HAARLEMSCH PREDIKBEURTEN Eerste Blad. No. 25 Elfde Jaargang. 144. van ZATERDAG 30 Maart 1889. ISericht. op ZONDAG 31 Maart 1889. Nieuwsberichten. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. telephoonnummer telephonische verbinding met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van I tot 5 regels 35 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsrnimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 18 ure, die alsdan xoo mogelijk nog worden geplaatst. Be uitgevers van „Haarlemsch Advertentieblad" berichten, dat het feuilleton „Het Gouden Kalf" als een keurig boekwerk van twee deelen, zoolang de voorraad strekt, voor de abonné's van dit blad verkrijg baar is tegen betaling van Een Gulden. Ook van de vorige feuilletons „Liefde en Plicht", „Door Eigen Kracht" en „Bride van Schotland" zijn nog eenige ex. tegen betaling van Een Gulden voor de inteekenaren bij de uitgevers van dit blad verkrijgbaar gesteld. Groote Kerk. Voorin. 10 nre, Snethlage. 15eLijdenstekst. Nam. 2 ure, P. Peaitx, pred. te Wijk aan Zee. 's Avonds 6 ure, Smeding. 17e Lijdenstekst. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, J. B. van Arkel, pred. te Bloemendaal. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Brutel de la Bivière. 15e Lijdenstekst. Woensdag 's av. 7 ure, JB. van Arkel, pred. te Bloemendaal. (voor Knottenbelt). Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 nre, Breemer godsdienst-onder wijzer. Waalsche Kerk. Voorm. 10 nre, Bebry. Christelijk Gereforni. Gemeente. GedOudegracht). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 nre, Mulder. Klein Heiligland). Voorm. 10 nre, 's Av. 5 nre. Schotel. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, Poolman. Donderdag 's avonds 8 nre, Mees. Laatste lijdensprediking. Kerk der VereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, de Lanoy. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 nre, Tideman. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 nre, Weiss. Bonderdag 's av. 8 ure, Lezing voor Israël. Dr. Muller, pred. te Rotterdam. Lokaal in de Oranjestraat. Geen Bijbellezing. Lokaal v. de J ongelings- vereeniging. Geen bijbellezing, daar het lokaal met beschikbaar is. Ds. Knottenbelt hondt deze week geene gewone catechisatie wegens de aanneming. Door Ds. Smeding is met veel dank ont vangen van de „Meisjes-naaikrans voor de Zending" 20.— voor de Nederl. Zend. Vereeniging. Beverwijk. Voorm. 10 ure, J. C. Boon, Doopsbediening. Evang. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 nre, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, geen dienst. Nam. 2V2 nre, J. B. van Arkel. Heemstede. Voorm. 10 ure, G. A. Hoog, Pred. te Haarlem. Doopsbediening. Hillegom. Voorm. 10 nre, M. Buclili Pest. Houtrijk en Polanen. Voorm. 9V2 nre, P. Peaux, Pred. te Wijk aan Zee. Doopsbediening. Sandpoort. Voorm. 10 ure, J. van Boenen Martinet. Spaarndam. Voorm. 10 nre, II. J. Bevestiging van een Diaken. Velsen. Voorm. 91/2 nre, P. J. Moeton, Pred. te Haarlem. Zandvoort. Voorm. 10 ure, O. Schrieke, Nam. 21/2 ure, O. Schrieke. Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 nre, G. van Hermaarden. In de zitting van Dinsdag heeft de Mi nister van Binnenl. Zaken aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat de Ministerraad den vorigen dag eenparig beslist had, dat Z. M. de Koning buiten staat is de Regeering waar te nemen. De Min. deel de mede, dat de Ministerraad reeds vroe ger voornemens geweest was plannen te beramen, doch de meer hoopvolle berichten op 6 Maart hadden hem daarvan terug gehouden. Na de later gevolgde onrust barende berichten zijn de geneesheeren en de konsulteerende hoogleeraar geraad pleegd, die den 20sten Maart een rapport hebben ingediend. Daarop hebben drie Ministers den vorigen Zaterdag persoon lijk een bezoek aan het Loo gebracht. Naar