Sociëteit „Vereeniging". kamermuziek ADVERTENTI EN Hollandscli Operagezelschap van den Parkschouwburg te Amsterdam. De Hugenoten. Derde Séance Strijktrio. BEETHOVEN» Vioolsonate SCHUMANN. Pianoquartet. RUBINSTEIN» AMeids-Soirée, 1 EN VAN GILSE -MEELBOOM- p*T In den toestand van Z. M. den Ko ning is weinig verandering gekomen. De ongunstige verschijnselen blijven aanhou den. Door den Amsterdamschen gemeente raad is met 18 tegen 16 stemmen de voor dracht om de alleenstaande Willemspoort te Amsterdam te behouden en te schakelen in het plan van bebouwing der terreinen, gele gen ter weerszijden dier poort, verworpen. De poort zal dus geamoveerd worden. HAARLEM, 2 April 1889. In onzen Schouwburg wordt a. s. Vrijdag tot sluiting der Voorstellingen in dit seizoen van het Hollandsch Opera ge zelschap van den Parkschouwburg Meyer beer's groote Opera „de Hugenoten" op gevoerd. De vermelding, dat de hoofdpartijen ge zongen worden door de Dames Orelio- van Zandt, Albers-Jahn, van Bester en Koning, en de Heeren Orelio, Albers, Pauwels, Schmier, Poons en Derickx, zal zeker een groot publiek uitlokken de opvoering van dit meesterstuk in de Nederlandse/ie taal te willen bijwonen, te meer daar het overvloedig gelegenheid aanbiedt, de ver schillende krachten in de hun aanver trouwde partijen te kunnen waardeeren. Door de jury voor den nationalen meubelwedstrijd, vanwege het „Neder- landsch Handelsmuseum" in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam gehouden, is toegekend voor inzending in Afdeeling X, gemakkelijke stoelen, een diploma met bronzen medaille aan de firma A. M. Ran- doe alhier. Onder de vele schoone instellingen van de Afdeeling Haarlem der Maatschap pij tot N ut van het Algemeen mag zeker de School voor Bejaarden of liever de School voor Volwassenen in de eerste plaats genoemd worden. Aan tal van man nen en vrouwen geeft deze instelling j aar op jaar gelegenheid te leeren, wat zij in hunne jeugd door verschillende omstandig heden niet hebben kunnen leeren en waar aan zich de behoefte eiken dag laat ge voelen, n. 1. lezen en schrijven. Vrijdagavond eindigden de lessen van het schooljaar 1888-89, welke bijgewoond werden door 16 vrouwelijke en 45 man nelijke leerlingen. Onder deze laatsten bevonden zich mannen van 43, 45, 48 en zelfs één van 65 jaar. Met groote waar deering en treffende vlijt werd het onder wijs door de meeste leerlingen gevolgd en 7 vrouwelijke en 21 mannelijke brachten het zoover, dat zij thans voldoende kun nen lezen en schrijven. Van de overigen zullen ook velen het een volgend jaar zoo ver brengen. Aan vier leerlingen werd bij het eindigen van het schooljaar, als be looning voor getrouwe opkomst en oplet tendheid een spaarbankboekje met eene inschrijving van f2.50 uitgereikt. Sedert de oprichting der school in het jaar 1845 werden 4417 leerlingen ingeschreven, waarvan er 1442 genoegzaam vorderingen maakten om zich in het leven te kunnen redden. De Heer J. Spaan, Hoofd van school D, leidde gedurende die reeks van jaren onafgebroken dit nuttige onderwijs. Voor zeker ligt in de dankbare waardeeriog, hem en zijne medeonderwijzers van de zijde der volwassenen betoond, het schoonste loon voor de inspanning en toewijding, welke noodig zijn om dit eigenaardige on derwijs met vrucht te geven. Het stedelijk museum van schilde rijen en oudheden op het raadhuis te Haar lem is in de maand Maart j.l. bezocht door 80 personen tegen en door 105 per sonen zonder betaling. Op den leeftijd van vier-en-zestig jaren is overleden Monseigneur J. A. van den Akker, kamerheer van den Paus, ka nunnik van het kapittel en deken en pastoor alhier. De overledene, een eenvou dig en rechtschapen man, was steeds arbei dende voor het heil dergenen, die aan zijne zorgen toevertrouwd waren, terwijl ook door veleKatholieke instellingen, waarvan hij de ziel was, zijn gemis diep zal gevoeld worden. 