Eerste Blad. PREDIKBEURTEN No. 15 Elfde Jaargang abonnementsprijs: i rruip r\ a ip tb iqon op ZONDAG 17 Febr. 4889. Nieuwsberichten. Nederd. Herv. Kerk. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. 6 TELEPHOONNUMMER TT A A T "TT1 TUf* C3 "ÏÏ"W' TELEPHONISCHE VERBINDING 144. XX A XX- JU Jh ML O XJ H met AMSTERDAM. umnnny) van ZAIERDAG 16 februari 1889. verschijnt- Per drie maanden25. vhjiöuelljjni franco p. post ,40. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel Dinsdag- en Vrijdagavond. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot dinsdag en vrijdag des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Groote Kerk. Voorm. 10 ure, Moe ton. Nam. 2 ure, Smeding. 13e Zondag. 's Avonds 6 ure, Snethlage. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Knottenbelt. Jans-Kerk. Voorm. 10 Hte, Hoog. Woensdag 's av. 7 ure, Hoog. Honderdag 'sav. 8 ure, Openbare verga dering van de Centsvereeniging voor Neerbosoh. Spekers Snethlageverslag, en de Heer J. van 't Lindenhout, mededee- lingen over den arbeid onder de weezen. Bij het einde der samenkomst collecte voor de weesinrichting te Neerbosch. jPlaatsen vrij. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Post, godsd.-onderwijzer. Beverwijk. Voorm. 10 ure, J. C. Poon. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, J. H. van Arkel. Nam. 2V2 ure, J. H. van Arkel. Heemstede. Voorm. 10 ure, Beekhuis. Hillegom. Voorm. 10 ure, M. Buchli Pest. Houtrijk en Polanen. Voorm. 9 Va ure, C. J. Brutel de la Bivière, Pred. te Haarlem. Sandpoort. Voorm. 10 ure, J. van Loenen Martinet. Spaarndam. Voorm. 10 ure, H. J. Bergsma. Donderdag, 'sav. 7 ure, II. J. Bergma. Velsen. Voorm. 91/2 ure, O. Schrieke, Pred. te Zandvoort. aamt men gaarne, dat een talent als Van Zuylen niet ligt overtroffen kan worden. Het succes was buitengewoonde spre ker werd eenige malen met onstuimige toejuichingen teruggeroepen en dit noopte den heer Van Zuylen tot het voordragen van het eenvoudig schoone ïBrug om hoog" van Prof. Stokvis, waarin zijn mees terschap op nieuw bleek nit de innige opvatting. Ongetwijfeld heeft de genot volle Nuts-avond eene aangename herin nering aan den genialen Nederlandschen kunstenaar achtergelaten. Een belangrijke verbetering is aan gebracht in de tot nu toe veel te wensohen overlatende geneeskundige hulp van een deel der Haarlemmermeer. De raad heeft nl. besloten, dat de te Hoofddorp gevestigde geneesheer tweemalen per week zitting moet houden aan den Ringdijk bij Halfweg en te Vijfbuizen, terwijl in de wijk waartoe deze beide afdeelingen bebooren een apo theek zal worden gevestigd. Dit is echter eene voorloopige regeling, daar door den raad is bepaald, dat later uitsluitend voor deze wijk een geneeskundige zal worden benoemd. Door het kiescollege der Ned. Herv. gem. te Houtrijk en Polanen is beroepen Ds. H. J. Hulsoher te Reeuwijk, terwijl mede op het drietal stonden Ds. H. J. Bergsma te Spaarndam en Ds. van Kempen te Soesterberg. HAARLEM, 15 Februari 1889. Jane Eyre, de Wees van Lowood, Tooneelspel in vier bedrijven van Char lotte Birch-Pfeiffer, door Marie, werd Don derdag avond als vijfde abonnementsvoor stelling gegeven, door de Koninklijke Vereeuiging „Het Nederlandsch Tooneel." De geschiedenis van de verstooten wees is zeker aandoenlijk genoeg. Doch waar een ander karakter zou bezwijken, vormt zij zich in den strijd des levens tot eene zelfstandige vrouw, zonder daarom haar standpunt in de maatschappij te vergeten. Haar goed gestarnte voert haar naar het kasteel van Lord Rochester, waar zij als gouvernante aangesteld wordt over een meisje, wier afkomst voor 't oogenblik in t duister schuilt. In deze betrekking leert de Lord haar karakter waardeeren en