SCHOOL i. e. c. Dienstbode, KEUKENMEID MEISJE MODES. w' ADVERTENTIEN. Eemonstrantsch, Zangkoor. GEEN OEFENING. en WIT". Met MEI WERKMEID. Werk-Tweede Meid, DAGMEISJE. Dagmeisje Gevraagd DAGMEISJ] costtnmaaiste: .a-^Miji* ,t*o« aan Jt woord, eu begou met te herinneren, dat tijdens het reces de Kamer twee leden had verloren, de heeren Van Osenbruggen en Van Baar, en aan de nagedachtenis van laatstgenoemde hulde te bren gen. Daarna wees hij er op, dat in de tegenwoordige toestanden misbruiken bestaan, omtreut welke de Staat niet onverschillig mag zijn. Daartoe moet de Staat niet op eens ingrijpen in verouderde toe standen, niet, zooals de heer Domela Nieuwenhuis verlangt, alles op eens willen doen, maar met voor zichtigheid en kalmte de bestaande misbruiken tegengaan, op deze laatste wijze handelende, zon de Staat de belangen der arbeiders zeer benadeelen, en de industrie dooden. Scherp veroordeelde Spre ker de wijze van optreden van den heer Domela Nieaweuhuis. Hij twijfelde er niet aan, of deze is bewogen door een edel medelijden met den arbei dersstand. Maar wat haat medelijden zonder kracht. Als wereldhervormer kan men dan niet optreden. De echte wereldhervormers worden gewoonlijk be zield door hoogere aspirationzij zijn krachtig, omdat zij hun eigen onmacht gevoelen. Wie op eigen kracht vertrouwt, wordt tot zelfvergoding, tot zelfverblinding geleid. Dan meent men alles te kunnen omverwerpen, en, is dat geschied, dan ontdekt men, zelf nog niets te hebben opgebouwd. De heer Nieuwenhuis had tot nu toe slechts kritiek uitgesproken, en wat hij eischte kon men niet aannemen, zonder het land bloot te stellen aan eene krizis, die revolutie zou zijn. De heer Farncomhe Sanders was vóór het ontwerp, ofschoon hij wellicht verder zou zijn gegaan. Hij vroeg inlichtingen betreffende het stelsel der Komm. van Rapp., wier amendementen zijns inziens te zeer ingrijpen in de geheele ekonomie der wet. De heer Geertsema wees op de goede arbeids verhoudingen in Twenthe, en drong hij den Min. aan, zich niet te sterk tegen de amendementen te verzetten. De heer Heemskerk vreesde, dat door vele uitzonderingen de regel omtrent den normalen arbeidsdag voor jeugdige personen en vrouwen zou verdwijnen, en vroeg, of de Min. ook inlichtingen kon geven aangaande de te verleenen dispensatie. De heer Van der Kaay kwam op tegen 't geen de heer Savornin Lohman gezegd had betreffende de verhouding tnsschen vader en kind. De heer Roozeboom drong aan op voorzieningen ten aanzien van militaire fabrieken in oorlogstijd. De heer Gildemeester beschouwde het ontwerp als eene po ging om misbruiken en verkeerde bestaande toe standen te verbeteren, eu wilde daarom medewerken tot aanneming van dat ontwerp. Hij keurde het af, dat de heer Domela Nieuwenhuis zoo gencra- lizeerde. Er zijn toch fabrikanten, die veel over hebben voor hun arbeiders, en algemeen is de natuurlijke afkeer' van exploitatie van den arbeider. Terwijl de afgevaardigde van Schoterland niets wil, wil Spreker trachten verbetering aan te brengen. De heer Goeman Borgesius verzekerde den heer ïarncomhe Sanders, dat dc amendementen van de Komm. van Rapp. niet streden met den geest der Wet.De heer Oppedijk wees op den verschillen den aard van den fabrieksarbeid, zoodat dezelfde eischen niet overal kunnen toegepast worden. Hij kwam op tegen het ontevredenheid opwekken bij werklieden. De heer Baiilmann wenschte een internationale arbeidsregeling, en betreurde het, dat de inspectie niet geregeld is bij afzonderlijke wet. De Min. van Just, verklaarde, dat de indiening van het enquête-ontwerp en van het ontwerp op de winkelnering slechts door abnormale omstandig heden vertraagd was geworden, en dat die indiening zeer spoedig zou volgen, als die omstandigheden