w TRAVIATA. TotNntvan'tAlgemejn. ADVERTENTIfiN:. Hollandsch Opera-Gezelschap van den Parkschonwbnrg te Amsterdam. MAATSCHAPPIJ: Departement Haarlem. No. 85No. 88No. 107No. 156; No. 168. Vereeniging: „Weldadigheid naar Vermogen". Prof. P.W.A CORT VAN DER LINDEN, Het Berliner Tageblatt weet mede te deelen, dat de hofpredikant Stöcker, wegens zijn anti-semitisme wel bekend, binnen kort van zijn ambt zal ontheven worden. In Engeland hangt eene verhooging van uitgaven voor de nationale verdedi ging in de lncht. De aankondiging heeft men te wachten bij de aanstaande troon rede. Reeds nu gaan evenwel stemmen op tegen deze verbooging, maar een des kundige, Lord Carnarvon heeft een lijstje openbaar gemaakt, waaruit 'blijkt, dat de overzeesche steunpnnten van Engelands macht volkomen onverdedigd zijn. In een der buitenwijken van Til burg heeft een hevig gevecht plaats ge had tnsschen de politie en eenige zout- smokkelaars. Twee politieagenten en één smokkelaar bekwamen ernstige wonden. De belhamels kozen ten laatste het ha zenpad, terwijl één smokkelaar in ver zekerde bewaring werd gebracht. Maandag was het volgende bericht bekend gemaakt: De toestand van Z.M. den Koning blijft minder gunstig en ver anderde weinig. De krachten komen niet bij. De ziekenoppasser Hemmes van 's Gra ven hage is weder naar het Loo vertrok ken om, zoo noodig, den verplegingsdienst bij Z. M. den Koning te verrichten. Zondagnacht heeft de losgebroken waakhond op de hofstede „Kolorama" in de Westzanerpolder 24 kippen verscheurd. Ons wordt gemeld dat het ioge- mentsschip der torpedisten, zoomede de noodige werktuigen en machineriën be- noodigd voor de schietoefeningen met tor pedo's aan zijkanaal F, begin Maart aldaar worden verwacht. De aanbesteding voor het te bouwen magazijn voor schietkatoen kan ook spoe dig worden tegemoet gezien. Werd in enkele bladen melding gemaakt dat te Houtrijk en Polanen een kerk voor de Chr. Ger. Gem. aan den .Ringdijk der Haarlemmermeer bij Halfweg zal worden gebouwd, ons wordt dienaan gaande medegedeeld, dat de in het werk gestelde pogingen om de noodige grond te verkrijgen, vruchteloos zijn geweest. Wel zal een nieuwe kerk ter vervan ging der bestaande hulpkerk worden ge bouwd, doch deze zal niet te Hout rijk en Polanen verrijzen doch vermoedelijk in IJ- of Houtrak polder. HAARLEM, 26 Februari 1889. Het Bestuur der Vereeniging „Door Inspanning: Uitspanning", heeft zich op nieuw het treurig lot aangetrokken van de nagelaten betrekkingen, van een braaf werkman, eene weduwe met vijf kinderen. Met de meest te waardee- ren hulpvaardigheid heeft deze Veree niging zich beschikbaar gesteld tot het geven van eene tooneelvoorstelling om door de opbrengst te trachten het lot van het beklagenswaardige gezin te ver zachten. Op de hiertoe rondgezonden in schrijvingsbiljetten bestaat ruimschoots ge legenheid de Vereeniging Door Inspanning: Uitspanning" in haar welgemeend streven te ondersteunen. Men deelt ons mede, dat het bestuur der Haarlemsche Afdeeling van den Dienst- plichtbond definitief is samengesteld uit de Heeren P. Tideman, Voorzitter; G. J. Schoute, SecretarisJ. R. Slote- maker, penningmeester H. C. M. Royers, luit-kwart., en H. Larsen, bestuursleden. Maandag morgen is alhier overleden Jhr. Mr. A. V. Teding van Berkhout, van 1869 tot onlangs lid van de Gemeen teraad en van 1877 tot 1884 lid van de Eerste Kamer der Staten Generaal. De heer Teding van Berkhout was alhier 19 Maart 1822 geboren. Mignon, Opera