HAARLEMSCH PREDIKBEURTEN Eerste Blad. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Elfde Jaargang. 144. van ZATERDAG 9 Maart 1889. op ZONDAG 10 Maart 1889. No. 19 ÏEIEPHOOKNUMMER TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden,25. franco p. post ,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prys per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond, Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 wre, die alsdan zoo mogelijk nog worden ge-plaatst. Groote Kerk. Voorm. 10 ure, Dr. E. Barger, pred. te Amsterdam, (voor Hoog). 3e Lij denstekst Nam. 2 ure, Knottenbelt. 4e Lij denstekst, 's Avonds 6 ure, O. Schrieke, pred. te Zand voort. Maandag 's av. ft/a ure, Openbare verga dering van hel flulpzendeling-genoot- sebap „De liefde van Christus dringt ons"' met medewerking van de Chr. Zang- vereeniging „Hallelnjah." Verslag door Ds. Knottenbelt. Feestrede door Dr. J. Th. de Visserpred. te Rotterdam. Vrije toegang en vrije plaatsen. Colleote voor de zending. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 nre, Snethlage. 2e Lijdenstekst. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Moeton. Woensdag 's av. 7 ure, Smeding. 6e Lijdenstekst. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Brutel de la. Rivière. Waalsche Kerk. Voorm. 10 nre, Bebrg. Christelijk Gereform. Gemeente. (Ged. Oudegracht). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Mulder. Woensdag 's av. 8 ure. Mulder. Biduur voor het gewas des lands. (Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure. Schotel. Honderdag 's av. 8 ure, Schotel. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag, pred. te Beverwijk. Honderdag 's av. 8 ure, Mees. Lijdenspred. Kerk der VereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, de Lanog. Kemoustrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, 11. P. Schim van der Loef, pred. te Gouda. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. Honderdag 's av. 8 ure, Weiss. Luk. 22:55-62. Chr. Bewaarschool. L. Heerenvest. Geen Bijbellezing. Lokaal in de Oranjestraat. Hinsdag 'sav. 8 ure, Hoog. Bijbellezing. Lokaal v. de Jongelings-vereeniging. Annastraat. Honderdag 's av. 8 u., Knottenbelt. Bijbellez. De collecte voor bet Java-eomité op 6 Maart heeft opgebracht ƒ77.745. Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 ure, G. van Herwaarden. Beverwijk. Voorm. 10 ure, J. C. Boon. Evang. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, M. J. Mees, Pred. te Haarlem. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, 1). van Arhel. Nam. 21/s «re, J. IX van Arhel. Heemstede. Voorm. 10 ure, J. W. Knottenbelt, Pred. te Haarlem. Hillegom. Voorm. 10 ure, M. Buchli Fest. Houtrijk en Polanen. Voorm. 91/2 ure, 11. Smeding, Pred. te Haarlem. Sandpoort. Voorm. 10 ure, D. André de la Forte, Em. pred. te Haarlem. Spaarndam. ■Voorm. 10 nre, II. J. Bergsma. Veis en. Voorm. 91/2 nre, W. Beekhuis Pred. te Uitgeest. Zand voort. Voorm. 10 nre, O. Schrieke. Nam. 21/2 nre, geen dienst. Voordrachten in Teylers Stichting. Had Dr. E. van der Ven bij een vorige lezing zpn gehoor een denkbeeld trachten te geven van de plaats die ons zonnestel sel in het heelal innam, en was onze zon toen beschreven als een der vaste sterren met geel licht waarvan er zoo ontelbaar velen aan het uitspansel zijn waar te nemen, Woensdag avond j.l. werd de zon be schouwd van het standpunt waarop wij aardbewoners ons besïndéb, en de zon die we eerst tegenover het heelal, als een microscopische grootheid hadden leeren ken nen, kreeg een geheel andere waarde voor ons, toen al terstond bij den aanvang haar volume als H/2 millioen maal zoo groot als dat van deze aarde werd beschreven. In een sneltrein zouden we 6V2 jaar noodig hebben om een reis te kunnen doen om de zon. Alle leven