MIGNON. Meid-alleen. Keukenmeid, Dienstbode, ADVERTENTIES. Hollandsch Operagezelschap van den Parkschouwburg te Amsterdam. IHenstbode, Kenkenmeid, Wordt gevraagd kan slechts zeer weinig voedsel gebrui ken, ten gevolge waarvan de krachten van den Hoogen Zieke lijden. Te Wilnis zijn in één huisgezin plotseling vier personen, de moeder, een zoon en twee dochters, krankzinnig ge worden, zonder dat er tot heden een be paalde oorzaak voor kan gevonden worden. Te Oudedijk had een arbeider zoo veel last van ratten, dat hij de levens middelen niet meer voor het ongedierte wist te verbergen. Om van deze knaag dieren bevrijd te worden, werd hem aan geraden, om in het varkenshok, waar de ratten zich het meest ophielden, een wit konijn te laten loopen. Dit middel bleek probaat te zijn. Enkele der anti-revolutionaire kies- vereenigingen in de omstreken van Houtrijk en Polanen hebben den laatsten tijd besloten om pogingen in 't werk te stellen, ten einde de beginselen der anti-revolutionairen meer en meer bekend te maken en ingang te doen vindendoor het houden van voor drachten en lezingen, toegankelijk voor iedereen, waarin dan eenig gewichtig en toepasselijk onderwerp uit de jongste kamerverslagen wordt behandeld, zoekt men dit doel te bereiken. Hebben de ver- eenigingen te Lisse, Hillegom, Wetering en Aalsmeer reeds vroeger zoodanig besluit genomen, die te Haarlemmermeer heeft thans ditzelfde besloten. Zal eerdaags in het kiesdistrict Beverwijk een orgaan voor de liberale partij verschijnen, ingaande 1 Maart zal, naar wordt medegedeeld, aldaar ook een katholiek volksblad worden uitgegeven, mede ten dienste der verkiezings aange legenheden in dit district, dat bij genoeg zame deelneming later tweemaal 's weeks zal worden uitgegeven. In de jongste vergadering van den Baad der gemeente Uithoorn is besloten de voorj aars veemarkt te stellen op den derden Donderdag in April wegens het gelijktijdig invallen met de Nieuwer- amstelsche markt. In den Grooten IJpolder is Maan dag bij den landbouwer C. een koe lijdende aan miltvuur afgemaakt en verbrand. Naar ons wordt gemeld, is aan de vele geruchten omtrent de verplaatsing van het station te Zandvoort volstrekt geen geloof te hechten. Wij vernemen dat het wel waarschijnlijk is, dat voor het tegenwoordige station, daar waar de spoor lijn het dorp nadert, een halte zal worden ingesteld, wat vooral voor de bewoners van Oud-Zandvoord zeer wenschelijk zou zijn. HAARLEM, 19 Februari 1889. Vrijdag avond ontstond in eene slaapstede in de Noorder Schoolsteeg al hier eene twist tusschen twee vrouwen. De vrouw van den huize, die tusschen beiden kwam, werd door een der twisten den met een dolkmes aangevallen en twee belangrijke verwondingen toegebracht. De rekening en verantwoording van den Directeur der Levensverzekering- Maatschappij „Haarlem" (voorheen het Noord-Holl. Begrafenisfond) over 1888 is is door Commissarissen goedgekeurd. Dit die rekening blijkt, dat in 1888 van con tributie werd ontvangen ƒ17847,235 en aan rente 3758.84s, dat de uitkeeringen wegens overlijden beliepen ƒ9292.08 en dat de belegde som werd vergroot met ƒ8533.75. Het kapitaal van de Maatschap pij beliep op 1 Januari 1889 ƒ78648.005. Het getal leden nam in 1888 toe met 721 en bedroeg 1 Januari 1889 8724. Een tweewielige handwagen, waarop vijf kinderen van drie tot acht jaar geze ten waren en welke bestuurd werd door een knaapje