in drie bedrijven, werd Vrijdag avond gegeven in den schouw burg alhier door het Hollandsch Opera gezelschap van den Amsterdamschen Park schouwburg. Het tooneel der handeling is Duitschland, voor de beide eerste bedrijven, Italië voor het laatste bedrijf. Mignon is een kind van eene Italiaan- sche familie. Op zeer jeugdigen leeftijd komt zij hoe, is niet recht duidelijk bij eene Zigeunerbende; de moeder van het kind sterft van verdriet over het verlies van het kindLothario, de vader, zoekt overal zijn kind, zijn geest is door zijn smartelijk levenslot zóózeer geknakt, dat hij zijne dochter niet herkent, ondanks de herhaalde malen, dat hunne wegen el kaar kruisen. Wij treffen Mignon het eerst aan bij de Bohemers, waar zij weigert voor het volk te dansen. Op het punt hiervoor eene mishandeling te moeten ondergaan, wordt het meisje vrijgekocht door Wilhelm Meister, voor wien Mignon eene teedere genegenheid opvat. Doch de jonge man bevindt zich in de macht van Pliiline, eene vrouw in wier salon steeds eenige aanbidders zweven. De beide mede minnaressen houden er natuurlijk elk hare eigene liefdesopvattingen op na. Dit komt aan het licht bij een brand, gesticht door den halfkrankzinnigen Lothario, waarde innige toewijding van Mignon tegenover de egoïstische Philine het hart treft van Wilhelm. Door een samenloop van om standigheden treft men alle hoofdperso nen aan in het voorvaderlijk kasteel van Mignon, waar Lothario zijn verstand te rug krijgt, zijne dochter herkent en haar ten huwelijk geeft aan Wilhelm Meister. Zooals men bemerkt, punten genoeg tot ontvonking van het dichterlijk ge moed. De Hollaadsche tekst is, by andere libretto's vergeleken, dragelijk, de muziek is lief en wezenlyk schoone gedeelten zyn in ruime mate aan te wijzen. Mevrouw Albers-Jahn, als Mignon, had veel succes. Haar fraai geluid en toonvast- heid, gevoegd by zeer verdiensteiyk spel en een toenemende klaarheid van uitdruk king in het Nederlandsch doen haar steeds in de waardeering van het pnbliek stij gen. Het recitatief in het derde tafereel en het dan volgende duet maakte een diepen indrnk door de innige voordracht, terwyl mevrouw OrelioVan 't Zant in de jubel aria »Ik ben Titiana", zich als opera-zangeres van groote verdienste deed kennen. De sympathieke Lothario-party was in handen van den heer Al bers, en die party vervulde hy met te waardeeren nauwge zetheid, waartoe ook zijn flinke toonvor- ming het hare bydraagt. In den samen zang met Mignon in het derde tafereel, „Myn beê werd niet verhoord", trok het schoone timbre, het orgelachtige zeer de aandacht, terwyl het slot-trio uiterst beschaafd werd weergegeven. De tenor-party, Wilhelm Meister, werd vervuld door den heer v. d. Kerckhoven. Het eenigermate dubbelzinnig karakter van den weifelenden minnaar, kwam goed tot zijn recht. De romance in het vierde tafereel mocht wel zyn glanspunt genoemd worden. Zijn stil spel kenschetst hem hier tevens als een goed acteur. De koren bieden in 't algemeen licht punten. De zuiverheid laat niet te wen- schen over, maar de meening bestaat, dat betere nnanceering, het aanbrengen van kleur, by de vele goede krach ten mogelyk zou zyn. Nu schynen aan dit euvel verreweg de meeste opera koren mank te gaanmogelyk wel om dat zy niet op den rechten prijs geschat worden. Toch bekleeden zy, als aanvullend deel geen geringe plaatszy behooren den toestand van het oogenblik te teeke nen. By de uitstekende leiding der zaken van de Hollandsche