CRICKETCLUB JANE EYRE, Vereeniging. Dienstbode, Gevraagd AD VERTENTIEN Remonstrantsch Zangkoor. Het Nederlandsch Tooneel. DE WEES VAN NORWOOD Br. VII1TS BEÜIHSMA, Sprekerde Heer G. VELTHUUSEX. Dr. F. E. DAUBANTON voor Jongens nit den werkenden stand. Keukenmeid, Tweede Meid Dienstbode, Meid, Keukenmeid, Terstond benoodigd DAGMEISJE NAAIWERK gevraagd. sprekingen omtrent een en ander deel. Tegen sommige wetsbepalingen werden groote bezwaren geopperd of mochten on uitvoerbaar geacht worden. De bijeenkomst, bijgewoond door ver schillende genoodigden en leden, leverde het bewijs dat bij de regeling van het onderwerp groote omzichtigheid vereischt werd. Met een woord van dank aan den inlei der en de betoonde belangstelling werd de vergadering door den voorzitter, den heer Mr. Joh. Enschedé gesloten. Bij koninklijk beslnit is aan den heer B. E. Proot eervol ontslag verleend als kapitein bij de d. d. schutterij alhier en benoemd tot kapitein de heer Jhr. P. Quaries van Ufford, thans le luitenant; tot le luitenant de heer Jhr. B. de Jonge, thans 2e luitenant; tot 2e luitenant de heer P. C. E. von Hemert, thans 2e lui tenant k la suite; tot 2e luitenant a la suite de heer J. B. Avis thans schutter. Wij brengen in herinnering, dat zij, die alsnog op de kiezerslijsten wenschen geplaatst te zijn, zich vóór den 15en Eebruari tot het verkrijgen van inlich tingen hebben aan te melden aan de Ge- meente-secretairie. Door de Heeren D. de Clercq, H. E. Arriëns, W. J. H. Muiier, C. M. Pleyte Fz, C. J. Posthuma en Harry Wester- veld is een plan tot oprichting eener cric- ketolub voor jongens nit den werkenden stand hier ter stede ontworpen. Zij, die bekend zijn met Engelsche toe standen, met het nationale spel der Brit- sche bevolking, weten dat een rechtgeaard zoon van Albion om zoo te zeggen geen vrij oogenblik heeft of hij speelt op een grasveld in een der parken (dit wordt door de Bestu ren toegestaan) cricket, een spel dat hem niet alleen eene gezonde, aangename aflei ding van zijn dagelijksche bezigheden geeft, maar tevens het voordeel meebrengt hem van andere minder dienstige vermaken af te houden. Eu is bet naar wij vernemen volstrekt niet de bedoeling der ontwerpers van het plan om den Engelschen ideaaltoestand op dat gebied als door een tooverslag in het leven te roepen, neen, zoo iets zou tot de onmogelijkheden behooren. Alleen is hun wensch om tot een der- gelijken staat van zaken te komen door geleidelijke stappen. Eén moet de eerste wezen, is de stoot eenmaal gegeven, dan loopt de onderneming verder zeker wel gemakkelijk, omdat zij bij veel steun onzes inziens geen tegenkanting bij weldenken- den zal kunnen vinden. De genoemde heeren wenschen voor den aanstaanden zomer een proef te nemen door zestig jongens van 12 tot en met 17 jaren onder hunne leiding te nemen, misschien op nader te bepalen avonden in den week, zeker op Zondag. Waar het mogelijk is zullen die jongens hunne vrijheid in doen en laten behouden, de eommissi^vzorgt voor het finantiëele beheer en zal zich waar dat kan, bepalen tot het geven van raad. Ook houdt zij het recht aan zich nieuwe jongens aan te ne men of om billijke redenen hen die tegen streven te verwijderen. Verder ligt in het plan zooveel moge lijk de benoodigdheden voor het spel door de jongens zeiven te laten maken en hen daartoe door geschikte middelen aan te moedigen. Dat niet meer dan zestig jon gens worden aangenomen moet als voor- loopige bepaling worden beschouwd. De