1.1. Zaterdag avond is door de politie andermaal bekeurd de bierhuishouder Z. aan den Heeren Singel, thans ter zake van het voorhanden of ten verkoop aanwezig hebben van sterken drank in 't klein zon der de vereischte vergunning. Gedurende de afgeloopen maand zijn door de politie alhier 49 personen ver volgd wegens dronkenschap op straat. In de maand Maart van het vorige jaar was dit getal 27 dus 22 minder. Zaterdag avond jl. had op de boven zaal van den heer Montagne een bijeen komst plaats van hen die gebruik wilden maken van de uitnoodiging door den heer D. de Clercq gepubliceerd, om een schaak gezelschap op te richten voor werklieden. Van verscheidene zijden mocht dit plan reeds ondersteuning ondervinden. Eenige borden met stukken waren toegezegd, terwijl de heer Montagne zijne zaal kos teloos ten gebruike had afgestaan. Het was dus voor de Commissie, die zich met den heer de Clercq tot dit doel had vereenigd, bijzonder aangenaam, toen het bleek dat zich een vrij aanzienlijk getal personen hadden aangemeld. Er werd een reglement opgesteld en bepaald dat ieder die den leeftijd van 18 jaren had bereikt tegen betaling van 25 cents per jaar lid kon worden, en die donateur wilde worden een gulden zou bijdragen. Drie en twintig der aanwezigen gaven zich terstond aan als leden, ,de^ overigen als Donateurs. Eiken Zaterdag avond zal men bijeenkomen en zullen zij die het spel nog niet kennen, door de leden der Com missie op den weg worden geholpen. Wie het schaakspel kent en er mede ingenomen is, zal zich zeker over deze poging om het in uitgebreider kring be kend te maken, verheugenzij die het schaakgezelschap verder willen steunen door het afstaan van borden en stukken, door het geven van eenvoudige handlei dingen, of door toetreding als Donateur worden beleefd verzocht van een of ander kennis te geven aan den heer D. de Clercq, Parklaan No. 10. „Weldadigheid naar Vermogen". Bij het Bestuur der Vereeniging hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld: Drie voor huisknecht of oppasser. Drie voor koetsier. Een voor ziekenoppasser. Twee voor kantoorlooper. Een voor pakhuisknecht. Een voor tuinmansknecht. Een voor opzichter. Een voor koekbakker. Een voor bloemistknecht. Een voor polychromeerder. Een voor schilder. Een voor witter. Een voor zagenvijler. Twee voor metselaar. Twee voor timmerman. Een voor zand vormer. Acht voor aardwerkers of los werkman. Een voor opperman. Dertien voor werkster of schoonmaakster. Twee voor burgerwaschvrouw. Vier voor burgernaaister. Een voor breister. Een voor strijkster. Een voor dagmeisje. Particulieren en werkgevers, die van deze aan biedingen wenschen gebruik te maken, worden beleefd verzocht zich schriftelijk tot het Bestuur der Vereeniging te richten, (bus Stadhuis of Doelen) Met erkenning kan wederom melding worden gemaakt van een hoogst welkom geschenk, bestaande in tien beddetijken met gelijk aantal bons voor vul ling, afkomstig van de twee zelfde leden der Ver eeniging, die reeds voor de derde maal op deze wijze van hunne sympathie hebben blijk