygeschreven ƒ209.595. Het bedrag der rente was per 100-2%. Met het oog op de soliede belegging der spaarpenningen scheen het niet aan bevelenswaardig eene hoogere rente uit te keeren, vooral omdat toch aan de inleg gers reeds rente verzekerd wordt van het begin der maand, volgende op die, waarin de gelden zijn ingelegd, en bovendien uitbetaling plaats heeft, onverschillig wan neer de gelden worden opgevraagd. De penningmeester ontving van zijne medecommissarissen grooten lof voor den yver en de nauwkeurigheid,waarmede hy de belangen van de Stuivers Spaarbank beeft behartigd. De zittingen hadden in dit jaar plaats des Dinsdags-middags van 12 tot 1 uur in den Doelen, Donderdags-avonds van 8 tot 9 uur en Zaterdags-avonds van 8 tot 91/» uur in het Vischhuisje.

Haarlemsch Advertentieblad | 1889 | | pagina 1