ii nm JUDITH. Dienstbode, ADVE RTEN TIEN. Tot Nut van 't Algemeen, Dienstbode, Gevraagd Keukenmeid, Dienstbode, Donderdag avond werd het rytuig van een Belgisch koopman ii de nabijheid van Zaamslag door een ander voertuig zoodanig aangereden, dat het eerste aan merkelijke schade leed en omgeworpen werd, waardoor genoemde heer er uitviel en vrij ernstig gekwetst werd. Merkwaardig was, dat het paard, losge komen, op hol sloeg en door den hond van den reiziger werd achterhaald en ge keerd. De heer W. A. Scholten te Gronin gen zou volgens de N. Prov. Gr. Ct. ter gelegenheid dat hij vijftig jaar in die stad vertoeft, der gemeente eene overdekte markt schenken tot het verkoopen van boter, eieren, wild, gevogelte, groenten en fruit. De kosten raamt men op vijftig a zeventig duizend gulden. De frauduleuze invoer van graan uit ons land naar Duitschland schijnt door de Duitsche regeering met kracht tegen ge gaan te wordenalthans in het dorp Mil- len aan de Pruisische grenzen hebben huiszoekingen plaats gehad, waarby acht en negentig zakken koren werden in be slag genomen. Door den directeur der Nederl. gist en spiritus- fabriek te Delft wordt in de maand Juni a.s. een bakkerscursus geo pend, welke twee weken duren zal. Het doel om van den cursus is, aan aanko mende bakkers eenig inzicht te geven in de wetenschappelijke gronden van hun bedrijf. De deelneming is kosteloos. De reis- en verblijfkosten zijn voor rekening der leerlingen. Bij de werken aan het Sudnord- Canal bij Meppen worden een honderd of honderdvijftigtal Nederlandsche ar beiders gevraagd, die met het veenwerk bekend zijn, een bewys dat onze veen- lieden door hunne bekwaamheden in het vak goed staan aangeschreven in het bui tenland. Op de algemeene begraafplaats te Sloten werd Zaterdag ter aarde besteld hot stoffelijk overschot van deu heerW. Bakhuijzen. Bij het graf werd door den heer bur gemeester in korte doch welgekozen woor den geschetst wat de overledene gedurende ruim 20 jaar als wethouder en lid van den raad voor de gemeente had gedaan. Daarna sprak nog Ds. van Rogge een vertroostend woord tot de familie en vrien den des overledenen. In de beide schoolspaarbanken te Osdorp en Sloten is tbans respectievelijk ingebracht ƒ1600 en 900. Tot commissaris van die te Sloten is gekozen de heer B. Looper in plaats van den heer Demmers. HAARLEM, 5 Maart 188». De aandacht wordt gevestigd op de mededeelingen van het Bestuur der Ver- eeniging „Weldadigheid naar Vermogen", welke voortaan in elk nummer van dit blad met het opschrift „Weldadigheid naar Vermogen" ter algemeene kennis zullen worden gebracht. In den Schouwburg voerde het Hollandsche Opera-gezelschap van den Parkschouwburg te Amsterdam op de groote Opera in vier bedrijven T r a v i a t a (Violetta), muziek van G. Verdi, tekst van Ed. Duprez, vertaald door Abel. De handeling is een alledaagsche ge schiedenis. Violetta is eene jonge dame, die slechts voor genot leeft, uit den aard der zaak erg coquetteert en zich sterk genoeg acht om het gevaar der liefde te trotseeren, totdat een onbekende in haren kring wordt binnen gevoerd, die haar hart weet te treffen. Eu ontwikkelt zich een strijd tus- schen hare genegenheid en de familietrots van des beminden familie. Het is voorname