HAARLEMSCH Eerste Blad. No. 1'2 Elfde Jaargang 144. met AMSTERDAM. van WOENSDAG 13 Februari 1889. Bericht. Aan de abonnê's op dit blad wordt bericht, dat tot 15 Fe bruari alsnog gelegenheid zal gegeven worden tot het afhalen der Premie-Scheurkalender tegen inlevering der bon, ge hecht aan de jaarsquitantie. Na genoemden datum zullen wij de vrijheid nemen over de onafgehaalde exemplaren tot andere doeleinden te beschikken Nieuwsberichten. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. TELEPHOON NUMMER TELEPHONISCHE VERBINDING ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf,25. franco p. post ,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk, Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond^ Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst, De Letterlievende Vereeniging „J. J. Cremer". Woensdag avond waren wij weder in de gelegenheid eene tooneelvoorstelling van bovengenoemde Vereeniging bij te wonen. Na inzage van het programma kregen we al dadelijk de overtuiging, dat er wat te lachen zou vallen, waaraan het dan ook niet ontbroken heeft. De reden hiervoor waren minder in het eerste stukje, getiteld „Vereenigd", te vinden dan in het tweede „Janus Tulp", blijspel in 4 bedrijven door Justus van Maurik Jr. Het zou echter ondankbaar zijn het eerste stak onbesproken te laten. „Vereenigd", oorspronkelijk tooneelspel in één bedrgf door G. A. J. Koos, is onzes inziens een klein maar rein stnkje, dat voor eene goede opvoering goede krachten vordert en daarover was niet te klagen. Immers, waar de zware rol van Willem Beekhof in znlke handen is, kan 't niet anders of alles verzekert eene goeden uitslag. We noemen alleen den hoofd persoon in dit stukje, echter niet met voor bijgang van de andere medespelende, die evenzeer hun best deden tot het goed ten tooneele brengen ervan. Somwijlen was men de werkelijkheid nabij, getuige de seéne tnssehen den Heer Willem Beek hof en zijn pupil, den jongen Karei Heer- veld. Deze seêne werd uitstekend weer gegeven. Over 't geheel was het een ern stig stnkje, dat alleen door het optreden van Van der Hoog, den onbezorgden en verwaanden geldman, een oogenblik den lachlust bij 't publiek opwekte. »Janus Tulp" daarentegen vergoedde dubbel wat de lachlustigen in het eerste stukje waren te kort gekomen. Wie kent niet dit alleraardigste blijspel van onzen Justus van Maurik en dan de opvoering bij te wonen zooals die van gisteren avond, 't was een waar genot. Het werd tot in de kleinste bijzonderheden goed afgespeeld. Van de hoofdpersonen tot de bijrollen, ze wisten wat ze te doen hadden. Ze begre pen dat ze op de planken kwamen om genot te verschaffen, om te doen lachenniet om 't zelf te doen dan daar waar znlks noodig was en dit juist pleit voor hen; het bewijst dat ze hnn rol begrijpen. Vraagt men ons of er aanmerkingen te maken waren, we moeten volmondig be kennen: neen. Cremer heeft zijn ouden roem dien avond op waardige wijze gehandhaafd; den spelers hiermede een woord van lof. Dat men overtuigd was van een genotvollen avond, bewees de overgroote opkomstde Schouwburg was eivol. We zonden vreezen, dat bij een ver meerdering van het ledental, iets wat we Cremer van harte toewenschen, de Schouw burg wel eens te klein zon kunnen wor den. Bij al het goede dat wij te genieten kregen, mogen we vooral niet nalaten een woord van lof nit te brengen op hetor- chest. Wij maakten Woensdagavond voor het eerst kennis mot een onderdeel der nieu we kapel onder Directie van den Heer Kriens en wij hoorden, wat misschien nog nimmer vóór deze de stedelijke kapel was ten deel gevallenwe hoorden applaudisseeren na de muziekvoordrachten in de pause's gehouden, de muziek was dan ook meer dan goed te noemen, wat niet weinig bijdroeg tot gezelligheid van den feestavond. Men veroorlove ons slechts eene kleine opmer king, geen aanmerking. Zon het met het oog op den langen dnur der voorstellingen niet beter zijn dat Cremer besloot voor taan slechts één groot of twee kleine stukken ten tooneele te voeren Er is, ge- looven we, reeds meer over