HAARLEMSCH PREDIKBEURTEN Eerste Blad. No. 15 Elfde Jaargang. 144. van ZATERDAG 23 Februari 1889. op ZONDAG 24 Febr. 1889. N ieuwsberichten. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. ÏELEPHOONNUMMER TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf,25. franco p. post ,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiên worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsda/n zoo mogelijk nog worden geplaatst. Groote Kerk. Voorm. 10 ure, Knottenbelt. Nam. 2 ure, Snethlage. 15e Zondag. 1s Avonds 6 ure, Moeton. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Hoog. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Smeding. Woensdag 's av. 7 ure, KreemerZende ling van het Ned. Zendeling-genootschap op Oost-Java. Mededeelingen uit het gebied der Zending. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 nre, Brutel de la Rivière. Waalsche Kerk. Voorm. 10 ure, Kebrg. Christelijk Gereform. Gemeente. (Ged. Oudegracht). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Mulder. Woensdag 's av. 8 ure. Mulder. (Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's Ay. 5 ure. Schotel. Konderdag 's av. 8 ure, Schotel. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, Mees. 's Avonds 6 ure, Poolman. Konderdag 's av. 8 ure, Mees. Lijdenapred. Kerk der VereeuigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, de Lanoy. 's Avonds 6 ure, de Vries. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, Tideman. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. Konderdag 'sav. 8 ure, Weiss. Voorbereiding. CJir. Bewaarschool. L. Heerenvest. Maandag 'b av. 8 ure, Moeton. Bijbellezing. Luk. II 27 enz. Lokaal in de Oranjestraat. Kinsdag 'sav. 8 nre, Hoog. Bijbellezing. Lokaal vTde J ongelings-vereeniging. Annastraat. Konderdag 's av. 8 u., Knottenbelt. Bijbellez. Dh. de Lanoy hoopt te catechiseeren, maar alieen op Maandag 3 en 8 ure en op Dinsdag l, 8 en 9 ure namiddags. De collecte op 21 Febr. gebonden voor de Weesinricbting te Neerbosch heeft op gebracht f 118.49 waaronder f 4.50 uit het busje van de Cbr. Bewaarschool in de Lakenstraat. Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 ure, geen dienst. Nam. 4V2 nrei van Herwaarden. Beverwijk. Voorm. 10 ure, J. C. Boon Doopsbediening. Evang. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, geen dienst. 's Avonds 61/2 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. Bioemendaal. Voorm. 10 ure, J. B. van Ariel. Nam. 21/2 urei 9em dienst. Heemstede. Voorm. 10 ure, G. van Herwaarden Pred. te Bennebroek. Hillegom. Voorm. 10 ure, M. Buchli Fest. Houtrijk en Polanen. Voorm. 91/2 ure, W. H. Bekking Pred. te Hoofddorp. Sandpoort. Voorm. 10 ure, J. van Loenen Martinet. Spaarndam. Voorm. 10 ure, geen dienst. Nam. 21/2 ure, II. Bergsma. Velsen. Voorm. 91/2 ure, H. J. Bergsma Pred. te Spaarndam. Zandvoort. Voorm. 10 ure, O. Schrieke. Nam. 21/2 ure, O. Schrieke. Voordrachten in Teylers Stichting. In Teylers gehoorzaal was Woensdag jl. het woord aan de aardrijkskunde. Prof. C. M. Kan, trachtte zijn hoorders in een uitvoerige rede een denkbeeld te geven van de historische ontwikkeling der ver keerswegen en den toestand waarin zij zich op dit oogenblik bevinden. Hij noemde zoowel het verleden als het heden van actueel belang, daar hetgeen voor eeuwen soms als het eenig vervoermiddel was aan te merken, op vele plaatsen van den aard bodem nog heden ten dage als zoodanig wordt gebruikt. In Spanje draagt het muilezel nog altijd de post over de bergen als weleer; in Afrika, wordt deze tak van dienst nog altijd waargenomen door snelvoetige boden, die voor hun lange en gevaarlijke reis zooals vroeger op de meest volledige wijze zijn uitgerust, en aan niet weinig onge vallen zijn blootgesteld. De brief door ons aan de post afgegeven en voor weinige stuivers