commissie wil niet te veel hooi op de vork nemen. Blijkt later dat de taak niet te zwaar zal vallen, dan kon het getal worden uit gebreid. Om den jongens niet den indruk te geven dat zij voor rekening van ande ren spelen, zal eene contributie van vijf centen per week worden gevorderd. Intus- schen zullen donatien van belangstellen den zeer welkom zijn. De samenstelling der commissie uit een paar heeren die gewoon zijn met werk lieden om te gaan en anderen die met cric ketzaken uitstekend bekend zijn is onzes in ziens een reden om aan de onderneming voorspoed te voorspellen, indien tenminste, waar dat noodig is, de medewerking onzer stadgenooten gevonden kan worden. Gaarne voldoen wij aan het verzoek te verwijzen naar de hierachter voorko mende advertentiën op een en ander be trekking hebbende. Rooie Hannes, tooneelspel in 5 bedrijven door E. Seipgens, behandelend, naar de costumes te beoordeelen, eene Noordbrabantsché dorpshistorie, werd Vrij dag avond gegeven door de Koninklijke Vereeniging het Nederlandsch Tooneel, voor een flinke bezette zaal. Drie mannen bezocht door verliefdheid. De oudste, Gek ke Manes. worstelende met de liefde zijner jeugdeene hopelooze liefde. De tweede, Rooie Hannes, lijdende aan onuitgespro ken, onbeantwoorde liefde, de derde, Kas- per Karsten, deelende in eene ongeoorloofde liefde. Die drie personen zijn uitstekend volgehouden. De ontwikkeling der toe standen geven juist wat van zulke uit- eenloopende karakters te verwachten ts. Bij den eersten, een onverdroten waar heidspreker, die zich niet bij de levens omstandigheden weet neder te leggen, ontwikkelt zich de zwartgalligheid tot moord, waarvan de derde, juist zooals bevroed kon worden het slachtoffer wordt en de tweede, wien geen opoflering voor het voorwerp zijner hartstocht te groot is en smaad en schande ondergaat, blijft leven, doch dat leven zal voor hem allen gloed hebben verloren. De vrouw, die het mechanisme in gang houdt, is gehuwd, verslingerd op een on waardig voorwerp en dus zwak, m. a. w. een vrouwtje dat zedelijk niet hoog staat, en toch haar invloed weet nit te oefenen, zij het dan ook een invloed, welke haar en ieder ander ten verderve moet voeren. Ook deze partij, die van Regine van 't Zonnehofje, voorgesteld door mevrouw Frenkel-Bouwmeester, laat zich goed over eenbrengen met de handeling. Voor hen die dweepen met histories, die, al zijn ze nog zoo ijselijk, toch goed afloopen, is Rooie Hannes geen goed stukwie graag de zonzijde van het leven ziet, zoekt te vergeefs naar één gelukkige, of het moest zijn de pastoor, die al schikkende en plooiende de zaken eindelijk in 't rechte spoor denkt te krijgen. Gekke Manes zet hij zeer menschkundig terechtRooie Hannes bezorgt hij de vrijheid terng; een huwelijk tusschen twee schuldigen bewerkt hij en tot zooverre heeft hij eer van zijn werk. Dooh op 't oogenblik, dat alles zich ten beste schijnt te keeren worden zijne schoone verwachtingen verduisterd door den hartstocht zijner beschermelingen. Maar wie begeert te genieten van indruk wekkend spel, oog en oor heeft voor uitin gen van gevoelsleven, zooals men die bij den eenvoudigen man kan aantreffen, voor de zulken is Rooie Hannes, zooals het gegeven wordt door het Nederlandsch Tooneel, een stuk van beteekenis, te meer aantrekkelijk, omdat de handeling door een Nederlandschen schrijver is gegrepen uit Nederlandsohe toestanden. In het algemeen kan gezegd worden, dat de heeren Sohulze en Bouwmeester