Roger, de Geschandvlekte. Tweede UITVOERIG Instituut voor Doof stommen OPENBARE ADVERTENTIEN. Maatschappij tot Bevor dering der Teertkunsi Directeurde Heer W. ROBERT. voor MANNEN en VROUWEN. Komm. van Rapp. kon zich er niet meê vereenigen, en de Min. van Fin. bestreed het, omdat hier, volgens hem, niet van protektie, maar van billijke kompensatie aan fabrikan ten sprake is. Het amendement werd verwor pen met 45 tegen 33, en het ontwerp aange nomen met 65 tegen 14 stemmen. Het wets ontwerp tot vestiging der meisjes gevange nis te Montfoort, in plaats van te Amersfoort werd bestreden door den heer Hartogh, die terwille van de zuinigheid het goede be ginsel, vervat in de wet van 1884, dat meisjens in een Rijksopvoedings-gesticht geheel moeten worden afgezonderd van meisjens, die gevangenisstraf moeten on dergaan, niet wille loslaten. De heer Th. Heemskerk kwam daar tegen op: de Min. van Justitie verdedigde het ontwerp, en het werd goedgekeurd met 62 tegen 9 stemmen. De heer v. Kerkwijk kondigde een interpellatie aan over de opheffing van het Konsulaat in Perzië. Met het oog op de werkzaamheden der Prov. Staten, thans zoo gewichtig, stelde de heer van Alphen voor, de eerstvolgende zit ting, ter behandeling van de interpel latie van den heer Seyffardt en van een paar andere aan de orde gestelde ontwerpen, eerst op 19 Maart te honden. Met 46 tegen 23 werd aldus besloten. De heer Domela Nieuwenhnis interpelleerde den Min. van Just, over de jongste anti- socialistiesche ongeregeldheden te Leiden. Hij beweerde, dat de politie haar plicht niet gedaan had. Toen hij de houding, tegenover de sociaal-demokraten aangeno men, in 't algemeen ging hespreken, riep de Voorzitter hem tot de orde. De Min. van Jnst. gaf eene breede toelichting der feiten, daarbij konstateerende, dat de polie tie zonder aanzien des persoons haar plicht had gedaan tegenover afkeurenswaardig, en zelfs strafbare feiten, die echter ver ontschuldiging vinden in het feit, dat onder de bestaande omstandigheden het Konink lijk Huis ernstig wordt gegriefd door ar- tiekelen in het blad Reclit voor Allen welks kolporteurs de wanordelijkheden ge provoceerd hebben. De heer Domela Nieu- wenhuis hield de beschuldiging tegen de Leidsche politie vol, waarop de heer Ker- dijk, de zware taak der politie erkennend, echter den Min. dringend verzocht de juistheid van 'tgeen beweerd was ernstig te onderzoeken, en naar bevind van zaken te handelen. De Min. beloofde stellig dit te zullen doen en verklaarde casu quo niet te zullen nalaten de politie-autoriteiten tot plicht te brengen. Daarmede was de interpellatie afgeloopen. - Aan de Daily News werd bericht dat Koning Milan van Servië afstand doet van den troon ten gunste van den kroon prins en dat voor den tijd van 's konings minderjarigheid een regentscbapsraad zal ingesteld worden. Men schrijft deze stap van koning Milan toe aan ongesteldheid van den vorst. Reeds sedert eenigen tijd moet hij lijden aan eene hartkwaal welke zeer afwisselend op zijn gemoedstoestand werkt, welke toestand nog verergerd wordt door bezorgdheid omtrent de ge zondheid van zijn zoon die, sedert hij van zijne moeder is gescheiden, tot zwaar moedigheid is vervallen. Woensdag den zesden Maart, op den zevenden verjaardag van zijne kroning, heeft de abdicatie reeds plaats