lijk de vader van den jongen minnaar, George d'Orbel, die haar plaatst tusschen liefde en plicht. De laatste overwintzij ontvlucht de liefde, doch niet ongestraft. De minnaar vindt haar ten laatste terug op haar ziekbed, dat haar sterfbed wordt. Een verrassenden aanblik bood het too- neel bij het eerste bedrijf; met veel veel smaak was het herschapen in een dub bele salon, goed gemeubeld. Een gezellig ge zelschap was bijeen in passend costuum en vormde goed gekozen groepen. Het geheel getuigde van degelijke opvatting. Een somber contrast hiermede vormde de ziekenkamer in het vierde bedrijf. Mevrouw Orelio-Van Zant zong de Violletta-partij met de toewijding haar eigen. Van de verschillende schoone ge deelten trof bijzonder de fraaie voordracht van de aria uit het tweede bedrijf „Laat mij een wijl aan uw vaderhart rusten", en het goed gezegde recitatiefin het vier de bedrijf. Het is te waardeeren, dat deze zangeres den soms niet zeer beschaafden tekst met overleg weet te verbeteren. Haar fraai spel in de slotscène werd algemeen geroemd. De tenor, de heer v. d. Kerckhoven, stond mevrouw Orelio als de jonge d'Orbel flink ter zijde. Zijn goed gevormd geluid sympathiseerde met dat van Violletta. Een paar malen waren orchest en zangers niet eenswillend. Men schreef dit toe aan de minder gunstige plaatsing van sommige or- chestleden. De heer Poons vervulde de bariton-partij, als George d' Orbel. Ook hier viel veel verdienstelijks aan te wijzen, vooral in den samenzang met Violetta. De p.p. en de dimonuendo's waren zeer schoon. In het algemeen valt een lofwaardig voorwaarts streven op te merken wat betreft de uitspraak van het Nederlandach. Een struikelblok blijft nog altijd de uit spraak vau onze scherpe slotmedeklinkers, wat aanleiding schijnt te geven tot een verlenging van enkele lettergrepen en uit drukkingen zooals: verreheugd voor ver heugd en ikke ben't voor ik ben't, iets wat den beschaafden Nederlander een gru wel is, dooh het zou ondankbaar zijn, hiervan den overigens verdienstelijken zan gers een ernstig verwijt te maken. Het orchest was goed te noemeD, zoo wel waar het alleen aan het woord was, als bij de begeleiding, waar het zich ge heel en al ondergeschikt betoonde aan den zang. Men beklaagde zich over de lange pau ze, waaronder vooral de dames lijden. Aanstaanden Maandag 11 Maart, des avonds te half acht, wordt in de Groote kerk de zeveu en dertigste openbare ver gadering gehouden van het Hulp-Zende- ling-genootschap onder de zinspreuk„De liefde van Christus dringt ons," onder toezicht van den Weleerw. Heer Ds. J. W. Knottenbelt, door wien het Verslag wordt uitgebracht, terwijl de Feestrede wordt uitgesproken door den Weleerw. Zeergel. Heer Dr. J. Th. de Visser, pre dikant te Rotterdam. De Christelijke Zang- vereeniging „Hallelujah", onder directie van den heer J. Strating, heeft hare wel willende medewerking toegezegd. gedacht Jelte de Vries zijne veertigjarige werkzaamheid bij de firma Meyer Dyserinck ter welker ge legenheid het kantoor aan het Spaarne in feestgewaad was gestoken. Behalve geschenken van stoffelyken aard werd den Jubilaris door den patroon, den heer P. Kleiweg Dyserinck, een zil- herinneringsmedaille met diploma Op de paardenmarkt, Maandag alhier