op de plaats zijner bestemming gebracht, maakt soms met een ontzagge lijke verscheidenheid van vervoermiddelen kennis eer bij zijn doel heeft bereikt. In den ouden tijd konden brieven, personen en goederen te land en ter zee zeer geringen afstand per dag afleggen. De boden, hoe snel zij loopen mochten, legden luttel afstande per dag af, meestal op 6 uur berekend. De schepen, zwaar gebouwd, zonder kaarten of kompas, waren bijna nog trager in hun bewegingen. Perzië en Home, Phoenicië en Grieken land, de eerste door hun wegen over land, de tweede door hun uitgebreide zeevaart, brachten veel bij tot verbetering in dit opzicht. Bij de eerste staten stond het militair belang, hij de tweede het handels belang op den voorgrond. In de Middeneeuwen, ging men een groote schrede achteruit. Na den val van het Romeinsche rijk werden hun bewon derenswaardige aangelegde wegen ver waarloosd en de splitsing der wereld- monarchiën deed grooten afbreuk zoowel aan de snelheid als ook aan de veiligheid van het verkeer. In de nieuwe geschiedenis tot 1800 begon men hier en daar pogingen te doen tot verbetering. Vooral de Groote Keur vorst, decreteerde dat de post behoorlijk zou worden ingericht, en zoo deed ook Richelieu in Frankrijk het een en ander, maar de verbrokkeling der staten, en de weinige ontwikkeling van de techniek, verhinderden eiken vooruitgang van eeuige heteekenis, zoodat dan ook de beschrijving van de Duitsche Post in 1795, die toen waarlijk niet onder de slecht ingerichte kon worden gerekend, niet weinig den lachluBt van het gehoor vermocht op te wekken. Niets was bij het reizen meer noodig, vermeldt de historie, dan een sterke con stitutie en Christelijk geduld. Het verkeer was dientengevolge gering, bewoog zich zeer langzaam, en was zoo kostbaar, dat het slechts aan weinigen gegeven was voor de wisseling van ge dachten of de verplaatsing van personen en goederen daarvan gebruik te maken. Met den aanvang der nieuwste geschie denis, met de uitvinding van stoom en electriciteit, neemt het verkeersleven aldra een ontzettende vlucht. De telegraaf en de aan haar verwante telephoon, bevorderen de snelheid en den omvang van het gedachtenverkeer op een vroeger ongekende wijze. De telegraaf heeft met haar landpalen en zeekabels de aarde overdekt. Hare draden zijn in staat achtmaal den evenaar te omspannen. Over de meest onvrucht bare vlakten en de hoogste bergen zijn dwars door werelddeelen, en verscheidene malen onder den oceaan, deze wegen voor het intellectueel verkeer uitgestrekt, en telkens meer wordt de aansluiting en de directe samenwerking tnsschen de verschil lende natiën hier bereikt. Reeds heeft men hij de opening der tentoonstelling te Mel bourne, dit feit in 15 minuten ter kennis van de koningin van Engeland kunnen brengen. De telephoon in 1866 nog niet als uit vinding door de wetenschappelijke wereld erkend, wordt thans in Duitschland alleen, reeds voor een millioen gesprekken per dag gebezigd, en verbindt Berlijn met Breslau. Een tweede middel voor het gedachten- verkeer, wordt gevonden in de Post. Hier heeft Duitschland in het bijzonder groote verdiensten. De Duitsche Post, door Dr. Stephan georganiseerd, sloot weldra een overeenkomst met de Oostenrijksche, en wist, niet lang geleden, een Welt-Post- verein te stichten, waarvan de geheele menschheid reeds de heilrijke gevolgen ondervindt. Dit verkeermiddel staat thans alle landen en alle standen ten dienste, en heeft een grooten graad van volkomen heid bereikt. Onze personen en goederen, worden door spoorwegen en stoombooten verplaatst. Rekende men vroeger de snelheid bij dagen, thans gaat dit bij uren. De Eisen- bahngeographie toont ons aan, dat het streven om de lijnen telkens meer te verkorten en door aansluiting alle opont houd te vermijden, in de laatste tientallen