Opera, mag men verwachten, dat de tyd ook hier wel veel doen kan. De vraag of en in hoeverre de Holland sche Opera beantwoordt aan de eischen, welke billykerwyze te stellen zyn, schynt zich in gunstigen zin te zullen oplossen. De directie blijkt de noodige geschikt- j heid te bezitten om het muziekale tooneel- spel in de Nederlandsche taal onder ieders bevatting te brengen de goede op komst van het publiek gaf hiervan blijk en de overtuiging bestaat, dat de opera in het Nederlandsch, wanneer zy eenmaal den oorspronkelyk Nederlandschen toon kunstenaar bezielt tot grootsche schep pingen, ook by ons een goede toekomst te gemoet gaat. Aanstaanden Vrydag avond wordt op gevoerd de Opera La Traviata van Verdi. Den kunstliefhebbers zy deze gelegen heid om deze Opera in het Nederlandsch te zien, aanbevolen. Door de politie alhier is de vorige week aangehouden en naar het Huis van bewaring overgebracht een brutale oplich ter, zich noemende Gerardus Johannes Anthonius de Meere, oud 48 jaren, gebo ren te Edam en woonachtig te Amsterdam, die zich aan een aantal oplichtingen heeft schuldig gemaakt, door aan verschillende personen, meerendeels dienstboden, christe- lyke boekwerken te verkoopen tegen da- delyke betaling van 25 cents de afleve ring, onder belofte die boekwerken later te zullen toezenden, maar met het voor nemen daaraan niet te voldoen, hetgeen hy volmondig heeft bekend. In verschei. dene gemeenten heeft hy op die wyze meer dan 200 personen opgelicht. Te Alkmaar bad hy opgegeven genaamd te zyn Gerardus Jansen, geboren te Rot terdam. Reeds sedert het begin dezer maand was te vergeefs naar hem gezocht. Aan de vischmarkt alhier zijn vier manden met schar afgekeurd, welke onder politietoezicht aan de vuilnisbelt zijn be graven. Het aangekondigde Werner-concert had Maandagavond plaats in de „Kroon". De zaal was slecht bezet, jammer zoowel voor de concertgevers als voor het buiten gewoon muzikale genot dat de be- minnaren van goede muziek hebben moe ten missen. De heer Werner staat hoog als violist; in het Concerto voor Viool D mineur van Wieniawski ontwikkelde hy een uiterst sohoonen toon. De uitvoe ring van het Prélude, Lonré, Gavotte, van Bach, wekte de algemeene bewonde ring, terwyl de heer Oliver King, een eminent pianist en componist, in beide opzichten reden tot volkomen tevreden heid en waardeering gaf. Afloop van de verkooping van Huizen, gehouden den 23 Febr. 1889, in de Gouden Leeuw, te Haarlem. No. 1. Dubbel Heerenbuis en Erve met Tuin, Spaarne No. 13, ƒ1700 opgehouden. 2. Huis en Erve met Tuin, Spaarne naast het voorgaande No. 15, ƒ8600 D. Kokqq. Huis, Erf en Tuin, genaamd «Bosch en veldzicht," Wagenweg No. 36. f 3. De opstal van het Huis, voor afbraak. 4. Bouwterrein. 5. Bouwterrein. 6. Bouwterrein. 7. Tuin. De perceelen No. 3 tot en met 7 te zamen, ƒ15605, opgehouden. 8. Huis en Erve, genaamd «De Stad (Am sterdam;") Korte Sint Jansstraat No. 3 zwart en rood, ƒ6985 opgehouden. i 9Huis en Erve met grooteu Tuin; Ziilweg, ƒ4850 J. Giebels qq. 10. Huis en Erve met Tnintje, Amsterdam- sche Vaart No. 6. 11. Huis en Erve met Tuintje, naast het voorgaande No. 4. 12- Huis en Erve met Tuintje, naast het voorgaande No. 2 C. De perceelen No. 10, 11 en 12 te zamen, ƒ3020 P. Vasen. 13. Huismans- of Boerenwoning, Lagendijk onder Haarlemmcrliede eh Spaarnwoude, f 675 G. v. Oost veen qq. 14. Huis en Erve met Tuintje, Zoetestraat No. 30, ƒ1875 J. de Nijs. 15. Huis en Erve met Tuin, Gasthuissingel No. 18 zwarten rood, 7150 A. v. d. Linden qq. 16. Huis en Erve, Lange Lakenstraat No. 33 zwart en rood, ƒ3225 P. Tijdgaat. 