en beweging heeft aan haar zijn oorsprong te danken de wind, het water, de stoom en de elektriciteit, zijn directe uitvloeiselen van de zonnewarmte, terwij 1 het bestaan van planten en dieren van haar licht volkomen afhankelijk is. Zoo wordt alle levensgenot op aarde aan de zon ontleend, en geen wonder is het dat in oudere tijden zoo vaak de zon als een godheid werd beschouwd en aange beden. „Er zijn mindere goden gediend door de menschen", merkte Dr. van der Ven hierbj aan. Toch heeft ook de zon haar vlekken, en deze hebben reeds lang een voorwerp van studie uitgemaakt voor de sterrekun- digen, die daaruit den omloop van de zon trachtten te berekenen. Men vermoedt, dat de nevelvlekken kuilen zijn in de atmospbeer waarmede de kern van de zon is omgevende ont zaggelijke hitte van dezen kern, maakt bet onmogelijk omtrent haren aard nadere uitspraken te doen. De vlekken vertoonen zich niet altijd, en verdwijnen soms na enkele jaren. Ver schijnen ze in groote getale, dat heeft dit invloed op onze aarde, vooral merkbaar in groote magnetische storingen. Na de beschrijving van de zon kwamen hare satellieten, de planeten aan de beurt. Mercurins, Venus en Jupiter zijn reeds lang bekend, de ontdekking dat ook de aarde een planeet was. had veel offers gekost en langen tijd hield men het er voor, dat er slechts een klein aantal van die zwervers kon zijn. In het laatst van de vorige eeuw ontdekte Herschell echter I ran us, en door de afwijkingen van hare baan, kwam Leverrier er toe om te voor spellen dat een nog ongeziene zusterplaneet daarvan de oorzaak moest zijn. Met groote nauwkeurigheid gaf hij aan waar zij zou te zien zijn, en de uitkomst bevestigde de waarheid zijner vermoedens. Nept.unns vertoonde zich daar waar Leverrier hem zijne plaats had aangewezen, eene va. de grootste uitkomsten, die de wetenschap heeft op te teekenen. De banen der planeten loopen op zeer verschillende afstanden van de zon, de buitenste bewegen zich zeer langzaam, de binnenste zeer snel. Meer nabij dan de aarde staan Venus en Mer curins alleen, de overigen beschrijven veel wijdere banen om de zon. Een klein planetarium werd op het doek geprojecteerd en gaf de verhouding der planeten en de wonderlijke afwisseling van hunne standen tegenover elkander, zeer duidelijk te aanschouwen. Slechts waarschuwde de spreker, .dat men wel in een planetarium de verhoudingen der snel heden, maar nooit de werkelijke verhou dingen der afmetingen kan te zien geven. Al neemt men de aarde ook nog zoo klein de afstand tot Neptunns zou altijd nog eenige kilometers bedragen, en een derge lijk planetarinm is niet wel denkbaar. Nadat hierop nog het een en ander omtrent Jupiter en Venus, was medege deeld, en vooral bij Saturnus en zijn ring iets langer was stilgestaan, stelde spreker ten slotte nog de vraag, waar wij menschen ons het best zouden kunnen verplaatsen. Op Jupiter schijnt het zoo te stormen dat geen levend wezen daar zou kunnen bestaan, alle grootere planeten zijn meestal in een toestand die voor ons organisme niet ongeschikt moet worden gehouden. Venns en Mercurins zijn te dicht bij de zon. Het is dus alleen de uitmiddelpuntige Mars, die ten naastenbij aan onze bestaansvoorwaarden zou kunnen voldoen, waarbij we dan tevens het voordeel zouden hebben dat we allee, ook ons eigen gewicht, veel lichter zouden tellen en tillen. Niettegenstaande we tegen deze mogelijkheid niets konden inbrengen, zijn we nog niet pessimistisch genoeg om onze aarde den rug toe te keeren, en dank baar voor hetgeen we daarop nog nu en dan mogen genieten. Ook Teylers Stichting heeft daartoe in ruime mate bijgedragen, het zij ons ver gund haar daarvoor hier openlijk onzen dank te brengen. KRONIEK Terwijl in de jongste Raadszitting van Woensdag 6 Maart, de buitengewoon lange notulen