van acht jaar, is Zaterdag middag in het Zuiderbuitenspaarne te wa ter geraakt. Door den houtkoopersknecht Van Rossem zijn er onmiddelijk vier uit het water gehaaldhet vijfde werd door den agent van politie Verkerk in bewns- teloozen toestand op het droge gebracht. Dit kind is door doelmatige geneeskundige behandeling onder toezicht van Dr. Wink ler weder bij gebracht. - Op nitnoodiging der Vereeniging „Volksbelang" hield de heer Vitus Bruins- ma in de groote zaal van „Felix Favore" eene lezing voor de samenwerking der verschillende democratische groepen. De wensch werd geuit dat de vooruitstreven de Vereenigingen in Nederland betere uitkomsten op het gebied der wetgeving zouden verkrijgen, voornamelijk in zake van algemeen kies- en stemrecht. Door krachtige organisatie zouden mogelijke revolutionaire bewegingen voorkomen kun nen worden. Door sommige aanwezigen werden naar aanleiding van het gespro kene enkele opmerkingen in het midden gebracht, welke door den Spreker beant woord werden. In „Don César de Bazan", Zondag avond opgevoerd door de Koninklijke Veree niging „Het Nederlandsch Tooneel", heeft men den heer Bouwmeester wêer in zijn volle kracht kunnen aanschouwen. Het stuk behandelt den levensloop van een grande van Spanje. Jong, levenslustig en verkwis tend, is hij bezitter van een adellijken naam, zonder meer. Maar, ten volle edelman, blijft hij openhartig en edelmoedig. De laatste eigenschap berokkent hem een doodvon nis. Jnist in dezen tijd is door den eersten minister, Don José, eene hofintrige op het getouw gezet. Om zijn doel te bereiken bezoekt hij Don César in de gevangenis en haalt dezen over, te trouwen met Maritana, eene liedjes-zangster, wier schoonheid de aandacht des konings heeft getrokken, want Don José heeft zijn naam noodig tot het bereiken van zijn ver strek kende plannen. De luchthartige Don César stemt toe, het huwelijk wordt voltrokken en daarna het doodvonnis. Doch César's goede genius, de geweermakersjongen Lazarillo heeft de geweren ontladen en hij leeft dus. Nu zoekt hij zijne vronw en na herhaal de mislukte pogingen in deze vindt hij haar weder, verijdelt de fijn gesponnen intrige van Don José, redt de eer des konings, wordt in zijn naam en eer her steld en de voormalige straatzangeres is natuurlijk thans in volle waarheid zijn vrouw. Verwikkeling genoeg; vroolijke liederen, goede costumes, een paar duels, edelmoedige zelfverzaking, listen en lagen, de dengd beloond, de ondeugd gestraft. „Don César de Bazan" is door dit alles een volks stuk bij uitnemendheid alles leeft er, alles beweegt er, de ontknooping is gemakkelijk te bevatten. Niet zoo diep zit de waarheid of een zeer gewoon menschenverstand doorziet die spoedig en znlke stukken zijn in den regel gewild, vooral als ze op gevoerd worden zooals Zondag avond. Het losse opgewekte spel van den heer i Bouwmeester, vol vroolijke invallen en vol karakter, was zoo adrem mogelijk. De eenvoudige, natuurlijke opvatting'was niet genoeg te roemen en het publiek liet zioh niet onbetuigd. De heer van Schoon hoven, vervulde zijn rol, die van Don José, met de hem eigen zorgvuldigheid, terwijl mevrouw Frenkel-Bouwmeester als Maritana, kranig als immer, zich van haar taak kweet. Van de overige partijen ver wierf mejuffrouw Roos, als Lazarilla een dankbare rol vervullende, zich veel toe juichingen. De schonwbnrg was goed bezet, een bewijs, dat goed