veranderden. De Min. zette de voornaamste voor dcelen van het ontwerp uiteen, en was van gevoelen, dat de heer Domela Nienwenhuis tegen zijne roe ping zondigde door na te laten amendementen voor te dragen. Het vraagstuk betreffende de Kamers van arbeid achtte de Min. nog niet rijp voor be slissing. De heer Domela Nieuwenhuis beweerde in zijne repliek, dat in arbeiderskringen om deze wet wordt gelachen, en dat men er de schouders voor ophaalt. Over de in den Haag gehouden meeting wordt nu minachtend gesproken, doch dat was omdat de uitslag niet strookte met de bedoeling der heeren. Doelend op het door den heer dc Sa vornin Lohman gesprokene, verklaarde spreker de kamer kon niet nalaten te lachen dat zijns inziens doleerenden en socialisten vrij wel hetzelfde zijn. De doleerenden staan tegenover de machthebbenden in de Kerk, de socialisten tegenover de machtheb benden in den Staat. Nadat spreker zijne bedenkin gen tegen het wetsontwerp nader ontwikkeld had, beantwoordde hij den heer Schaepman. Deze had hem aanmatiging verweten. Iloe waagde hij het dat te doen, terwijl er te Rome iemand is, die zich aanmatigt onfeilbaar te wezen? De Voor zitter verzocht den spreker zich van dergelijke uit drukkingen te onthouden en de heer Schaepman kwam heftig op tegen de bewering, dat de Paus zich iets zou aanmatigenDe heer Domela Nieu wenhuis refuteerde nog verschillende hem tegen geworpen argumenten. Amendementen had hij niet voorgesteld, omdat er toch geeo kans bestond, dat ze aangenomen zouden worden. Hij eindigde met er op te wijzen, dat ook afbrekende kritiek waarde heeft. Dezer dagen hield de Amsterdam- sche politie eene bespannen vigilante der Amsterdamsche rijtuigmaatschappij aan, welke bestuurd werd door een buffet-juf frouw, terwij 1 de voerman, baar beminde, in beschonken toestand in bet rijtuig had plaats genomen. In Friesland vindt men veel ztek vee. Veeartsen schrijven dit toe aan de voeding met hooi, waarin de schimmel plant voorkomt, een gevolg van het niet zuiver droog zijn van 't hooi, toen het binnengehraoht werd. Te Aalsmeer werd jongstleden Woens dag een buitengewone vergadering gehou den van de vereeniging „Nut en Genoe gen", ter bespreking van de wensehelijk- heid van aansluiting met de maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Wegens de geringe opkomBt der leden werd op voor stel van den voorzitter, den Hr. F. Lede- boer, de beslissing tot een volgende bij eenkomst uitgesteld. HAARLEM, 22 Maart 1889. Reeds in dank ontvangeu voor de 10 weduwen en 43 weezen te Vlissingen. Bezorgd bij de HH. de Erven Loosjes 1 enveloppe merk E25, 1 id. id. Yy> 10, 1 id. id. N.N. 1, 1 id. id. A.B 1,50 1 id. id. H.A.S1,— f 38,50 In de bns van de ondergetee- kende 1 enveloppe, inhoudende1, Van P. M. S. id1, Op lijsten alhier56, Op lijsten te IJmuiden76, Totaal... ƒ172,50 De welwillende ontvangst, door zijne huisgenooten by het rondgaan met lijsten ondervonden, noopt den ondergeteekende daarvoor zijne welmeenenden dank aan te bieden. 11. J. A. BAKKER. Heden is door burg. en wetb. dezer gemeente, herbesteed„Het sloopen van den bovenbouw van de Kruisbrug over de Nieuwe gracht tot ongeveer aan de wa- terlyn of 80 c. m. AP. Het maken van een nieuwen bovenbouw op de beBtaan blij- vende metselwerken met gemetselde land- hoofden, pijlers, vleugelmuren enz. Ingeleverd werden 15 insehryvingen, de hoogste was van J. Hille te Grave voor f 27800, de laagste van B. Zuithof voor/19350. Uitspraak a. s. Zaterdag. Zondag den 24 Maart aanstaande zal in het Museum van Kunstnijverheid alhier de merkwaardige verzameling af beeldingen van terra-cotta's kinderfiguren en andere decoratieve groepen tentoonge steld zijn. Zondag toegang vrij. Door deze gemeente behooren dit jaar 105 man te worden