en mevrouw Frenkel-Bouwmeester de toejuichingen van het talrijke publiek ruimschoots verdienden. Wegens onverhoopte omstandighe den kon de voordracht in „Weten en Werken," welke Maandagavond zou ge houden worden door den heer P. H. Tes- tas, geen voortgang hebben, dooh zal nu plaats hebben den 25en Februari a. s. Den 18 Februari wordt de spreekbeurt ver vuld door den heer J. B. A. Saeijs. Het te behandelen onderwerp zal zijn :deAr- gentijnsche Republiek. Nog kunnen wij mededeelen, dat op 26 Febru ari bij wijze van uitzondering op een Dinsdag de heer P. M. Keller van Hoorn uit Dordrecht in Weten en Wer ken voor de gewone bezoekers eene voor dracht zal honden. De gezondheidstoestand dezer ge meente was in de afgeloopen maand Janu ari even als in de laatste maanden zeer gnnstig. Van in de wet genoemde besmet telijke ziekten werden ter gemeente-secre tarie aangegeven18 gevallen van mazelen en 1 geval van roodvonk. Het totaal der overledenen, daaronder begrepen 6 leven loos aangegevenen, bedraagt 83. Sterfte aan in de wet genoemde besmettelijke ziekten had niet plaats. Verhouding der overledenen tot 1000 inwoners per jaar, voor deze maand berekend 19.2. Aan lichaamszwakte stierven 16, aan kanker 5, aan stuipen 2, aan apoplexie 4, aan hersenziekten 7, aan croup 2, aan kink hoest 4, aan organische hartgebreken 2, aan ziekten der ademhalingsorganen 23 (waarvan 8 aan keel en longtering oi bloedspuwing) aan ziekten der spijsver teringswerktuigen 5, aan andere oorzaken 6 personen, terwijl één persoon aan eene onbekende oorzaak en één door verdrinken overleed. Naar de leeftijden was de sterfte als volgt: beneden 1 jaar 20, van 15 jaren 7, van 514 jaren 3, van 1420 jaren 2, van 2050 jaren 14, van 50—65 jaren 12, van 6580 jaren 13, boven 80 jaren 6. Geboren zijn83 jongens en 94 meisjes. Marktbericht van 11 Febr. Aardappelen. Aangev. 40, verk. 40 H.L. L. pr. ƒ2.00, H. pr. ƒ4.25. Appelen. Aangev. 50, verk. 20 H. L. L. pr. ƒ3.00, H. pr. ƒ8.50. Peren. Aangev. 10, verk. 4 H. L. L. pr. 3.50, H. pr. 5.00. Boter. Aangev. 68, verk. 68 Kilog. L. pr. ƒ1.80, H. pr. ƒ1.80. Biggen. Aangev. 2 verk. 2 st. L. pr. ƒ15.00, H. pr. ƒ15.00. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 11 Februari. Roede tarwe f 625. Witte tarwe f 6.85, 7.40. Rogge 510. Haver t 2.70, 3. Garst ƒ4.70. Buivenboonen 6.60, 7. Paardenboonen 6.15. Groeue erwten ƒ7. 7.50. Heeren-Repetitie op Don derdag 14 Februari 1889, des avonds ten 81/2 uur in het Kerkgebouw. Koninklijke Ver eeniging: Donderdag 14 Felbr. 1889 (5e Voorstelling van liet Abonnem Tooneelspel in 4 Bedrijven. Aanvang 7 uur. Balcon ƒ2.Ie Loge ƒ1.75, Parterre ƒ1.50, 2e Loge 1.25, Gaanderij 0.50. Plaatsbespreking als gewoonlijk. Door plotselinge ongesteldheid is Prof. P. W. A. CORT VAN DER LINDEN verhinderd op 13 dezer in de Vereenigingop te treden. Op ZATERDAG 16 Febr 6. k-, des avonds ten 8 uur, zal in „jHelix Pavoreoptreden de Heer van Leeuwarden. Onderwerp Samenwerking der verschillende democratische groepen. Entree voor niet-leden ÏO Cts. per persoon. Art. 3 van het Reglement luidt aldus: »Lid is ieder die door 5 Leden is voorgesteld en eene con tributie betaalt van minstens f 0,50 per jaar.« Ook tijdens de vergaderingen kan men zich als Lid bij het Bestuur doen aanmelden. op Woensdag 13 Februari, des avonds 8 unr, in het lokaal Parklaan 17. Onderwerp: Be Vereeniging Het Witte Kruisin Amerika. (554) Toegang vrij. 