van de vorige zitting werden voor gelezen, die door alien werden goedgekeurd, hadden de verslaggevers ruimschoots den tijd de fraaie zetels te bewonderen, die voor hun gebruikbestemd waren. De onvermijdelijke geheime zitting kwam aan het einde, zoodat de beraad slagingen onafgebroken konden worden gevolgd. De rekening van de gildegoederen werd gesteld in handen der Commissie van financien, en eenige rekesten van de kee ren Brinkman, van Staveren, Figee, van Amstel en Brongersma in handen van B. en W. Het verzoek van de Wed. Schulpzand om ondersteuning werd afgewezen. Eenige door het Gemeentebestuur van Amsterdam ten geschenke gegeven stukken werden in dank aanvaard voor het Ar chief. Een aanbod van J. Volcker om de Bakenessergracht voor een billijken prijs (ƒ0,27 per M3.) te dempen met hetgeen hij verkrijgt door het uitdiepen van de Leidsche Vaart, werd in handen van B. en W. gesteld, terwijl de boekwerken van den heer Otto in dank werden aanvaard. Aan den heer de Vries werd eervol ont slag verleend als onderwijzer en de lijst der mededeelingen sloot met het bericht dat de vermaarde pomp op de Groenmarkt nog altijd geen water wilde geven, wes halve men tot de oude put terug zou keeren en beproeven of die na een duch tige schoonmaak niet weder te gebruiken zou zijn. De gemeente Haarlem is niet gelukkig met het zoeken naar water. In vroeger tijden bestonden er mannen die met een rijsje in de hand naeenigen tijd zoeken onfeilbaar de plaats aanwezen, waar water te vinden was. Is dat ge slacht geheel uitgestorven? Een regeling betreffende kleine stukjes grond, tusschen den eigenaar van „Uit den Bosch"in de SpaDjaardslaan en de gemeente, werd goedgekeurd. Idem idem de verhuring van het gym nastieklokaal aan'de vereeniging Ripperda. Idem idem de rekening van de Kamer van Koophandel, die dit jaar gelukkig met een batig saldo sloot. Tot eenige werken van gemeentewege in de Barendsestraat werd vergunning verleend. De aanbieding van een gedeelte der Verlengde Oranjeboomelaan door den heer G. T. Evelein werd niet aangenomen. Het Gemeentebestuur wenschte van hem te verkrijgen, behalve het aangeboden stuk grond, een gedeelte dat vroeger door hem bij de vaststelling in het bouwplan was opgenomen, doch thans bleek aan ande ren te behooren, en waarover hij dus niet vrij meer beschikken kon. Eerst wanneer hij ook dezen grond aan de gemeente aanbiedt, zal aan zijn verzoek worden voldaan. Het subsidie van 2000 voor de Land bouwtentoonstelling, ontmoette bezwaren bij den heer Bijvoet, omdat het terrein onder Heemstede gelegen was. De Voorzitter merkte hierbij op, dat alles wat in of bij den Hout geschiedt steeds geacht is tot Haarlem te behooren en vroeger daartegen nimmer bezwaar is De heer Prins sprak een woord (zijn eerste rede in deze vergadering) ten gunste van het subsidie. Nog bij de laatste tentoonstelling in den Haag had hp zich niet alleen verbaasd over alles wat daar ten nutte van den landbouwer was verzameld, maar tevens over de massa vreemdelingen die van overal door die tentoonstelling naar den Haag werden gelokt. Onvermijdelijk zou dit ook in Haarlem het geval zijnhetgeen van groot belang was voor de algemeene wel vaart der burgerij. De heer Enschedé zou het betreuren voor Haarlem, als door weigering van het subsidie de tentoonstelling naar elders werd overgebracht. De heer 't Hooft wenschte een andere plaats te kiezen om daardoor het subsidie te verminderen, maar nadat zoowel de Voorzitter als de heer von Reeken hadden aangetoond dat dit niet wel aanging in verband met de uitgebreide plannen van bet Hoofdbestuur der Holl. Maatschappij van Landbouw, gaf hij zich gewonnen, en stemden, op drie na, alle leden voor het subsidie. Een regeling omtrent den aanleg van

Haarlemsch Advertentieblad | 1889 | | pagina 7