KENNISGEVING. Eerste Blad. PREDIKBEURTEN Bericht. HER-IJK. No. 23 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Elfde Jaargang. 144. XI. 3L JZL Xv li Hl IXL O U XX met AMSTERDAM. Hoe Jack zijn hof maakte en! schipbreuk leed. op ZONDAG 24 Maart 1889. Nederd. Herv. Kerk. BUITENGEWONE VERGADERING Nieuwsberichten. telephoonnummer TT A A II T Ijl TiJT1 Of TT telephonische verbinding raiu ABONNEMENTSPRIJS: r/*rrdnnin <r>o at j. ioüa Per drie maandenf-,25. van ZATERDAG 23 Maart 1889. VERSCHIJNT: franco p. post ,40. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel Dinsdag- en Vrijdagavond. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. Advertmtvën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des*middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. De uitgevers van „Haarlemsch Ad vertentieblad" berichten, dat binnen kort een begin zal gemaakt worden met een zeer boeiend feuilleton van den geestig en schrijver W. CLARK RUSSELL, getiteld: Een Verhaal uit het Zeeleven. liet zal gegeven worden in zooda- danigen vorm dat het later als een net boekdeel kan bijeengevoegd worden. I' Het feuilleton „Het Gouden Kalf" is als een keurig boekwerk van twee deelenzoolang de voorraad strekt, voor de abonné's van dit blad verkrijg baar tegen betaling van Een Gulden. Ook van de vorige feuilletons „Liefde en Plicht", „Door Eigen Kracht" en „Bride van Schotland" zijn nog eenige ex. tegen betaling van Een Gulden voor de inteekenaren bij de uitgevers van dit blad verkrijgbaar gesteld. Chr. Bewaarschool. L. Heerenvest. Maandag 's av. 8 nre, Moeton. Bijbellezing. Sluiting. Luk. 12 13c. Lokaal in de Oranjestraat. Geen Bijbellezing. Lokaal v. de Jongelings-vereeniging. Annastraat. Donderdag 's avonds 8 nre, Post, gods dienst-onderwijzer. Bijbellezing. Ds. Knottenbelt is deze week nog ver hinderd zijne gewone catechisaties te hou den. De aannemings-eateehisatiën znllen op de gewone uren worden gehouden. Bennebroek. Voorm. 10 nre, G. van Herwaarden. Beverwijk. Voorm. 10 nre, J. C. Boon. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 nre, J. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 nre, I. D. van Arkel. Nam. 2i/s nre, <7. D. van Arkel. Heemstede. Voorm. 10 ure, C. J. Brutel de la Riviere, Pred. te Haarlem. Groote Kerk. Voorm. 10 nre, Hoog 11e Lijdenstekst. Nam. 2 nre, van Boenen Martinet, pred. te Zandpoort, 's Avonds 6 nre, Smeding. 13e Lijdenstekst. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Moeton. 11e Lijdenstekst. Jans-Kerk. Geen dienst wegens vaoature. Woensdag 's av. 7 nre, Moeton. 14e Lijdenstekst. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 nre, Post, godsdienst-onderw. Waalsche Kerk. Voorm. 10 ure, Debry. Christelijk Gereform. Gemeente. (Ged. Oudegracht). Voorm. 10 nre, 'sAv. 5 me/Mulder. (Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 nre. Schotel. Donderdag 's av. 8 ure, Schotel. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Mees. Donderdag 's av. 8 ure, Mees. Lijdenspred. Kerk der VereenigdeDoopsgezïnden Voorm. 10 nre, C'raandijk. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 nre, Tideman. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 nre, Weiss. Hillegom. Voorm. 10 ure, A. J. Buys, Pred. te Oegstgeest. Collecte voor de Waldenzen. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, II. Smeding, Pred. te Haarlem. Sandpoort. Voorm. 10 nre, J. van Boenen Martinet. Spaarndam. Voorm. 10 nre, H. J. Bergsma. Bevestiging van lidmaten. Veis en. Voorm. 91/2 nre, O. Schrieke, Pred. te Zandvoort. Zandvoort. Voorm. 