geklaagd dat 't wat laat, zoo'n beetje nachtwerk wordt, de leden zullen er niet boos om worden en de spelers er mede gebaat zijn. - Omtrent den toestand van Z. M. den koning lniden de berichten in de Staats courant gunstig. De algemeene toestand is zeer verbeterd. De eetlust neemt toe. Z. M. kan zonder inspanning zijne bezig heden verrichten en beweegt zich ook gemakkelijker. Het volgende bulletin zal den 19en Febrnari worden uitgegeven. - Door den wachtmeester van de ma- réehaussée te Sittard is procesverbaal op gemaakt tegen een kiezer, die bij eene te Broek-Sittard plaats gehad hebbende ver kiezing voor een lid van den gemeente raad zijne stem voor twintig francs zou hebben verkocht, terwijl juist die ééne stem van beslissenden invloed kan geweest zijn. Opnieuw is de aandacht gevestigd op den invloed der tabak op de ontwikke - lijk van bacteriën in verband met de proeven in deze genomen door prof. Vir- chow. Zoo b.v.b. wordt de oorzaak van het feit dat de dipteritis één man aantast tegen bijna drie vronwen, toegeschreven aan de werking van het pyradine in den tabaksrook aanwezig. Volgens de Amsterdamsche courant zon het paleis voor Volksvlijt te Amster dam ingericht worden tot eene groote hal, waar bloemen, planten, vleesch, viseh enz. te koop worden aangeboden. Aan het hoofd der inrichting zon geplaatst worden de heer Ton. Sr., directeur der centrale markten te Dnsseldorf. Uit de omstandigheid, dat patrijzen, eksters en vinken reeds beginnen te paren voorspelt men een vroegen zomer. Het zon ook knnnen wezen, dat genoemde vogels, door het telkens veranderende weer in de war gebracht zijn. Van verschillende zijden verneemt men berichten omtrent den storm, welke Zaterdag woedde. Zoo stond te Rotterdam de bnitenstad blank door den hoogen vloed het water bereikte een hoogte van 3.57 M. boven Rottepeil, dat is 5 centimeter hooger dan de hoogste der bekende vloe den, in 1825. Thans stond alle verkeer stil, telephoondraden werden losgeslagen en telephoonpalen woeien om. De ringdijk om het voormalige Delftshaven is bezwe ken en slechts met de grootste inspanning mocht men er in slagen de sluizen van Oud-Delftshaven tegen het opdringende water te verdedigen. Ook te Kralingen was het water 60 centimeter boven nood- peil gestegen, tengevolge waarvan het dijk- leger werd opgeroepen. Den spoorweg heeft men door het aanbrengen van planken tegen den golfslag knnnen beveiligen. Maassluis stond half onder water. Te Amsterdam heeft men ook ruim zijn deel gehadhet getal omgewaaide sohoor- steenen en telephoonpalen, afgerukte zink platen en dakpannen is niet te noemen. De wijzerplaat van den Westertoren heeft den minuutwijzer verloren. Geen enkele boot is vertrokken. Te Zandvoort stond de zee Vrijdag en Zaterdag tegen de duinen en heeft den dninvoet aanmerkelijk doen afnemen. De schuiten staan op twee na tegen de duinen, één ligt op het Texelsche strand en over het lot van de tweede maakt men zich ongerust; van deze ontving men sedert 31 Januari geen tijding. Te Soheveningen sloeg de duinvoet over eene lengte van drie meter weg. Negen schuiten bevinden zich op het strand en zijn voor een goed deel weg tengevolge van den storm. Te Utrecht is een ledige goederenwagen, door den wind voortgestuwd, door eene open- itaauue brug gekomen, waardoor het trei- nenverkeer gestremd was. Op verschillende plaatsen heersohte te gelijker tijd een vrij hevig onweer. Te Puttershoek sloeg de bliksem in den kerk toren, en deze werd een prooi der vlammen. Te Dordrecht is een groot gedeelte der stad overstroomd. Aan den dijk tnssehen Moerdijk en Zwaluwe is zware schade veroorzaakt; een oogenblik vreesde men voor dijkbreuk. Tengevolge van hoogen vloed zijn al de buitenpolders van het midden der lang straat (N. Brabant) overstroomd. Te Willemsoord is een gedeelte van het nieuwe hoofd weggeslagen. Aan de Westzijde der stad Kampen stroomde het zeewater over de singels. Het Kampereiland stond blank. Bij Petten is een bark gestrandtwee der opvarenden werden gered. Volgens waarnemingen aan het Meteo- rologierh