17. Huis en Erve, Kerkstraat No. 4, 2290 G. R. Groos. 18. Huis en Erve, Rozenpreëelstraat No. 44, ƒ930, D, Bosch. 19. Erf, tusschen de Zijlweg en den Delft, ƒ555 A. Koen. 20. Hnis en Erve, Gortesteeg No. 21,/T340 J. Alok. «21. Pakhuis en Erve, De Witstraat No. 20, 290 J. J. Guldemond. 22. Huis eu Erve met Tuin, Nieuwe Gracht No. 1, ƒ4625 E. C. en S. Mons. 23Huis met Tuin cu Erve, Leidsche Straat No. 41, ƒ1645 P. H. T. Gordijn. 24. Een Huis met Tuin eu Erve, naast het voorgaande No. 43, 1635 P J. Kuiper. 25. Huis en Erve, Lange Hofstraat No. 3, ƒ1310 P. Groenendaal. 26. Hüis en Erve, Lange Hofstraat No. 1, ƒ1250 II. Verkes Wz. 27. Huis en Erve, Magdalenastraat No. 3, ƒ900 M. Nederkoorn. Marktbericht van 25 Febr. Aardappelen. Aan ge v. 120, verk. 120 H.L. L. pr. ƒ2.00, H. pr. ƒ4.00. Appelen. Aangev. 190, verk. 80 H. L. L. pr. 3.50, H. pr. ƒ8.00. Peren. Aangev. 40, verk. 29 H. L. L. pr. 3.50, fl. pr. 5.00. Boter. Aangev. 68, verk. 68 Kilog. L. pr. ƒ1.80, H. pr. ƒ1.90. Biggen. Aangev. 16 verk. 9 8t. L. pr. ƒ6.00, H. pr. ƒ16.00. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 25 Februari. Witte tarioe f 6.85, 6. Rogge f 4.90 ƒ5.10. Haver f 2.80. f 3.50. Garst f 4.20. 5.30. Bruine boonen 10.65 Groene erwten f 7.50. ORGELBESPELING m de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 28 Febr1889, des namiddags van 2—3 uur door den Heer W. Ezerman. PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaJ. S. Bach. 2. Grosser religiöser MarschLux. 3. SonateMendelssohn. a. Andante. b. Andante con moto. c. Allegro maestoto. 4. Concert FantasieBerens. 5. Finale. Vrijdag 1 Maart 1889, Opera in 4 bedryven van VERDI. Aanvang 7 Va aar. Balkon f 2.—, Ie Loge f 1.75, 2e Loge en Parterre 1.50, Gaan derij f 0.60. Plaatsbespreking als gewoonlyk_ In de algemeene vergadering van het departement van 4 Februari 1889, zyn van de geldleeningen 1870 en 1872 uitgeloot de aandeelen De betaling der uitgelote aandeelen en conpons, zal van af 1 Maart 1889 geschieden door den Penningmeester van het Departement (945) P. LOOSJES. te HAARLEM. De ondergeteekende brengt ter kennis, dat by den aanvang van den nieuwen cursus op 1 April e. k. zoowel vrouwelijke als man nelijke kweekelingen knnnen ge plaatst worden, die op dien datum den veertienjarigen leeftyd zullen bereikt hebben. Aangifte ter toelating voor 10' Maart a. s., Nassaulaan 37. Be Directeur J. DE KOCK. Haarlem, 26 Febr. 1889. BESTUURS VERGADERING Woensdag 27 Februari, des namiddags 2'1/s ure. VERGADERING van de Com missie voor Huisbezoek op Woens dag 27 Februari, des namid dags te 3 ure, beide in de groote zaal van het Nutsgebouw in de Zylstraat. (947) HET BESTUUR. OPENBARE VERGADERING op Donderdag 28 Februari 1889, des avonds ten acht ure, in de bovenzaal Vereenigingct. Spreker: van Groningen. OnderwerpVolksopvoeding. Toegang voor niet-Leden 25 cents. (948) Te Groningen overleed heden onze geliefde vader en behuwd- vader de Heer A. L. SCHOL- TENS. J. SCHOLTENS. M. W. SCHOLTENS— Le Comte. Haablem, 25 Febr. 1889. Volstrekt eenige kennisgeving. Heden overleed na een lang durig en smartelyk lyden myn innig geliefde Echtgenoote ANNA ZOET, in den ouderdom van 26 jaar, my nalatende één kindje, nog te jong om het verlies te beseffen. A. SCHOEN. Haablem, 23 Febr. 1889. Eenige en algemeene kennisgeving

Haarlemsch Advertentieblad | 1889 | | pagina 2