10 nre, B. van Meer, Theol. Cand. te Amsterdam. Nam. 21/2 nre, O. Schrieke. van den Raad der Gemeente Haarlem, op Zaterdag 23 Maart 1889, 's morgens ten elf ure. Yoorstel van Burgemeester en Wet houders, om het crediet voor de ver nieuwing der Kruisbrug van f18450 te brengen op f 19700. (De uitspraak omtrent de gnnning der aanbesteding is bepaald op 23 Maart 1889, namiddags ten twee uur). De stukken liggen ter visie. De Voorzitter vau den Baad: E. A. JORDENS. Burgemeester en Wethouders van HAAR LEM doen te weten, dat de HER-IJK der Maten en Gewichten, waartoe de letter Z (in den gewonen drnkvorm schuin ge steld) zal gebruikt worden, zal plaats hebben in deze gemeente in de Kleine Zaal van het Koffiehuis van E. PRINSEN (voorheen P. Smits) in de Wijde Appe- laarsteeg, nl.: Voor ten verkoop bestemde Maten en Gewichten op 2, 3 en 4 April e. k., des voormiddags van 912 en nam. van 14 uur. Voor Apothekers-, Goud- en Zilversmids gewicht en verdere gewichten, bestemd tot fijnere wegingen, op: 5, 6 en 8 April e. k., van voormiddag 912 en nam. van 14 uren. Voor den HER-IJK in het algemeen Voor de bewoners van de afdeeling I op 9, 10, 11 en 12 April e. k. Voor de bewoners van de afdeeling II op 13, 15, 16 en 17 April e. k. Voor de bewoners van de afdeeling III op 29 en 30 April, 1 en 2 Mei e. k. 'Voor de bewoners van de afdeeling IV op 3, 4 en 6 Mei e. k. Voor de bewoners van de afdeeling V op 7, 8 en 9 Mei e. k. Voor de bewoners van de afdeeling VI op 10 en 11 Mei e. k. Voor de bewoners der gemeente in het algemeen op 13 Mei e. k., telkens van des voormiddags 912 en des namiddags van 14 nren. Wordende alle Winkeliers en verdere belanghebbenden nitgenoodigd zich metal hunne Maten en Gewichten, behoorlijk schoon, droog en roestvrij gemaakt, op gemelden tijd en plaats te vervoegen en daardoor de nadeelige gevolgen te voor komen, welke bij nalatigheid hiernit voor hen zouden kunnen geboren worden. Voorts dat de Verificatie der Milligram- Gewichten uitsluitend aan de IJkkantoren kan plaats hebben dat de termijn voor den Her-IJk in dit jaar eindigt op 1 October a. s., en dat voor hen die verzuimd mochten hebben hunne maten en gewichten op tijd ten Her-IJk aan te bieden alsnog gelegenheid bestaat die voorwerpen te doen her ijken aan het IJk-kantoor te Alkmaar, op de navolgende dagen en uren17, 18 en 20 Mei, 5, 6, 7, 8, 11, 12, 14 en 15 Juni, 1, 2, 3, 5, 6, 22, 23, 24, 26 en 27 Jnli, 10, 12 en 13 Augustus e. k., telkens van des voormiddags 9 tot des namiddags 3 nren. Van af 19 Augustus e. k. eiken Maan dag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag, van des voormiddags 9 tot des namiddags 1 uur. Haarlem, 19 Maart 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd: E. A. JORDENS. De Secretaris: A. A. LAND. De Tweede Kamer is Dinsdag, na opening der vergadering, overgegaan in comité-generaal. Na heropening der openbare zitting, was de inter pellatie van den heer Seyffardt aan de orde. De interpellant, na de wenschelijkheid betoogd te hebben van eene verbetering onzer strijdkrachten richtte drie vragen tot de Regeering: lo of het rapport der Staatskommissie spoedig openbaar zal worden gemaakt; 2o of de Kamer nog in dit zit tingjaar de indiening kan verwachten van eene wet op den verplichten krijgsdienst; 3o welke maatregelen de Reg. denkt te nemen, om in af wachting van de indiening van bedoelde wet, onze levende strijdkrachten te versterken De Min. van Oorlog antwoordde, dat het rapport der Staats kommissie aan den Koning is aangeboden, die het in handen heeft gesteld van de Ministers van Bin- nenl. Zaken, Marine en Oorlog, wier advies reeds is uitgebracht, waaromtrent nog het besluit wordt ingewacht. Een wetsontwerp op den verplichten krijgsdienst zal denkelijk niet voor den aanvang van het nieuwe zittingjaar worden ingediend. In middels is alles voorbereid, om de oudste lichting weer een jaar langer in dienst te houden, waar mede het leger op de normale sterkte zal zijn. gebracht. De heer Seyffardt, die twee lichtingen in dienst wilde