Instituut, was Donderdag de in aantocht zijnde depressie nog niet te bepalen. Pas in den avond berichtte En geland dat dezelve te wachten was. Vrij - dag ochtend daalde de barometer reeds tot 7391/2, des avonds tot 737. De storm van Vrijdag en Zaterdag heeft te Haarlem betrekkelijk weinig schade aangericht. Een paar omgewaaide boomen, enkele schoorsteenen en wat dak pannen zijn afgerukt; van persoonlijke ongelukken hoort men niets. Zaterdag is de sneltrein van Maas tricht naar Aken in de nabijheid van Bochholz blijven steken in de sneeuw de weg was eerst Zondag ochtend te drie nre vrijgemaakt, ondanks de spoedige hnlp. Ook te Hamburg ondervindt men veel schade en ongemak door de sneeuw. Tengevolge van de sneenw was Maan dag ochtend het treinenverkeer op de vol gende trajecten gestremd: Kenlen-Bonn, Keulen-Trier, Eiffellinie, Keulen-Neuss, Neu8s-M. Gladbach en Aken-Bleiberg. In Engeland en Schotland heeft men Zaterdag an Zondag ook sneeuwstorm ge had. Vele treinen zijn ingesneeuwd en op vele plaatsen was de telegraphische gemeen schap verbroken. Aan den Amsterdamschen straatweg tnssehen Haarlem en de Liede is in den vroegen morgen van j.l. Zaterdag een oud, zeer armoedig gekleed man gevonden in bewusteloozen toestand, die blijkbaar in dat barre weder den geheelen nacht aldaar had doorgebracht. Onmiddelijk werd hij in de naastbgzijnde woning gebracht en terwijl men trachtte de bijna ontvloden levensgeesten weder op te wekken, werd geneeskundige hulp ingeroepen. Bij aan komst van den geneesheer was de man echter reeds overleden. Men vond bij hem een nog ten deele gevuld jeneverflesohje en 41 cent. Het lijk, dat nader herkend is als dat van den 61-jarigen J. v. G. van Haarlem, is naar de algemeene begraaf plaats onder Haarlemmerliede overge bracht. Hoe nuttig de schoolspaarbanken werken, kan blijken uit het feit dat door 88 kinderen der openbare school te Sloten f 825 is ingebracht. Voor een talrijk gehoor werd Zondag te Sloten de beroepen predikant de. W. van Rogge door Ds. Kraayenbelt van Rot terdam bevestigd, terwijl des middags de intrede plaats had. Ds. Hnlscher te Reeuwijk heeft toezegging van beroep ontvangen naar Houtrijk en Polanen. Te Aalsmeer werd de vorige week van wege de protectionistische landbouw- bond eene vergadering gehouden die door een 70 tal personen werd bijgewoond. De theoriën van den heer Borst werden in het debat heftig bestreden door de heeren Ledehoer en Westerling, die de aanwe zigen met nadruk waarschuwden tegen de theorien van besehermende rechten, welke voor Aalsmeer niets dan een ramp zouden zijn. Geen der aanwezigen trad tot den bond toe. Te Heemstede is tot gemeente vroedvrouw benoemd Mej. K. 't Wout te Oversohie. Te Lisse werd de vorige week een el ders wonend houthakker in de Veenen- bnrgerlaan door twee hem onbekende personen aangevallen en van zijne porte- monnaie met circa f 25 en van zijn horloge beroofd. HAARLEM, 12 Februari 1889. In de vergadering van het Depar tement Haarlem der Nederlandsche Maat schappij ter bevordering van Nijverheid, Vrijdag avond in het Nnt gehouden, werd besproken het wetsontwerp tot het tegen gaan van overmatigen arbeid van jeugdige personen en vrouwen. Naar aanleiding hiervan werd door den heer D. de Clercq de staatsinmenging op sociaal gebied be sproken en nitte de meening, dat deze aan leiding zou knnnen geven om den strijd tnssehen arbeid en kapitaal minder hevig te doen zijn. Volgens spreker zon de Neder landsche arbeidswet moeten bevatten be palingen betreffende leerplicht, verbod tot arbeid voor het vijftiende jaar, een nor malen arbeidsdag, verzekering tegen ziekte, lichamelijke ongeschiktheid en tegen on gelukken, vaststelling tegen overmatigen arbeid voor vronwen en jeugdige personen en ten laatste aanstelling van fabrieks- inspectenrs. Hierna gaf spreker eenige beschouwingen omtrent het bestaande wetsontwerp, waarin de artikelen, hande lende over arbeidsduur en toezicht, naar zijne meening moesten worden uitgebreid. Verschillende heeren namen aan de be-

Haarlemsch Advertentieblad | 1889 | | pagina 1