aanleiding en tengevolge van een en ander had de Ministerraad de vermelde beslissing genomen. Daarvan was kennis gegeven aan den Raad van State, met verzoek om advies, dat binnenkort gewacht wordt. De Reg. betreurde het zeer, deze mededeeling te moeten doen, waar het geldt een Vorst, die gedurende 40 jaar met de meeste nauwgezetheid steeds zijne taak als konstitutioneel Koning heeft waarge nomen, en die te midden van leed en smarten, wanneer de omstandigheden het maar eenigszins toelieten, als zijn eersten wensch kenbaar maakte, dat hem de Staats stukken werden toegezonden, om die te behandelen. Ieder, meende de Min., zou het billijken, dat de Reg. niet eer was overgegaan tot dezen gewichtigen stap, dan nadat zij de overtuiging had gekregen, dat Z. M. zich in de eerste tijden niet bezig zal kunnen honden met 's lands aan gelegenheden. Zg grondt dit vertrouwen op de uiterst bescheiden wijze, waarop het Nederl. volk en de Nederl. dagblad pers de noodzakelgkheid van te nemen maatregelen heeft besproken. Daarna in terpelleerde de heer v. Kerkwgk de Reg. over onze konsnlaire vertegenwoordiging in Perzië. De Min. van Buitenl. Zaken verklaarde, dat de konsul- generaal ver plaatst is naar Teheran, en dat zg voor nemens is te Bender- Bushir een konsn- laat te vestigen. De interpellant, en met hem de heer Levyssohn Norman, drong aan op eene diplomatieke vertegenwoor diging in Perzië. Daarna werd het debat over de Arbeidswet voortgezet. De Min. van Just, bestreed al de amendementen, als niet passend in het kader der wet. Alleen het am.Sohimmelpenninek,algeheele buiten sluiting van den veldarbeid, zou de oekonomie der wet niet verbreken, maar de Min. was van oordeel, dat het stelsel der Reg. de voorkeur verdiende. De heer Zaayer verdedigde het door hem en den heer Kerdgk voorgestelde amendement, de heer Schaepman dat van de Komm. van Rapp. betreffende den huisarbeid, en de heer Veegens het eerste am. dier Kom missie, waarbg hg eenige wgzigingen in overweging gaf. Daarna verklaarde de heer van Alphen, dat de Komm. van Rapp. haar eerste en derde am. introk, zoodat alleen dat betreffende huisarbeid big ft be staan. De heer Smidt stelde voor, den veenarbeid buiten de wet te laten, en verder den geheelen veldarbeid vrg te laten, en voor kinderen beneden 12 jaar alleen veld arbeid in de open lucht. Woensdag werd het debat over art. 1 voortgezet. De heeren Heldt, Goemann Borgesius en Kerdgk bestreden met kracht de vrglating van de huisindustrie in eigen gezin en vrglating van veldarbeid in be sloten ruimten. De heer Schaepman wilde ook den huisarbeid vrggelaten hebben, en de heer de Savornin Lohman achtte het onpolitiek, zonder grondig onderzoek filan- thropiesche bepalingen te maken, en ver klaarde zieh daarom tegen vrglating van veld-en huisarbeid. De Min. van JuBt. bleef volhouden, dat veldarbeid niet ge troffen kan worden, zonder alvorens leer plicht in te voeren, maar dat men dat maar bg de schoolwet moet doen. Hg bestreed daarom het am. Kerdgk Zaager. Zoo krachtig mogelgk verzette de Min. zich tegen vrglating van huisindustrie, en tegen het amend, der Komm. van Rapp. Over het am. Smidt liet hg de beslissing aan de Kamer over. Hg betreurde, dat de politiek gemengd was in deze zaak door hen, die in deze wet het landbouwbedrgf wilden regelen. Men ging nn tot de stem ming over. Het am. Kerdijk Zaaijer, ver bod van veldarbeid, werd verworpen met 66 tegen 27 stemmen. Het am. Smidt, vrglating van veldarbeid na het 12de jaar, onderging hetzelfde lot, met 52 tegen 41 stemmen. Het am. Schimmelpenninck, ge- heele vrglating van den veldarbeid, werd aangenomen met 58 tegen 35 stemmen. Het am. Smidt, vrglating van veenarbeid, werd goedgekeurd met 60 tegen 33 stem men. Het amend, van de Komm. van Rapp, vrglating der huisindustrie, werd verwor pen met 54 tegen 39 stemmen. Daarna