gegeven. Het Bestuur betuigt daarvoor zijn hartelijken dank en zal ingevolge den wensch der milde gevers bet ge zondene aan tien oppassende gezinnen der Vereeni ging doen uitreiken. Postkantoor Haarlem. OPGAVE van brieven en verdere stukken, geadresseerd aan onbekende personen vjelke stukken door de Afzenders kumien worden opgevraagd. Brieven, Mej. M. de Vries, Amsterdam, E. Veen, id., Mej. C. Nachtegaal, id., H. Mulder, id., H. de Lange, id., F. G. Eerbardt, id., Mej. A. Bern- hard, id., Mej. A. v. Balen, id., Mej. J. Bakker, id., H. J. de Boer, id., Wed. J. v. d. Helm, id., W. Jorissen, Haarlem, Mej. J. H. W. Schindler, id., A. Delissen, id,, H. van Schooten, Haarl.liede, H. van Schooten, id., Mej. Pennings, Hilversum, J. Hoeson, Ouderkerk a/d Amstel, G. Renssen, Rotterdam, G. Beems, Sloterdijk, J. v. d. Oort, Spanbroek. Briefkaarten. P. Meyne, Arasterdam, M. J. F. Haarsma, id., J. Grossoms, id., D. Snijder Jr., Haarlem. Buitenlandse he Brieven. V. de Clercq, Estvelde (België), G. N. Hirsch, Londen, J. Rijbroek, Roubaix, L. J. VuykLzn., Heidelberg (Transvaal). Brieven verzonden geweest door het Hulpkantoor Heemstede: J. van Kampen, VERGADERING van den Raad der Gemeente Haarlem, op WOENSDAG den 3den April 1889, des namiddags ten een ure. De volgende stukken en punten zullen aan de orde gesteld worden 1. Goedgekeurde besluiten. 2. Voorstel B. en W. bezwaarschriften kiezerslijsten. 3. Idem idem verhuring grond Baljuws laan. 4. Idem idem crediet kleeding adjunct inspecteur. 5. Idem idem gratificatiën twee leeraren middelbaar onderwijs. 6. Idem idem verhooging jaarwedden twee onderwijzers lagere scholen. 7. Idem idem verhuring grond Kleverlaan. 8. Idem idem plaatsing kermis 1889. 9. Idem idem plaatsing annoncen-klokken. 10. Idem idem bebouwing open grond be zuiden Zijlweg. 11. Idem idem verhuring terrein Phoe- nixweg. 12. Idem idem aanvulling besluiten rege ling lager onderwijs. 13. Idem idem bevordering onderwijzeres Burgerschool. 14. Idem idem idem onderwijzer school C. 15. Rapport speciale commissie bezwaar schriften pi. dir. bel. 1888. 16. Verzoek eervol ontslag curator gym nasium. 17. Rapport Comm. fabricage, voorstel B. en W. overname gronden benoorden Zijlweg. 18. Voorstel B. en W. met instructiën bewaarder Prinsenhof en amanuensis Stads Bibliotheek. 19. Proces-verbaal kasopneming gemeen te-ontvanger. 20. Verslag opzichter gasverlichting over Februari. 21. Voorstel B. en W. af en overschrij vingen, begrooting 1889. Afloop van de verkooping van Huizen, gehouden den 30 Maart 1889, in de Gouden Leeuw, te Haarlem. No. 1. Heerenhuis eii Erve met tuin, Kleine ;i Houtstr. No. 31, ƒ5650. Th. A.Donné. - 2. "Winkelhuis met Pakhuis en Erve, Schag- chelstraat No. 5. 3. Huis en Erve, in de Paradijspoort achter het voorgaande N o. 3B. lie perceelen No. 2en 3 te zamen f4325, A. van der Linden qq. - 4. "Winkelhuis en Erve, in de Schachelstraat No. 12, 2525 C. Socllaart. 5. Huis en Erve met Tuin, in de Brouwer straat No. 27. n 6. Stal en Erf achter het voorgaande. De perceelen 5 en 6 te zamen /2700, Opgehouden 7. Heerenhuis en Erve met Tuin, Florapark No. 23, ƒ7500. Opgehouden. 8. Heerenhuis en Erve met Tuin, Florapark No. 24,/7500. Opgehouden. 9. Huis en Erve en grooten Tuin Schoter- singelNo. 107 f 4450 W.L. Schram. 10. Dubbel Heereuhnis en Erve metTuin, Ge dempte Oude Gracht No. 112, ƒ8500. opgehouden. 11. Huis en Erve met Tuin, Leidschestraat No. 62, 1590. Opgehouden. 