spel en lage prijzen worden gewaardeerd. De Rederijkerskamer „Het vliegend Wiel" hield Zaterdagavond in de „Kroon" eene buitengewone vergadering met Dames, met medewerking van het kwartet „Lore- ley", dat de bijeenkomst opende met de voordracht van het lieve „Klarenbeeb,' door W. Smits en „Berg en Dal" door Joh. J. H. Verhnlst. Het gunstig bekende vier tal kweet zich op lofwaardige wijze van zijn taak. De toejuichingen welke deze voordrachten ten deel vielen, waren wél verdiend. Daarna werd door de werkende Leden der Kamer ten tooneel gevoerd het blijspel met zang in twee bedrijven van A. A. v. d. Stempel Jr. getiteldNapo leon op een hooizolder of het keizerrijk op de ilesch. De eigenaardige toestanden waarin de werkende Leden ten opzichte van het geregeld bijwonen der repetities verkeeren in acht genomen, had men geen reden om ontevreden te zijn en zou dns kritiek ongepast zijn, temeer daar elk der uitvoe renden naar zijne beste krachten het zijne deed en goed samenspel slechts door ge zette oefening verkregen wordt. Ten slot werd opgevoerd: De postiljon van Maria Theresia, blijspel met zang in een bedrijf door H. van Peene. De vroo lijke postiljons-rol was goed begrepen even als die van Paqnita. In dit stukje waren vele goede oogenblikken waar te nemen en verdiende in menig opzicht de warme blijken van tevredenheid. Naar wij vernemen staat het getal manufactuurmagazijnen in deze stad weer met een te worden vermeerderd. In het huis no 68 Spaarne, 2e huis aan de korte Veerstraat zal a. s Zaterdag wor den geopend het magazijn, de Handel maatschappij. De enorme voorraad van alle tot het manufactuurvak behoorende artikelen zal bij soliditeit van goederen en verkoop bij uiterste billijke prijzen, den ondernemers zeker een groot debiet verzekeren. Het magazijn, naar de eischen des tijds ingericht, zal worden verlicht met nieuwe Eclipslampen van de Wenham Comp. 's Konings verjaardag werd hier ter stede op de gebruikelijke wijze gevierd door het uitsteken der vlaggen van de openbare en vele partikuliere gebouwen. Te twaalf nre had de gebruikelijke parade plaats van het garnizoen, welk schouw spel, begunstigd door schoon weder, tal van toeschouwers lokte. Wij vestigen de aandacht op de heden geannonceerde opvoering van de Opera Mignon door het Hollandsch Opera gezelschap van den Parkschouwburg te Amsterdam, welke zal plaats hebben op Vrijdag 22 Februari in den Schouwburg alhier. VERGADERING vail den Raad der Gemeente Haarlem, op WOENSDAG den 20sten Febr. 1889, des voormiddags ten een ure. De volgende stukken en punten zullen aan de orde gesteld worden '1. Installatie en beëediging nieuw inko mende leden. 2. Goedgekeurde besluiten. 3. Voorstel B. en W. aanwijzing over te nemen gronden bewesten Leidsche vaart. 4. Idem idem herziening instructiën ge meente-ambtenaren. 5. Idem idem idem verordening genees kundige armen-verzorging. 6. Idem idem verordening scholen mid delbaar onderwijs. 7. Benoeming Wethouder. 8. Idem lid en voorzitter commissie tot onderzoek van verzoekschriften en adressen. 9. Idem commissaris stads-apotheek. 10. Idem lid commissie strafverordeningen. 11. Idem lid commissie Hout en plantsoe nen. 12. Idem lid bestuur kweekschool voor onderwijzeressen. 13. Idem onderwijzeres Tweede Tusschen- school. 14. Idem onderwijzer kostelooze school letter E. 15. Idem onderwijzeres opleidingsschool voor meisjes. 