werd het gewgzigde art. 1 goedgekeurd. Art. 2, onschrgvend wat onder fabrieken en werkplaatsen is te verstaan, werd, na dat de Min. had overgenomen een amend, van de Komm. van Rapp. betreffend het woord gebruik dat tegenover verkoop staat, werd goedgekeurd. Op art. 3, wettelijk verbod van arbeid voor kinderen tot het 12de jaar, werd door de heeren Kerdgk en Zaaijer een amend, voorgesteld, om het verbod van kinderarbeid tot 13 jarigen leeftgd uit te breiden, en door de heeren Veegens, Kolkman en Fabius een amend., om tegen te gaan, dat kinderen, die den 12 jarigen leeftgd bereikt hebben, dan onmiddelgk de school verlatenzg willen daarom het verbod mede uitstrekken tot de kinderen, die tnsschen September en 31 Maart den leeftijd van 12 jaar bereiken. De heeren Kerdgk en Veegens verdedigden met kracht hunne respektieve amendementen. De heer Farnoombe San ders verklaarde zieh vóór het am. Kerdgk. De heer Hintzen was tegen dit am., en meende, dat de voorstellers de goede ge volgen van hun amendement overdreven. De heer Travaglino voorzag geen goede, maar nadeelige gevolgen, indien het amend, mocht worden aangenomenHg vond, dat men de kinderen veel te veel laat leeren, waaraan zg in hnn volgend leven toch niets hebben, en dat een twaalfjarige knaap een beroep moet leeren. De heer Schaepman heeft een interpella tie aangekondigd betreffende de stoomvaart verbinding der Nederl. enIndieschehavens. De Staatscourant bericht dat de Raad van ministers, samengesteld nit de hoofden der ministerieele departementen, van oordeel, dat Zgne Majesteit de Koning huiten staat geraakt is de regeering waar te nemen, heeft goedgevonden de Staten- Generaal in vereenigde vergadering bgeen te roepen op Dinsdag 2 April 1889, des namiddags te 2 uren, met uitnoodiging aan de leden der beide Kamers zich op dit tgdstip in de vergaderzaal van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te vereenigen. Bg de verkiezing van 26 dezer voor twee leden van den Gemeenteraad te Sloten wa ren van de 720 kiezers slechts 310 stembil jetten ingekomen, die zeer verdeeld waren. Er moet eene herstemming plaats hebben tnsschen de heeren S. C. Bakhugzen en J. Wolzak, die 134 en 39 stemmen ver kregen en tnsschen de heeren H. Blauw hof en G. Salentgn met 125 en 47 stemmen. Nog verkregen de heeren G. v. Troogen, W. Bakhsgzen en N. Hopman verschil lende stemmen. De pntboringen bg Halfweg zgn afgeloopenaan het kruitmagazgn aan den Haarlemmerstraatweg verkreeg men op 28 Meter diepte goed drinkbaar water, bg de batterijen ten Westen dezer plaats reeds op 17 Meter. Hoewel het water helder en goed van smaak is, zal van wege het scheikundig laboratorium te Haarlem aan de genie het voorstel worden gedaan de standpgpen nog door filtreerbakken te omgeven. Op een 30 plaatsen in Noordholland znllen dergelgke boringen in de nabg- heid van forten, battergen ofkruitmaga- zgnen plaats hebben, dewgl dan in tgd van nood daarbg te detacheeren manschap pen geen gebrek aan goed drinkwater znllen hebben. HAARLEM, 39 Maart 1889. Hiertoe opgewekt door het goede voorbeeld in Utrecht bestaat het plan ook hier ter stede aan werklieden de gelegenheid te bieden zieh te oefenen in het schaakspel. De poging tot het tot stand brengen van een schaakavond voor werklieden gaat uit van de Heeren G. H. Blits, D. de Clercq, J. van der Eist Jr., W. Meyer, P. J. Prinsen Geerligs, A. Schagen van Zoelen en H. F. Waller, die hiertoe alle werklieden boven de 18 jaar uitnoodigen tot eene bgeenkomst op Zaterdag 30 Maart des avonds te half negen in het lokaal van den heer Montagne Groote Houtstraat, terwijl verder de belangstelling wordt ingeroepen van ieder, die deze poging willen steunen b. v. b. door geldelgke bij dragen of het afstaan in gebruik of eigen dom van schaakstukken of borden.

Haarlemsch Advertentieblad | 1889 | | pagina 1