12. Een in tweeën verdeeld Pakhuis en Erve, met Zolder, Kalversteeg No. 1, /"9Ü5.Op gehouden 13. Huis en Erve met Tuintje, Voorzorgstr. No. 58, 1350, H. C. Tomberg. 14. Pakhuis en Erve aan den Koudenhorn No. 6, ƒ3800. - 15. Pakhuis en Erve, Zaksteeg No. 14, achter het voorgaande, /"1430. Beide perceelen te zamen 5390. Opge houden if 16. Pakhuis en Erve, in het Krom bij de Kok- steeg, No. 4, 1500. Opgehouden. - 17. Tuingrond met daarop staand Woonhuis, Hooiberg en Wagenloods in de Honden- steeg No. 8 A, ƒ1825,11. v. Leeuwen- Staat van de Aardappelen- en Bo termarkt over de maand Maart 1889. Aardappelen. Aangev. 1410, verk. 530 H. L. L. pr. ƒ2.00, H. pr. f 4.25 p. H.L. Appelen. Aangevoerd 330 verk. 238 L. pr. ƒ3.50, H. pr. ƒ8.00 p. H.L. Peren. Aangev. 117, verk. 80 HL. L. pr. ƒ3.00. H. pr. ƒ5.00. Boter. Aangev. 584, verk. 568, K.G. L. pr. 1.25 H.pr. 1.90 p. K.G. Biggen. Aangev. 193, verk. 170 St., L. pr. 4.00 H. pr. 16.00 p. st. Marktbericht van 1 April. Aardappelen. Aangev. 60, verk. 45 H.L. L. pr. ƒ2.00, H. pr. ƒ3.50. Appelen. Aangev. 53, verk. 35 H. L. L. pr. 4.00, H. pr. ƒ7.00. Peren. Aangev. 10, verk. 7 H. L. L. pr. 3.00, H. pr. ƒ4.50. Boter. Aangev. 224, verk. 224 Kilog. L. pr. ƒ1.15, H. pr. ƒ1.25. Biggen. Aangev. 92, verk. 71 st. L. pr. ƒ4.00, H. pr. ƒ25.00. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 1 April. Witte tartoe f 6.75, f 6.80. Haver ƒ2.925. /3.05. Garat f 5. Paardenboonen f 6.25. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 4 April 1889, des namiddags van 23 uur door den Heer AV. Ezerman. PROGRAMMA. 1Preludium en FugaJSBach. 2. Ada»ioMendelssohn. 3! Sonate No. 1J. Rheïnberger. a. Priiludium. b. Andante. c. Finale. 4. AdagioFink. 5. Finale. Vrijdag 5 April 1889. Laatste Voorstelling in dit seizoen- van het Dir.: J. G. DE GROOT. Groote Opera in 5 bedrijven (6 ta- fereelen) van Eun. Scribe. Muziek van Meijerbeer. Aanvang 7 uur. Balcon 2.le Loge ƒ1,75; 2e Loge en Parterre 1,50; Gaan derij 0,60. Plaatsbespreking Donderdag van 13 en Vrijdag van 103 nar en verder zooals gewoonlijk. BOVENZAAL. voor op Zaterdag 6 April 1889. Aanvang 8 uur. Afzonderlijke toegangskaarten ver krijgbaar bij de ERVEN DOOS JES, DEN HAARL. BOEK- EN MUZIEKHANDEL, den Heer H. N. MUL en 's avonds aan het bureau: voor een Heer a 1.99, voor eene Dame a ƒ1.49. (804) L. SCHLEGBL. uitsluitend voor leerlingen en ond- leerlingen der Danseursus van J. B. B O N G E R S, op Zaterdag 6 April a. 8-, te geven in de Cur suszaal Gr. Heiligland 26. aanvang 81/2 uur. miMKMMm&uffimu aumi {mr.m a Den 5den April hopen onze r- £3 geliefde ouders, 53 JOHANNES HOLSTER K ;a GRIETJE RIS jg ;3 den dag hunner 37 V:>"jarige J- a Eohtvereeniging te herdenkenjj ÉJ Hunne dankbare kinderen 3 behuwd- en kleinkinderen. K jj| Haarlem g a Amsterdam f April 1889. r 13 Amersfoort) p imnmmmmmmtmmwms Den 16 Maart 11. is tot diepe Den 16 Maart 11. is tot diepe droefheid van mij en mijne kin deren, na eene hevige ongesteld heid van tien dagen overleden mijn geliefde Zoon ANDRÉ HENDRIK, op den leeftijd van 16 jaar. C. DONCKER. Wegens bnitenlandsche betrek kingen eerst heden geplaatst. Heden overleed te Groningen onze geliefde Behuwdzuster Mevr. M. A. van Gilse. A. van Gilse. Wed. Mr. C. C. v. Valkenburg. 1 April 1889. Aan allen, die ons hij den dood van onze lieveling bewijzen van deelneming en belangstelling betoond hebben, betuigen wij onzen harte lijken dank. W. SWART. D. SWART— Martens. Haarlem, 2 April '89.

Haarlemsch Advertentieblad | 1889 | | pagina 2