gehouden, waren aangevoerd 277 paarden, meestal inlandsche ras- en werkpaarden. De prijzen liepen van 50 tot ƒ500. De handel was vry levendig. Door de maatschappij tot exploi tatie van meteorologische en annoncen- klokken is aan het bestuur dezer gemeente vergunning gevraagd om alhier eenige zoo danige klokken te mogen plaatsen. Heden is door den architect S. Roog aanbesteed het bouwen van een huis aan den Zijlweg. Ingekomen waren elf inschry vingen, waarvan de hoogste was J. S. van Velthuijsen, 10536, en de laagste W. van Schendel '9340. Door Burg. en Wethouders dezer gemeente is benoemd tot concierge van het Prinsenhof C. A. Steenkist, alhier. Den 22sten van deze maand hoopt Hielke Brugts, woonachtig aan den Burg wal No. 71a, zijn honderdsten verjaardag te gedenken. Tot op vrij hoogen leeftijd was hij in betrekking als koopvaardij kapitein. Sedert 1871 houdt hij te dezer stede verblijf en tot voor een paar jaar ging hij nog dagelijks uit. Zijn lichaams toestand, hoewel hulpbehoevend, is evenals zijne geestvermogens nog vrij wel. Door de Haarlemsche Tramway- Maatschappy werden in 1888 vervoerd 401566 reizigers met 34 paarden. De lengte der lijn is 2305.70 Meter. De op brengst was 36575.17s, zijnde ƒ4.34 per dag-kilometer. De vorige week is de jongste be diende van den ontvanger der Directe Be lastingen alhier naar het Huis van Arrest overgebracht ter zake verduistering en valschheid in geschriften. 1.1. Zondag morgen zijn door de po litie alhier aangehouden vijf publieke vrou wen uit Amsterdam, verdacht van diefstal met braak en poging tot brandstichting in een bordeel in de Spuistraat aldaar. Zy zgn gevankelyk naar Amsterdam over gebracht. Gisteren namiddag omstreeks 2 ure' is Cornelis Berendrecht, lijdende aan doof heid,op de Paardenmarkt aan het Houtplein overreden door een rytuig bespannen met een paard waarby hy zyn rechter-onder- arm heeft gebroken en in het aangezicht werd verwond. Hy is naar het St. Elisa beths gasthuis overgebracht. „Weldadigheid naar Vermogen". By het Bestuur der Vereeniging „Wel dadigheid naar Vermogen" zyn de vol gende aanvragen tot plaatsing ingekomen Drie voor huiskneoht of oppasser. Drie voor koetsier. Een voor tuinmansknecht. Een voor opzichter. Een voor smidsknecht. Een voor zagenvy Ier. Een voor metselaar. Een voor timmerman. Een voor kuipersknecht. Een voor bleekersknecht. Zeven voor aardwerkers of los werkman. Een voor opperman. Vier voor werkster of schoonmaakster. Twee voor burgerwasohvrouw. Drie voor burgernaaister. Reflecteerenden worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelyk tot het Be stuur der Vereeniging te richten, en te doen bezorgen in de bus op het Stad huis of op de Doelenplaats. Marktbericht van 4 Maart. Aardappelen. Aangev. 30, verk. 30 H.L. L. pr. ƒ2.00, H. pr. ƒ3.00. Appelen. Aangev. 70, verk. 40 H. L. L. pr. ƒ4.00, H. pr. 7.00. Veren. Aangev. 20, verk. 12 H. L. L. pr. 3.00, H. pr. 4.00. Boter. Aangev. 80, verk. 80 Kilog. L. pr. 1.80, H. pr. 1.90. Biggen. Aangev. 14, verk. 12 st. L. pr. ƒ4.00, H. pr. ƒ15.00. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 4 Maart. Witte tarwe f 6.376f 7.50. Roggef 5.00 f 5.10. Haver f 2.85. f2.95. Duivenhoonen f 7.25. Paardenboonen f 6. 