houden, was niet volkomen be vredigd door het antwoord des Ministers, en be hield zich voor het initiatief te zullen nemen tot uitbreiding van tijdelijke maatregelen. Een ontwerp tot regeling van de reis- en verblijfkosten voor leden der Eerste en Tweede Kamer werd na korte gedachtenwisseling aangenomen. Daarna ving aan het debat over de Arbeidswet. De heer Domela Nieuwenhnis bestreed op zijne ge weldige wijze het ontwerp. De liberale partij had, zeide hij, ten aanzien van het arbeidsvraagstuk steeds het systeem van laisser faire toegepast. De rechterzijde had nu wel iets gedaan, maar het was onvoldoende. Er was in het ontwerp geen leidende gedachte, maar ging blijkbaar uit va* allerlei heterogene denkbeelden van liefhebbers, 't Was niet meer dan een vel misdruk, dat hij zelfs niet door amendementen te verbeteren achtte. Spreker noemde het ontwerp verder een muis door een berg gebaard; het stuurt de arbeiders met een kluitjen in het riet; afschuwelijke toestanden werden er door bestendigd; het bleef het kapitaal beschermen, dat slechts bedacht blijkt op plun dering en uitzuiging van de arbeiders. De heer Reuther, tijdelijk voorzitter, verzocht den spreker zich te matigen. De heer Domela Nieuwenhuis vervolgde, dat hij zulk een geschenk van het ka pitaal aan den arbeid niet begeerde. Zoolang man nen als Regout en Stork in de wetgevende macht zitting hebben, zoolang zou de arbeider aan een doovemans deur kloppen. Evenmin als roofvogels hun prooi loslaten, zou het kapitaal de arbeiders loslaten. Met een spreker, die in de vorige week op de meeting te 's Gravenhage het woord gevoerd had, beschouwde hij het ontwerp als een huiteling van het kapitaal ten gevolge van een sehop, door socialisten toegebracht. De heer Verniers van der Loeff vroeg, of de Rpg. voor nemens was Kamers van Arbeid in 't aanzijn te roepen, en op dit punt het zoogenaamde pro gram van actie na te leven. De heer van Velzen achtte de wet praematuur, maar maakte zijne stem afhankelijk van het lot der amende menten. De heer Kerdijk verklaarde zich on voldaan over het aangebodene, maar zou toch dankbaar zijn, als het aangenomen werd. Veel zon dan nog ongeregeld blijven, maar in afwachting van de voort te zetten enquête was het aange bodene aanbevelenswaardig. Volgens den heer de Savornin Lohman hadden niet alleen de be zitters, maar had ook het volk veel schuld aan de bestaande wanverhoudingen. De volkszonden spruiten, zeide deze spreker, voort uit revolutie en verzaking van de Kerk als sociale macht. Door eenheid kan zij hervormend optreden, en dit be oogen de Doleerenden. Door vrijheid van de Kerk kan samenwerking op arbeidsgebied tnsschen de rechter- en linkerzijde plaats hebben. Maar bij tusschenkomst van den wetgever mag niet inge grepen worden in het gezag van den huisvader over het gezin. Daarin zondigt het Regeerings- ontwerp. De individu komt zoo te zwak te staan tegenover den Staat. Noch de arbeiders, noch de industrie mogen belemmerd worden, de arbei ders moeten zeiven spreken. Spreker betreurde dezen leiddraad voor de Kamers van Arbeid. De heer Heldt was ook niet geheel voldaan. Hij wees op een 15 jaar geleden reeds door het Nederl. Werkliedenverbond ingezonden adres, waarin bil lijke vragen werden geopperd, die in dit ontwerp hunne beantwoording niet hebben verkregen. De kinderen op de school, de vrouw in elk geval de gehuwde vrouw in het huisgezin, noch de eersten, noch de laatste in de werkplaats zoo behoort het. Spreker zou niet tegen de wet in be ginsel stemmen, in de vaste overtuiging, dat nadere maatregelen meerdere verbetering brengen zullen. In beginsel verklaarde spreker zich voor Arbeids kamers. In de Zitting van Donderdag werd het debat voortgezet, en was de heer Schaepman het eerst

Haarlemsch Advertentieblad | 1889 | | pagina 1