geleverd als aan deel in de lichting der nationale militie. Tot adjunct-inspecteur van politie te dezer Btede is benoemd de heer J. J. Bakker, thans sergeant by het le rege- ment infanterie te Leeuwarden. Bg de godsdienstoefeningen der Nederduitseb Gereformeerde Kerk (dolee- rende) zal op Zondag 24 Maart 1889, des voormiddags te 10 ure, bediening van bet H. Avondmaal, en des namiddags te 6 ure, dankzegging, in de „Noorderkerk" optreden Ds. J. Langbout. Woensdag 27 Maart a. s. des avonds te acht ure Ds. J. Langhont. Ten aanzien van bet verslag omtrent de openbare vergadering van den Dienst- plichtbond, voorkomende in bet nummer van Dinsdag, kwam een schreven in, waarin erop gewezen wordt, dat uit bet verslag de indruk kan verkregen worden, dat zoowel de spreker, de heer H. W. Groeneveld, als de Dienstplicbtbond werken in het belang van Algemeenen Dienstplicht. Erkennende, dat in het verslag het denkbeeld van Algemeene Dienstplicht sterk op den voorgrond is getreden, wordt gaarne nog eens nader onder de aandacht gebracht, dat de Dienstpliohtbond zich ten doel stelt persoonlpke vervul ling van Dienstplicht en de be vordering ervan, en zy zich niet gerech tigd acht in zake Algemeenen Dienstplicht eenige beslissing te nemen. Heden gedenkt Hielke Brugts, woon achtig op den Burgwal alhier, zijn honderd sten verjaardag. Omtrent zyn veelbewogen leven vernemen wij het volgende Hielke Brugts werd den 22en Maart 1789 te Amsterdam geboren. Zijne ouders waren Friezen. In 1812 maakte hij met Napoleon den toebt naar Rusland mede en na nog drie jaren in Engelschen dienst geweest te zyn, heeft hij als hofmeester en later als stuurman dienst gedaan op de groote vaart. In zyne laatste betrekking als koop vaardijkapitein op het vaartuig „De Br dersohap" isjhy tot 1871 werzaam gewee Door zyn langdurig verkeer met Middelland8che zee-havens is kaptein Brn vertrouwd geworden met de meeste ta die aan de kusten gesproken worden. In den laatsten tijd is Brngts bedlegei doch zyne geestvermogens zyn, ondai zijn merkwaardigen leeftijd, onverzwf gebleven. Van de zijde zijner aanverwant ondervindt de oude heer de meest liefi volle verzorging. Heden werd op de gemeentebegra plaats het stoffelijk overschot van c heer Jan van der Vlngt, Maandag alh overleden op den leeftyd van ruim jaren, ter aarde besteld. In hem verliest de stad onzer inwoni een harer nuttige burgers, wiens gei door velen en in mimen kring zal gevo worden. Gedurende tal van jaren was overledene, door de nauwe betrekking wa in hy stond tot verschillende instelling van kunst, wetenschap en liefdadigh hier ter stede, werkzaam in het algemi belang en laat zyn heengaan menige e volle en nuttige plaats in de maatschap onvervuld. „Weldadigheid naar Vermogen" Bij het Bestuur der Vereeniging hebben de volgende personen voor werk aangemeld Vier voor huisknecht of oppasser. Brie voor koetsier. Een voor ziekenoppasser. Twee voor loopwerk. Twee voor pakhuisknecht. Een voor tuinmansknecht. Een voor opzichter. Een voor koekbakker. Een voor hleekersknecht. Een voor kuipersknecht. Een voor behanger. Een voor polychromeerder. Een voor smidsknecht. Twee voor schilder. Een voor witter. Een voor zagenvijler. Een voor metselaar. Twee voor timmerman. Een voor zandvormer. Twaalf voor aardwerkers of los werkman. Een voor opperman. Vier voor werkster of schoonmaakster. Twee voor burgerwascbvrouw. Vier voor burgernaaister. Een voor breister. Particulieren en werkgevers, die van dezei biedingen wenschen gebruik te maken, woi beleefd verzocht zich schriftelijk tot het Bes' der Vereeniging te richten, (bus Stadhui! Doelen) VEEMARKT, 20 Maart. Aangev. Prijs. 7 Koeien f 120.— h f 180 1 Graskalf 15. 84 N. Kalveren 3.7 36 Schapen 18.