16. Idem 9 leden commissie v. toezicht scholen middelbaar onderwijs. 17. Idem adviseur voorloopige onderzoe kingen gemeente-waterleiding. 18. Adres J. Ver hoeve eervol ontslag onderwijzer Burgerschool. 19. Voorstel B. en W. grond Uit den Bosch," met advies Commissie van Financiën. 20. Idem idem verhuring gymnastiek-lo- kaal met idem. 21. Rapport Commissie van Financiën rekening over 1888 Kamer van Koop handel en Fabrieken. 22. Voorstel B. en W. wijziging instructie opzichter museum. 23. Brief idem huishoudelijk reglement gemeentelijk muziekkorps. 24. Idem idem kastelein Prinsenhof en amannensis Stadsbibliotheek. Marktbericht van 18 Febr. Aardappelen. Aangev. 70, verk. 70 H.L. L. pr. 2.50, H. pr. ƒ4.00. Appelen. Aangev. 60, verk. 30 H. L. L. pr. 3.50, H. pr. 9.00. Peren. Aangev. 14, verk. 6 H. L. L. pr. 3.50, H. pr. 5.00. Boter. Aangev. 92, verk. 92 Kilog. L. pr. ƒ1.85, H. pr. ƒ1.90. Biggen. Aangev. 43 verk. 39 et. L. pr. ƒ6.00, H. pr. ƒ18.00. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 18 Februari. Roede tarme 5.60. Witte tarme 7.40, 7.00. Rogge 5.10. Haver /3.20, ƒ2.75. Duivenloonen f 7.15, 7. Paardenöoonen 5.30. Groene erwten ƒ8. ƒ7. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 21 Febr. 1889, des namiddags van 2—3 uur door den Heer W. Ezerman. PROGRAMMA. 1Preludium en Fuga;JSBach. 2. Adagio (5e Syoiphcmie)Beethoven. 3. Fantasie EroicaKühmstedt. 4. Kerk-ariaStradelJa. 5. Finale. Vrijdag 22 Februari 1889, Opera in 3 bedrijven of 4 tale- reelen. Aanvang 71/2 uur. Balcon 2,le Loge 1,75^ 2e Loge en Parterre 1,50; Gaan derij 0,60. Sjttfjt Plaatsbespreking zooals gewoonlijk. (759) Op den 17den Febrnari 1889 is, tot onze groote droefheid, te Zwolle overleden onze geliefde broeder en behuwdbroeder Mr. GERRIT DAVID JORDENS, in den ouderdom van bijna 75 jaren. Mr. E. A. JORDENS. C. S. JORDENS— REYNST. Haarlem, 18 Febrnari 1889. Benige kennisgeving. Heden overleed te Arnhem, in den ouderdom vau bijna 58 jaar, onze geliefde oudste broeder en behuwdbroeder Mr. J. H. ANDRÉ DE LA PORTE, rechter in de Arrondis8ements Rechtbank al daar. D. ANDRÉ DE LA PORTE. A. M. ANDRÉ DE LA PORTE —SCHOUTEN. P. C. ANDRÉ DE LA PORTE. A. H. ANDRÉ DE LA PORTE —MISPELBLOM BEIJER. Haarlem, 18 Febrnari 1889. Volstrekt eemige kennisgeving. Men vraagt tegen Mei eene flinke P. G., die goed koken en werken kan, van goede getuigen voorzien. Zich aan te melden 's avonds na 8 uur, Kenaustraat 4. Tegen Mei wordt gevraagd eene flinke Dienstbode als Meid alleen, van de P. G. Adres in per soon des ochtends vóór 12 nur, of des avonds na 6 nnr, Florapark 10. Met Mei wordt te Haarlem in een stil gezin gevraagd een I tevens voor huiswerk, liefst boven de 25 jaar en vooral van goede ge tuigen voorzien. Brieven fr. onder No. 764 bg de uitgevers dezes. Mevrouw TEDING VAN BERK HOUT, Hnize „Dennenheuvel" te Bloemendaal, verlangt met Mei eene bekwame die ook huiswerk wil verrichten. Zich te vervoegen franco brieven of in persoonDonkere Spaarne 56. zoo spoedig mogelijk, eene fatsoen lijke DIENSTBODE, voor meid alléén, die goed kan koken en netjes werken, P. G., of eene NOOD- HDLP. Zonder goede getuigen be hoeft men zich niet aan te melden. Adres: Kleine Houtstraat 70. Met Mei wordt verlangd in een stil gezin eene als meid-alleen, die goed kan koken en neljes werken, van de P. G. en niet onder de twintig jaar. AdresGed. Oudegracht 10-4

Haarlemsch Advertentieblad | 1889 | | pagina 2