6.25. Groene erwten f 7.15. VERGADERING van den Raadder Gemeente Haarlem, op WOENSDAG den 6den Maart1889, des namiddags ten een ure. De volgende stukken en punten zullen aan de orde gesteld worden: 1. Voorstel B. en W. grond »Uit den Bosch", met advies Commissie van Financiën. 2. Idem idem verhuring gymnastiek-lo- kaal, met idem. 3. Advies Commissie van Financiën re kening over 1888 Kamer van Koop handel en Fabrieken. 4. Voorstel B. en W., werken openbaar nut, Barendsestraat. 5. Idem idem aanbieding gedeelte Ver lengde Oranjeboomslaan. 6. Idem idem subsidie landbouwtentoon stelling. 7. Idem idem bebouwing open grond benoorden Zylweg, met overname stra ten. 8. Idem idem standpyp waterleiding Kenaustraat, met advies comm. fabri cage. 9. Idem idem wyziging instructie opzich ter museum. 10. Idem idem adres Duinwater-Maat- schappy. 11. Brief idem vernieuwing Kruisbrug. 12. Voorstel idem in gebruik geven grond Amsterdamsche vaart. 13. Brief idem ten geleide goedgekeurd huishoudelyk reglement gemeent. mu ziekkorps. 14. Voorstel idem plaatsing telefoonpalen Schalk wykerweg. 15. Brief idem gasverbruik 1888. 16. Voordracht idem 9 leden commissie v. toezicht middelbaar onderwys. 17. Benoeming ambtenaar burgerlyke stand, in opvolging van den heer Kist. 18. Rapport opzichter gasverlichting over Januari. Koninklijke Ver eeniging: Het Nederlandseh Tooneel. Donderdag 7 Maart 1889. (6e Vooretelling van het Abonnem.) W Door hevige ongesteld heid van den Heer BOUWMEES TER wordt de voorstelling van „Narciss" vervangen door Drama in 5 bedrijven van PAOLO GIACOMETTI. Aanvang 7 uur. Plaatsbespreking zooals gewoonlijk. De Hoofdrol wordt vervuld door Mevr. FRENKEL. der NtdtrlaidstWtonwtnvtifemsinij „TESSCHEtSCHADE" zal gehouden worden op Dinsdag 5, Woensdag 6 en Donder dag 7 Maart, des namiddags van 11/2 tot 4Vc nur en tot sluiting Donderdagavond van 7 Va tot 10 uur, in de Bovenzaal van de Maatschappy ZIJLSTRAAT. Het bestuur noodigt tot een ruim bezoek nit en herinnert dat de ver koop betreft een aantal voorwerpen van nut en smaak, tegen billijke en vastgestelde prijzen. Te Utrecht is op 3 Maart 1889 overleden Mejuffrouw C. DE HAAN, in den ouderdom van ruim 69 jaar, diep betreurde zuster van Mejuffr. S. DE HAAN. Haarlem, 5 Maart 1889. Eenige en algemeene kennisgeving. Voor de vele bewyzen van harte lijke deelneming, zoo van hier als van elders ondervonden by het over- ïyden van myn innig geliefden echt genoot PIETER ROUWENHORST MULDER, betuig ik myn oprechten dank. Wed. P. Rodwenhorst Mulder-- Van der Horst Serlé. Haarlem2 Maart. (107) Gevraagd terstond een fatsoenlijke: Adres: Mevrouw SMULDERS, „Rust en Genoegen", Overveen. In een klein gezin zonder kin deren vraagt men eene voor meid-alleen, P. G., liefst boven de 25 jaar. Adres: Zijlvest 23. tegen Mei een fatsoenlyke Dienst bode, P. G. Zich te vervoegen: Gierstraat No. 56 (ingang Magda- lenasteeg) des avonds na 7 uur. GEVRAAGD met Mei eene nette flinke gewoon ook eenig huiswerk te ver richten. Liefst 2530 jaar oud, P.G. Adres te bevragen aan het bureau van dit blad. Gevraagd met primo Mei eene flinke zindelyk in haar werk en voldoende mondelinge getuigen en Prot. Godsd. zyn verei8chten. Zich te vervoegen 's avonds na acht uur, Zijlstraat 12.

Haarlemsch Advertentieblad | 1889 | | pagina 2