gehad. Ristics, Protitsch en Belimarkovitch zijn tot regenten benoemd. Ontelbare bewijzen van belangstel ling ontving graaf Moltke ter gelegenheid van zijn 70jarig dienstjnbilé. De keizer zond hem zijne door Begas gemodelleerde bronzen buste, keizerin Augusta een beeld van keizer Wilhelm I, de tegenwoordige keizerin kwam den grijzen maarschalk persoonlijk gelukwenschen en bood hem een sierlijk bloemenornament aan. Keizerin Frederik, de bondsvorsten, de keizer van Oostenrijk, aartshertog Albrecht en vele andere personen zonden hem schriftelijke en telegraphische gelukwenschen. Men herinnert zich Mile. Mercedes de Campos, de dame die zich in het Bois de Boulogne liet schaken, met den heer Mielvaque naar Engeland vluchtte en met hem huwde. Een Fransch blad deelt mede, dat deze Mdme. Mielvaque te Barcelona is overleden. In West.-Engeland hebben geweldige slagregens veel schade veroorzaakt. De spoorwegdiensten zijn er gestremd. De uitvinder van de stoomschroef en van de monitor, de Zweedsche ingenieur John Ericsson, is op zes en tachtig jarigen leeftijd te New York overleden. Koning Milan heeft het plan ge vormd, te Weenen te gaan wonen. De eenige titel, welken hij behoudt, is dien van generaal. Wanneer hij vertrokken is, komt koningin Nathalie weer te Belgra do wonen. Milan was in 1854 geboren en reeds op veertienjarigen leeftijd werd hij tot vorst uitgeroepen. In 1876 verklaarde hij den oorlog aan Turkije, welke echter, even als later die tegen Bulgarije onge lukkig voor hem afliep. In zijn huwelijk met Nathalie Ketezko, de dochter van een Russischen kolonel, heeft hij het ook niet goed getroffen, aangezien zij steeds in het belang van Rusland tegen haar echtge noot samenspande, waar de koning zich meer aangetrokken gevoelde tot Oosten rijk. Evenals in sommige steden van zui delijk Frankrijk zal men binnen eenigen tijd te Parijs stierengevechten houden. Een verzoek hiertoe, uitgaande van te Parijs gevestigde Spanjaarden, is door den ministerraad toegestaan ouder bepaling, dat de stieren vooraf gevaarloos zullen gemaakt worden. De toren, welke te Parijs door Eiffel gebouwd wordt, is thans 276 Meter hoog, dat is meer dan driemaal zoo hoog als onze Haarlemsche Groote Kerktoren. Er moet nu nog een laboratorium op geplaatst worden, bevattende o. a. een vertrek, dat Eiffel voor eigen gebruik reserveert. üit 32 van de 43 gemeenten in de provincie Friesland zijn in 1888 landver huizers naar Amerika vertrokken en wel ten getale van 683, waarvan 272 hoofden van hnisgezinnen. Van deze waren 11 welgesteld, de overigen, vrouwen, kinde ren en dienstboden waren of mingegoed of behoeftig. Uit de gemeente Ferwerde- radeel alleen vertrokken 102 personen. De landverhuizing uit Duitschland naar overzeesohe lauden bedroeg in 1888 een getal van 98.598 personen. Het getal is afnemende; in 1881 bedroeg het ruim twee honderd en twintig duizend. In de laatste zeventien jaren zijn in Amerika twee millioen Duitsche landverhuizers aan- Een eenvoudig middel tegen de vij anden vaD den land en tuinbouw, de mus- schen, wordt aan de hand gedaan, door een inzender in het Nederlandsch Tuin bouwblad, orgaan van de Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en plantkun de. Het is gebleken, dat de musschen zich bij voorkeur werpen op de saprijkste deelen van de plant en