gaandeweg ontwikkelt zich eene gene genheid tusschen hen, die in 't laatste bedrijf tot haar recht komt, als de wees op het kasteel hare bloedverwanten terugziet, die haar jaren geleden aan kommer en el lende hebben prijsgegeven. Het eind is dan ook te bevatteneen huwelijk. Het vierde bedrijf, waarin alles tot klaarheid komt, werd uitnemend afge werkt. Met immer stijgende belangstelling volgt men de titelrol, vervuld door mevronw Pauwels-van Biene.Met hoeveel waardig heid bewijst zij Georgine Clarens eene vernederende dienst, door een kind gewei gerd. Hoe fraai doet zij in opgewonden taal verslag van hare ontloken genegenheid voor den Lord, hoe diep treffend geeft zij de verschillende afwisselingen van liefde, vrees en hoop weêr. Mevronw Pauwels, niemand zal 't willen betwisten, ie een der sieraden van het Nederlandsch too neel. Mevrouw Sara Reed, de rol vervuld door mevronw De Vries, behoort niet tot de dankbare rollen. Hardvochtig, trotsch en bezield met een feilen haat tegen de wees, weet zij alle deze hartstochten op het duidelijkst te doen spreken. Vooral de laatste passie, was onverbeterlijk. De heer Clous als Rochester, vertoonde heel en al het karakter van den Engel- schen Lord. Streng tegenover ieder, met die ondoorzichtige oppervlakte waarachter een echt mannelijk hart klopt, vertoont hij geheel en al den man van fijne be- sohaving. Uiterst gelukkig was in 't vierde bedrijf het verhaal van de oorzaak zijner geheimzinnigheid, waarbij de aanwezig heid van de kleine Adèle recht van be staan kreeg voor Jane Eyre. Het hierop volgende gesprek vlotte mede goed. Het spel der overige personeD, dient in dit stuk als bijwerk, en doch met kunstrijke hand aangebracht, doch daardoor verdien stelijk en geheel in overeenstemming met de hoofdpersonen. Zondag avond wacht weder eene voor stelling van het Nederlandsch tooneel, tegen de bekende billijke prijzen. Don César de Bazan wordt dan ten tooneele gevoerd. De hoofdrollen worden hierin vervuld door den heer Louis Bouwmees ter en Mevronw Frenkel-Bonwmeester, reden om van een goed bezette zaal ver zekerd te zijn. Ter gelegenheid van 's Konings verjaardag zal op a. s Dinsdag eene groo te parade worden gehouden vóór de Ka zerne, onder commando van majoor L. B. Loeft' en welke zal worden geïnspec teerd door den overste luit. Kol. Vogel. De onderofficiers vereeniging van het gar nizoen geeft dien avond te voren eene voorstelling en die der schutterij, op den avond van het feest mede eene voorstelling, beide „in de Kroon". De militaire school zal in de Vereeniging eene soiree mnsicale organiseerenIn de kazerne is een biljart concours. In het afgeloopen jaar is in de op het Raadhuis aanwezige bruidenbus een bedrag van f 485,13 ingekomen. De onlangs alhier tot vijf jaren ge vangenisstraf veroordeelde Hoogerbeets heeft den termijn voor het aanteekenen van appél tegen zijn vonnis laten verstrijken zonder daarvan gebruik te maken en is naar Rotterdam vervoerd om aldaar zijne straf te ondergaan. Ten Raadhnize heeft de open bare aanbesteding plaats gehad van„Het eloopen van den bovenbouw van de Kruis- brng over de Nieuwe gracht tot ongeveer aan de waterlijn of 80 e. m. AP. Het maken van een nieuwen bovenbouw op de bestaand blijvende metselwerken met gemetselde landhoofden, pijlers, vleu gelmuren, enz, Ingeleverd zijn 7 biljetten. Hoogste inschrijver P. Verbruggen te Waddinx- veen, voor ƒ32648. Laagste inschrijver H. London te Haarlem, voor ƒ21410. Uitspraak den 22 Februari. Het algemeen Ziekenfonds telde op 31 December j.l. 2053 leden met 1482 kin deren, in 1888 werden afgeleverd 21630 recepten, terwijl 176 kraamvrouwen hnlp werd verleend. Het geneeskundig personeel bestond nit 13 genees- en heelkundigen, 7 apothe kers en 4 vroedvronwen. Zondag den 17 Februari 1889 znl. len in het Museum van Kunstnijverheid Waalsche Kerk. Voorm. 