van jaren ontzaggelijk is vooruitgegaan. Daarvoor worden de Alpen doorboord, de meest verschillende kanalen gegraven. Bevordert de Gothardtbaan het handels verkeer tusschen Duitschland en Italië, Frankrijk staat gereed zijn kanaal te graven van Marseille naar Calais, en een directe spoorwegverbinding tot stand te brengen van Genua naar Antwerpen, ter wijl wederom te Berlijn het plan van een nieuwen weg wordt gemaakt, die in 46 uur van daar naar Rome zon voeren. Zoo bevordert hier de nag ver der volken hunne verbroedering en aaneensluiting. Engeland heeft in Canada een spoorweg aangelegd om Azië spoedig te kunnen bereiken, en Rusland nadert met zijn net al meer en meer de Indische banen. Van Lissabon tot Petersburg en van Parijs tot Konstantinopel vliegen de snel treinen rusteloos heen en weder. Nederland heeft tot 1860 bedachtzaam gewacht voor het zich bij deze beweging aansloot, en heeft daarvan dan ook de gevolgen ondervonden. In België was men veel eer hiermede Het spoorwegnet in de verschillende landen vertoont meestal het karakter van de volken. In Engeland, zonder zorg, maar prak tisch, uitgebreid en snel. In Frankrijk daarentegen, netter, maar geheel beheerscht door Parijs. Het stoombootverkeer, vroeger geheel in Engelscbe handen, begint thans voor een goed deel aan de Dnitschers te komen, terwijl ook andere natiën zich aan deze beweging aansluiten. Nadat dit alles in het breede was uit eengezet, wees de geleerde spreker er op hoe de ontwikkeling van het door hem behandelde onderwerp, zoowel aan phy- sische wetten als aan intellectueele in vloeden was onderworpen. Terwijl aan den eenen kant, de gesteldheid van den bodem, de aanwezigheid van ijzer en steen kolen den aanleg in den hand werkten, stonden op andere plaatsen, bergen en rivieren en het gemis aan mijnen, de uitbreiding vaak in den weg. Daarentegen gaf de handelsgeest en de beschaving der natiën dikwijls aanleiding tot een ontzaggelijke uitbreiding op on gunstig terrein, terwijl achterlijkheid en onbeschaafdheid bij andere volken, die in gunstige omstandigheden, verkeerden eiken vooruitgang belemmerden. De gevolgen der versnelde gemeenschap waren onberekenbaar. Door haar kon beter en ruimer in aller kleeding en voeding worden voorzien, door haar kon hongers nood worden voorkomen en dus in rnimer mate aan materieele behoeften worden voldaan; maar ook het geestelijk verkeer der volken, de samenwerking der natiën, de vermenging der rassen werd door de verkeersmiddelen mogelijk gemaakt ën strekte ten slotte tot veredeling van gods dienst en zedelijkheid, wetenschap en kunst. Elke band, die op dit gebied de natiën nanwer vereenigt, maakt daarenboven de oorlog tusschen hen steeds moeielijker en on verantwoordelij k er. Wel zijn er ook schaduwzijden ver bonden aan de uitbreiding van het verkeer, is het materialisme en de ontevredenheid onder velen er niet weinig door bevorderd, maar niemand zal daarom hare hooge he teekenis miskennen, die overtuigd is, dat zonder haar geene beschaving denkbaar is, al is het dan ook dat die beschaving niet terstond dat hooge en edele karakter draagt, waartoe het na verloop van tijd toch eindelijk moet komen. Al weer een nieuwe lezing omtrent de aanleiding tot den dood van kroonprins Rudolf, volgens Figaro: Toen de barones Mary von Vetsera de zekerheid verkregen had, dat geen morganatisch huwelijk haar te wachten was, heeft zij strychnine inge nomen tegengif, spoedig toegediend, kon niet meer baten. De kroonprins zond toen den prins van Coburg met het doodbe richt naar Weenen, maar kwam terng naar Mayerling met een brief van den keizer, bevattende de heftigste verwijtin gen. Deze laatste moet den doorslag ge geven hebben aan het besluit om tot zelf moord over te gaan. Nog een lezing, de

Haarlemsch Advertentieblad | 1889 | | pagina 1