- 22 2 Paarden Marktbericht 20 Maart, Aang. en verk. 5 stapels, uitmake 260 kazen, wegende 519 kilogramn Hoogste prijs per 50 K. G. 25. Zondag 24 Maart 1889 op WOENSDAG 27 MAART, ten 8 are precies. De Heeren J. URSINUS PRUIM, Oud-Opperstuurman ter Koopvaardij, Directeur der H. B. S. ter opl. voor Handel en Nijverheid, en A. VAN DER VOORT Az., Leeraar aan de II. JB. S. 5 j. C. zyn voornemens eene lezing te hou den in de groote zaal van het Nuts- gebonw alhier. De opbrengst zal strekken ten voordeele van de 10 wednwen en 43 weezen der in Febr. jl. verdronken loodsen te Vlissingen. Entree laagste prys f 0.10. Hoogere naar verkiezing. Kenau par k 11J. A. BAKKER. BESTUURSVERGADERING op Zaterdag 23 Maart 1889, des avonds ten 7 ure in Café „Neuf". voor gewoon en m. u. lager onderwijs te H A A E L E M, tevens inrichting tot voorbereiding voor middelbaar en gymnasiaal on derwijs. Prospectussen en inlichtingen wor den gaarne verstrekt. T. C. NIEPHAUS, (541) Nassaulaan 27. Den 19den dezer overleed te Rotterdam na eene kortstondige ongesteldheid onze geliefde Moe der, Behuwdmoeder, Groot- en Overgrootmoeder, Mej. de Wed. MARIANNE SLOIZER geb. Davidson, in den ouderdom van 87 jaren. J. A. SLUIZER. C. SLUIZEREngers. Leeuioarden. A. BOEKMAN. K. BOEKMANSluizer, Rotterdam. S. SLUIZER. B. SLUIZERMarkds. Haarlem. D. SLUIZER. C. SLUIZER—Olman. Fontainebleau Klein- en achterkleinkinderen. Heden overleed onze waarde Echtgenoote en Moeder, Mejuffr. M. K. W. KUIPER, eerder weduwe van den Heer J. A. van Rans wijk. K. HESSELS. A. BOSEN. P. M. BOSEN— van Ranswijk. Haarlem, 20 Maart 1889. Eenige Getroffen door de zoo talrijke he" wijzen van achting en deelneming, gedurende de ziekte en na het over lijden van onzen waarden Echtge noot en Vader DAVID BERNAR- DUS STUFFERS, van hier en el ders ontvangen, betuigen wy onzen welgemeenden dank. Wed. C. STUFFERS— de Zaaier. J. C. STUFFERS D.Bzn. JOH. STUFFERS. M. E. STUFFERS. D. B. STUFFERS Ji. Haarlem22 Maart 1889. By dezen betuigt ondergeteekende, mede namens zyne Echtgenoote, zijnen welgemeenden dank voor de vele bewijzen van belangstelling, zoowel van hier als van bniten de gemeente gedurende zyne ziekte on dervonden en niet het minst aan diegenen, die door krachtige hulp zooveel hebben bijgedragen tot zyn herstel. A. JAS. Spaarndam, 21 Maart 1889. vraagt men een flinke DIENST BODE van de F. G., van goede getuigen voorzien, liefst van bniten, AdresAntlioniestraat 63. Wegens huwelijk der tegenwoor dige wordt gevraagd tegen 1 Mei a. s. een flinke goed kunnende werken. Loon f 80 met verhooging. AdresGierstraat No. 2. Met Mei gevraagd eene nette Werkmeid, P. G., boven de 25 jaar, die goed kan stryken en tafel dienen. Zeer goede getuigen worden vereischt. AdresDreef 32, Haarlem. Mevrouw THIEME, by den tol te Ooerveen, zoekt tegen Mei en tegen flink loon eene van de P. G., tevens genegen huis werk te verrichten. (549) Mevrouw KERSTEN, Dreef 12, vraagt met Mei eene die goed stryken kan. (550) Gevraagd een net DAGME1SIE. Adres Z. B. Spaarne 110. Een zindelijk gevraagd van 912 en van 2- gewend met kindertjes te spele Adres bureau van dit blad. Mevrouw THEN BERGH, straat 62, vraagt met 1 Mei fatsoenlijk dat goed naaien kan en van g< getuigen voorzien is. Spreekuur morgens van 1012 uur. met 1 April een net Protestant D meisje, van 's morgens half f tot 's namiddags drie uurdie ri in dienst geweest zyn hebber voorkenr. Adres: Wilhelminast Een fatsoenlijk gevraagd. Adr.: Donkere Spaarne Eene voor bovenstaande al zins bekwame, gevraagd op atelier. Te bevragen onder! ter Z, aan het advert, bur van J. J. SMITS, Ged. 0\ Gracht 121 alhier. (55! In een net Magazij n van Dai hoeden kan eene Leerling plaatst worden. Fr. brieven 557 bij de uitgevers dezes. O

Haarlemsch Advertentieblad | 1889 | | pagina 2