10 ure, Bebry. Christelijk Gereform. Gemeente. (Gei. Oudegracht). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 nre, J. H. Honner, Zending-direotor te Leiden. Woensdag 's av. 8 nre. Mulder. Klein Heiligland). Voorm. 10 nre, 's Av. 5 nre. Schotel. Honderdag 's av. 8 nre, Schotel. Lutkersehe Kerk. Voorm. 10 ure, Poolman. 's Avonds 6 ure, Mees. Kerk der VereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 nre, de Vries. 's Avonds 6 ure, Craandijk. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, Joh. Hyserinck, pred. te Rotterdam. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. €hr. Bewaarschool. L. Heerenvest. Maandag 's av. 8 ure, Moeton. Bijbellezing. Luk. 11 14 enz. Lokaal in de Oranjestraat. Hinsdaq 'sav. 8 nre, Snethlage. Bijbellez. Lokaal v. de Jongelings-vereeniging. Geen Bijbellezing wegens de samenkomst in de Janskerk. Hs. de Lanoy kan zijne catechisatiën nog niet waarnemen. De Heer Bremer wenscht deze week al zijne Cateobisatiën weder aan te vangen in School en Kerk, uitgezonderd die van Maandagavond van 810 nre, van welke hij de aannemelingen nogmaals bij zich aan huis verwacht. Ds. Snethlage heeft in dank ontvangen van Mej. T. voor de Zending in Suriname, de Chr. School voor On- en Minvermo genden en de Evangelisatie in de Oranje straat elk 2.50. Bij Hs. Escher is in dank ontvangen van een dienstmeisje 1.aan halve centen voor de School voor On- en Min vermogenden. Bonnebrook. Voorm. 10 ure, G. van Herwaarden. Nam. 4Va nre, geen dienst. De Nutslezing. In de sociëteit de Kroon had Dinsdag avond de vierde bnitengewone vergade ring plaats van het Haarlemeohe Nuts- departement. Als Spreker trad op de heer Willem van Zuylen van Rotterdam. Dat men hooge verwachtingen koesterde omtrent deze voordrachten bleek genoeg zaam uit de buitengewoon goede bezet ting van de zaaler was letterlijk geen plaats opengebleven. Reeds dadelijk trok het de aandacht, dat wij in den heer Van Zuylen een de clamator van den eersten rang aantreffen, die zijn poëzie of zijn proza voordraagt met eene benijdenswaardige gemakkelijk heid en nauwkeurigheid, terwijl zijn spel getnigt van veel studie. Tevens weet hij den hoorders de noodige afwisseling te bezorgennn eens eene voordracht in ge bonden, dan eens in ongebonden stijl. Hierdoor is het dan ook mogelijk het pnbliek gedurende ruim twee uren genot vol te doen samen zijn, te meer daar, naar het menig toehoorder voorkwam, Van Zuylen's humor steegnaarmate hij langer aan het woord was. Met de voordracht van »Een lastig geval" had de spreker reeds het publiek op zijne hand en wekten zijne ironisch- komiesche trekjes menigen gallen lach. In het tweede nummer, Een gewichtige rol", kwam in de eerste plaats de acteur uit door de verschillende opvattingen van de doktersrol uit een bekend Eransch drama, waarin menige persiflage omtrent de opvattingen der oude en der nieuwe tooneelspeelknnst werd ten beste gegeven. Overvloeiend van kostelijken humor mocht genoemd worden »Een vrijbiljet", waar i Van Zuylen een aangenaam verteller toonde te zijn. De voordracht van Rammelslag'', door Multatuli is reeds een kunststuk voor den lezer en hier valt dnbbel sprekers ge- hengen te bewonderen. Stel U voor de meest onsamenhangende volzinnen te moe ten zeggen op dien gejaagden, uiterst ver- moeienden toon als in de bedoeling van Mul tatuli lag, en nw respect rijst onwille keurig voor den man, die zóó kunstvaar dig de gedachten weet te plaatsen, dat iedere nieuwe frase u als 't ware in een 1 nienwen toestand verplaatst, en dan be-

Haarlemsch Advertentieblad | 1889 | | pagina 1