hieruit wordt afgeleid, dat deze ten onrechte door de wet beschermde vogels dit doen om hun dorst te lesschen. Na wordt de raad gegeven bakjes met water te plaatsen in de nabijheid der vrnehtboomen. Men heeft opgemerkt, dat de musch van dit water met graagte ge bruik maakt en dan de vruchtboomen met rnst laat. Zeker is het de moeite waard met het eenvoudige middel een proef te nemen. Door de bemanning van een Kat- wijker Schuit is opgevischt het lijk van een man, naar gissing een der matrozen van de schuit van den reeder M. de Niet te Scheveningen. Een der werklieden van de Konink lijke Nederlandsche machinefabriek te Hel mond had Zaterdag het ongeluk tusschen eene schaafmachine te geraken. Zijn sche del werd daarbij geheel open gescheurd. Kans op behoud bestaat er niet. De toestand van Z. M. den Koning in de laatste dagen is van dien aard dat er geen onmiddellijk levensgevaar dreigt, daar, niettegenstaande het geringe voedsel- verbruik, de lichaamskrachten van den Koning niet achteruit gaan. Het laatste bulletin luidde: Z. M. de Koning was de laatste twee dagen min der bedlegerig. Overigens bleef de ziekte toestand onveranderd. Volgens het U. D. hadden zich verleden week aan de gevangenis te Utrecht twee personen aangemeld om eene hun opgelegde gevangenisstraf te onder gaan. De lieden konden echter niet opge nomen worden, omdat de gevangenis te vol was. Als er weer plaats is, zullen zij onverwijld eene invitatie ontvangen. zou optreden is door een plotselingen dood aan haren werkkring ontrukt. Het Bestuur der afdeeling is zoo geluk kig geweest zich te verzekeren van de medewerking der gunstige bekende concert zangeres Mej uffrouw Maria Speet, die zich onlangs in het Concertgebonw te Amster dam zoo zeer onderscheiden heeft. Als eene bijzonderheid verdient ver melding, dat eene geit, toebehoorende aan F. Renes alhier, verleden Zaterdag vier jongen heeft ter wereld gebracht. Drie stuks is reeds een zeldzaam geval. Dr. A. J. Th. Jonker, predikant te Ellekom, heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente alhier bedankt. „Weldadigheid naar Vermogen". Bij het Bestuur der Vereeniging hebben zich de volgeude personen voor werk aangemeld: Vijf voor huisknecht of oppasser. Brie voor koetsier. Een voor ziekenoppasser. Een voor kantoorlooper. Twee voor pakhuisknecht. Een voor tuinmansknecht. Een voor opzichter. Een voor koekbakker. Een voor bleekersknecht. Een voor kuipersknecht. Een voor behanger. Een voor polychromeerder. Een voor smidskuecht. Twee voor schilder. Een voor zagenvijler. Een voor metselaar. Twee voor timmerman. Negen voor aardwerkers of los werkman. Een voor opperman. Vijf voor werkster of schoonmaakster. Twee voor burgerwaschvrouw. Drie voor burgernaaister. Een voor breister. Particulieren en werkgevers, die van deze aan biedingen wen8chen gebruik te makcD, worden beleefd verzocht zich schriftelijk tot het Bestuur der Vereeniging te richten, (bus Stadhuis of Doelen) Het Bestuur maakt bekend dat het kantoor der Vereeniging zal gesloten zijn vanaf II16 Maart a. s., wegens zitting van den militieraad. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie,die dage lijks (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Een horloge sleuteltje. Een halfhemd - met boord. Een paar polsmofjes. Een handschoen en eene want. Eene paardenschaar. Een mantelknoop. Eene oxide horloge-ketting. Een pot loodhouder. Drie portemonnaies met geld. Een bruin glacé handschoen. Een pak, waarin twee kluwen touwgaren. Een paar kinderwantjes. Drie vuile heeren- boordeu. Een jongens-jasje. Eene ge le sigarenkoker, waarin een sigaar. Een rood kinderwantje. Een paternos ter. Eenige sleutels aan eene ketting. Een sleutel aan een blok. Eenige sleu tels. Inlichtingen zijn te bekomen omtrent eene schippers-roeiboot. Terug te bekomen bij den Heer Craan- dijk, Kleine Houtweg No 79, een hazen- windhond. Idem bij van der Maaren Jansen, Kruisstraat, een geschilderd eiken houten kleeren bakje. HAARLEM, 12 Maart 1889. Zooals achterstaande advertentie aanwijst, bevat het tekstboekje van het a. s. Concert van Toonkunst een gewijzigd programma. De oorzaak welke die wijzi ging noodig maakte is wel droevig. Mej. Witsen n. 1. die op dit concert als soliste Marktbericht van 11 Maart. Aardappelen. Aangev. 280, verk. 280 H.L. L. pr. ƒ2.00, H. pr. 4.25. Appelen. Aangev. 90, verk. 70 H. L. L. pr. ƒ4.00, H. pr. 8.00. Peren. Aangev. 34, verk. 26 H. L. L. pr. 3.00, H. pr. 4.50. Boter. Aangev. 128, verk. 128 Kilog. L. pr. 1.75, H. pr. ƒ1.85. Biggen. Aangev. 46, verk. 38 st. L. pr. ƒ5.00, H. pr. ƒ16.00. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 11 Maart. Witte tarwe 6.75, 7.40. Rogge 5.50 Haver f 2.80. 13.05. Garst 4.20. ƒ4.40. JDuivenöoonen 7.10, 7.50. Paardenboonen f 6. Bruine boonen f 7.50, ƒ9. Groene erwten f 8. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 14 Maart 1889, des namiddags van 2—3 uur door den Heer W. Ezerman. PROGRAMMA. 1Preludium eu FugaJSBach. 2. Toonstück No. 2Niels *W Gade. o. FantasieWorp. Marche funèhre et chant séraphiqne. Gullmant. Finale. Donderdag 14 Maart 1889: Volksvoorstelling door het Rotterdauiscli Tooneelgezeischap directie ALEX. FAASSEX Co. Drama in 5 bedrijven of 8 tafereelen. Aanvang 7Vs uur. Balkon en le Loge 1.Par terre 0.80, 2e Loge 0.60, Gaan derij f 0.30. Dit stuk werd 23 maal door dit Gezelschap te Rotterdam opge voerd. Aft. HAARLEM. op 15 MAART 1889. Solisten: Mej. M. SPEET, Concertzangeres, van Amsterdam. De Heer J. MOSSEL, Cellist, van Amsterdam Tekstboekjes met gewijzigd Pro gramma zijn a 10 Cents verkrijg baar bij de'firma MET &MEYLINK- Vrijdag 15 Maart, ten 7v° ure, zal in de groote zaal van „F e 1 i x F a v o r e" een opwekkend woord ge sproken worden tot bestrijding der onzedelijkheid door Mevr. KLERQK—Van Hog en dorp uit den Haag, en Prof. J. H. GUNNING uit Amsterdam Ingeleid door Ds. HOOG. Toegang vrij. (234) te HAARLEM. De ondergeteekende bericht, dat ook nog kweekelingen kunnen geplaatst worden in de voorberei dende klasse. Zij moeten op 1 April den leeftijd van 13 jareD bereikt hebben. De termijn van aangifte,, zoowel voor deze als de hoogere klassen, wordt gesloten den 20 Maart. De Directeur, (235) J. DE KOCK. te GRONINGEN. Met den meesten dank ontvangen van een onbekenden gever F. de som van f 100,—ten behoeve van genoemd gesticht. Dr. C. EKAMA, Directeur-Penningmeester. Haarlem, 8 Maart 1889. Het bestunr der Nederl. Vronwen- vereeniging „Tesselschade", afdee ling Amsterdam en Haarlem, brengt aan allen die meegewerkt hebben tot het welslagen van den Bazar, zijnen welgemeenden dank.

Haarlemsch Advertentieblad | 1889 | | pagina 2