's avonds 7Vs uur, zal de WelEerw. Zeergel. Heer Predikant te Amsterdam daartoe uitgenoodigd door de Chr. Onderw.vereen. ïIJzer scherpt men met ijzer», eene chr. litt. lezing houden, in het Nutsgebouw, Zijl straat. Onderwerp: Gelooven en Spreken. Kaarten a ƒ1.-voor Heer en Dame a 1.50, verkrijgbaar bij den Boekhandelaar J. F. v. DOBBEN. Zestig Jongens uit den werkenden stand, van 1217 jaren, die lust hebben onder leiding van onderge- teekenden eene Cricketclub te vormen tegen betaling eener weke- lijksche contributie van vijf centen worden hierbij opgeroepen om zich onder duidelijke, schriftelijke opgave vau naam, voorletters, leeftijd en nauwkeurig adres aan te melden vóór 22 Eebruari a. s. bij den eerst- ondergeteekenden D. DE CLERCQ,, Parklaan 10. H. E ARRIËNS. W. J. H. MULIER. C. M. PLEYTE Fz. C. J. POSTHUMA. HARRY WESTERVELD. Eigenaren van weiland, die de commissie voor het oprichten eener cricketclub van jongens uit den wer kenden stand willen steunen, wordt beleefd verzocht op te geven of zij, desnoods tegen matige vergoeding, een terrein in de nabijheid der stad op bepaalde uren in gebrnik willen geven. (557) Worden gevraagd tegen 1 Mei e.k, te Haarlem, eene die goed kan koken en tevens huis werk wil verrichten, benevens eene bekend met de wasch, strijken, mazen en naaien. Brieven franco onder No. 558 aan de Erven Loosjes. Met primo Mei gevraagd eene flinke zindelijk in haar werk, voldoende mondelinge getuigen en P. G. zijn vereischten. Zich in persoon te vervoegen 's avonds na aeht unr Zijlstraat 12. Tegen 15 Maart gevraagd eene nette als meid-alleen. Adres: Geldeloozepad 54. Wegens huwelijk der tegenwoor dige dienstbode, wordt met primo April bij eene eenige dame (weduwe) gevraagd eene fatsoenlijke nette P. G., voor noodhulp of vast, van goede getuigen voorzien, om met behulp van een dagmeisje al het huiswerk te verrichten. Brieven franco onder No. 561 aan het bureau van dit blad. Men vraagt met 1 Mei in een groot gezin, tegen hoog loon, eene zindelijke goed kunnende koken en genegen er eenig huiswerk bij te verrichten. Adres met franco brieven onder No. 562, aan het bnreau van dit blad, eene Burger-Dienstmeid, P. G. en van goede getuigen voorzien AdresFrans Halsstraat 3. Terstond gevraagd een niet beneden 16 jaar, Kruistoeg 62, benedenhuis. (564) Een Burgervrouw vraagt NAAI WERK aan huis, hetzij van par ticulieren of voor een magazijn. Franco brieven onder No. 565, aan het bureau van dit blad. iemand, die zeer netjes kan verstellen en stoppen. Briefjes onder No. 566 bij de uitgevers dezes. Er biedt zich aan voor dadelijk eene DIENSTBODE voor meid' alleen, eene goede burgerpot kunnende koken. Br. fr. No. 561 aan het burnau van dit blad. Een net BURGERMEISJE, P.G.; biedt zich tegen half Maart aan als tweede meid, ook niet on genegen met kinderen om te gaan. ze is van goede getuigen voorzien, Adres onder letter B., Postkan toor, Haarlemmermeer. (568) Er biedt zich aan een Moisj 6 17 jaar ond, van buiten, liefsi in een stil gezin, P. G. Brieven franco onder No. 56£ aan de uitgevers dezes. Een Burgervrouw biedt zich aai voor heele of halve dagen, van goede getuigen voorzien. Brieven onder No. 570, aan bet bureau van dit blad. Iemand, m.l.,P.G., (gek., één kind; in staat om voldoende borg te stor ten en van zeer goede getnigei voorzien, biedt ziehaan als Depflthou der, Concierge of Huisbewaarder Vroeger reeds twee jaar als Huisbe, waarder in dienst geweest. Er. br. bij de uitg. dezes onder No. 571.

Haarlemsch Advertentieblad | 1889 | | pagina 2